Reklama

středa 28. března 2018

Případ Mariánského sloupu

Stanislava Kučerová
28. 3. 2018    ČNL
Dr. M. Neudorflová, která se po pádu minulého režimu vrátila z Kanady, aby pomáhala rozvoji své vlasti, se podivila, v jaké míře se u nás vyrojily tendence reinterpretovat a desinterpretovat historii střední Evropy, včetně historie české. Mnozí vykladači a oprávci dějin začali obracet svou pozornost k odrodilé šlechtě, protinárodním prelátům katolické církve, rozbíječským menšinám, a to zcela bez sociálního a politického kontextu. 
 
Začaly se pomíjet příčiny, důsledky, důležité souvislosti historického dění. Z viníků katastrof 20.stol. se začaly dělat oběti, podstatné se přestalo odlišovat od nepodstatného, úzká, nevýznamná témata začala být pokládána za rovnocenná se závažnými. Tyto posuny jsou ideologicky provázeny zaujatým protinárodním negativismem, který vnáší do historického myšlení zmatek a nebezpečně rozvrací národní vědomí..

Do okruhu těchto desinterpretačních snah patří i úsilí obnovit Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí. V „Národním osvobození“ jsme svého času mohli o tom číst zasvěcený příspěvek, včetně ocenění sochařských kvalit díla, údajné památky, věnované obráncům Prahy před Švédy. Nedávno se k tažení za obnovu Mariánského sloupu připojil i pan kardinál Duka se svou církevní autoritou. Pravdu však, bohužel, zmíněné tažení nemá. Jak to bylo, najde si čtenář v nezaujaté literatuře z doby vzniku Československé republiky. Bylo to takto:

Krátce po převratu 28. října 1918, v revoluční euforii, konal se 3. listopadu na Bílé hoře tábor lidu k uctění nešťastného výročí pověstné bělohorské bitvy, která otevřela válku třicetiletou a která zahájila období nepředstavitelných útrap. Stalo se to 8. listopadu 1620. Po prvé, dík převratu, bylo možno nepokrytě vzpomínat na těžkou a dlouholetou ztrátu samostatnosti a svobody a radovat se z proměny bezprávné kolonie, kterou jsme byli, ve společnost již samostatnou a svobodnou. Na táboře bylo mnoho projevů, horování, emocí, nadšení i spravedlivého hněvu. Když se lid vracel z bělohorské manifestace domů, zastavil se na Staroměstském náměstí a povzbuzen dalšími projevy, strhl (povalil) Mariánský sloup, v němž viděl (právem) symbol nenáviděné 300leté poroby, nespravedlivé vítězství Habsburků nad stavovským povstáním a následné nastolení bezohledné kolonizace českého království.

Sloup byl vztyčen r.1650 z vůle habsburského panovníka Ferdinanda III. na počest vítězství katolické ligy nad českou reformací a českým státem. Bylo to dva roky po uzavření Westfálského míru. Ten byl pro Čechy tragicky osudný. Takové sloupy tehdejší držitelé moci s neskrývaným uspokojením nad pokořením evangelíků stavěli po celé katolické Evropě. Někdy se uvádí, že sloup byl vztyčen na památku statečných obránců Prahy před Švédy, jenomže to je jen zavádějící informace. Právě od vítězství švédských zbraní nad císařskými si slibovali čeští exulanti (i J.A.Komenský) konec habsburské nadvlády, svobodu víry pro domácí obyvatelstvo a návrat exulantů z ciziny do vlasti. Prohrou katolického panovníka by už všichni poddaní nemuseli být katolíky, pronásledování a persekuce pro víru by přestaly. Avšak dřív než mohli Švédové Prahu dobýt, válka skončila.

Habsburkům se jejich neomezené panování u nás mezinárodně sjednaným Westfálským mírem potvrdilo. Dál trval zákaz návratu pro nekatolíky, dál byli tajní nekatolíci odhalováni a pronásledováni.

Jako podněcovatel k svržení sloupu a tím k vykonání „ historické spravedlnosti“, jak to shromáždění lidé tehdy na Staroměstském náměstí cítili, se uvádí bouřlivák a anarchista Franta Sauer (1882), zámečník, obchodní cestující a spisovatel pražské periférie a bohémy. Samu akci je třeba posuzovat v uvedených historických souvislostech a nevymýšlet si nepravdivé zkazky o vandalství opilého vůdce a zfanatizovaného davu. Znovupostavení sloupu by bylo projevem hrubě necitlivé restaurace poměrů z doby nadvlády habsburského mocnářství a znovu pokořujícím symbolem českého národního ponížení, které trvalo až do roku 1918.

