Reklama

čtvrtek 15. března 2018

Uvědomělost mladých? Nenechte se vysmát!

Jiří Baťa 
15. 3. 2018
Dnes, čtvrtek 15. března 2018 se vyznačuje dvěma událostmi. První, že byla na území České republiky uskutečněna tzv. Stávka za demokracii a obranu ústavy, kterou původně v podobě výzvy sepsali „uvědomělí“ studenti pražské DAMU a prostřednictvím Facebooku se rozšířila mezi studenty škol po celé republice. Několik hodin před zahájením akce byla potvrzena účast více než 300 škol. Akce se ne zcela náhodou, koná den poté, co do ulic vyšli demonstranti vyjádřit svůj nesouhlas s chováním prezidenta Miloše Zemana a jiných politiků.


Pokud chtěli studenti čtvrteční akci podpořit jménem školy, musí mít vždy souhlas od jejího vedení. Nic proti rádo by uvědomělosti mladých lidí, jenže v tomto případě to má několik faktických „háčků“. První je, že aniž mladé lidi budeme diskriminovat, je problém považovat mládež za uvědomělou jen proto, že několik možná skutečně mimořádně uvědomělých mladých lidí vyvolá akci, kterou strhne další masy mladých lidí, v tomto případě studentů vysokých a středních škol i učilišť, které bychom měli brát či chápat jako uvědomělé mladé lidi, kteří v rámci svého uvědomění „ví, zač je toho loket“. Nechť mi prominou, ale vědí „kulové“.

Nedávno byla prostřednictví ČT uskutečněna malá „sonda do študákovy duše“, jak by asi řekl básník, jinými slovy sonda o všeobecných znalostech naší mládeže. Při jejich odpovědích na mne šly mrákoty. Na otázky, jako např. co ví o letech 1918, 1938, 1948 a 1968 nikd o neodpověděl na 100%, na otázku, zda znají všechny prezidenty ČR od vzniku Československa, byly odpovědi sotva na 80%, na otázku, zda vědí kdo byl Jan Masaryk, Alexandr Dubček nebo M.R. Štefánik, zůstali dotázaní studenti s otevřenými ústy, nevěděli. Skutečně „neskutečné“, jak je naše mládež „vzdělaná“, jak zná historické události státu, významné osobnosti a jiné skutečnosti, které by jako absolventi nejen základních, ale i středních, natož vysokých škol měli zcela jistě znát. Ovšem za předpokladu, že jsou tyto záležitosti předmětem výuky, tedy zda se o nich učí, jestli samotní učitelé mají vůbec zájem jim tyto skutečnosti a informace zprostředkovávat.

Je-li naše mládež na úrovni studentů takto vzdělaná, má-li znalosti na úrovni, kterou prokázali při zmíněné sondě pak není pochyb o tom, jak také asi budou „uvědomělí“ a znalí naší současné politické problematiky. Organizátorům akce je naprosto lhostejné, nakolik jejich spolužáci chápou politickou situaci a cíle, které oni sami sledují, oni si splní zadaný úkol, mládež byla vtažena do nečisté hry s osudem společnosti a tím bylo předem stanoveného cíle dosaženo.

Co je na tom však pozoruhodné, že akce byla vyvolána na den 15. března, tedy den, který se stal v historii našeho národa dnem osudným. Připomínáme si 79 let ode dne, kdy bylo definitivně pokořeno Československo, neboť dne 15. března 1939 nacistické jednotky obsadily celou zemi. Otázka je, zda si toto výročí mladí lidé, kteří právě dnes, 15. března, vy&scaron ;li do ulic „ vyzvat ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a také Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklosti a hodnot“, zda si jsou vůbec vědomi tohoto pro český národ významného dne. I zde je na místě otázka, zda a jaké má o těchto událostech naše mládež a studenti vůbec nějaké vědomosti, zda jsou s těmito událostmi prostřednictvím učitelů seznamováni, protože teprve znalost historie a dějiny své země, svého státu, republiky činí člověka uvědomělým, schopného se orientovat v politice a problémech státu.

