Reklama

středa 14. března 2018

Pomohou USA obchodní bariéry?

Jaroslav Loudil
15. 3. 2018
prezident Trump podepsal výnos o zavedení 25 % dovozního cla na ocel a 10 % cla na hliník. Současně nařídil, aby byly připraveny cla na dovoz zboží z Číny v hodnotě 60 miliard Dolarů. USA mají totiž značný problém. Roku 2017 dosáhl jejich deficit zahraničního obchodu se zbožím obří sumy - 811 miliard Dolarů. I když USA díky  prudce rostoucí domácí těžbě ropy i plynu frakováním rychle snižují import těchto komodit, tak jejich deficit obchodu přesto narůstá. 


Mnozí přitom čekali opak , tedy, že -"samozásobení vlastní ropou" - USA v zahraničním obchodě pomůže. Nikoli, nepomohlo. Problém amerických deficitů má totiž mnohem hlubší kořeny. USA mají deficit zahraničního obchodu se  zbožím od roku 1976 nepřetržitě, tedy už 42 let ! USA měly roku 2017 obchodní deficit s 99 státy světa. To musí udivit i naprostého laika, který si musí položit tuto otázku : "Jak to, že nejvyspělejší  a největší ekonomika světa má  obří deficit s půlkou světa ?" Jak to, že údajně skvělé, technicky vyspělé  a báječné zboží : "Made in USA" - nedokáže prorazit ve světě ? Jak to, že 80 milionů Němců dokáže ročně vyexportovat tolik zboží, kolik 330 milionů Američanů ? Dle mého soudu je odpověď tato :"USA zneužívají výsadního postavení Dolaru ve světě. Je to přežitek a relikt minulosti. Stručně řečeno - USA si dnes žijí nad poměry. Jejich udávané národní bohatství je z větší části jen fikce. Nedělejme si o USA žádné iluze. Zastaralá pozemní dopravní infrastruktura, ekologie na huntě, mizerné zdravotnictví pro chudé, národnostní třenice, obrovité rozdíly mezi nejbohatšími  a nejchudšími, pokrytectví na každém kroku, nerespektování mezinárodního práva, kdo nemá majetek, tak je jen - "vzduch" ,...atd. atd.

P.S. Pomůžou USA v obchodě cla na dovážené zboží ?? Nikoli, nepomůžou, ale uškodí ! Počítám ,že Evropa, Japonsko a Čína zavedou na zboží USA stejná a nebo pokud možno ještě vyšší cla. A export drahého zboží z USA  klesne. Deficit obchodu se ještě navýší. A to je pravý opak toho, co Trump dnes zamýšlí. Sahat dnes po zavádění cel je výrazem čirého zoufalství  v USA. Co takhle oslabit hodnotu jednoho Dolaru  z dnešních 1,20 za Euro na  1,60 nebo 1,80 ?? To je lepší recept jak cla. Ovšem po této devalvaci by měla Čína rázem větší nominální HDP jak USA  a stala by se ze dne na den největší ekonomikou světa. Stejně k tomu jednou dojde, tak na co čekat. Nač to odkládat, když by to dnes pomohlo US exportu ? Takže Amíci za oceánem, rozum do hrsti, dokud pro vás není pozdě !!

https://www.novinky.cz/ekonomika/466179-ekonomove-se-shoduji-cla-americanum-nepomohou.html

15 komentářů :

