Reklama

.

.

středa 14. března 2018

Retro: 60 let od „Operation Eggnog“ – Děsivá předloha pro současnost?

Sid
14. 3. 2018  Outsidermedia

V letošním roce si připomeneme šedesáté výročí vzniku amerického analytického materiálu „Náhled na válku, kterou jsme si nepřáli“ (Preview of the War We Do Not Want), který vznikl v létě 1951 péčí vydavatele kdysi velmi slavného týdeníku Collier´s WeeklyNovinářská tradice týdeníku byla veliká. V roce 1906 na jeho stránkách Jack London popisoval Sanfranciské zemětřesení a destrukci města, téhož roku se v něm Upton Sinclair ptá: „Je chicagské maso nezávadné?“, což okamžitě přinutilo stát vydat hygienickou normu na kontrolu masa „Meat Inspection Act“. Triáda novinářského vlivu roku 1906 končí materiálem „Death´s Laboratory“, Laboratoř smrti, v níž E. W. Kembl pranýřuje volný prodej „zaručeně pravých patentovaných léčiv“… a nám na mysli vytane mastičkář a otec padouchů z filmu Limonádový Joe. Tehdejší Amerika byla Amerikou prodeje opia s laudánem pro děti třeba v „Babys Soothing Syrup“ nebo léku „Mug Wump“, zázračně působícího na všechny venerické choroby. Po studii v Collier´s je ovšem v roce 1906 vydán „Pure Food and Drug Act“ (Zákon o čistotě potravin a léků).

Vliv týdeníku, do něhož Ernest Hemingway píše o španělské občanské válce a přispívají takoví autoři jako Sinclair Lewis, Kurt Vonnegut i politik Winston Churchill, není tedy zanedbatelný. Tak je třeba vidět i sdružení 34 autorů, kteří napsali 130stránkovou studii, jež byla vydána za obvykle trojnásobnou cenu, 15 centů, v nákladu téměř 4 mil. kusů. Byla určena armádě, ale i jako vzkaz na Východ, protože tehdy – stejně jako dnes – se běžný Američan zajímal jistě především sám o sebe, méně o svět a Rusko.

Tato POLITICKÁ FIKCE vyšla pod názvem OPERATION EGGNOG (Operace vaječný koňak). Zápletkou 3. světové války je Jugoslávie. V květnu 1952 NKVD neúspěšně spáchá atentát na prezidenta, maršála Josipa Broze-Tita. Jugoslávci likvidují agenty Kominformy. Na podporu těchto lidí vstupuje do Jugoslávie Rudá armáda s rumunskými a bulharskými vojsky. Rok 1952 pokračuje postupem Rusů do západní Evropy, na což reaguje NATO (založeno v roce 1949), i OSN, která svěří vedení operací Američanům.

Po počátečních úspěších SSSR (Rusové bombardují atomovými bombami Londýn, americké základny a americká města, obsazují Aljašku) Američané vyklízejí Koreu a Japonsko, a z B-36 atomovými bombami zasypávají Rusko, včetně středu Moskvy. Josif Vissarionovič Stalin záhadně mizí a ruští generálové přecházejí do amerického zajetí, jako první generálporučík letectva Vasilij Stalin (syn). Průběžně prováděné výsadky emigrantů ze Západu mění atmosféru ruské společnosti. V táborech nucených prací vznikají bouře, které Američané podpoří, a vzniká „Autonomní vězeňská republika“.

Na Ural míří 10 000 amerických parašutistů (přežije tisíc), kteří likvidují sklady jaderných zbraní. V roce 1955 podepisuje nový vůdce SSSR, Lavrentij Berija, kapitulaci. Začíná nová éra života společnosti (tentokrát z pera Arthura Koestlera). Spisovatelé Šolochov a Erenburg se učí psát romány o lásce od svých amerických vzorů, z novin zmizí články o práci, jsou nahrazeny příběhy ze života hollywoodských hvězd. Každý občan dostane jednoduché tranzistorové rádio s jedinou stanicí, Hlasem Ameriky. Děti ve školkách se účastní s nadšením řady loterií, jejichž vítězové jsou rozmístěni na výchovu v amerických rodinách, kde si osvojují základy dalšího demokratického chování.

Protože zahynulo deset milionů ruských vojáků, nahrazují je američtí vojáci (americká okupační správa sídlí v Moskvě jako Dočasná okupační správa OSN, tedy United Nations Temporary Occupation Command) a žení se s krásnými mladými Ruskami. Ženy se především zajímají o poslední americkou módu. Průmysl privatizují americké firmy. Bývalý SSSR, který ovšem již nemá Ukrajinu, ani Pobaltí, šťastně vstupuje do roku 1960, kterým fikce končí.