Byla-li řeč o učitelích a pedagogických pracovnících, jde i na jejich adresu výtka, Jsou skutečně těmi, kteří poctivě a pravdivě učí žáky a studenty dějiny našeho národa, naši skutečnou bohatou historii? Jak dokazují zjištěné (ne)znalosti, je na místě pochybnost, že je ze strany učitelů těmto záležitostem ve výuce věnována dostatečná pozornost. Není od věci také připomenout, že učitelé a pedagogičtí pracovníci stále vznáší požadavky na zvyšování platů, ale naskytne-li se příležitost, jako např. ta dnešní se stávkou studentů, pak si klidně, svévolně (připusťme, že se souhlasem vedení školy, což na věci nic nemění) dovolí zrušit vyučování, tedy dobu, za kterou jsou placeni. Jde sice údajně jen o půl hodinu, ale jak se v informacích praví, akce bude probíhat a tedy pokračovat i po skončení půlhodinové „stávky“. Kde je záruka, že se studenti vrátí na případné odpolední vyučování ? Kde je vůbec nějaká odpovědnost nejen učitelů ale hlavně těch, kteří k této akci dali souhlas? Akci, kterou vyvolali studenti, akci, které se podvolili stovky škol, jejich vedoucí a pedagogičtí pracovníci? To u ž budou poslouchat či akceptovat kdejakou výzvu kohokoliv, když bude nějak politicky motivovaná a jimi akceptovatelná?

Studenti dnes s velkou slávou, s nemalou pozorností médií „stávkují“ za obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Sami a nutno podotknout včetně vedení (zainteresovaných) škol a jejich učitelů, jistá společenská a výchovná pravidla, zvyklosti a hodnoty znehodnocují, pošlapávají, dehonestují. Není potom studentská akce kontraproduktivní, není to protimluv? Co na to Ministerstvo školství?

28 komentářů :

 1. Nenechte se vysmát. Ty stávky nejsou projevem svobody a demokracie ale projevem podrývání ústavního systému, znevěrohodňování demokratického politického systému a organizátoři by měli být v hledáčku bezpečnostních složek protože se jedná o neofašistický pokus převzetí moci. Tak se dostal kdysi k moci Hitler.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč tedy bezpečnostní složky nejednají, proč už nebručí diverzanti Herrnann,Bělobrádek a jim podobní, kteří provádějí protistátní činnost.Nějak dlouho to trvá, nebo je to tolerováno.

   Smazat
  2. Vážený anonyme z 23:29.
   Uvědomte si prosím, že je rozdíl mezi demokracií a demokracií.Pokud v demokratických volbách zvítězí kandidát, který není po chuti té jedné demokratické části společnosti, je nutné tu druhou část demokratické společnosti dehonestovat, urážet a vyvyšovat se nad ní proklamacemi, například o masarykovských tradicích, na které dbá ta naše část demokratické společnosti.
   Co na tom, že jejich demokracie musí jít stranou. A nejlépe je nazývat je xenofoby rudohnědými sviněmi, nevzdělanci. Dnešní studenti, kteří studují především sociologii, psychologii, politologii, filozofii, managment cestovního ruchu a další přínosné obory přece o historii tohoto národa nemusejí moc vědět, protože proč se dnes něco učit ( rozuměj biflovat), když si to mohou tzv. vyguglit a rázem jsou vševědoucí, všehoznalí, všehoschopni, ale bohužel také neschopní. Proč si připomínat jakousi okupaci nacistickým Německem v roce 1938, když spousta těch protestujících uvědomělých a správných demokratických studentů vlastně ani skoro netuší, že někdy něco podobného proběhlo a důsledek této okupace jen v Čechách byly desetitisíce zmařených lidských životů. Vždyť je přece to tak dávno, a hlavně o takou připomínku by se jejich Česká telževize vůbec nezajímala a oni by si nemohli užít svých pár vteřin slávy být na obrazovce. Kdysi jsem se u takových zmanipulovaných šotů té jejich České telževize vztekal a nadával, dne je mi z toho jen neskutečně smutno. Zajímalo by mne kolik význačných osobnosti tohoto národa, kteří za skutečnou demokracii položili své životy se, obrazně řečeno, obrací v hrobě. Přes všechnu tu mizerii, kterou musíme strpět, Vám všem přeji hezký den. František

   Smazat
  3. 7.34 Asi současní policisté vzpomínají na hon na expolicistu ONDRÁČKA, za to, že příkladně plnil svoji vojenskou a služební přísahu.