 1. Pro ně už je dávno pozdě jejich dluhy je doženou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mezinárodní obchod se komplikuje. Za poslední rok vlády přijaly 170 nových opatření, které komplikují dovoz a vývoz zboží, varuje zpráva Evropské komise. Od roku 2008 přibylo celkem 858 těchto opatření, která brání volnému obchodu. Za stejnou dobu vlády zrušily jen 119 restrikcí. Nejvíce komplikují zahraniční obchod Rusko, Čína, Indie a Indonésie, které mají na svědomí polovinu z omezujících kroků. Jde o růst dovozních cel, omezování exportu, administrativní bariéry v podobě licencí nebo znevýhodňování dováženého zboží na domácím trhu či o diskriminaci v přístupu k veřejným zakázkám. Dovoz nejvíce od loňského června do letošního července komplikovalo Rusko. Zvedlo cla na dovoz strojů, motorů či některých chemikálií. U některých cel se Rusko podle mínění Komise dostalo do rozporu s pravidly Světové obchodní organizace, jejíž je země členem. Zvýšení cel bylo v některých případech následováno i dalšími restrikcemi na dovoz. Příkladem jsou kombajny, na jejichž dovoz ruská vláda uvalila speciální clo 27,5 procenta a následně ještě dovoz omezila množstevními kvótami. Rusko a maso, kapitola sama pro sebe Samostatnou kapitolou ruského protekcionismu byly kvóty na dovoz masa. Navíc letos v lednu zakázalo Rusko dovoz živých prasat a vepřového masa z Evropské unie, což bylo vykládáno jako politický krok. Do zprávy se už nedostaly následná omezení vzájemné obchodu mezi Ruskem a EU, která vyplynula ze sankcí kvůli krizi na Ukrajině. Čína zavedla nejvíce diskriminačních opatření pro už dovezené zboží. Například dovozci mléka museli splnit nové certifikační povinnosti. Nově musí nechat bezpečnostně testovat své produkty také výrobci informačních technologií a IT služeb. Ve výsledku mají tato opatření za cíl ochránit domácí výrobce před zahraniční konkurencí. Jde o cibuli i železnou rudu Indie a Indonésie, kromě omezování dovozu, zavedly také opatření, která mají bránit vývozu zejména zemědělských a nerostných surovin. Indie například zvedla minimální vývozní cenu cibule nejdříve na 240 na následně na 400 eur za tunu. Vývoz některých chemikálií podmínila udělením vývozní licence. Na vývoz pelet z železné rudy uvalila exportní clo 5 procent. Indonésie zase začala bránit vývozu nerostných surovin s tím, že firmy mají vyvážet až lokálně zpracovanou surovinu nebo polotovary. Komise upozorňuje, že restriktivní opatření zbytečně brzdí růst světové ekonomiky. Navíc jdou proti deklaracím států, že podporují volný obchod a nepřejí si prohlubování bariér a obchodní války. Rekordmany v počtu obchodních bariér zavedených po roce 2008 jsou Argentina a Rusko. Vláda v Buenos Aires jich má na svědomí 160, zatímco Moskva jich přijala zhruba 130.

   Smazat
  2. Prezident Donald Trump ohlásí opatření, jež omezí dovoz do USA. Nejprve uvalí cla na ocel a hliník.
   Je možné, že bariéry se nebudou vztahovat na partnery v Severoamerické dohodě o volném obchodu - Kanadu a Mexiko.
   Bílý dům nevylučuje, že zasáhne také proti evropským vývozcům aut, což by postihlo hlavně Německo.

   Smazat
  3. 23.55 Divíte se Rusku a Číně? O ty bariery si svojí politikářskou nespolehlivostí říkají USA a EU samy. Z hlediska RUSKA, SÝRIE, ČÍNY, IRÁNU atd. se jedná o nezbytný AKT STRATEGICKÉ SEBEOBRANY.

   Příklady: Prodáme vám civilní dopravní letadla, ale pak vyhlásíme embargo na náhradní díly a následně i na údržbu a servis kdekoliv ve sféře svého vlivu.... Nebo vás ubrečíme, abyste zachránili naše loděnice a objednali si a platili) pomalé koráby pochybné kvality, které vlastně nepotřebujete ... a potom vám je nepředáme; takže jste ZTRATILI ROKY, BĚHEM NICHŽ JSTE ZA TY PENÍZE MOHLI POSTAVIT VLASTNÍ LODĚNICE A POTOM I LEPŠÍ LODĚ - takové, jaké vaše marína doopravdy potřebuje....

   Byla doba, kdy se i americké firmy snažily dodržovat smluvní závazky politika nepolitika, embargo neembargo, protože obchod je KŠEFT! Takže i firmy v USA s vyvoleným kapitálem nepřetrhaly do roku 1943 kontakty s Německem...

   TO JE O OBCHODNÍ A SMLUVNÍ SPOLEHLIVOSTI, DÁMY A PÁNOVÉ...

   Smazat
 2. Jestli cla pomohou USA jako celku, toť otázka? Ale americkému průmyslu, který pracuje s reálnou hmotou, a americkým pracujícím to pomůže zcela určitě. Takže namísto potištěného papíru budou produkovat konečně něco užitečného! Samozřejmě jde o restrukturalizaci na úkor banksterů a jejich moci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chtěl jsem říci na úkor globálních banksterů a globální moci banksterů tzv. NYLON.

