Reklama

sobota 17. března 2018

Trump ruší globalizaci

Zbyněk Fiala
17. 3. 2018  VašeVěc

Nedivil bych se, kdyby po náměstích začali běhat levičáčtí nepřátelé globalizace s portréty Donalda Trumpa, tak jako se za kulturní revoluce nosil Mao. Jeho údery na volný obchod jsou systematické a míří stále hlouběji. 


Ve vztahu k Číně mají americká cla na ocel a hliník jen symbolický význam a pro čínské ministerstvo obchodu je to fakticky jen výzva ke střehu. Podle New York Times z Číny pochází jen 2 procenta amerických dovozů oceli a tyto dovozy představují jen jednu tisícinu celkové čínské produkce tohoto univerzálně široce využitelného kovu. Tento podíl je tak malý také v důsledku obrovské čínské nadprodukce, která trápí vedení ČLR už delší dobu.

Nadprodukce oceli a uhlí se objevila už mezi významnými tématy ekonomické části jednání loňského sjezdu KS Číny, kde padlo jasné rozhodnutí, že podpora nadbytečným státním výrobcům musí skončit a bude zároveň součástí finanční konsolidace průmyslového sektoru, kde nebezpečně narůstala zadluženost. Skřípnout se měla především úvěrová podpora exportu oceli, protože tím se plechovka nadvýroby odkopávala jen dál po cestě.

Zavřít fabriku je samozřejmě těžké, protože lidé přijdou o práci, a to je nejen v komunistické zemi i problém vlády. Ale vývoz surové oceli je ekonomický pravěk a místa musí vznikat jinde. Čína proto při stejné příležitosti zároveň vyhlásila strategii přeměny ve vedoucí technologickou mocnost, která má velké cíle už pro rok 2025.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit dovozy oceli a hliníku bychom tedy mohli hodnotit jako krok v souladu se závěry posledního sjezdu komunistické strany Číny. Obchodní partneři USA to možná nehodnotí přesně takhle, ale vidí jasný rozpor s neoliberální ekonomickou věroukou, kde bariéry pro obchod jsou špatně a jejich systematické odstraňování, například mezinárodními dohodami o volném obchodu, jen dobře.

Proč si Čína nebere příklad třeba z Česka? Z pohledu zmíněné věrouky bychom měli mít radost z toho, že ČR představuje nejotevřenější ekonomiku EU, ne-li světa. Vždyť 80 procent českého HDP vznikne tak, že něco přivezeme a zase odvezeme. Správnost tohoto přístupu potvrzuje nejvyšší ziskovost českého nefinančního sektoru v EU, jejímž plodem je pak nejmocnější proud dividend a dalších efektů pro zahraniční partnery, takže země nabízí v podílu na zisku a skrytých způsobech odsávání hodnoty stabilně nějakých 700 miliard korun ročně.

Ve skutečnosti čínská zkušenost není od té české až tak vzdálená. To, co my odevzdáváme našim milým partnerům v penězích, dává Čína ve zboží. Obchodní schodek Spojených států vůči Číně dosáhl loni rekordních 375 miliard dolarů. To znamená, že v běžné výměně zboží byl tento objem dodán zadarmo, přesněji na dluh. Jde však o typ dluhu, který se nikdy nesplácí, pouze se kryje emisemi dlužních cenných papírů. Ovšem v době zvyšování úrokových sazeb – dosud byly na nule – tyto papíry ztrácejí část tržní ceny, což je totéž, jako by se část těchto papírů stávala zcela bezcennou. O vývozu zadarmo tedy není pochyb.

