Reklama

čtvrtek 1. března 2018

Strategický kov rhenium: nová technologie zbaví Rusko dovozu ...


Arťom Kolčin
1. 3. 2018      Politexpert
V Rusku byla vyvinuta speciální technologie těžby strategického kovu, který je získáván z vulkanického plynu. Oznámil to hlavní technolog "rheniového projektu" Jevgenij Dolgalev v rozhovoru s agenturou Regnum... bez tohoto kovu je už prakticky nemožné si představit inovativní vývoj v oblasti vojenské techniky, ve výrobě žáruvzdorných komponentů turbín a hyperzvukových zařízení.


Rusko plánuje zvýšení objemu produkce nesmírně důležitého a vzácného kovu - rhenia. Jak Dolgalev řekl, bez tohoto kovu je už prakticky nemožné si představit inovativní vývoj v oblasti vojenské techniky, ve výrobě žáruvzdorných komponentů turbín a hyperzvukových zařízení. Poměrně velké zásoby rhenia byly zjištěny již v roce 1992 na Kurilských ostrovech v kráteru sopky Kudrjavyj. Bez specifických těžebních metod by byl ale objem těžby extrémně nízký. S novou technologií bude možné počítat s těžbou 36,7 tuny kovu ročně. Přičemž jsou zásoby rhenia obnovitelné (dynamické) ...

Sopečný plyn se podle nové patentované technologie zpracovává úplně jinou metodou, než tomu bylo dříve. Díky tomu se podaří zvýšit objem produkce. Pro srovnání si uveďme, že celosvětová spotřeba vzácného kovu je 60-70 tun ročně, z nichž Rusko spotřebovává jen dvě-tři tuny. Jinými slovy, z jedné sopky Kudrjavyj může RF produkovat více než polovinu množství rhenia, které se spotřebovává na celém světě. A kromě rhenia je možné při zpracování získávat germanium, indium a dokonce i zlato, poznamenal Dolgalev.


To povede k podstatnému rozvoji prakticky všech technologických oblastí. Neboť rhenium, vyprodukované v takovém množstvím, je možné použít ve vědecké a výzkumné činnosti. Tato technologie zpracování vulkanického plynu bude mít také pozitivní dopad na ekonomické ukazatele. Vždyť Rusko bude moci nejen přestat vydávat miliardy na nákup rhenia v zahraničí, ale také významně vydělávat na vývozu tohoto vzácného kovu...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

30 komentářů :

 1. To budou zločinecké USA ze závisti opět vyskakovat ze škatule jako čertík Bertík!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merkel pozvala malou Ivanku TR. ,ze ji pomuze prodat jeji uzasny vyrobky. Kseft je kseft.
   Ale taky jiste zbyde dost casu, penez je daleko vice na vecirky ,kde Merkel ulaze Ivance na vybranou. Jakej by se ti hodil Masturbator. Plastickej, Ocelovej ,motorovej nebo manualni , a jiste je budou zkouset vsechny jako zabavu. Neni nad mlady masicko...

   Smazat
  2. 1:33 A o nic jiného usa nejde než o nerostné zdroje a bohatství.

   Smazat
 2. Nejsem si jistý, zda takové to články nejsou spíš kontraproduktivní. Nepochybuji o tom, že jsou Rusové schopní vyvinout a vyrobit účinné zbraně. Ale takové to příspěvky mi bezděky připomínají dobu mého mládí a nadšeného budování socialismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdá se, že to berete moc do hloubky. Já jsem ale např. "laická veřejnost" a jsem rád informován. Tu "lithium" tu "rhenium" a z laika se stává informovaný laik a VO VO VO TOM TO JE
   Cena surového chilského rhenia dosahovala v roce 2010 úrovně 2300 USD/kg, práškové kazašské rhenium o katalytické čistotě se obchodovalo za 4500-4900 USD/kg.

   Naprostá většina vyrobeného rhenia se spotřebovává k legování slitin pro výrobu proudových motorů a plynových turbín. Z rhenia se vyrábějí termočlánky pro měření vysokých teplot a katalyzátory řady chemických reakcí. Diborid rhenia ReB2 je extrémně tvrdý a odolný materiál a má značnou perspektivu ve výrobě břitů obráběcích nástrojů.