   Smazat
  2. nolen - dačo užitočné - mimo zbraní - Made in USA

   Smazat
  3. V zadnym pripade; vrati se jako BUMERANG , protoze jak se do lesa a sveta vola tak se taky navraci a plnou merou. Svet je z nemocnych fasistu taky uz nalezite nemocnej pri nejmensim...
   Sankce na vetsinu sveta zpusobi ze lide take prestanou kupovat jejich uz takhle predrazene vyrobky.
   V Trmatarii otevreli velkou samoobsluhu , kde si nakoupite , ale nejdrive MUSITE ZAPLATIT 60 dolaru vstupne !! Higledy Pigledy, jestli tak nekdy vlezu !!

   Smazat
 3. Být dlužníkem a k tomu si tisknout univerzální peníze. Se nedivím BRIC, že si zavádí své měny.

  OdpovědětSmazat
 4. Pražská kavárna přinutila naše děti protestovat proti prezidentovi, který byl zvolený v demokratických volbách. Zneužívá naše děti, aby protestovaly proti vlastním rodičům a my jako rodiče musíme na to hledět a nemůžeme proti tomu vůbec nic dělat, protože každý žák, žačka, který by se otevřeně postavil proti této špinavosti, které na školách pod vedením pražské kavárny a Člověká v tísni, by se zlou potázal. Je to zneužití naších dětí k špinavému politickému boji, kterým naše děti ani nerozumí. Dokonce k této špinavosti budou využívat naše děti, které nemají ani volební právo, ale ani se nijak aktivně o politickou scénu nezajímají. Běda žákovi a žačce, kteří by se postavili proti, byli okamžitě ostrakyzování, diskriminování. To organizátoři této špinavosti chtějí někomu namluvit, že nikdo ze žáků nebude proti této komedii vystupovat. Něco tak sprostého, podrazáckého nedělal ani režim před rokem 1989. Jsem přesvědčený, že ředitele škol porušují zákon, když umožňují, aby naše děti byly zneužité k této sprostosti. To, že naše děti budou muset demonstrovat a budou zneužity, nemůžeme my rodiče nic dělat, jenom přihlížet, jak jsou naše děti zneužité proti nám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. VE VAŠEM PŘÍPADĚ JDE O DVĚ VĚCI. Buď vaše děti od vás dobře vědí co a jak, a pak jsou na tom jako my (Choď do pionýra, čti Ohníček, ALE MYSLI SI CO CHCEŠ... až vystuduješ, uvidíš. Se Sovětským Svazem na věčné časy? OK, ale ani o minutu déle...). POKUD JSTE OVŠEM SELHAL A VAŠE DĚTI TĚM NIČEMNOSTEM DOOPRAVDY VĚŘÍ, pak máte jedinou možnost. Věříš Sorosovi, Člověku v plísni a spol? OK, tvoje demokratické právo. Ale pro kapesné a pro prachy na prázdniny atd. si choď k nim... Platí: Čí chleba jíš, toho píseň zpívej a děti jedí chléb rodičů a prarodičů... nebo "duchpěstounů" z neziskovek.

   Smazat
  2. 6:53 To jsou také děti těch co jsou spokojeni doktorů právníků podnikatelů se západem na věčné časy a nikdy jinak ještě je doma hecujou.

   Smazat
 5. sankce proti rusku za agresi v sariji a bum.

  OdpovědětSmazat
 6. omluva to bilo na jiní clanek ne na tenhle-tezki chleba pro trola.

  OdpovědětSmazat
 7. Ekonomika USA je do značné části čistě technicky finanční záležitost. A může se tedy jevit takto:
  http://www.newsweek.com/economic-output-if-states-were-countries-california-would-be-france-467614

  Dále ke zmatení pojmů přispívá i to, že mnoho výrobců a prodaných výrobků není "Made in USA" ... Přiložený odkaz je jistě nedokonalý, oborově omezený a neaktuální - přesto dostatečně poučný ...
  https://sploid.gizmodo.com/fascinating-graphic-shows-who-owns-all-the-major-brands-1599537576

  Tedy je jde o to, co si pod slovy "americká ekonomika" kdo představuje - a to bude u různých skupin velmi různé.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.