Reklama

čtvrtek 15. března 2018

Pojďme odejít z jeskyně

Patrick Ungermann
15. 3. 2018
Starořecký myslitel Platón, který byl schopný představit si čistý a věčný svět idejí – myšlenek, přišel s obrazem jednoho neblahého existujícího prostředí. Jde o Platónovu jeskyni. Platónovu jeskyni důvěrně známe: Sedíme v ní spoutaní a hlavy máme narafičené proti zrcadlu. V něm se odráží oheň. To je jediné světlo, které v životě vidíme. Jednou v noci se jeden snílek a odvážlivec osvobodí z pout. V úžasu odvrátí pohled od zrcadla a spatří skutečný popraskávající oheň. Je to k nevíře. Celou tmavou noc leze pryč z jeskyně. Ráno ho zastihlo u otvoru ven, ke slunci. A to byl stonásobný oheň, světlo boží moudrosti. Tohle si náš hrdina nemůže nechat pro sebe. Jako šílenec se vrací k lidem, sedne si v jeskyni naproti nim a vypravuje, co prožil. Zmatení lidé začali křičet: „Rouhá se zrcadlu! Je nebezpečný!“ Spoutaná těla byla schopná dosáhnout na kameny a kamenovat.

Platónovu jeskyni důvěrně známe: Stojíme před zrcadly obchodního domu a, ne, že by nám bylo dobře, ale je to tak pohodlné. Jiným poutem s hlavou otočenou k zrcadlu je nekritická vazba na televizní obrazovku. Co tam se toho ukáže a navykládá! O rozbrojích politiků, o avantýrách oslavovaných lidí, o černé kronice… Člověk by po výživné zpravodajské relaci málem přišel o chuť k jídlu. A přitom vnímavý člověk odchází od zpráv sice s hlavou jako kolotoč, ale s vtíravým pocitem, že se skoro nic nedozvěděl. A, nakonec, o to jde.

Snaha zbavit se pout, to je snaha odvážit se myslet samostatně, zkoumat svět nezávisle. Nezávislé pátrání odhaluje nevyřčené souvislosti, ten skutečný praskající oheň. Aby se takové zkoumání podařilo, je nezbytné si klást několik výstižných otázek a klást si je neustále: Co? Kdo? Proč? S kým? Pro koho? Jak dlouho? S jakým cílem? Za co (za kolik)? A liší se nějak propagace od skutků? Jenže, nezávislé zkoumání je zdrojem nezávislých názorů a na ně nejsou lidé v Platónově jeskyni připravení. Začnou reptat, bouřit se proti vám, ztěžovat si na vás a nálepkovat vás.

Ta nálepka je vlastně ostrakon, střípek ze starověké vázy. Střípek ve funkci volebního lístku. Střípek, který těsnou většinou odsoudil Sókrata na smrt, a Platón byl u toho. Po zbytek života hledal Platón společnost bez nálepkování. Zatím ji nenašel… Dokonce o několik set let mladší Říman Cicero musel dojít k závěru, že: „Pomluva je rychlejší než smrt“. Potom se narodil Ježíš Nazaretský. Celá jedna část Ježíšova života vrcholí tím, že pomluva je rychlejší než smrt, ale ne všude. Projdeš smrtí a dostáváš se k Platónovu světu idejí, k dokonalému světu, ke světu bez lidské vlády.

Jestli se chceme dostat ke svobodnějšímu životu už tady a teď, měli bychom se pokusit o něco, co určitě vyžaduje železnou kázeň: Neustále zkoumejme. Buďme odvážní, ale zároveň pravdomluvní. Denně si hlídejme pevný charakter. Než proti někomu svoláme demonstraci, ujistěme se, že není dobrý důvod demonstrovat proti nám. Volnost, kterou požadujeme, chtějme také dopřávat. A kdo chce poroučet, musí umět poslouchat. Teprve pak je nasnadě opustit jeskyni.