   Takže dnešní policisté se do ničeho nepohrnou a zasáhnou-li někdy, pak proti vlastencům z české menšiny EU... po boku kriminálních parazitů, anarchofeťáků, primitivních menšin a dalších vyžírků a škodné... za což jim nehrozí ostrakizace kavárenských, komediantů, ani "životem zkušených" školáčků a školáků, za školou se ulejvajících z výuky po demokratické volbě mezi písemkou a zkoušením (koulováním) na jedné, a povykováním proti demokracii za demokracii na straně druhé. Holt se dnes místo rozzářených lampionů nosí transparenty a soutěží se o co nejhloupější texty na nich se skvící...

   Smazat
  4. 10:47 #VyjdiVen!

   To vše včera ba jen vládní komedie pod kuratelou MŠMT-ČR, celé to měla na starosti marketingová firma TESCON, s.r.o. (testovací balónek - vítr z plachet opozici).
   Teenegeři opět zneužiti, smutné je, že to nepochopili ti vysokoškolští?!
   Představení skončilo, opona se zatáhla ...

   Pro příště #NespLachuj! A budou chodit po kolena v lejnech?!

   Vova

   Smazat
  5. A nepochopil to ani MUDr. Ivan David ani Mgr. Václav Dvořák.

   "Představení skončilo, opona se zatáhla", my jedem horem, pádem dál ...

   Vova

   Smazat
  6. Vovko, prosím tě, vysvětli mně a doktorovi, co že jsme nepochopili?

   Smazat
  7. Vašíku sleduj, maž a bojuj, když už si tykáme!!!

   ZDE MÁTE DŮKAZ O PODVODNÍKOVI LUBOŠI LOUŽINSKÉM, ALIAS "STB ZIFČÁK" #VyjdiVen!

   Oprava s omluvou fi.TRIM COMPANY s.r.o., jedná se dle organizátora Luboše Loužinského o fi.: TRIMCON, a.r.o.

   Datum vzniku a zápisu:
   20. prosince 1999
   Spisová značka:
   C 73754 vedená u Městského soudu v Praze
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 8. listopadu 2006
   C 14697 vedená u Krajského soudu v Českých Budějovicích
   zapsáno 8. listopadu 2006
   vymazáno 25. ledna 2012
   C 73754 vedená u Městského soudu v Praze
   zapsáno 25. ledna 2012
   Obchodní firma:
   TrimCon s.r.o.
   zapsáno 20. prosince 1999
   Sídlo:
   Praha 4, Na Nivách 1019/25, PSČ 14100
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 27. července 2000
   Praha 2, Sokolská 1804/28, PSČ 12000
   zapsáno 27. července 2000
   vymazáno 9. listopadu 2004
   Praha 10, Bratří Čapků 1844/17, PSČ 10100
   zapsáno 9. listopadu 2004
   vymazáno 30. srpna 2006
   České Budějovice, Čechova 340/5, PSČ 37001
   zapsáno 30. srpna 2006
   vymazáno 14. ledna 2012
   Praha 4 - Lhotka, Durychova 101/66, PSČ 14200
   zapsáno 14. ledna 2012
   Identifikační číslo:
   26140012
   zapsáno 20. prosince 1999
   Právní forma:
   Společnost s ručením omezeným
   zapsáno 20. prosince 1999
   Předmět podnikání:
   Organizace a řízení dodávek a služeb v oblasti informačních
   systémů
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 19. října 2010
   Poradenská činnost v oblasti informačních systémů
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 19. října 2010
   Poskytování školení v oblasti obchodu a služeb
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 19. října 2010
   Pronájem movitých věcí
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 19. října 2010
   Koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej (vyjma zboží
   uvedeného v příloze 1,2 a 3 zák.č. 455/91 Sb.)
   zapsáno 20. prosince 1999
   vymazáno 19. října 2010
   Vydavatelské a nakladatelské činnosti
   zapsáno 16. července 2002
   vymazáno 19. října 2010
   Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software
   zapsáno 16. července 2002
   vymazáno 19. října 2010
   Reklamní činnost a marketing
   zapsáno 16. července 2002
   vymazáno 19. října 2010
   Pořádání odborných kurzů, školení a jiných vzdělávacích akcí
   včetně lektorské činnosti
   zapsáno 16. července 2002
   vymazáno 19. října 2010
   Zprostředkování služeb
   zapsáno 16. července 2002
   vymazáno 19. října 2010
   Výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd
   zapsáno 9. listopadu 2004
   vymazáno 19. října 2010
   Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
   zapsáno 19. října 2010

