Reklama

úterý 13. března 2018

Socdem SRN na sestupu

Yekta Uzunoglu
12. 3. 2018
Socani museli jít na dlouhou chvíli do zálohy.
Socani v SRN po válce skutečně společně s DGB (německé odborové hnutí) dokázali stavět největší sociální organizace vůbec ze všech sociálnědemokratických stran na světě. SPD a DGB byly propojeny jako siamská dvojčata. Naštěstí jsem poznal jak Willy Brandta, ale také legendárního šéfa DBG Heinze Oskara Vettera, kterého jsem dokonce získal za čestného předsedu svého Kurdského institutu v SRN. DGB založila svoji gigantickou stavební společnost, která stavěla v poválečném zničeném Německu byty pro pracující . Tato společnost se zapsala do novodobých německých dějin a jmenovala se Neue Heimat, Nový domov.


 DGB založila po válce i svou vlastní banku Bank für Gemeinwirtschaft (Banka společného hospodaření) a její miliony a miliony členů včetně členů SPD měli svoje účty u této banky. Jen připomínám, že členové DBG nebyli jen dělnici, ale těž úřednici a učitelé, prostě byli ze všech profesí, kde fungovalo odborové hnutí, což bylo ve všech profesích tenkrát v Západním Německu.

Pak měli / mají Arbeiterwohlfahrt, organizaci pečující o sociálně slabší osoby se 140.000 zaměstnanci jakožto jednoho z největších zaměstnavatelů v SRN vůbec!

Ještě s partajní nadací Friedrich-Ebert-Stiftung s pobočkami v desítkách zemí světa a s řadou dalších přidružených institucí spravovali Socani s DGB na začátku 80. tých let desítky miliard německých marek.

A přesto od roku 1982 do 1998, to jest po 16 let, museli zůstat ve stáji jako záložní kůň a za tu dobu pokaždé přišli o kousek svého já. Nejdřív zbankrotovala největší německá stavební firma Neue Heimat, stavitel výhodných bytů pro pracující, pak jejich Banka BfG atd.

K volbám v roce 1998 se šlo za zvláštních světových a vnitrostátních okolností. V Rusku už byl Putin a snažil se zemi stabilizovat a SRN jako země a jejíž kapitál viděl větší šanci ve východním trhu v SPD a v Gerhardu Schröderovi, který byl spíše žákem a obdivovatelem Helmuta Schmidta, než snílka Willy Brandta. A Zelení? Ti přece přišli třeba s obnovitelnými zdroji, s ideou, kterou uchopila německý kapitál a která byla téměř 100 % závislá na exportu fosilních zdrojů a na jádru, na uranu, který též museli draze nakupovat. Německý kapitál uchopil ideu a bleskově uvedl do života nejen ve SRN, ale v celé EU, aby na tom mohl vydělávat. Není žádným tajemstvím, že společnost tak tradiční, jako je třeba SIEMENS, je dnes jedním z gigantů větrných elektráren na světě a to díky zeleným. Německé firmy jen v evropské unii díky zeleným kde se prosadil „projekt obnovitelných zdrojů“ vydělávaly sumy které přesahují naši představivost.

Tak jsme potřebovali socany, ale i Zelené s revoltujícím vůdcem, který ještě v 60. tých letech kopal do na zemi ležícího policisty. Se Schrödrem se lépe s Ruskem řešila otázka plynovodu a řada dalších gigantických obchodů, nežli s nějakým politikem z řad konzervativců a se Zelenými se lépe v Evropě prosadily produkty obnovitelných zdrojů než s nějakým politikem z Bavorska!

 
Tak jsme měli ve SRN po dobu 8 let Socansko-Zelenou vládu! Poprvé a naposledy. Naposledy, jelikož kapitál pro svoje produkty v oblasti obnovitelných zdrojů už Zelené nepotřebuje a socany potřebuje jen ještě na nějakou dobu jako menší koaliční partaj bez zubů !

Fotografie : S legendárním H.O.Vetter a poslancem SPD v Bundestagu Klausem Thüsingem v roce 1986 v Kurdském Institutu který jsem založil v Bonnu

8 komentářů :

 1. Pan Yekta,preco nedoporucite Kurdom v Afrine,aby pochopili,ze nik iny,ako Syrska vlada,im nemoze zarucit nejake uzemne naroky.Kurdi sa nechavaju manipulovat USA,k ich zaujmom a uz ich padlo podla Turecka okolo 2900...vypada to tak,ze ich udajny spojenec usa,ich potrebuje,len,ako ospravedlnenie pre svoje vrazednu misiu v Syrii.A verim,ze za pomoci Ruska,by vyjednali seriozne postavenie,ci autonomoiu.Druhe Kosovo v Afrine nebude!Vidite a vsetci su potichu,OSN vydava bezzube rezolucie,EU len tak potichu protestuje a Kurdi su zabijani,akoby sa ich svet chcel zbavit,uz ich nepotrebuju.Zsa sa,ze vodcovia Kurdov to este nepochopili a zomieraju zbytocne!jozka ze slovenska,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedoporučí, vždyť jde jenom o to, kdo bude vlastníkem ropných polí.