   Smazat
  2. Na každého to působí jinak.
   Ale každého, kdo dobře tuší, že majitelé západu by se nezdráhali vyhladit půlku Ruska, pokud by měli šanci to udělat beztrestně, každý takový úspěch, ať už ruského hospodářství nebo ruského vojenství, potěší a trochu upokojí.

   Smazat
  3. 6:31 Mně taky připadaly. A co se týká Ruska, bohužel bezděky stále připadají, právě díky právě díky reminiscenci na dobu sociku.

   Jenže podívejte na presentaci kterékoli jiné země. Dělá naprosto to samé a ještě k tomu i občas lže. Informace o nových technologiích, reklamy, různé vědecké ceny, výhry v soutěžích - to všechno je prezentace určité společnosti.

   Smazat
  4. Víte, mě se jenom vybavily články v podobném duchu z dob socialismu v kontrastu s realitou. V roce 1981 jsme jeli Vlakem družby do SSSR. Kontrast byl úžasný. Chvíli jsem si připadal jako sto let napřed a druhou jako sto let zpátky. Dobývat vesmír nejmodernějšími technologiemi na straně jedné a nedokázat zajistit základní potřeby většiny lidí na straně druhé.
   Abych byl konkrétní, prohlédli jsme si muzeum kosmonautiky, kde jsem si připadal, jako o sto let dřív. Ale před muzeem jsem potkal tělesně postiženého chlapce, asi deset let starého, k nohám měl koženými řemínky připevněný dřevěný vozíček a v rukou dřevěné opěrky. V kleče, odrážejíc se těmi opěrkami se plazil přes hrbolatou ulici. V jednu chvíli nadšení nad technickým pokrokem, v druhou rozčarování nad neschopností zajistit obyčejné kolečkové křeslo postiženému.

   Smazat
  5. Rusko vyrábí inovativní zbraně je proto, aby mělo odstrašující sílu vůči Spojeným státům fašistickým a jeho vazalům. Nikoho neohrožuje, nikomu nevyhrožuje, že je třeba "zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co my potřebujeme, aby dělaly", jak prohlásil Obama.

   Smazat
  6. 9,24
   Já nezpochybňuji účel, jenom pochybuji o způsobu laciné propagace. Potenciální protivníci jistě vědí o úrovni ruských technologií dost i bez takových propagandistických článků.

   Smazat
  7. Pane Hricák, zkuste se zamyslet nad tím, co všechno jste zde napsal (dalo by se to stručně zformulovat, že z obavy, aby se zase nešlapalo do h...., jste šlápl do nového a ještě to rozmazáváte..).
   Vždyť je to jednoduché, jak Vám někdo napsal, propagaci dnes dělají všichni, američtí "šmíráci" toto již vědí, ale my laici, ne. A potřebujeme ji do mozaiky.
   Pěkný den
   Pavel p

   Smazat
  8. 8:44 Chápu Váš podiv, ale tak to někdy je. Např. staří Mayové znali astronomický rok se stejnou přesností jako my, ale měli primitivní zemědělství, protože to nikoho ze vzdělanců nezajímalo. Lidí na práci bylo dost..

   Smazat
 3. Hricáku mě napadlo to samé jako bych se vrátil o 40roků v čase. A ještě ty Kurilské os. To někdo může napsat o Kurilách, že patří Japonsku, protože když Krym a Ukrajina patří historicky Rusku, tak ti Japonci mají stejný právo na svou zem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrej pokus, ale s tím si vystačíte u posluchačů z kavárny a ne u občanů České republiky. Krym si Rusko vybojovalo před několika sty lety. Pak ho komunistickej zločinec, aktivní účastník všech čistek a pohrom RA, Ukrajinec Chruščov v rozporu s Ústavou věnoval USSR. Po rozpadu SSSR proběhlo na Krymu referendum (opakovně do doby, než ho ukro demokraté zatrhli) s výásledkem "Chceme pryč od Ukrů!" Po násilném převratu proběhlo referendum a Krym se vrátil z vůle svých občanů do Ruska. Kutilské ostrovy? Japonci vedli bestiální a zločinnou válku, dopouštěli se mnoha mnoha válečných zločinů, vyvražďovali civilní obyvatelstvo a dotali díky bohu a spojencům (USA+SSSR) po hubě. Vlastnictví kurilských ostrovů je výsledkem II. světové války - patří Rusku, stejně jako Kaliningrad. Hovno s tím uděláš.

