Reklama

.

.

středa 7. března 2018

Před 168 lety se narodil T.G.Masaryk, první prezident ČSR

Tomáš Garrigue Masaryk
- rp -
7.3.2018  PrvníZprávy

7. března 1850 se narodil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, pedagog, státník, a filozof. 
T.G.Masaryk byl poslancem rakouské říšské rady a univerzitním profesorem. Po skončení světové války se 14.listopadu 1918 stal prvním prezidentem Československa.

T.G.Masaryk 14. prosince 1935 abdikoval ze zdravotních důvodů a dále pobýval na zámku v Lánech. Jeho poslední veřejné vystoupení bylo 4. července 1937 za Zborovských oslav na zcela zaplněném velkém Masarykově státním stadionu na Strahově.

Masarykova osoba bývá spojována většinou pouze s obdobím první republiky, ačkoli značnou část svého díla vytvořil již před ní, zvláště pokud jde o filozofickou realizaci jeho díla knižně, literární časopiseckou činnost a vynikající aktivitu v jeho třech poslaneckých obdobích ve vídeňské říšské radě.

Masaryk byl označen za „Prezidenta Osvoboditele“ (oficiální titul zákonem č. 232/1935 Sb. z. a n., z 21. prosince 1935). Ještě za jeho života a prezidentování, k jeho osmdesátým narozeninám 7.3.1930, se národní shromáždění usneslo na zákoně „Masaryk se zasloužil o stát“ (Lex Masaryk).

Když T. G. Masaryk 14. září 1937 po zánětu plic zemřel, zemřel pro jeho obdivovatele symbol morální velikosti a velké autority. O tom, jak byl Masaryk svými současníky vnímán, svědčí i to, že se všeobecně říkalo: „dokud bude žít Masaryk, Hitler (též údajný někdejší dobrovolný Masarykův posluchač na Vídeňské univerzitě) nezačne válku“.

T. G. Masaryk byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru.Související:
Masarykovi se nepodařila prosadit rozluku církve a státu

22 komentářů :

 1. To by koukal jak šmejdi co se sním ohání by Českou zem daly do dalšího otroctví jako bylo Rakousko Uhersko.

  OdpovědětVymazat
 2. T. G. Masaryk byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru.https://drive.google.com/file/d/0B3OUOQMVtOnTNzc3NFNHMDBlUlU/view?usp=sharing

  OdpovědětVymazat
 3. ALL THANKS TO UPSTART LOAN AM NOW FINANCIALLY STABLE . upstartloan@yahoo.com
  I am Michelle Huxford from Casper, Wyoming. I was in a very chronic financial issue and terminal health situation some few weeks back. After all my search for assistance from friends and neighbors proved abortive, I feel there was no one who truly cares. I became so emaciated due to lack of good food and my 2 kids age 5 and 8 were not also good looking due to lack of proper care as a result of finance. One faithful morning I saw an old time friend of my late husband and I told him all I have been going through and he said the only way he could help was to direct me to a good loan agency that also helped him, He explained to me on how he was financially down and how he got boosted by this loan agency UPSTART LOAN INC ( upstartloan@yahoo.com ) who grant him 245,000 USD loan at an affordable rate. He further assured me that they were the only legit loan firm he found in the quest of seeking for loan after been scammed by various fake loan lenders online. He gave me their email: upstartloan@yahoo.com or text/call (574) 301-1639, That was how i applied and was also granted a loan and my life changed for the good. CONTACT THE ONLY GENUINE LENDERS( UPSTART LOAN INC) VIA email: upstartloan@yahoo.com or call +1 (574) 301-1639 to resolve your financial mess.