   Zdroj:
   https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=409335&typ=UPLNY
   §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

   Trimcon
   KDO JSME
   CO DĚLÁME
   LIDÉ
   REFERENCE
   KONTAKTY
   Luboš Louženský

   Jsem tu abych Vám byl oporou ve stálém zlepšování firmy.
   Celý profesní život se točí okolo marketingu a internetu. Dlouho působil ve firmě H1.cz, největší online agentuře v Čechách, kde měl na starosti významné zákazníky a pomáhal jim s marketingovými aktivitami na internetu. Současně se věnuje poradenství začínajícím podnikatelům a často přednáší o marketingu.   TENTO ŘÍDÍ NAŠE ŠKOLSTVÍ?


   Smazat
 2. Pro dnešní rozmazlenou mládež není problém vykřikovat něco proti něčemu, o čem nemají ani ponětí a vlastní mozek zapojit je zbytečnost. Vymezovat se je prostě cool. Že slouží jako beranidlo v cizích rukou jim nedojde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzpomeňme vajíčkovou válku proti Paroubkovi, také samí mlaďoši. Nějaké přesvědčení? Prostě měl bradavici, vajíčka jim někdo rozdal zadarmo, mohli dělat binec, vyřádit se, a kupodivu jim za to nehrozil žádný postih.
   U nás se v den stávky udělal před polednem požární poplach, žáci byli rozpuštěni, čímž nemohli stávkovat, protože škola odpadla. Okamžitě se rozutekli po svém, během minuty nebyla před školou ani noha. žádné politické diskuse jsme nezaznamenali.(Ten požární poplach byl původně plánován na jindy, tak se to jen přesunulo.)

   Smazat
  2. dnešní mladí se mají luxusně nemusí pracovat při studiu, mají vše skoro zdarma živí je rodiče, nebo jsou z nich prostituti, kouří trávu minimálně a jen se ta zlatá mládež chce bavit, nic neudělali pro svou vlast , ničím nepřispěli, nemají žádné zkušenosti ,chtějí Ameriku, tak jim dejme Ameriku, ať si platí studie , tak jak je to v jiných kapitalistických zemí, až přispějí a vrátí něco pozitivního republice, tak potom mužou kecat a demonstrovat, jinak ať se raději řádně vzdělávají, ale bohužel školství stojí za bačkoru učí se ve školách většinou blbosti a vtloukají do hlav mladých hrozné nesmysly,
   doba je zlá......

   Smazat
 3. Nechápu , proč Čt vše dovolily . Žádný přehled kam jdou poplatky od lidí a hospodaření? Kdo si to může dovolit? Jen Čt může začernovat a dělat si co chce. Proč by nemohli ukázat hospodaření s našimi poplatky , nechápu to a radši zblbnou opět omladinu a stávkují . Bojují za demokracii prý ale sami nevědí , co vůbec je . Už by měl někdo něco udělat s Kalouskem , ten člověk je nesympatický a na co sáhne to zkazí . Volno dali študákům ale lidem z práce to nedali , proč? Páč omladinu ovládnou , to už jsme zažili ale myslící člověk vidí , že na Čt se nedá dívat , nic pořádného tam nedávají a jen hrabou sami . Tak na co poplatky , že? Souhlasím , aby se tam udělala pořádná čístka .Včera jsem slyšela , že nám novináři hlídají demokracii , ha ha ha a svoboda slova , ukazují to , samé žvásty ....

  OdpovědětSmazat
 4. Proč se na mítincích mládeže za svobodu a demokracii, za vlast, nezpívala česká hymna...? Odpověď: protožeji ji tito vlastenečkové ani neumějí. Demonstrovali proti nedodržování ústavních zvyklostí? Měnit zastaralé zvyklosti(neplést si se zákony) není trestné ani v politice ani v běžném životě. Já např. přestal kouřit.

  OdpovědětSmazat
 5. Stojící dav dutých hlav s primitivními výkřiky, nemyslící a neznajíce ničeho.
  Stojím v davu a řvu co jiní okolo, je mi šestnáct,cítím se mocně a důležitě, jsem hrdina..., nic jiného neumím!

