Reklama

úterý 20. března 2018

Vměšování USA do zahraničních voleb: Tradice CIA od roku 1948

Státní sekretář Kissinger a generál Pinochet
Wayne Madsen
20.3.2018 StrategicCultureFoundation, překlad Zvědavec
Šokující ukázkou relativní nezávislosti na kontrole médií ze strany Ústřední zpravodajské služby (CIA) po skončení operace Drozd (Mockingbird) je článek, nedávno publikovaný v deníku The New York Times, který prolomil současnou konvenční předpojatou žurnalistiku. Pojednává o dlouhé historii CIA a jejím vměšování do zahraničních voleb. Článek ze 17. února 2018 s názvem „Rusko není jediné, kdo se vměšuje do voleb. Děláme to také“, jehož autorem je Scott Shane (který psal o perestrojce a glasnosti pro deník The Baltimore Sun v Moskvě v letech 1988 - 1991 během posledních let trvání Sovětského svazu), uvádí, že USA se po desítky let vměšují do zahraničních voleb. Nicméně v článku autor cituje pár starých agentů amerických zpravodajských služeb, podle nichž se USA vměšovaly do voleb z altruistických důvodů. Veteráni CIA viní Rusko z toho, že zasahuje do zahraničních voleb čistě ze zlomyslných důvodů. Přesvědčení, že americké vměšování do globálních voleb probíhalo za účelem prosazování liberální demokracie, nemůže být dále od pravdy.

CIA se nikdy nevměšovala do zahraničních voleb za účelem šíření demokratických tradic mezi jiné národy. Nejdůležitějším úkolem bylo zbavit volebního práva levicové a progresivní voliče a politické strany, zajistit pozlátko „demokracie“ v totalitních zemích a chránit zájmy amerických vojenských základen a amerických nadnárodních korporací.

Ze strany CIA je to pouhé blábolení a mlžení - což připomíná roky studené války - když hovoří o vlastním zasahování do voleb v tom smyslu, že spadá do kategorie „vlivných operací“, zatímco tato stejná zpravodajská služba obviňuje Rusko z „vměšování do voleb“. Ve skutečnosti neexistuje žádný rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi. Zasahování do voleb představuje „obchodní um“ zpravodajských služeb, který praktikují mnohé zpravodajské agentury, včetně Izraele, Francie, Británie, Číny, Indie a dalších zemí.

Ve vzácných případech, kdy snahy CIA o zmanipulování voleb selhaly - jak tomu bylo v Guatemale v roce 1950 a v Chile v roce 1970 - zpravodajská služba jednoduše zorganizovala krvavé vojenské převraty, které vedly k tomu, že vojenské junty nahradily demokraticky zvolené prezidenty - kteří předtím ve volbách porazili právě ty kandidáty, které podporovala CIA.

V roce 1954 operace CIA, nazvaná PBSUCCESS, zapříčinila svržení guatemalské vlády prezidenta Jacoba Arbenza, který byl zvolen v roce 1950 na základě agrární reformy, která měla zlepšit životy guatemalských rolníků, s nimiž otrocky zacházela americká ovocnářská společnost United Fruit. Společnost United Fruit měla průmyslové plantáže po celé zemi. Na základě spolupráce se CIA společnost United Fruit udělala maximum pro to, aby se snažila zajistit porážku Arbenza ve volbách v roce 1950. Když tato taktika selhala, United Fruit, CIA a americký ministr zahraničí John Foster Dulles vypracovali plán na svržení Arbenza během vojenského převratu. Guatemala se stala stereotypní, Američany ovlivněnou „banánovou republikou“.