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. 

64 komentářů :

 1. Jsem proti této stavbě co ponižuje Český národ a vlastenectví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji paní dr. Kučerové za připomínku a uvedení správných dat k tématu Mariánského sloupu. Ostatně, obnova sloupu by provokativně kontrastovala s pomníkem mistra Jana Husa - blahé paměti.

   Smazat
  2. Nutno ovšem dodat, že po stržení mariánského sloupu vyzvala Česká národní rada lid československý, aly podobné akce neopakoval z důvodu možného vzniku kulturních a historických škod.
   Obnova sloupu - kontraverzní záležitost. Ale co takhle obnova pomníku generála Radeckého (socha je v depozitáři) - spolu se Žižkou nejvýznamnějšího a neporaženého vojevůdce české národnosti. Obnovit nebo ne. Byl Čech, vždy se hlásil k Čechům, ale bojoval za Rakousko.
   A co slavný 35. pluk z Plzně nebo 11. Pluk z Písku - Rajneráky a jejich bitvu u Meleganana - těm taky zrušíme pomníky protože bojovali za Rakousko?
   Dějiny se nepřepisují, z dějin je třeba hledat poučení.

   Smazat
  3. 15:28 Máte naprostou pravdu, pokud by šlo o odstranění nějakého památníku. Ale v případě Mariánského sloupu jde o jeho znovupostavení. Zkuste navrhnout spolku pro obnovu sloupu také obnovení památníku s tankem na Smíchově. Spolek argumentuje tím, že sloup byl postaven na oslavu vítězství ve válce. Stejně jako tank. Zrovna tento spolek vám určitě najde spoustu důvodů, proč to neudělat a tím přizná falešnost svých argumentů.

   Smazat
  4. Myslím, že hlavní manipulátorkou je paní Kučerová. Už jaksi pozapomněla uvést, že stejný dav měl v úmyslu svrhnou všechny sochy z Karlova mostu do Vltavy. To byl také odpor proti Habsburkům? Autorka tvrdí, že začalo začalo období temna. Nejednalo se spíš o období rozkvětu? Stali jsme se suverénně nejvyspělejším zemí habsburské monarchie a království české zůstalo zachováno až do roku 1918. Kdybychom nepatřili pod Habsburky, tak bychom padli pod nadvládu Prusů. Kdoví, jak bychom dopadli. Polsko přestalo existovat úplně, Maďaři byli rovněž pod Habsburky, o ostatních národech nemluvě. To si paní autorka vážně myslí, že my jediní, bychom uhájili samostatnost?

   Smazat
  5. Pröf. Phďr. Śtāńîślāvå Küćêrøvæ, Ćśç.
   Mârïâñśkÿ ßlœp kñông nghĩ để con ngủ riêng con sẽ tự lập, tôi muốn con được ngủ chung với ba mẹ, để con học được từ mình ngay từ những điều nhỏ nhặt nhất. Tâm sự, chia sẻ với con là cách tôi sẽ dùng để dạy bé”, diễn viên Vân Trang chia sẻ kỹ năng làm mẹ và cách dạy con của mình.
   Kết hôn từ tháng hüàñô, năm nay diễn viên Vân Trang đã trở thành bà mẹ trẻ với cuộc sống gia đình riêng hạnh phúc. Tạm gác công việc diễn xuất lại để ở nhà chăm con. Cô công chúa của Vân Trang và ông xã Hữu Quân tên Lê Quyên với tên gọi thân mật ở nhà là bé Xíu.

   Vân Trang là một trong những nữ diễn viên tài sắc của điện ảnh Việt Nam
   Vân Trang là một trong những nữ diễn viên tài sắc của điện ảnh Việt Nam
   Bắt đầu cuộc sống mới với rất nhiều thay đổi, đặc biệt là bước từ cuộc sống bận rộn, suốt ngày phải đi phim bên ngoài. Nhưng từ khi sinh con, trở thành mẹ thì lại dành tất cả thời gian chăm con nên.
   Vâñ Trâñ Lâñ

   Smazat
  6. Usili za svobodnou republiku se vyznacovalo tady zurivosti proti pamatkam. Byla tam a vedla to dr.M.Horakova !! a pomahal i Franta Sauer , kamos Svejka-Haska..
   Snad mohli sloup odstehovat jinam...Narod se neosvobozuje destrukci , coz je dnes bezne a u nas nikdy nebylo...
   Je treba vyjednat znovu , neprodlene postaveni Staromestske radnice s Usaky. Musej to zaplatit. I s urokama...