14 komentářů :

 1. Cim tam ty decka krmite, (protestujici) , tak nevzhledne v Cesku nikdy nebyly !

  OdpovědětSmazat
 2. Škoda mluvit o studentech to je práce putnů halíků atd.

  OdpovědětSmazat
 3. Starořecký myslitel Platón nabídl svět coby virtuální realitu. Navázal na indickou šálivou Máju. Dnes věda objevuje svět tak promyšlený v jeho konstrukci, že možnost našeho pobytu ve světě = ve zdánlivé realitě, nelze opomíjet. Ať poznatky biologie, ať fyziky.
  I když 5 našich smyslů se zdá být tak přesvědčujících, že by za nimi měla být hmota? Informatika?

  OdpovědětSmazat
 4. Anonymní16. března 2018 10:02
  „, že by za nimi měla být hmota? Informatika?“
  Spíš než informatika, tam je energetika. Přeci hmota a energie jsou dva projevy jedné podstaty. Všechno to můžou být energetická pole. Hezky to vysvětluje (rád bych to pochopil) Nassim Haramein. Stavebním materiálem je vakuum, které obsahuje neskutečné množství energie. Z malé části té energie lze vygenerovat naše pevné, tekuté a plynné látky.
  Ale naše čidla (zrak, sluch, …) vnímají jen malý výsek toho dopuštění (nevím, lze-li to nazvat realitou). P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.K. 10:02

   "Dva projevy jedné podstaty" - a ta "podstata", to je co?

   "Můžou být energetická pole..." - a když ne, co tedy?

   Tomio Okamura je energetické pole nebo spíš vakuum? Co Vám o tom říkají Vaše "čidla"?

   Koukám, že jste se na své pouti k přímé demokracii docela pěkně ponořil do černé díry.

   Co takhle v rámnci osvěty ještě nějakou podobně hlubokou úvahu o chemtrails ?

   Rád bych to pochopil.........

   Kokotko

   PS: Možná bychom se mohli optat v ČEZu, je-li za tím opravdu energetika, a která (hnědouhelná, větrná, solární či jaderná).
   Mezi hosty oslavy Miloše Zemana jsem zaregistroval jak Pavla Tykače, tak Alenu Vitáskovou.

   Smazat
  2. Anonymní16. března 2018 17:38
   Kokotko, vy si možná myslíte, že jste skutečný, ale pro mě jste pouhé hloupé obtěžující vlnění. Přeci jsem napsal jasně, že veškerá hmota je pouhá část energie vakua, takže Tomio Okamura, je z vakua. A současně energetické pole. Na to nepotřebuji čidla, ale pár lekcí z Nassima Harameina.
   V černé díře jsme ponořeni všichni, ale pojďme k praktickým věcem:
   „Co takhle v rámci osvěty ještě nějakou podobně hlubokou úvahu o chemtrails ?“
   Chemtrail jsou samozřejmě konspirace, ale zdá se, že už ne nadlouho:
   https://www.ted.com/talks/david_keith_s_surprising_ideas_on_climate_change?language=cs
   P.K.

   Smazat
  3. P.K. 20:20

   To je prima, že máte toho Harameina, pane Kanimuro -

   To už nemusíte ztrácet čas s takovými břídily jako byli Newton, Leibniz, Frege, Einstein, Planck, Gödel nebo Schrödinger.

   Kokotko

   Smazat
  4. Anonymní16. března 2018 20:34
   Jistěže také stojí na ramenou obrů. Se svými multioborovými znalostmi, však posouvá poznání dále. P.K.

   Smazat
  5. P.K. 21:15

   Záliba v šarlatánech všeho druhu podle všeho patří k Vaší povaze.

   Kokotko

   Smazat
  6. Pro 16. března 2018 16:32
   "Spíš než informatika, tam je energetika."
   Energetika, jistě, ale také sleduji, jak je Vesmírná konstrukce promyšlená. Což nepřipadá jako objekt sám od sebe vzniklý.