Takový stav nemůže trvat věčně. USA nemají obchodní schodek jen s Čínou. V obchodování s celým světem dosáhl schodek obchodní výměny zboží a služeb 566 miliard dolarů a je největší od roku 2008.

https://www.nytimes.com/2018/02/06/us/politics/us-china-trade-deficit.html

Těžko se divit, že s tím Trump chce něco dělat. A Česká republika by možná udělala dobře, kdyby v této věci stála na straně Spojených států a Číny. Tedy kdyby si začala všímat slabin současného hospodářského modelu založeného na neudržitelné mezinárodní nespravedlnosti a bezohlednosti, neboť toto chování je zdrojem obrovských makroekonomických i společenských nerovnováh. A nerovnováhy představují zranitelnost národních ekonomik v případě, že se zahraniční toky přetrhnou a trhy splaší, takže začnou ničit hodnotu. V takových situacích by nebylo na rozdávání, a nebylo by ani pro nás. V lepším případě by nebylo jen pro nás, jak ukazuje rok 2011, kdy český bankovní sektor, patřící zahraničním vlastníkům, měl rekordní zisky, zatímco zbytek naší ekonomiky mířil do druhé vlny poklesu.

Čelit tomu lze posílením role vlastní domácí výroby a domácí spotřeby. Takhle ostatně unikli Poláci světové finanční krizi, protože si uchovali velký rozsah vlastní výroby pro domácí spotřebitele, kterým bylo hroucení amerických investičních bank šumafuk. Polsko jediné z EU nemělo v roku 2009 pokles HDP. Závěr je jasný, globalizace ať běží tam, kde je nenahraditelná, ale ať má protiváhu tam, kde nahraditelná je.

Trump samozřejmě nemá v předsíni nástěnku se závazky, že splní a přeplní úkoly sjezdu komunistické strany Číny. I když s určitostí to tvrdit nemůžeme, nezávislé vyšetřování této věci ještě nezačalo, a až začne, dopadne to jako s ruskou spojkou. To, že nejsou žádné důkazy, je jen důkazem rafinovanosti podezřelého.

Ale žerty stranou. S ocelí a hliníkem Trump Čínu neohrozí. Víc to postihne Brazílii nebo Kanadu, a rozčiluje se i EU. Prvotní obavu představuje riziko, že exporty oceli, pro které nebude v USA místo, budou hledat odbyt v Evropě a začnou cenovou válku s místními výrobci. To by přinutilo EU také k ochranným opatřením. Boj proti globalizaci by si připisoval první body.

Tím to ale nekončí. Americký deník New York Times přináší zprávu, že na cestě jsou další americká obchodní opatření, teď už namířená přímo na Čínu, ze které by to mělo vyždímat 30 miliard dolarů ročně. Vlastně by měla zaplatit jakýsi desátek z obchodního schodku. Tato opatření budou orientována na sektor špičkových technologií, kde prý USA čelí ztrátám intelektuálního vlastnictví. Děje se to prostřednictvím akvizic amerických technologických společností, které pak musí předat své zkušenosti a znalosti čínským partnerům. Součástí opatření tedy budou i omezení pro čínské investory. A protože akce vyvolává reakci, držte si klobouky, pojedeme z kopce.

https://www.nytimes.com/2018/03/15/us/politics/trump-china-trade-measures.html

Vítr na moři se změnil. Začíná to dout směrem k přístavu a naše obchodní koráby by měly nechat svinuté plachty a kotvu ve vodě. Čína si začne víc hledět bližších partnerů a domácích spotřebitelů a podobný směr úvah nutně vzklíčí i v EU. Kdyby byla protiglobalizační iniciativa trvale jen v Americe, může to zároveň zlepšit vztahy EU s alternativními partnery. Představa, že to napraví nějaké mezinárodní dohody o volném obchodu (už se ozývají nápady vzkřísit z hrobu TTIP), přehlíží, že nejde o problém dobré vůle.

Volný obchod dodrancoval, co mohl, a dostáváme se do fáze, kdy není co brát. Není to konec světa. Je to konec starého světa. Tak to chodí, jiný starý svět předtím skončil pod náporem páry a hvízdání vozů bez koní. Jestli je to fanouškům volného trhu líto, ať na to přispívají ze svého.

