Reklama

sobota 17. března 2018

Šimon Pánek agitoval mezi studenty krátce před jejich stávkou. Petr Žantovský si skládá dohromady nejen tyto souvislosti

Petr Žantovský

Petr Žantovský  - Týden v médiích
17. 3. 2018  ParalmentníListy
Za velmi sympatický počin na mediálním poli lze z uplynulého týdne považovat článek na serveru Pravý prostor, který se věnuje tzv. Pražskému studentskému summitu a z pohledu dospělého člověka směšnému vystoupení Šimona Pánka z organizace Člověk v tísni. Petr Žantovský má slova chvály i pro Mirku Spáčilovou za text, kterým trefně zhodnotila dění při předávání cen soutěže Český lev. Především za upozornění, že většina vyznamenaných hraných děl prošla bez většího diváckého zájmu, a když byla příležitost se o nich něco dozvědět, dostalo publikum od tvůrců politické školení.


Piráti na jednání poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti poukázali na rizika spojená se sdělením Evropské komise s názvem „Boj proti nezákonnému obsahu online“. Cílem tohoto dokumentu je zvýšit odpovědnost online platforem jako je Facebook nebo Seznam za nezákonný obsah, který nahrají uživatelé. „Už několikrát jsem upozorňoval, že stále čekám, kdy Piráti vyjdou se svým původním hlavním tématem, jako je svoboda internetu, boj proti kopírovacímu monopolu a všechny ty svobody, které se velice úzce dotýkají všech, kteří respektují svobodu slova na prvním místě. A stále mi to chybělo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V úterý se tedy konečně dočkal, když Piráti ve svém následném prohlášení radikálně brojí proti zmíněnému sdělení Evropské komise. „Sdělení nebo doporučení Evropské komise formálně představují předstupeň její směrnici. A toto sdělení znamená, že podle Evropské komise by za nezákonné obsahy platforem, jako je Facebook, Seznam, neboli vyhledávače, sociální sítě a tak dále, odpovídali právě jejich provozovatelé, nikoli uživatelé, kteří ho tam vkládají, což je samo o sobě naprosto absurdní. Ti, co se touto problematikou zabývají, vědí, že to je takový fígl, jak obejít skutečnost, že se jedná o další krok k cenzuře internetu,“ upozorňuje mediální analytik. 

Je to krok k cenzuře a zasahování proti svobodě slova


Přesunutí odpovědnosti za internetové obsahy na provozovatele podle něj znamená vytvoření obrovského prostoru pro autocenzuru těchto provozovatelů. „A to už vůbec nemluvím o tom, že ti provozovatelé – Facebook nebo Google – jsou namnoze domluveni i na úrovni vlád a ministerstev třeba i s Českou republikou o tom, že budou ze svých platforem vymazávat určité obsahy, které se někomu nehodí do krámu. Každopádně to je jako říct, že za vraždu na zadním sedadle dálkového autobusu, kterou tam spáchal jeden člověk na druhém, může šofér toho autobusu nebo dokonce firma, která tu autobusovou linku provozuje. To je stejně absurdní. To sdělení Evropské komise přináší zcela jasně možnost cenzurovat, možnost více a více zasahovat proti svobodě slova,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Potěšilo ho, že s tvrzením o nepřípustnosti něčeho takového přišli právě Piráti, kteří to mají dlouhodobě v programu. „Jejich argumenty jsou jasné, logické. Když jsou na internetu nějaké obsahy, které mohou porušovat trestní zákony, jako je vyzývání k terorismu a podobně, tak se tím přece musí zabývat policie a orgány činné v trestním řízení, a ne nějaký provozovatel. Vždyť provozovatel jednak nemá žádný soubor pravidel a kontrol, ale především nemá žádné oprávnění zastupovat orgány činné v trestním řízení v posuzování toho, co je a co není nevhodný obsah na internetu. Takže tleskám Pirátům a věřím, že si to i ostatní politické strany v Poslanecké sněmovně a ve vládě vezmou k srdci a budou se pečlivě starat o svobodu slova našich občanů,“ poznamenává mediální odborník. 