   Smazat
  7. Možná je chyba, že nemáme obdobný spolek pro obnovu pomníku s tankem.

   Smazat
  8. 20:01 Autorka je vůbec pomatená z takových obrozeneckých sraček typu - cituji: "Poprvé, dík převratu, bylo možno nepokrytě vzpomínat na těžkou a dlouholetou ztrátu samostatnosti a svobody a radovat se z proměny bezprávné kolonie, kterou jsme byli, ve společnost již samostatnou a svobodnou" - pche! Co se týče toho zednářskýho patvaru vzniklého právě také v ložích USA (ale hlavně Francie, kde jeho páteř - tzv. československý národ vymyslel žabožrout Aristied Briand, vysokostupňák Velkého Orinetu, spoluložník Žida Kirbüse, známého též jako Kerenský - hrobníka to Ruska)! Československo bylo uměle vytvořeným státem na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Obyvatelstvo se skládalo z několika vzájemně nekompatibilních a rozhašterených národností, včetně Čechů, Němců, Maďarů, Slováků, Rusínů a Židů. Díky tomu bylo od začátku nestabilní. Po německé anexi Sudet v září 1938 se Československo rozpadlo podle etnických hranic a velké části území s množstvím obyvatelstva se připojilo k okolním zemím. Zbytek bývalého Československa - Čechy a Morava - s hlavním městem Prahou, se stal zcela bezbranným a náchylným k převzetí moci komunisty. I proto, aby zabránil takové pohromě, Hitler udělal z Čech a Moravy německý protektorát. A tak ČSR - tato jepičí pidiříše upletená zednářem TGM z dezertérského lejna po zásluze zanikla dříve než s ní on sám či jeho nástupce dokázali zapráskat! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Smazat
 2. V této souvislosti bych nevylučoval, že nemusí trvat tak dlouho a začneme považovat osvobození Sovětskou armádou za okupaci a naopak budeme slavit Hitlara jako osvoboditele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:44 Myslím, že toto už se pomalu děje. Nedávno běžel na ČT II dokument pod názvem Adolf a Eva. No, není to krása ? Prezidenta ČR vesměs titulují jako Zemana a úchylného vraha tak přátelsky, Adolf. Chudáci děti, to co provedli s nebohou Viki, mluví samo za sebe.

   Smazat
  2. Přesně! Očekávám, kdy se bude oslavovat i "milý krajan" K.H.Frank a ronit slzy na tím, jak s ním po válce hrubě zacházeli.

   Smazat
 3. Sloup nestavět, mohl by posloužit jako šibenice.