- - -


16 komentářů :

 1. Říkejte to našim hereckým ekonomickým géniům, od Kolářové počínaje a Mádlem, konče. To spíše pochopí 12 ti leté dítě, že Viky. Tito však nechápou nic, ale "zasvěceně" hovořit o naší zahraniční a obchodní strategii v Pražské kavárně tak to ano, kam se na ně hrabe Zeman, Babiš nebo Okamura! Navrhuji tedy, Mádl prezident, Svěrák premiér (jedno který Svěrák), Pánek či Dvořák ministr financí a Viky nebo Vašáriová dvorní šašek. A je tu okamžitě ráj na zemi a svoboda slova, za níž demonstrují. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neříkejte, že chápete problematiku globálního obchodu? Jinak byste se docela vyděsil, protože Česko je plně v rukách globálního kapitálu a ten si s touto zemí může udělat co chce.

   Například dobrou komoditou je lithium nebo pitná voda. Obojí už Česko nevlastní. Takže se klidně může stát, že se pitná voda bude dovážet třeba do pouštního Kataru, kde se tím bude plnit umělé jezero a vy chcípnete žízní.

   Smazat
  2. Vy žijete kde 14:11, že nám vyhrožujete, že chcípneme žízní? Fakt nesnáším tyhle chudáčky, co si hrají na nadnárodní světoběžníky...

   Smazat
  3. 17:09 do toho kde kdo zije ti nic neni, nicko
   Ale v cesku ziji jen sebevrazi

   Smazat
 2. Každé omezení liberalizmu, dává prostor demokratismu. Prostě, demokracie se s liberalismem nesnáší. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tě pic, to je hluboká myšlenka! Neměl jste po ruce nějakou zbraň, když vás napadla?

   Smazat
  2. 14:13
   Ovšem jejich komentář byl geniátální Roubíček!☺

   Smazat
  3. 14:16, Já vím, ale chtěl bych zůstat skromný.

   Smazat

  4. Alespoň mají smysl pro humor,dobrý��

   Smazat
 3. Jo pryč s globalizací a návrat k normálnímu životu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:35 hošánku, globalizace je v plném proudu. Na lokálním písečku si mohou dovolit hrát jen významní a silní hráči, ne pidizemě, která už stihla prožrat dědictví několika generací, které už nepatří absolutně nic, která má 10% dospělého obyvatelstva v exekuci, která má těžké ekologické zátěže a odkud skoro 7% HDP odejde akcionářům do zahraničí.

   Smazat
  2. 14:21 Bral bych to být hošánek ale tu zemi rozkradly pravicový gauneři.

   Smazat
 4. Napadlo mě, nezlobte se na herce, vždyť celý život se učí role a učí se scénáře prožívat podle pokynů režiséra. Teď právě hrají jednu z mnohých rolí.

  OdpovědětSmazat
 5. Voni teď ty americký, anglický a vůbec všichni zlatokopové odtáhli na základě svobody volného pohybu kapitálu někam do asie a nechají tady lidi rýt držkou v zemi. Až budeme zase žrát šťovíky a pučálku, tak se vrátí a ve své lidumilnosti nám nabídnou práci ve stylu chaplin u pásu, možná. Každý to ví už jak dlouho, že tahle doktrína je zhoubná, ale vymysleli si jí za asistence našich politiků, tedy spíše loutek, že prý je pak všechno levnější a všichni že jsou bohatší, nebo jak to ten mezinárodní měnový fond, do kterého čr leje miliardy, vlastně říká. A tak je to se všema těma jejich základníma svobodama, ale lidem to bude chvíli trvat, než je za to nakopou do rici.

  OdpovědětSmazat
 6. Bombastický nadpis, ale klamlivý.

  Trump vydiera a vydiera, to je jeho celá stratégia. A doplatíme na to všetci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesko se davno vzdalo a odepsalo
   Cesi spachali kolektivni sebevrazdu sametem
   Trump dela spravne vse cimz izoluje USA od zbytku sveta ktery jde do prdele

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.