  OdpovědětVymazat
 4. Co dnes zbylo z Masarykových ideálů a vůbec z 300 letého boje za svobodu a vlast? Země rozdělená do tří států (ČR, Slovensko, Ukrajina), idea Čechoslovakismu zničená i přes spousty mrtvých, kteří v těžkých dobách za republiku položili život. Dnes jejich obět zpochybňuje politická podpora různých neonacistických a polofašistických režimů (Lotyšsko, Litva, Estonsko, Ukrajina, Španělsko).
  Místo svobody a suverenity země zavlečená do nového a možná ještě horšího žaláře národů(EU). Místo soběstačné ekonomicky prosperující republiky jen prodlužený, zubožený koloniální protektorát ždímaný ze zahraničí a vlastníma proradnýma pijavicema. Místo demokracie vláda zaprodané oligarchije a samozvaných prolhaných "elit", které se sami prohlašují za demokratické. Místo suverenního státu vojensky závislá kolonie podřízeně plnící vojenské úkoly zadané od páníčka za mořem. Vlastní armáda na úrovni bojovníků od řeky Niger. A ti jeho "následovnící" nebo spíš ti co se jím tak velkohubě ohánějí? Hamba mluvit. Stačila vychlastaná veš Havel. Národní třída v Praze by se měla přejmenovat na Národní bídu. Smutno by bylo tatíčkovi Masarykovi kdyby to dnes viděl a nejen jemu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:07

   Také politickému vězni, který si odseděl 19-let
   Miroslavu Dolejšímu, kterému již v roce 1990, bylo šoufl s Havla, Rumla a dalších vypráskaných disidentů.

   Vymazat
  2. Co se týče toho zednářskýho patvaru vzniklého právě také v ložích USA (ale hlavně Francie, kde jeho páteř - tzv. československý národ vymyslel žabožrout Aristied Briand, vysokostupňák Velkého Orinetu, spoluložník Žida Kirbüse, známého též jako Kerenský - hrobníka to Ruska)! Československo bylo uměle vytvořeným státem na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Obyvatelstvo se skládalo z několika vzájemně nekompatibilních a rozhašterených národností, včetně Čechů, Němců, Maďarů, Slováků, Rusínů a Židů. Díky tomu bylo od začátku nestabilní. Hlavní město Praha bylo domovem pro 118 000 Židů, z nichž byla většina komunistů nebo jejich sympatizantů. Pražští Židé byli dobře organizováni a otevřeně sympatizovali se SSSR. Komunistická strana Československa (v čele s Klementem Gottwaldem, Rudolfem Slánským, Josefem Guttmannem a jinými, většinou Židy) byla členem komunistické internacionály (Kominterny) a byla připravena spustit v Československu komunistickou revoluci při první příležitosti. Po německé anexi Sudet v září 1938 se Československo rozpadlo podle etnických hranic a velké části území s množstvím obyvatelstva se připojilo k okolním zemím. Zbytek bývalého Československa - Čechy a Morava - s hlavním městem Prahou, se stal zcela bezbranným a náchylným k převzetí moci komunisty. I proto, aby zabránil takové pohromě, Hitler udělal z Čech a Moravy německý protektorát. A tak ČSR - tato jepičí pidiříše upletená zednářem TGM z dezertérského lejna po zásluze zanikla dříve než s ní on sám či jeho nástupce dokázali zapráskat! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Vymazat
  3. 15:59 Bláboly, které ani nestojí za komentář...

   Vymazat
  4. Ani ne tak bláboly, jako fakt že První republika měla hranice ( včetně Podkarpatské Rusi) delší než 4000 km a tudíž jen velice těžko bránitelné. A tolik etnik nemohlo dělat dobrotu. TGM měl 3 lepší cesty a to za prvé - Rakousko-Česko ( dnešní Rakousko a ČR, nebo za druhé dnešní ČR , přičemž Němci by dostali samosprávu na bázi kantonů Švýcarska a 1/3 ministrů ve vládě a to od roku 1919 , ne až od roku 1926. Třetí možnost je ponechat jen Protektorát Čechy a Moravu jako neutrální stát a Sudety přičlenit k Německu a Rakousku. Nebyl by Mnichov a možná ani únor 1948 , to by stálo za ztrátu Sudet.
   TGM vybral nejhorší možnost ze všeho, po válce jsem ztratili Podkarpatskou Rus, později se oddělila SR ( poté co do ní ČR značně investovala) a Sudety stále vypadají hrozně ( Vietnamské tržnice s pervitinem, hampejzy, herny, statky zavalené odpadky atd.)