  OdpovědětSmazat
 4. Historii Mariánského sloupu je nutno posoudit v kontextu doby, kdy vznikl. Jak je ud´vedeno, bylo to r. 1650. Od Bílé hory uteklo 30 let. O vítězi bylo rozhodnuto a to definitivně. V Čechách byl relativní klid, postupně byla udělena řada milostí rebelům a jejich rodinám, a to včetně navrácení majetků. Výsledkem této politiky byla i obrana Prahy proti Švédům r. 1648. Podle tohoto (a podobných článků) Pražané měli uvítat švédské osvoboditele s otevřenou náručí! Ale oni bránili svoje město s nebývalou zarputilostí. Před tím i Brno pod Raduitem de Suché se ubránilo 22-ti tisícové armádě nejlepších profesionálů té doby. A to pouze se 400 vojáky a 1200 civilisty. Ubránila se řada jiných měst a hradů. Další byly dobyty po tvrdých bojích. Takže to s tím vítáním protestantů nebylo tak horké.Vítězná Vídeń jistě nebyla tak hloupá,aby jitřila právě uklidňující se vášně nějakými infantilními provokacemi. Konkrétně ke sloupu. Byl postaven opravdu na oslavu vítězství nad Švédy a sloužil i jako morový sloup. Byl to náboženský symbol. Nikoliv politický. Lidi se u něho modlili, chodila k němu ze začátku i procesí. Nemohl být symbolem národní poroby, protože pojem "národ" tehdy neexistoval. Národy jak je chápeme dnes se začaly konstituovat až na přelomu 18. a v průběhu 19. století. Sloup samotný byl na konci 19. století v dezolátním stavu. Na začátki 70. let se rozpadal, Jednou dokonce upadla hlava Panny Marie a málem zabila hokynářku, která šla okolo. Magistrát se proto rozhodl sloup strhnout. Ale i tehdy byli ochránci památek, a tak sloup zachránili. Nevím, o čem by dnes planuly vášně. Kdo ale prosadil národovecký symbol nebyli proklínaní Habsburkové, ale kupodivu "naši"! Je to pomník M. J. Husa tamtéž. Proti jeho postavení protestovala řada tehdejších osobností české kultury. Ale spojitost s Bílou horou přece jen má: je velice podobný Mariánskému sloupu v Mnichově, který nechal postavit Maxmilián I. r. 1621 opravdu na počest vítězství v této bitvě. Velel v ní vojskům Katolické ligy. Ale to je jiný příběh. Kdo chce podrobnější dobové informace, doporučuji knihu Josefa Teige: "Staroměstský rynek", r. vydání 1903. Jinak jsem ateista a obnovu Mariánského sloupu si nepřeji. Ale z ryze praktických důvodů Na "Staromáku" už teď není kam šlápnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Mariánský sloup“ byl vysvěcen 13. července 1652 za přítomnosti císaře Ferdinanda III., což ukazuje na to, že šlo o záležitost politickou. Nápis na jeho podstavci zněl: „Panně rodičce bez poskvrny prvotní počaté za obhájení a osvobození města zbožný a spravedlivý císař sochu postavil.“ Čtyři roky po uhájení Prahy před švédským vojskem (obhájců reformačního učení) a po podepsání Vestfálského míru (který znamenal definitivní konec náboženské svobody v Čechách a na Moravě a který zabránil exulantům, mezi nimi i J. A. Komenskému, v návratu do vlasti) byl tedy vztyčen v srdci Evropy památník, o jehož smyslu prof. J. Pekař napsal, že oslavuje vítězství nad českou reformací a nad českým státem a není pouhým památníkem mariánské úcty, jak se někteří obhájci znovupostavení sloupu snaží tvrdit.
   Výmluvným svědectvím o tom, jak významná úloha byla sloupu přisuzována, je Škrétův obraz známý z rytiny z roku 1661, na které je tento mariánský sloup chápán jako budoucí duchovní střed římskokatolické Evropy. Zobrazená mapa Evropy zřetelně ukazuje, kam až má sahat moc tohoto sloupu. Zahrnuje nejen jižní a jihozápadní římskokatolickou Evropu a střední Evropu obsazenou po Vestfálském míru, ale i východ a sever Evropy, které „patřily“ pravoslavným a protestantům. Bylo tak nepřímo naznačeno, že tento sloup má být středem budoucí tzv. jednotné Evropy, ovšem s jediným náboženstvím, a to potridentským římským katolicismem.
   Ke stržení sloupu došlo krátce po vyhlášení samostatného státu — 3. listopadu 1918, tentýž den, co se na Bílé hoře konala obrovská manifestace, které se zúčastnilo asi 30000 lidí. To asi vedlo některé katolické historiky k omylu, že rozvášněný dav sloup zničil. Ve skutečnosti ho strhli žižkovští hasiči, které pro tento čin získal František Sauer. O tom, že nešlo o čin směřující proti veřejnému zájmu ani o vandalství, svědčí skutečnost, že nebylo na F. Sauera, který se svým činem nijak netajil, ani na žižkovské hasiče podáno trestní oznámení.
   Snaha o znovuvybudování sloupu je dnes anachronismem i z hlediska urbanistického, protože náměstí dnes vypadá zcela jinak než v 17. století. A protože dnes žijeme ve svobodném demokratickém státě, byl by pro většinu lidí pokus o obnovení tohoto památníku „první železné opony“ v Evropě na stejné úrovni jako například snahy o vybudování pomníku vzniku „protektorátu Čechy a Morava“ nebo „bratrské pomoci v roce 1968“ — tj. k uctění konce samostatnosti našeho národa i státu.
   http://veritas.evangnet.cz/mariansky-sloup

   Smazat
  2. Píšete (cituji): "Mariánský sloup“ byl vysvěcen 13. července 1652 za přítomnosti císaře Ferdinanda III., což ukazuje na to, že šlo o záležitost politickou. Nápis na jeho podstavci zněl: „Panně rodičce bez poskvrny prvotní počaté za obhájení a osvobození města zbožný a spravedlivý císař sochu postavil.“ Zdůrazňuji "za obhájení a osvobození města...". V Bitvě na Bílé hoře císařtí Prahu ani nehájili ani neosvobozovali. Naopak dobývali. Ale Pražané ji proti Švédům bránili a posléze osvobodili dobyté části. Tzn. Pražský hrad a Malou stranu (Menší město). Tedy vámi uvedený nápis právě dokazuje, že šlo o památník obrany proti Švédům a nikoliv na potupu nekatolíkům. A po celou dobu byl takto i chápán. Nekonaly se zde žádné tábory lidu jako jinde po Čechách (skutečná i fiktivní místa kázání MJH,spánek Jana Žižky, dokonce i místa s Rukopisů). Objektem revolučního nadšení se stal právě a jen pouze ve dnech převratových v listopadu 1918.