   Smazat
  2. 7,18
   Vemte na vědomí, že nějak by věci měly být a nějak prostě jsou. Kdyby nebyla válka, Japonci by měli Kurily. A kdyby si Ukrajinci nenechali "dobře" poradit, měli by Krym. Svět není dokonalý a za blbost se platí.

   Smazat
  3. 7:40 Kaliningrad není Ruské historické území. Založil jej náš král Přemysl Otakar II. za křížové výpravy proti pohanským Prusům. Tuto enklávu Rusko sice ovládá, ale musíme věřit, že se jedná pouze o krátkodobou záležitost.

   Smazat
  4. 7:18, zřejmě nemáte úplně představu o které Kurilské ostrovy se jedná. Sporné jsou jižně od Urupu. Záleží na výkladu Káhirské a následně Postupimské dohody, která z Káhirské vychází - obě země to vykládají po svém.

   Ovšem ani to by nebránilo, aby se dohodli, text smlouvy byl dohodnut už r.1956. Jenže následně se ukázalo, že Japonsko není suverénní zemí a dohoda stále nebyla podepsána, i když vztahy mezi oběma zeměmi jsou vcelku slušné.

   Smazat
  5. 11:08, ale di Toníku, komupa by asi tak Kaliningrad dnes připadnul, kdyby náhodou Rusáci vyhlásili soutěž - na, berte Königsberg? Kdo všechno by se o to serval? Snad nemyslíš, že by měla nárok jakási Česká republička? A hlavně, kdo by se to opovážil Rusákům vzít? Asi tě svrbí prdel.

   Smazat
 4. 7:40 máš špatný info. Chruščov nedaroval Krym Ukrajině ale tehdejší politbyrum SSSR, teda platná vláda a čelní předáci ÚV KSSS.S touto pravdou také hovno naděláš, tak se nesnaš lhát

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:19 a jako co má bejt, že něco schválily nějaké tři sověty v 50.letech? Vše mohlo zůstat postaru, kdyby chamtivé věrchušce na Ukraruině nedrblo v kouli a nezačali s Krymem, plynovodem atd. šachovat proti Rusákům v domnění, že z toho vytřískají prachy nejen od nich, ale i od Pindosů a taktéž od svého nešťastného obyvatelstva. Tři platby!

   K přesunu Krymu na Ukrajinu by nikdy nedošlo, nebýt Teheránu r.1943, kde bylo předání Krymu židovským bankám podmínkou na otevření Západní fronty. Banky invazi financovali a měl za to zaplatit těžce zkoušený SSSR těsně po obratu u Stalingradu! Protože území nevlastnil nějaký SSSR, ale jednotlivé republiky, dohoda se dělala s RSFSR, které Krym patřil. A tak deset let po válce, v době vrcholu války studené, se Krym přesunul pod jurisdikci USSR, aby si banky nemohly na toto území činit nárok.

   A jelikož patříš mezi pitomce, na něž se musí polopaticky, tak věz, že dnes už na Krym žádná banka jakožto soukromý subjekt nárok nemá. A kdyby někdo přesto pochyboval, ať zkusí vygůglit něco o arsenálu armády RF.

   Smazat
 5. 9:10 pitomec jseš ty. Píšeš o Teheránu v roce 1943 jenže předání Krymu Ukrajině proběhlo o víc jak 10 let později, kdy SSSR jako vítězná mocnost diktovala světu své požadavky. Dobře ti rozumím ty parchante, protože se znova a znova snažíš klamat a přepisovat historické události stejně tak, jako tvoji kumpáni před rokem 89.Kdo ti nakukal ty vemeno boží, aby tehdejší mocipáni Stalin, anebo Chruščov měli strach o akvizice bank židáckých rodim. Blbe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.06 Tak nevím,kdo přepisuje historické události?SSSR že diktoval světu požadavky?A které v r.1953 myslíš,když západní svět vedl proti SSSR novým lidovým demokraciím studenou válku.Kdo ji rozpoutal-nevíš náhodou.Začal to Churchil v r.1946 svým projevem ve Fultonu.Douč se dějiny!Sověti chtěli napadnout západní Evropu?Vždyt byli rádi,že skončila válka a mohli začít s obnovou vlasti.Takže moc neskákej a podívej se,jak se dějiny přepisují dnes!A bud slušný,ano?