   TGM si vybral nereálnou neudržitelnou variantu ( a byl dosti inteligentní na to aby to věděl).

   Vymazat
  5. 18:48
   Škoda,žes mu neporadil ty veličino.

   Vymazat
  6. Ideal byl k nam usadit 3 miliony germanu, kteri se spojili do jedne strany a ovladly CSR. A kteri nam za Rakouska delali 300 !! let co nejhorsiho mohli.
   Coz se dalo cekat. Od germanu , kteri to delaji porad aby mohli masakrovat jine narody. Coz zase delaji porad, kdyz se zrovna nezotavuji z valky kterou zacali.Ale zkuseny politik si nejak nevsiml.

   Vymazat
  7. A bylo to navzdory Masarykovi , ktery u nas usadil Rotschildy/Ostrava/, Peczky, a dalsi /Setuza , Spole atd./ milionare , ktery neumeli ani cesky , ze narod presto zkvetal..
   Majitele Setuzy a dalsi pustil Slansky dalsi kat naseho naroda a odboje ,do Izraele i s bohatstvim a dostal za to kosu pravem vod Stalina. Vokrad nas vo hodne..Slansky .
   To nemohlo zustat bez odmeny od Havla !!!
   Havel pak daroval 1989,velvyslaectvi Synovi Slanskeho !!

   Vymazat
  8. Proto se treba Usaci ani jednou "nespletli' a nebombardovali Ostravu...kdyz rusove uz meli valku vyhranou v 1945.

   Vymazat
  9. 1:50 Na národy se vyprdni! Rasa a její zájem stojí nad jednotlivými jejími větvemi, národy. A WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne jen nějací Němci! Každý Čech se moh dříve či později poněmčit, nikdo to nepozná, ale čmoudem se nestane a do mentality koránu či jiných divošských kultů nepronikne i kdyby se potentočkval! Slované by bývali byli z velké části odsunuti za Ural, kde by toto území osídlili naší, tedy Bílou rasou a zachránili ho tak pro nás! Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa zase rasám tmavým. Páč dějiny píší jen rasy rozpínavé a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity. A to čeká nás, je to po porážce v roce 45 náš neodvratný osud. Stalinský systém na Východě jen dočasně zakonzervoval stav, který se ale i tak stal historicky neudržitelným. Celkově vyhrál sice SSSR, ale Rusové byli poraženým národem ve WWII - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Vymazat
 5. Po Masarykovi zbyla I. pozemková reforma, kdy byla šlechtě a církvi odejmuta část pozemků, polí a lesů. Tento zákon nebyl nikdy zrušen. Byl porušen navrácením pozemků občanu Schwarzenbergovi a navrácením majetku církvi. Kdo nevěří ať tam běží...

  OdpovědětVymazat
 6. "Demokraté" v roce 2018 ....

  Stenografický zápis 9. schůze, 7. března 2018:
  https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/009schuz/9-1.html#q4

  OdpovědětVymazat
 7. Tvrzení, z neznalosti či úmyslně, autora článku, že Adolf Hitler byl "údajný někdejší dobrovolný Masarykův posluchač na Vídeňské univerzitě" je zcela "zcestné".
  Adolf Hitler se narodil 20.dubna 1889 a TGM působil na Vídeňské univerzitě v letech 1874-1875... Od roku 1882 byl profesorem na Pražské univerzitě...
  http://www.muzeumrakovnik.cz/cz/osobnosti/Podrobny-zivotopis

  OdpovědětVymazat
 8. A vida landsmanšafťáci 15:59 a 18:48 nás budou přesvědčovat jaký, že to ráj by pro nás bylo zůstat s Rakouskem a ještě větší s hitlerčíky. No paráda. Beneš se opravdu nemýlil, když to předpovídal. Tak pánové když to bylo takové blaho, tak proč Češi i Slováci tak ochotně zlikvidovali Rakousko-Uhersko a fricky na cestě do říše fackovali a kopanci popoháněli? Je vidět, že se to neudělalo důsledně, že pár neofašistů ještě zbylo. Tak s nimi hned do říše k frau führerin!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Kdysi jsem na Deníku referendum četl, že za první republiky bylo zastřeleno 29 protestujících. Ví někdo něco o tom, že by se Masaryk omluvil, že těm zabitým bylo upřeno lidské právo na spravedlivý soudní proces?