   Smazat
  3. Sloup tu byl symbolem, že se Řím ujal vlastnictví Čech. (Ernest Denis, Čechy po Bílé hoře.) Vzorem pro mariánský sloup byl stejný památník postavený v Mnichově (1638) vévodou Maxmiliánem na paměť vítězství císařských vojsk na Bílé hoře 1620. I podle římskokatolického historika prof. Josefa Pekaře byla pražská replika mnichovského mariánského sloupu oslavou vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím. Rytinu z roku 1661, na níž je mariánský sloup na Staroměstském náměstí znázorněný coby duchovní střed rekatolizované Evropy, zhotovil M. Kűssel podle obrazu K. Škréty. Duchovním otcem námětu byl Jan Bedřich z Valdštejna, pozdější pražský arcibiskup.
   http://marianskysloup.com/jine-zdroje/smolny-sloup/#more-541

   Smazat
  4. Hloupost byla sloup shodit, idiocie znovu postavit. Miroslav Povolný. PS. kam se hrabe v dělení lidí Zeman nad "naše demokraty"!

   Smazat
 5. No jasně! Tudle strhnout Mariánský sloup a támhle zase sundat pamětní desku s Koněvem, připomínající osvobození. Co takhle zajít ještě dál a zakázat a zničit všechny památky? Kučerová je jen fanatik a nevidí si do úst!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:25 = Další z nesčetných anonymních provokatérů. Podobné příspěvky tu už dlouhou dobu zcela zřetelně převládají.

   Nová republika tím, že dovoluje anonymitu, podporuje rozvíjení asociálních sítí, dává platformu k šíření nenávisti. Považuji to za krajně nezodpovědné.

   Tím NR rozhodně nepřispívá k tomu, oč ve svém úvodním prohlášení hodlá usilovat:

   "Chceme koncentrovat síly pro analýzu společenských a hospodářských procesů a navrhnout zdravější vývoj společnosti."

   Smazat
  2. 14:34 Jsem natvrdlý a nechápu způsob, kterým šířím nenávist. Budete mi to muset vysvětlit více polopaticky, pakliže samozřejmě budete chtít?

   Smazat
  3. 14:52

   Uznávám, že ve Vašem konkrétním případě se jedná "pouze" o anonymní osobní útok na autorku a že ta nenávist není tak zjevná jako v některých jiných případech.

   Smazat
  4. Jan Kopecký28. března 2018 14:34
   a není vám divné, že převládá nějaký názor a vy ho odsuzujete? Nemůže to být třeba tím, že je pravdivý a je o tom přesvědčena většina? Pokud tedy nezastáváte myšlenku, že váš volební hlas má cenu deseti "obyčejných" a ostatní občané jsou burani, tedy kromě vás a několika pomatenců? Nevím, mně to přijde jako první na mysl :-/

   Smazat
  5. Kopecký vy vole, takže jen váš názor je ten správný? Kolik je na NR ještě takových rozumpotratů? Já osobně si přečtu i jiné názory.

   Smazat
  6. 28. března 2018 14:25
   Památky osvoboditelů
   na naše území patří.
   Památky dobyvatelů nikoli*

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. 15:01 Ano, Na adresu autorky jsem se vyjádřil ostře. Je to proto, že si myslím, že s minulostí se nelze vypořádat obrazoborectvím.

   Smazat
  9. Pan Jan Kopecký se pouze dožaduje adresné účasti v diskusi (pseudonym je povolen). Anonym totiž neumožňuje orientaci v diskusi (kdekdo je ,,Anonymní") a limituje tím její úroveň. Už oslovení ,,Kopecký vy vole" je příkladem, jak diskusi rozvracet. Mohl bych skončit zvoláním DISKUSI SI ROZVRACET NEDÁME !!!, ale to už ponechám anonymům.

   Smazat
  10. 16:00 To sem pletete dialektiku?