   Smazat
  2. Anonymní 10:40
   Přesně tak,Krym se líbil židům už dávněji a druhou světovou válkou,dostali šanci to uskutečnit.I když víme,že SSSR musel zaplatit všechnu pomoc od USA.ale Krym to měla být prémie od Ruska bankám.

   Smazat
  3. 10:06, ani jsem nechtěl odpovídat, jsi neuvěřitelně zoufalý a ještě k tomu vulgární. A mám dojem, že jsi ne zcela pochopil text.

   10 let proto, že tehdy padla doba splatnosti, tj. 10 let po podepsání smlouvy. Tyto historické události nejsou tak úplně známé, ale texty dohod jsou uchovány.

   SSSR v r.1943 ještě ani zdaleka podmínky nediktoval. Jen vyhrál velmi důležitou bitvu a nebýt toho, že byl protivníkem konkrétně Hitlera a nacisté, neměl by SSSR vůbec nic jistého. Židovské banky (Evropa-Amerika) poskytly úvěr na otevření Západní fronty. Kdo a jak vstupoval přesně do dohod, nevím, ale kromě bank tam zcela dozajista figurovali zástupci zúčastněných států. Tj. SSSR, GB a USA.

   Chruščov zcela dozajista strach o akvizice židovských bank neměl, právě naopak, proto předal Krym Ukrajině :) Jinak by ho předal těm bankám, brouku. Co s tím měl Stalin, těžko říct. Nevíme, jestli se o tom s kýmkoliv bavil. Nově vzniknou situaci řešil až Chruščov po Stalinově smrti.

   Smazat
  4. Fakt asi somarik. Mimochodem, Sachalin je také území, o než je velmi vysoký zájem.

   Smazat
  5. 15:17 Jak tak koukám, tak tu máme už druhého mimozemšťana. Chaláni, měli byste se sejít, třeba v pohostinném zařízení "U Chocholouška".

   Smazat
 6. 10:06 človíčku neblbni. S Krymem je to naprosto jednoduché a pamatuj , že jen to nejjednodušší vysvětlení bude nejspíše pravdě nejblíže. Prostě nihovo v SSSR nenapadlo, že nějaké víceméně administrarivní opatření ve smyslu předábí kompetencí Ukrajině, tehdy jedné ze svazových republik by mělo v budoucnu přinést tolik nenávisti. Ukrajina by taky nevyráběla Antonovy, kdyby je tam Rus nepřenesl výrobu(jen tak mimochodem Antonov byl Rus) a takových a podobných opatření bylo habaděj. Podstatné ale je, že Krym z devadesáti procent tvořili Rusové, malou část Krymští tataři a úplně nejméně Ukrajinci. Krym od samého počátku měl charakter autonomní republiky se svým parlamentem. Po roce 91 a odtržení Ukrajiny od RF začal Ukrajinský parlament zasahovat do práv Krymské republiky. Po puči v roce 2014 měl Krym naprosto jednoznačně právo na odtržení od Ukrajiny. Dále netřeba psát co a jak, kdo chce pochopí, kdo je blb jako Vy tak ne.

  OdpovědětSmazat
 7. P.Hricak vy ani neviete čo píšete.Narodu,ktorý bol prepadnutý a ostala len spalena zem a kde vybili 27 000 000 ľudí nebolo jednoduche sa pozviechať.Rusko nekolonizovalo,Rusko nevybilo Indianov na ich kontinente a neukradlo im ich bohatstvo.Rusko nežilo z vojen ako vaš vzor Amerika.Tak sa nestrapńujte e nepište sprostosti.Určite ste bol poctivý zvezak preto ste jazdil po SSSR a po prevrate kabat šup do skrine...........

  OdpovědětSmazat
 8. Rusko stojí na obrovském nerostném bohatství ,USA stojí na prázdné černé díře.

  OdpovědětSmazat
 9. Anton korba
  Nesud a nebudes souzen. Tim mene cloveka o kterem nic nevis

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.