  OdpovědětSmazat
 6. Ach jo.Těžké bude jejich(mladých)probuzení.Stejné, jako bylo (a je) to naše.My však už na rusa nepůjdeme.

  OdpovědětSmazat
 7. Co na to Ministerstvo školství? Dodám, Babišovo MŠ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedivte se, mají strach nějak zasahovat ...Nikdy nevíte, kdy se co obrátí proti Vám. Navíc mezi ministerstvem a školou je ještě pár mezičlánků a ty mohou být v rukou opozice, zvláště např. ve větších městech, jako je Praha, Plzeň, Brno ...

   Smazat
 8. bylo mě trapně,když jsem slyšel a viděl děcka která ještě nedokončila základní školu,jejich proslov na náměstíčku podivně pojmenovaném.Vážení učitelé,požadující větší platy,vážení rodičové,není Vám trapně?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč vůbec platíme takovéhle učitele ?

   Smazat
 9. Snad těm dětičkám za několik let až se budou muset starat o rodiny dojde,jak je několik desítek protistátních živlů.zneužilo pro svoje cíle.Ale potom už možná bude pozdě na nějakou nápravu.Jak už tady někdo napsal,bylo by potřeba se na svolávatele demonstrací podívat bezpečnostními orgány.

  OdpovědětSmazat
 10. Kdyby jen ti hloupí, naivní a zmanipulovaní študáci věděli, že tahle celá šaškárna je vyvolaná ODS, TOP 09 a STAN, tedy stranami, které by při převzetí moci s náramnou chutí zavedly školné! A jistý ( školský expert) Vyzula z TOP 09 jim vzkazuje, že vydělat na školné si mohou třeba tak, že o prázdninách budou sbírat jahody v Británii....

  OdpovědětSmazat
 11. Velká legrace by mohla být, pokud by se někdo na kameru zeptal demonstrujících študentíků u kterých to případů dochází k porušování ústavy a jakých to ústavních zvyklostí a hlavně co v té ústavě vlastně je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by ti studenti, jistě současně i Skauti, SPLNILI BOBŘÍKA MLČENÍ... obávám se že téměř všichni. Zbývající by soutěžili o titul "Semtele".

   Smazat
 12. Po teto akci jsem vsemi deseti proti jakemukoliv zvysovani platu ucitelu.Za co ,soudruzi ,za co?! To bylo reci od Havla a spol.,ze politika musi ze škol pryc A ejhle !!cCelostatne narizene stavky dokonce skolacku .Tihle šmejdi se nestiti niceho.Ze,pane Sveraku

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chápu vás, ale jako dlouholetá, dnes již "emeritní" učitelka vás ujišťuji, že to není tak jednoduché. Učitelům zlomili páteř již v 70. létech v době normalizace a od těch dob se nedokázali narovnat. Na každé škole řádí pár aktivistů, většinou blbců, kteří neumí pořádně učit, tak se chytli nějaké multikulti agendy, a ti určují směr. Prosazují všechny ty sluníčkářské nesmysly typu inkluze, multikulti, spolupracují s příslušnými neziskovkami, organizují školení o ničem, kde si školitel vydělá za pár hodin, zatímco kantoři se školí ve svém volnu. Není lehké tomu odolávat.

   Smazat
  2. Díky paní emeritní učitelko za pohled z druhé strany. Je v něm hodně pravdy. Díky.

   Leo

   Smazat
 13. Pokud jde o mládež, proč si nikdo těch 28 let nevšímá, co produkjí dětské pořady ČT a ČRo? A kdo vlastně tyto pořady vede? V čím zájem a prospěch? Totéž ve škole, tam učí tzv. lepšolidé a co asi tak učí? Rovněž dámy na sociálkách, jak odvádí svou práci? Ani není divu, že národ nazval prostitutky sociálními pracovnicemi, jen nevím zda se tím náhodou zbytečně neurážejí skutečné prostitutky.S tím je třeba urychleně něco dělat a ne jen spílat.Jinak nic nenapravíme.

  OdpovědětSmazat
 14. Je to samé jako v usa tam se též obamovci clintonovci nespokojily s výsledky voleb. Časem ale zavřely huby.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.