Skutečně, fikce z 27. 10. 1951, postavená na známé Trumanově doktríně, mohla – vydáním rok a půl před smrtí J. V. Stalina – mnohé ovlivnit. (Nechme stranou zatýkání v Berijově okolí a zavraždění(?) samotného JVS v březnu 1953 i víceméně „divokou“ popravu Beriji). Stalin byl Američany vnímám nikoli jako útočník a despota (cožpak mu F. D. Roosevelt neodpustil útok na Finsko a „vstup“ do Polska?), nýbrž jako odpůrce nového „papírového zlata“, dolaru (Bretton-Wood). „Sovětská vláda musí změnit svůj přístup“, píše se v úvodu studie. „Pokud se tak nestane, nepochybně nadejde den, kdy tato vláda zmizí z povrchu Země. Pokud se sovětští vládcové nezmění, musí být srozuměni s tím, že svobodný svět bude bojovat. A zvítězí.“

Je na čtenáři, aby sám posoudil, nakolik operace Egnogg byla, nebo mohla být předlohou budoucích amerických postupů v dalších letech. Myslím, že kontury této fikce bychom našli v každé americké „demokratické“ akci, v každé „oranžové“, „karafiátové“,“jasmínové“ revoluci, v níž Američané „pomáhají“, ovšem především sami sobě. Oslabit (hospodářsky), rozdělit (územně), podmanit. Věru věčná dějinná triáda stojící dnes i před Tripolisem.


Prameny:

15 komentářů :

 1. Je to tu porad a jeste lepe. Treba povinna akreditace lekaru bud ziskana doma behem prace 4 roky zdarma anebo placena v zahranici neni pro me nicim jinym nez dracim vynosem o dodavkach princezen.
  Jakoze kolaboranti, ktere nas milosrdne nechavaji volit, pracuji dobre. A pokud se nahodou najde nekdo, kdo projde sitem, je nejak "vykauzovan".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Článek demonstruje intelektuální "kvalitu" amerických čtenářů i když nečtenářů bude v USA většina ! Jím stačí Bible a Starý zákon, kde najdou to , co normální člověk nepotřebuje ! Dnes jsou USA jediný středověký náboženský stát na světě a proto tam může být prezidentem každý bohatý idiot !!

   Vymazat
  2. 10:13 To leda že feminismus a genderismus jsou náboženství středověku:))) Co by pak musel bejt Irán kde náboženská policie dá ženský deset let za sundání hidžábu - https://echo24.cz/a/SdRU9/odhodily-hidzab-ted-jim-hrozi-az-deset-let-vezeni

   Vymazat
 2. Takhle můžou v usa maximálně snít nemají šanci.

  OdpovědětVymazat
 3. Studená válka proti Rusku nikdy nepřestala.
  I to nové obviňování Ruska z otravy Skripala a jeho dcery,je jen pokračování špinění Ruska a nevídaný tlak na Putina.Kdo střelil Ruského diplomata v Turecku,kdo pomohl Čurkinovi do hrobu,to Mayovku nezajímá.Každá špatnost špatně skončí a Mayovka také.

  OdpovědětVymazat
 4. A v pátek 16.3.2018 50 výročí masakru v Mylai/1968/ve Vietnamu kdy americká gestapacká a fašistická komanda zavraždila a zmasakrovala v této vesnici cca 500 obyvatel přavážně žen a dětí a starců...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Beztak ten xindl vařil zaživa psy! Nešetřit! Více Agent Orange na žlutý zmrdy ...

   Vymazat
 5. 15:32
  Škoda,že NEUVAŘIL TEBE,UNTERMENSCH!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen pišti víc ty sobotkovskej muslimofilní posránku jehož zdechlej fotřík pjel kdysi v rámci družby s DDR spolu Merkelkou ve sboru pionýrů: "Buď vsjegdááááááááá búúúúúúúúúděěět něěěěěba, buď vjegdááááá búúúúúúděěět sóóóónce ..." :))))) Ach vy komoušský prasata, kdy už konečně zdrhnete do toho Rusácka, co? Třeba vám tam Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele!:D:D:D

   Vymazat
 6. oni do Ruska nepujdou,protože v zemljankách nemaj vifinu nadělaný kadibudky a rozbytý polní cesty

  OdpovědětVymazat
 7. Američani mohli zlikvidovat Rusáky v době když se ten slavnej Sovětskej svaz zhroutil a rozpad jak pytel sra.ek.

  OdpovědětVymazat
 8. 19:33
  Ty stejný hovadiny a hovna zvracel i Hitler ty havlosračko!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... snad ho budeš záhy následovat!

   Vymazat
  2. Jedině tohle na vás platilo, platí a vždy platit i bude! -
   http://istoriarusi.ru/img/vengriya-zverstva.jpg

   Vymazat
 9. Your blog is great. I read a lot of interesting things from it. Thank you very much for sharing. Hope you will update more news in the future.
  friv games
  superfighters

  OdpovědětVymazat