Reklama

pátek 16. března 2018

V daňových rájích mizí bilióny, chudé státy krvácejí

Odhadem 21 až 32 biliónů dolarů (423 až 645 biliónů korun) leží nezdaněných nebo jen mírně zdaněných v daňových rájích. To je zhruba hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států a Číny dohromady. Zprávu před časem zveřejnila organizace Tax Justice Network (TJN) a znovu poukázala na to, jaké škody taková praxe páchá po celém světě. TJN v současnosti odhaduje roční odliv peněz na kryté účty za hranice v objemu 1 až 1,6 biliónu dolarů (až 33 biliónů korun). To je nejméně dvacetinásobek plánovaných rozpočtových výdajů české vlády pro tento rok. Zprávu otiskl deník Právo.
Nejvíc peněz ovšem za posledních 50 let „odteklo“ z afrických zemí – přes bilión dolarů. S takovými penězi by černý kontinent mohl celkově pětkrát splatit svůj zahraniční dluh. „Afrika je tudíž pro svět velkým věřitelem, avšak její majetek třímá ve svých rukou bohatá elita chráněná offshoreovými společnostmi, zatímco dluhy nesou afričtí obyvatelé,“ poznamenala TJN.
Současně však upozornila, že postiženy jsou i bohaté státy. „Například evropské země jako Řecko, Itálie a Portugalsko dostaly částečně na kolena dekády daňových úniků a drancování státu prostřednictvím skrytých offshoreových účtů.“

Česku utíká 20 miliard

Ztrátami trpí i ČR, studie odhadují, že jejich výše činí ročně nejméně 20 miliard korun. To, že v daňových rájích „parkují“ své peníze i čeští zbohatlíci, ukázaly i uniklé dokumenty Panama Papers a Paradise Papers.

Daňové ráje nastoupily ve velkém před 30 lety a v éře globálního toku kapitálu hrají ústřední roli. Vzniklo tak celé odvětví služeb s účastí největších bank na světě, právních a účetních kanceláří a dalších specialistů. Místní ekonomika je často na systému zcela závislá. Norská státní agentura pro spolupráci a rozvoj (NORAD) v roce 2009 uváděla, že na Britských Panenských ostrovech, kde tehdy žilo jen 19 000 obyvatel, je registrováno 830 000 společností. To je v průměru 43 subjektů na jednoho obyvatele.

„Offshoreový svět svou neprůhledností korumpuje a pokřivuje trhy a investice tak, že jsou neefektivní. Dává tím prostor kriminalitě a četným špatnostem včetně podvodů, zpronevěry, uplácení, praní špinavých peněz. Umožňuje vytěžit bohatství na úkor společnosti,“ upozornila TJN. Dodala, že mnoho chudých zemí, které takto přicházejí o příjem z daní a kapitálově krvácejí, upadá do závislosti na zahraniční pomoci.

Dominují Švýcaři

V čele žebříčku zemí, které podle TJN umožňují platit co nejmenší daně a peníze dobře skrývat, stojí Švýcarsko následované Spojenými státy. Dalšími čelnými ráji jsou britské Kajmanské ostrovy, Hongkong, Singapur a Lucembursko. Za ním možná překvapivě figuruje Německo a z evropských území je v první desítce ještě britský ostrov Guernsey. Česko obsadilo 70. místo za Dominikánskou republikou. Slovensko je na tom trochu lépe, od ČR ho dělí šest příček.

Evropská unie dopsala tento týden v úterý na svou černou listinu daňových rájů Bahamy, Americké Panenské ostrovy a karibský Svatý Kryštof a Nevis. Ze seznamu států, které s EU v daňové oblasti nespolupracují, byly zároveň vyškrtnuty Bahrajn, Marshallovy ostrovy a Svatá Lucie.

EU představila černou listinu daňových rájů loni v prosinci. Původně na seznam zařadila 17 zemí, již v lednu z něj ale osm států odstranila. Po nynějších změnách tak na něm kromě tří nově dopsaných států zůstává ještě Americká Samoa, Guam, Namibie, Palau, Samoa a Trinidad a Tobago. Rozhodnutí unijních institucí vytvořit černou listinu bylo reakcí právě na kauzy Panama Papers a Paradise Papers, které ukázaly na praktiky převádění peněz do daňových rájů.

8 komentářů :

 1. Aktuální přehled =

  https://www.financialsecrecyindex.com/introduction/fsi-2018-results

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:18 - děkuji Vám za přehled, přeji Vladimíru Vladimíroviči v zájmu našeho zachování vítězství!