   Smazat
 2. ....mívali vždy velké nadšení, elán a obrovské srdce, dýchali pro svoji zemi, kterou vlastně nemají a neměli, ale rozum, tak ten bohužel také ne! Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 3. Snad by se měli zeptat přátel z koalice vedené USA, proč při krájení Osmanské říše nevznikl Kurdistán, ale naopak je rozporcovali do 3 až 4 zemí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jak z Poláky.
   Své spřízněné sousedy napadali a taky to hráli na všechny strany a nakonec si je 3 mocnosti rozdělily.

   Smazat
 4. Píšete to celkem pěkně. Teď už to myslím s tím sestupem německé spd půjde rychle. Místo aby brekekel skopli ze židle, když se pod ní kýve, tak přispěchali jí zachraňovat. Logika pro národ je nesmysl, stejně jako je nesmysl logika této koalice pro eu. Stejně jako všude jinde v evropě zdá se nejsou schopní vnímat měnící se svět, někde byli socdem takřka téměř vymazáni z politické mapy (např. v holandsku, z čehož výsledku voleb se pan sobotka cekem nepokrytě radoval), ale poučení si z toho nevzali. Teď se budou ušklíbat směrem k Itálii a ještě netuší, že v podobné situaci se octnou zanedlouho Němci sami. Kouzlem nechtěného je také to, jak tam píšete o tom, co a jak Němci využili v rámci celé eu. Myslím, že to není ani tak pěkný příklad jako spíše demonstrace problému dnešního Německa a tudíž celé evropy. Němci si z toho všeho udělali "soft" extenzi vlastní moci, takové krytí vlastní moci prostřednictvím jakési evropské mocenské banky. Základním rysem německé moci je dnes totiž to, že žárlí na moc ostatních. Výsledkem je, že např. nejen česká (německá, francouzská, italská,...)byrokracie sní o tom, aby se zabetonovala v pomyslném eu ráji v režii byrokratů, "bankéřů" této zmíněné německé evropské mocenské banky. To lidem v evropě již není docela drahnou dobu po chuti, ale oni ne, oni jdou stále za svým cílem. Výsledkem této dlouholeté vypočítavé podlé soft politiky bude zpětný ráz s náležitou razancí a tvrdostí. Socdem by měla být první, která se takovým věcem má postavit, zdá se, že to zatím nechápe, stále tomu asi nehodlají uvěřit, a tak se dál mrouskají se svými hrobaři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ačkoli je opětovný vstup SPD do koalice je pravděpodobně hrubou chybou, "rychle", jak říkáte, to určitě nepůjde. SPD je pořád ještě masová strana, uvnitř které existuje otevřená diskuse. Jinak ovšem důvodů k optimismu moc není.

   Podstatné je něco docela jiného:
   Ve skutečnosti nejde jenom (ani hlavně) o sestup sociální demokracie. Německé velké koalice názorně předvádějí, že jde o nezadržitelný úpadek liberalismu, který reprezentují právě SPD a CDU/CSU (významněji než strana, která si to dala do názvu: FDP).

   Vaše tvrzení o hrobařích je proto neúplné (a možná nesené přetrvávající iluzí o SPD jako jakési "socialistické" straně?).
   Ve skutečnosti jsou obě strany velké koalice vzájemnými hrobaři. Ale, jak už řečeno, pokračovat to bude ještě hodně dlouho. A hlavně netušíme, co může následovat.

   Strany "protiestablišmentové" (které samozřejmě touží po tom, stát se establišmentem!) jsou totiž, pokud jde o technologii moci, naprostí diletanti.

   Samotný populismus nemůže nikdy být státotvorný - k tomu vždycky potřebuje Bonaparta.

   Smazat
 5. 11:11 tož to nevím, možná máte pravdu...mně připadá ztratit čtyři pět procent, zatímco vyjednávám po provařených volbách zda vzít či nevzít si ještě jeden vdoleček, jako docela dost rychle. Skoro bych to nazvla volným držkopádem, ale asi vidí pod sebou nějaký seník či matraci, nebo snad trampolínu, která je vymrští zpátky. Myslím ale, že to bude nějaký omyl, a je to právě ten důvod, že to je masová strana, proč to půjde rychle. Jak jednou lidi pojmou podezření, tak to nevěští nic dobrého, a to je myslím to, co se jim stalo. Ale asi máte pravdu, co je názor někoho, kdo tam s nimi nežije, ať si dělají co chtějí a ať se přitom třeba postaví na hlavu, pro mne za mne. Problém je, že i my potom můžeme rýt (ještě více) držkou v zemi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.