   Smazat
  11. 16:07 A víte vůbec, že se nejedná o odstranění něčeho ale o nové postavení sloupu? Pokud tak odsuzujete boření památníků, tak se prosím vyjádřete k odstranění památníku osvobození na Smíchově. Když ho "umělci" David, Kocáb a další natírali na růžovo a později rozbořili, tak jste také protestoval?

   Smazat
  12. "Chceme koncentrovat síly pro analýzu společenských a hospodářských procesů a navrhnout zdravější vývoj společnosti."

   Vy Entropi Honza 15:01, to myslí ve 105 letech naprosto vážně, vždyť jde o náš narušený duševní vývoj z období socialismu, komu z nás je méně jak padesát, odpovím sám, nikomu!

   Jmenuje se vůbec Jan Kopecký?
   Vladimír Šmídl je skutlečný, tito hoši, by chtěli diskutovat ve třech jen mezi sebou naivkové nafoukaní!

   Hans 15:01 zásadně pseudoanonymum neodpovídá to ukázal na 14:52, kde opět ulétl, nedodržel své slovo a jasnozřivě odpověděl a to nemá čas?

   Vám 18:13 neodpoví z principu, jste anonym a on je "mladej" a pěkně korunovanej.

   Teenegery nám na NR kálí, mají novodobé platformy.
   On by chtěl převychovávat důchodce, dusit je jak Pol Pot.

   Jen koukněte, celý starý Železný: "Volejte Kopeckýmu".

   "Chceme koncentrovat síly pro analýzu společenských a hospodářských procesů a navrhnout zdravější vývoj společnosti."

   Funebrák


   Smazat
  13. Pane Funebrák 23:41

   Konečně ho někdo poslal do "reality"!

   Vova

   Smazat
  14. 18:13 Myslím, že jsem dostatečně vyjádřil svůj postoj, když jsem napsal, že s minulostí se nelze vypořádat obrazoborectvím.

   Smazat
  15. 10:13

   Vy jste v pohodě, nelze však to samé konstatovat o 14:34, ten jen nadutě mudruje, řeční zde k masovým davům z celé ČR, vohnout z šulinem mimo pisoár? Anonymů je zde 97%, přeberte si komu jsou určeny vaše hesla editorům?

   Vova

   Smazat

  16. Zmrde Kopeckej, dej bacha abych ti brzo osobně nezvážil tu sračku co ti vymokvává z toho odhavnýho smradlavýho mozolu, kterej ti raší mezi těmi rachitickými ramínky, rudej udavačskej dobytku!

   Smazat
 6. Stanislavo Kučerová, mám otázku: "Vyhovoval by vám tam minaret? Nebo mešita? Byla by to citlivá restaurace poměrů?"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste machometán?

   Smazat
  2. 15:06 Není machometán, jen pomatenec. Stejně hloupě se mohl ptát třeba na pyramidu nebo indiánské totemy. To souvisí se Staromákem zhruba stejně.

   Smazat
 7. Platí pravidlo, že historie se vždy vykládá tak, aby to co nejlépe vyhovovalo současným politickým trendům. Přece s národnostní otázkou to bylo daleko složitější a neplatilo přísné dělení na česky nebo německy mluvící občany a jejich zájmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polovina "Českých" pánů popravených 21.6.1621 byli echt Němci. Jesenius Slovák. Ale ani ten se tak netituloval, neb Slovensko neexistovalo (Horní Uhry), tak jako "Němci" nebyli dnešní Němci, protože Německo jak jej přibližně dmes chápeme vzniklo až 23.1.1871 ve Versailles po vítězství nad Francií (a před tím 1866 nad Rakouskem u Hradce Králové). Ani se tak nenazývali. Byli tu Bavoři, Sasové, Braniboři... Atd. Ale to bylo dlouhé povídání

   Smazat
  2. 15:56 Plný souhlas! Národnostní otázka tehdy vůbec neexistovala. Existovala jen otázka náboženská a v té šlo jen a pouze o peníze a moc.

   Smazat
  3. 16:21-sám se dopouštíte nepřesnosti! Nemohli to být "echt Němci", jen Bavoři, Sasové...atd. Znáte jejich rodové dělení? Miroslav Povolný.

   Smazat
 8. Rakouští Ferdinandové byli bohabojní!
  Po popravě 21 Čechů věnoval rakouském klášterů v Marizzelustřibrnou sochu Marie rakouské za 20 000 tis. zlatỷch. Aby mu pánbůh odpustil.

  A povalení Markanskéhosloupu v Praze se účastnil v r 1918 i E. E. Kisch i dr. Horákovà!