  Po Ondráčkovi se chce, aby se omluvil. Chová se jinak než Masaryk? Kalousek se přiznal, že dostal ránu obuškem přes záda. Aspoň, že ho netrefila kulka. Kdyby byl Ondráček předvídavý, mohl tehdy kraďouskovi naložit více.

  Omlouvám se za položené dotazy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stalo se to 4.3. 1919 a nebylo to 29 ale 54 zastřelených Němců při protestech proti vzniku Československa. Němci se odvolávali na řeč prezidenta USA Wilsona o právu národů na sebeurčení a požadovali připojení k Německu a na jihu k Rakousku. Armáda Československa nasadila vojáky s kulomety a při demonstracích zastřelila 54 Němců , těžce zranila stovky lidí ( žen i dětí) palbou.
   Nikdo za to nebyl souzen.

   Vymazat
 10. Škoda měli ty prevíty postřílet všechny, Henlaina rovnou pověsit a spakovat jim uzlíčky hned v roce 1919 a poslat do říše. To by bylo demokratické dle dnešních měřítek. Tenkrát to byl důsledek neprozíravého kolonizování málo zalidněného území ze strany Českých králů. Mohli jsme si ušetřit hodně utrpení s vyhnáním skoro milionu Čechů z Českého pohraničí v roce 1938 (a bylo i dost zabitých, o tom se moc nemluví) a následnou okupaci a vraždění. Kdypak se frickové omluví za 340 000 zavražděných Československých občanů? Jinak v Katalánsku dostalo demokraticky do držky 900 lidí, že skončili ve špitálech a nikdo tady nepláče, že to není demokratické. Ze Srbské krajiny vyhnali Chorvati 800 000 Srbů a také se nějak neplakalo a naopak jim to NATO posvětilo, vyzbrojilo je a ti zabití to byli marginální stráty. A co Kurdové a Palestinci s právem na sebeurčení? Moc podivná demokracie a rovný přístup.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rudocancy užgrynadanýho čechomužika! Češi byli za Hitlera uváděni výslovně jako árijský národ a v osobních průkazech měli uveden rodokmen předků; z českých chlapců se měl vytvářet nový nacistický vůdcovský dorost na elitních školách NAPOLA; čeští muži měli být přijímáni do řad SS; „česká krev“ byla zákonem chráněná před míšením se Židy… Etablovaná česká historiografie k těmto skutečnostem mlčí, jelikož se tato historicky podložená fakta nehodí do narýsovaného konceptu, podle nějž neměli Češi v nové Hitlerově Evropě fyzicky co pohledávat. Je ovšem fakt, že převážnou část Čechů a Židů spojovala nenávist k nacistickému Německu. Zatímco však Češi německý národ upřímně nenáviděli, neboť jej chápali jako ohrožení své národní suverenity, Židé tento pracovitý národ svým typickým způsobem milovali a nenáviděli pouze nacisty, kteří jim znemožnili z jeho práce profitovat. Jakmile byli nacisté poraženi, okamžitě se začali do Německa odevšad hrnout, podobně jako zlatokopové do oblasti zlatých nalezišť.

   Vymazat
 11. 12:27
  Než se nám ten fašistickej ksindl omluví,tak ho dřív vyhladí ten arabskej sliz placené Sörösem a podporovanej havlolejnolahvárenskou úderkou!!!
  Ovšem frickum to přeju!!!!☺

  OdpovědětVymazat