   Smazat
  7. Anonymní16. března 2018 21:31
   „Což nepřipadá jako objekt sám od sebe vzniklý.“
   To je ovšem velké tajemství, které Vám nikdo se zárukou nezodpoví. Ani já to nebudu zkoušet, Kokotko mě hlídá, zda se nepouštím na půdu spekulací. P.K.

   Smazat
  8. 22:33

   Jasně, hlídám jako ostříž!
   "OBJEKT sám od sebe vzniklý" je NAPROSTÝ nesmysl.
   Jelikož nemáte zjevně ponětí ani o nejzákladnějších pojmech, jako OBJEKT, můžete zůstat klidný: na půdu SPEKULACE se Vy nemůžete dostat ani omylem.

   Udělal byste líp, kdybyste si aspoň přečetl to, o čem píše autor článku, místo toho pomateného povídání.

   Nebo se chcete stát "Okamurou filosofie"?!

   Kokotko

   Smazat
  9. Anonymní16. března 2018 22:42
   Kokotko, máte pravdu, bude nějaká souvislost mezi tím, jak se jeden dívá na fyziku i na politiku. Když jsme u té fyziky, nebo přírodních věd, tak Vašim argumentem jsou hřbety knih: Newton, Leibniz, Frege, Einstein, Planck, Gödel nebo Schrödinger. Ale tito lidé nás přivedli do situace, kdy předstírají že vše vědí (jak jinak získat granty a udržet si uznávané vědecké pozice). A někteří z nás (zdravím pane Kokotko) jejich dílo berou za nekritizovatelný pilíř naší existence. Vždyť to jsou přeci známí vědci. A vůbec se nepozastavují nad tím, že aby jim to fungovalo, potřebují nějaké slabé a silné jaderné síly, o jejichž zdroji nemají ponětí, tak si vymyslí graviton. Aby jim to fungovalo, tak vymyslí rozumu odporující teorii relativity pro makrokosmos a kvantové mechaniky pro mikrokosmos. Aby jim to fungovalo, tak vymyslí temnou hmotu, která prý někde musí být. Ale přijde jim nějaký „šarlatán“ a ten vše vysvětlí na základě gravitace. A vše mu jednotně funguje od mikrokosmu, až po makrokosmos. Ale hřbety knih křičí: nevěřte mu, neexistují jednoduchá řešení.
   Podobné to je s politikou. Někdo přijde s rozumu odporujícím nápadem, zavalit Evropu migranty. Někteří z nás (zdravím pane Kokotko) to berou jako nekritizovatelný pilíř serióznosti. Vždyť za tím stojí takoví velikáni, jako Kalergi, Rompuy, Juncker, Merkelová. Ale přijde nějaký „šarlatán“ a začne tvrdit, že to je cesta k naší likvidaci a ne k našim prosperující budoucnosti. Ale velikáni křičí: nevěřte mu, neexistují jednoduchá řešení.
   Kokotko, Vy jste brzda zdravého vývoje. Zamítáte korekce dřívějších omylů, přičemž jak v přírodních vědách, tak v politice, můžou být ty „omyly“, někým vědomě a protispolečensky udržovány v platnosti. P.K.

   Smazat
 5. Anonymní16. března 2018 22:42
  „Udělal byste líp, kdybyste si aspoň přečetl to, o čem píše autor článku, místo toho pomateného povídání.“
  Kokotko, Vy byste udělal líp, kdybyste místo moderování diskuze, věnoval čas přemýšlení o tom článku. Co Vám říká věta:
  „Jenže, nezávislé zkoumání je zdrojem nezávislých názorů a na ně nejsou lidé v Platónově jeskyni připravení. Začnou reptat, bouřit se proti vám, ztěžovat si na vás a nálepkovat vás.“
  P.K.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.