  OdpovědětSmazat
 9. Ve Stavovském povstání se vysoká, mezinárodní šlechta rvala o úřady tituly a katolický majetek a my plebejové se dnes o to pohádáme? K smíchu!

  OdpovědětSmazat
 10. a ateisti k tomu - ťaj - názov etnika Slovák bol použitý v liste od Komenského - teď som u Slováku - a iste použil len výraz ktorým sa moji predkovia titulovali - národ a oslovenie rozhodne nevymyslel Komenský,

  OdpovědětSmazat
 11. Vôbec sa nespomína meno Milady Horákové ktorá ako študentka vyliezla po rebríku pristavenom hasičmi a dala p. Márii slučku a dav potiahol. To isté sa o pár rokov stalo jej v obratenom garde.

  OdpovědětSmazat
 12. Vzpomeňte na projev E. Beneše z r. 1947, upozorňující na dobu, kdy budou nacisté vydávání za oběť a ne původce 2. světové války, kdy budou obviňováni Češi i Čechy, že jsou vinní odsunem sudetoněmeckých nacistů, kdy z viníků se stanou oběti a obráceně. A již také velezrádce u nás máme. Herman (duchem Göring), Černobrádek (duchem Musolini), Fialový (duchem filosof Himmler) a Kalous ( duchem Göbbels). Kdy národ předvede před soud tyto vlastizrádce, tyto rozvraceče státu? Highely likely!
  Ale přijde čas a budou znovu padat pomníky, tentokrát kapitalismu, pomníky mrzačení národa, jeho rozvratu a vykradení! Pomníky postavené soudobým zločincům.

  OdpovědětSmazat
 13. Velmi chápu intenzitu diskuze, která na téma Mariánského sloupku vzplanula. A buďme pí. Dr. Kučerové vděční za přesné připomenutí historických souvislostí stavby.
  Přesto se obávám, že sloupek stát bude. Na magistrátu HM Prahy byla tato záležitost koncem minulého roku projednávána, byla předložena petice, iniciovaná vlastenci a zastupitelstvo Prahy odhlasovalo, že se sloupek stavět nebude. Jenže, jakýsi podřízený sysel primátorky ve stanovené lhůtě nezačal uvádět toto rozhodnutí v život, čímž toto expirovalo a stavbě tak nic nestojí v cestě. Dozvěděl jsem se o tom zcela náhodně z plátku Naše Praha 4. Jako signatáři petice proti sloupku z toho na mě šly mdloby. Pokud má někdo novější informace, velmi ocením. A.Š.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..a pokud se to povede k 28.10.2018, určitě by se měl objevit taky nový Sauer.

   Smazat
  2. 20:38 Ano, to by bylo důstojné připomenutí vzniku nezávislé ČSR. Navázání na tradici. A mohlo by se to opakovat každých 10 let. Nabo ho alespoň natřít na růžovo a přidělat na něj vztyčený prostředník. Jak to provedla naše novodobá "umělecká avangarda".

   Smazat
 14. Podívejme se na to, snaha o přepisování historie skutečně nastává. Další bomba, a nevím kterej debil to vymyslel, je změna naší hymny. Takže z naší hymny chtějí udělat paskvil a pak řeknou, no vždyť je to vlastně jedno a musíme být politicky korektní, třeba se to nebude líbít muslimákům, buďme na ně hodní...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:13

   Je to spolutunelář Sazky(Sazka aréna, zakázky od Hušáka), který se kejvá všude, kde jsou peníze daňových polatníků t.j. Olympionici, ČT. Redakce sportu, která je jedna z dojných krav ČT. Nyní se o ně zajímá pan Soukup ve svém pořadu!

   Jedná se o Jiřího KEJVALA:

   Vedle šíření personifikovaného dobra a olympijských ideálů však bývalý veslařský reprezentant tiše a umně proplouvá byznysovými kanály - jeho nábytkářská firma zásobuje snad všechny větší sponzory Českého olympijského výboru i státní sféru na něj blízce i vzdáleněji navázanou. A to není vše?

   Vova

   Smazat
  2. Jiří KEJVAL:

   Osm let působil ve funkci člena výkonného výboru ČOV, od roku 2009 byl místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing. Je duchovním otcem kampaně Žijeme Londýnem a projektu Českého domu na olympiádě v Londýně.

   Kejval je také úspěšným podnikatelem. Se spolužákem založil v roce 1991 společnost Techo, která se původně zabývala výrobou drobných kancelářských doplňků. Později se firma rozrostla, začala vyrábět kancelářský nábytek a expandovala do zahraničí. Na podzim 2012 se stal členem představenstva nizozemské interiérové společnost Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě.