   Rovněž děkuji tomu, kdo dupnul na státní ČEZ, že zarazil vyžrávání a vychlastávání peněz z tohoto státního podniku, tragédianty vyvolené pražáky a politiky, sportovce, presstituty. Zkrátka vyžírky z červencových dnů tj. MF-KV-PRAŽÁKŮ!
   Mejdan hrazený prostřednictvím spotřebitelů, plátců, kteří si to nepřáli a nepřejí!
   Zda-li to vadí menšinovým akcionářům, nechť je dotují ze svého. Tragédianti si za své nikdy neužijí, zbývá Innogy, státní ČD, MK-ČR, MŠMT-ČR, MMR-ČR, MO-ČR, MD-ČR, ČT, Čro, ČEPRO, KRAJ, MĚSTO KV nebo BEZDOMOVCI, či DŮCHODCI #VyjdemeVen?

   Politici co se tohoto mejdanu zůčastníte, skončíte brzy ve volbách, pod hranicí 5% ...?

   Ramón

   Smazat
 2. No jo to zas bude úspěšných platit daně musí jen lůza.

  OdpovědětSmazat
 3. Zde Steinklebahoboj, myslim ze je treba nahlasit zde pritomne na Israelskou "Hlidku Pravdy" neb to skryte zavadi lidi v pohledu na vec .Jedna se o zjevny antiholokoustovy postoj a zjevnou antisemitskou kampan neb vime, ze penize jsou uschovany na bezpecnych mistech v cash, briliantech, realestatu a jinych prostredcich jez umoznuji trosicku zjemnit a zprijemnit zivot elit ktere blbum davaji tu lopotu na uziveni se .Tito vyvoleni lide casto pracuji i na vecircich a i nekdy pri sexualnich deviacich Proto prosim berte tento muj prispevek zcela vazne ,jiz jsem kroky podnikl Kleba Ari

  OdpovědětSmazat
 4. Nejsem ekonom, nejsem právník, ale přesto je pro mne velmi divné, že se daně neplatí tam, kde vzniká hodnota, ale tam, kde se vytvoří pomyslná adresa výrobce? To nelze zákonem upravit placení daní v místě vzniku hodnoty? Jsou i roněna slzy nad našimi sportovními profíky, že by měli platit daně doma. Ale oni jsou přece doma v Monaku! Tak proč nestartují za Monako? A hlavně, proč musí stát sypat do profisportu miliardy ročně!!! Místo toho, aby jej skasíroval?
  A pokud EU přichází s černou listinou daňových rájů? Jen se zesměšňuje, když neřeší a nakonec si sama pěstuje takové ráje - Lucembursko, Holandsko.... Není EU sama o sobě zločineckou organizací? Jistě za takovou jednou, až na světě zavládne demokracie, bude! A my s ní!
  Prosím kolik desítek bilionů Kč odteklo z Česka za posledních 30 roků a kolik přiteklo!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je to s bojem proti daňovým rájům na úrovni Evropy? Co brání reálným výsledkům tohoto úsilí? NEBO Jsou daňové ráje jednou z příčin rozporů v EU?

   Jan Keller:

   "Únik do daňových rájů je jednou ze strategií těch nejbohatších. Střední ani nižší příjmové vrstvy pochopitelně daňové ráje nevyužívají. Nevěřím v upřímnost snah proti daňovým rájům bojovat. První výzvy k tomuto rozhodnému boji lze v evropských dokumentech dohledat na počátku 60. let 20. století. Od té doby se daňové ráje rozrostly nepředstavitelným způsobem."

   Smazat
  2. 9:56
   10:12

   Daňovým rájům věnuje profesor Keller celou čtvrtou kapitolu své knihy "Evropské rozpory ve světle migrace" (str.79-97). Uzavírá ji slovy:

   "Daňové ráje ... hrají v celém existujícím systému, ať již ho nyzýváme jakkoli, významnou roli. Slouží k vydírání zemí a vlád, které by byly ochotny daň za civilizovaný život odvádět. Existence daňových rájů drží tyto země v šachu a dává alibi těm, kteří volají po dalším a dalším snižování odvodů z privátních zisků. Možná to není etické, kapitalistické je to však určitě."

   Smazat
 5. Your article is great and rewarding. I like it very much. Hope to read more posts from you.
  electric man 2
  geometry dash

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.