Filmaři si politickými agitkami pod sebou podřezávají větev


Pochvalu kromě Pirátů si od něj v tomto týdnu vysloužila i šéfka společné kulturní rubriky MF DNES a serveru iDNES.cz Mirka Spáčilová. „Znám ji od roku 1984, je divadelní, televizní i filmovou recenzentkou, s jejím hodnocením nějakých audiovizuálních děl někdy souhlasím, někdy nesouhlasím, ale je to zkušená novinářka. A o tom, že má mozek na pravém místě, mě přesvědčila článkem z neděle, který se jmenuje ‚České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu.‘ Podstatou toho článku je kritika průběhu udílení cen 25. ročníku soutěže Český lev, jehož slavnostní ceremoniál byl naprosto jednoznačně zneužit jako politická agitace,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ceremoniál přenášela Česká televize, a to nejednoho z oceněných patřičně rozvášnilo. „Paní Spáčilová to píše docela názorně, když popisuje, jak vypadaly děkovné proslovy, cituji: ‚Nejlepší dokument: politická výzva, a to hned ve dvojím podání. Kostýmy: politika. Herečka v hlavní roli: politika. Televizní film: politika. Televizní seriál: politika, dokonce s apelem Nevolte Miloše Zemana – jako by se snad teprve schylovalo k prezidentským volbám.‘ Musím říct, že z této výzvy si dělal legraci i pan prezident ve středu na Hradě při koncertu na počest své inaugurace do druhého funkčního období. A paní Spáčilová ve svém textu také velice správně píše, že filmaři, kteří tohle dělají, si v podstatě pod sebou podřezávají větev,“ kvituje její postřeh mediální analytik.

 

O vyznamenaných filmech se divák vůbec nic nedozvěděl


Umělci tím veřejnosti o sobě pouze sdělují, že tu nejsou od toho, aby propagovali domácí českou kinematografii. „Ani od toho, aby točili kvalitní české filmy nebo televizní produkci, aby zaujali tím, co opravdu umí, ale vlastně se baví jenom o politice, a to ještě způsobem, který není vždy úplně korektní. A pak se diví, jak také správně píše paní Spáčilová, že ze šesti vyznamenaných hraných děl se v kinech loni výrazně prosadila dvě, možná tři, zejména film Po strništi bos. A všechno ostatní prošlo v podstatě bez většího zájmu publika. A když má publikum příležitost něco se o těch filmech dozvědět, tak místo toho, jak píše Spáčilová, dostalo publikum v sobotu večer politické školení,“ připomíná Petr Žantovský.

Poukázala rovněž na to, že tohle politické školení je přesně vodou na mlýn kritiků České televize a navíc další krok k sebevraždě českého filmu. „Myslím, že shrnula problém velmi přesně. Jestliže se budou neustále zneužívat platformy, už jsme to viděli na různých vyhlášeních jako třeba na cenách Anděl, kdy paní Dusilová s panem Kollerem ronili krokodýlí slzy nad možností, že by byl znovu zvolen prezidentem pan Zeman, nebo nad jinými záležitostmi. Přitom tohle jsou platformy, kam taková vystoupení nepatří a kde si ti sami, kdo to prezentují, vlastně dávají vlastní branku a zavdávají oprávněný podnět ke kritice na svoji adresu. Takže velká jednička pro paní Spáčilovou,“ dodává mediální odborník.
 
(celý text hodnocení týdnu v českých médiích najdete zde)

16 komentářů :

 1. Lvy nebo slavíky, koho to zajímá, kdo to dneska sleduje? Snad ještě děti do 15 let, ostatní jen vyjímečně, pokud mají zaracha, možná. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ten hajzl pánek z člověka v plísni, který tady rozděluje společnost a vymývá mládeži mozky, by měl konečně taky dostat svoje.

   Smazat
 2. Nezapomenutelný byl proslov paní Hrzánové při přebírání ceny Thalie a stále aktuální: Konečně svobodně můžeme nahlas říci, že komunisti a Rusáci jsou svině! Stručné, výstižné, všeříkající...S Thalií na nebesích to asi trochu hrklo!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní hrzánová tou tálii mněla dostat přes tu škaredou držku.Svině je akorád ona.