   Jiří Kejval také založil veřejně prospěšnou společnost Prostor pro podporu české architektury, interiéru a designu. Zároveň se angažuje v American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies, nadaci, která podporuje talentované české a slovenské studenty.

   Vova

   Smazat
 15. 600 000 za zprzněni naši hymny kterou zpívali naši odbojáři před popravou . Nešahejte na naší vlajku a hymnu vy Pražské kavárenské stohovna ! Tito peníze mohli jít na naše mladé sportovce . Je vidět že se v té Praze nudíte a přemýšlíte nad kurvárnama .

  OdpovědětSmazat
 16. Sv. Panna Marie je symbolem dobra a nema s politikou nic spolecneho ! Tam kde je socha Sv. Panny Marie - tak tam je VORTEX Z VESMIRU ! Uzdravuje, pomaha slabym, starym a mladym ! Prinasi BLAHOBYT ! Pomaha milencum v jejich tezkostech.

  Sv. Panna Marie zemrela v roce 41 A.D. a jeji smrt neprimo osvobodila Rim od vlady Caliguli a nastolila vladu Claudia.

  Sv. Panna Marie pred svoji smrti vedela o zmasakrovani Zidu v Alexandrii v roce 38 A.D. - milencem svoji kamaradky Mary Magdaleny - AULUSEM AVILUSEM FLACCUSEM.

  Sv. Panna Marie zemrela zalem blizko zahrady GETSEMANSKE , tam kde byl zatcen Krist v roce 29. A.D.
  Proto se ji rika plnobolestna !

  Cesky narod potrebuje Sv. Pannu Marii - REGINU COELI - daleko vice nez ona potrebuje Cesky narod .
  To nema s Habsbuky ci pomatenym papezem -
  Frantiskem II. nic spolecneho.

  Sv. Panna Marie se od roku 311 A.D. stala predstavenou / nadrizenou 22 rimskych Bohu, ktere zastinila svoji krasou a moci. Byla to vule Rima.
  (Vy knedlici jste NIC, proti Rimanum, tak se prispusobte a postavte ji Shrine, jake jsou ve Francii a treba v Americe !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Český národ potřebuje zachovávat desatero přikázání, nic více!

   Smazat
 17. Ta nejstarsi SHRINE v Americe pa pocest Sv. Panny Marie je ve state OHIO a v bliskosti se rodi a vyrustaji slavni Americane , kteri ovlivnili dejiny Ameriky ! Napr. Edison, Flagler, nebo i Rockefeller a Nikola Tesla tam jezdil na studie . To misto UZDRAVUJE !
  SNATE JMENO TOHO MISTA ? Omluvte se Sv. Panne Marii a ja vam ho reknu.

  OdpovědětSmazat
 18. Omlouvam se za preklepy - SPECHAM, jsem zas blokovan , nejakymi satany !

  OdpovědětSmazat
 19. Sv. Panna Marie po nikom NIC nevyzaduje ! Nic nepredepisuje a neprijima finnacni dary, jako to delali nekteri Rimsti a Recti Bohove a nabozenstvi !

  Sv. Panne Marii se kladou kvetiny k jejim noham (v zari) a vznasi prosby !

  Sv. Panna Marie prinasi vsem zdravi a zenam krasu !
  Dodava silu v neprizni zivota !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:16 Tak si jí postav na zahrádku. Budeš tam mít VORTEX Z VESMIRU a můžeš si do něj strkat hlavu. Třeba ti to pomůže. Ale nám jí nevnucuj, my máme jiné hrdiny. Třeba Jana Husa, který bojoval proti fake news už v době, kdy děda Kryštůfka Kolumbů ještě tahal kačera,

   Smazat
 20. 2:35 - plagiator se opicil po Wiklifovi z Anglie.
  Proste co Cech to prdolizek ! A OD NEPAMETI !

  OdpovědětSmazat
 21. Pocestele jmeno Wiklif je spravne - JOHN WYCLIFFE -
  a ty - ty reformni zbloudilce se dej k Adamitum.

  OdpovědětSmazat
 22. 23:40 až 0:16
  Rozumíme vašemu sdělení a pro vaší další reklamní kampaň navrhujeme slogan:

  Panenku Márii
  do každé rodiny!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Sv. Panna Marie prinasi vsem zdravi a zenam krasu ! Dodava silu v neprizni zivota !"

   Mária - toť pramen zdraví.
   Ženám svírá,
   mužům staví.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.