   Smazat
  2. Nána asi zapomněla, kdo nás osvobodil. Ale od komediantů se myšlení a znalosti neočekávají, co maj říkat, dostanou na papíře.

   Smazat
  3. No vidíte. "Správný názor", který dokáže umělcům a většině politiků zajišťovat živobytí už 30 let. Proto je nepřítel každý, kdo by jim tento "výrobní prostředek" poškodil pravdou. Nikdo nesmí ani naznačit, že císař je nahý, když oni draze prodávají tu neviditelnou látku.

   Smazat
 3. Tak mě jsou tyhle akce úplně ukradené komediantské ceny mě nezajímají.Kdo nabádá mládež k demonstracím je jasné politické mrtvoly.

  OdpovědětSmazat
 4. Děkuji tomu, kdo dupnul na státní ČEZ, že zarazil vyžrávání a vychlastávání peněz z tohoto státního podniku, tragédianty vyvolené pražáky a politiky, sportovce, presstituty. Zkrátka vyžírky z červencových dnů tj. MF-KV-PRAŽÁKŮ!
  Mejdan hrazený prostřednictvím spotřebitelů, plátců, kteří si to nepřáli a nepřejí!
  Zda-li to vadí menšinovým akcionářům, nechť je dotují ze svého. Tragédianti si za své nikdy neužijí, zbývá Innogy, státní ČD, MK-ČR, MŠMT-ČR, MMR-ČR, MO-ČR, MD-ČR, ČT, Čro, ČEPRO, KRAJ, MĚSTO KV nebo BEZDOMOVCI, či DŮCHODCI #VyjdemeVen?

  Politici, co se tohoto mejdanu zůčastníte, skončíte brzy ve volbách, pod hranicí 5% ...?

  Ramón

  OdpovědětSmazat
 5. Po roce 89, když byly zakládány neziskové organizace, jsem se domníval, že organizátor/zaměstnanec dostává jen symbolickou odměnu a že veškeré peníze takové organizace musí jít (ze zákona :-) na účel, pro který byla organizace založena. Obdivoval jsem tu energii, nasazení, obětavost pro pomoc bližním. Posléze jsem zjistil, že určití vyvolení mají v neziskové organizaci nadprůměrné platy.
  Je veřejně známo, jaký plat má pan Š. Pánek z Člověka v tísni a další vyvolení z neziskovek? Mohou si dávat z příspěvků i odměny? Nebylo by to nemorální? Asi také hospodaří tak, že veškeré finanční příspěvky vyčerpají na 0.
  Každý daňový a koncesionářský poplatník a přispěvatel do neziskových organizací má právo na podrobnou informaci o hospodaření takových institucí a organizací.
  Na takové informace je velice dobře připraven, nejméně od roku 1989, kdy se volalo: "Nejsme jako oni!" Se zkušenostmi před rokem 1989 má jedinečnou možnost srovnání. Je citlivý i na sebemenší náznak cenzury, neobjektivnosti, zneužívání veřejných prostředků a nástupu totality potlačováním přístupu k informacím, na které má ze zákona právo.
  Ten, kdo neposkytuje takové informace, porušuje zákon.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je všeobecně známo, že náklady na provoz VIZE paní Havlové, mnohonásobně převyšují peníze poskytované potřebným...

   Smazat
 6. Pimon Šánek, provařený svazák, který byl se svým ideovým kámošem Štětináčem na výletě v SSSR ještě před převratem. Který přiznal nedávno, jak se s ním za převratu 89 na velvyslanectví USA nebavily ani dveře.
  Na rozdíl od velvyslanectví SSSR, kde ho ujistili, že "okupační Sovětská armáda" ochrání studenty, v případě, že by je chtěla rozehnat armáda československá. Prostě člověk v plísni.

  OdpovědětSmazat
 7. Osobně jsem názoru,že Šimon Pánek je jeden z největších hajzlů a zrádců občanů ČR. Máte někdo jiný názor ?

  OdpovědětSmazat
 8. 17. března 2018 18:52

  Mám, ale neřeknu, co to změní?

  Když zde předložíte fakta, ne cinty, nikoho to nezajímá, nikdo se nepídí, ale když napíši, že jste obačejný vocas? Tak ...

  Mastur Bant

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.