Chilská junta, která nahradila socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, který byl zvolen v roce 1970 navzdory masivnímu zasahování CIA, přeměnila Chile na zkušební zařízení pro supí kapitalismus, který vytvořila skupina „Chicago Boys“ - tj. skupina chilských ekonomů, kteří studovali pod vedením neokonzervativního ekonoma Miltona Friedmana na univerzitě v Chicagu. Friedman nazýval politiku masivního volného trhu, který zavedl režim generála Augusta Pinocheta, „zázrakem Chile“. Vyšetřování výboru zpravodajských služeb amerického Senátu došlo k závěru, že hospodářská politika byla vytvořena za pomoci CIA, a postarala se o odstranění obchodních tarifů, masový prodej státních podniků, snižování daní, privatizaci státem řízeného penzijního systému a deregulaci průmyslu.

V roce 1990 vměšování CIA do voleb v Nikaragui zajistilo vítězství opozice nad vládou, kterou řídili sandinisté. Tento typ zasahování do voleb byl zopakován v roce 2000 během voleb v Srbsku, kdy byl prezident Slobodan Miloševič zbaven moci. Při svržení Miloševiče došlo během vměšování do voleb k první demonstrované spolupráci mezi CIA a mezinárodními kádry institutu Open Society, který vlastní magnát George Soros. V roce 2009 vynaložila CIA snahy o to, aby nebyl znovu zvolen afghánský prezident Hámid Karzáí. Ačkoli Karzáí byl zvolen znovu, velmi si stěžoval na vměšování CIA do voleb.

Zpravodajská televizní stanice MS-NBC neustále představuje Michaela McFaula, bývalého amerického velvyslance v Moskvě, coby experta na Rusko. McFaul se však nikdy nezmiňuje o tom, jak předával hotovost od CIA - celkově asi 6,8 milionů dolarů - prostřednictvím Národní nadace pro demokracii (NED) a jejích dvou poboček, Mezinárodního republikánského institutu republikánské strany a Národního demokratického institutu demokratické strany, ruským opozičním vůdcům, jako je Alexej Navalnyj. Ani se americká média nezmiňují o tom, že CIA a ministerstvo zahraničí poslaly na Ukrajinu asi 5 miliard dolarů za účelem dosazení proamerické vlády v této zemi.

McFaul pořádal zasedání ruské opoziční strany na americkém velvyslanectví a ignoroval varování, že v Navalného seskupení je několik neonacistických nacionalistů, kteří kladli odpor přistěhovalcům, pocházejícím jižně od ruských hranic. Ačkoli ho někteří západní novináři nazývají „ruský Erin Brockovich“ (americký ekologický aktivista), Navalnyj je spíše „ruský David Duke“, bývalý vůdce americké rasistické skupiny Ku-klux-klan.

Odtajněné soubory CIA jsou plné příkladů vměšování CIA do zahraničních voleb, včetně státních voleb v Indii a Západním Německu, a provinčních voleb v Austrálii, Kanadě a Japonsku. V 50. letech minulého století poskytla CIA masivní podporu západoněmeckým křesťanským demokratům, jejichž vůdcem byl kancléř Konrád Adenauer. CIA také učinila vše pro to, aby potlačila podporu pro západoněmecké sociální demokraty a krajně pravicovou nacionalistickou německou stranu v Berlíně, Hessensku a Bavorsku.

V roce 1967 indický ministr zahraničí M. C. Chagla obvinil CIA, že se „vměšovala“ do voleb v Indii, a to především prostřednictvím finančních darů stranám, které byly v opozici vůči vládnoucí straně indického Kongresu. CIA se především zaměřila na komunistické strany ve státech Západní Bengálsko a Kérala.

Bývalý kanadský premiér John Diefenbaker, představitel Konzervativní strany, obvinil v roce 1967 CIA, že použila finanční prostředky na podporu Liberální strany, což dvakrát přispělo k Diefenbakerově prohře během všeobecných voleb, které se konaly v době od května 1962 do června 1963. Diefenbakerův nástupce - předseda vlády Lester Pearson, představitel Liberální strany - zjistil, že CIA vyplácela v letech1965 a 1966 hotovost proliberální kanadské Unii studentů.

CIA udělala vše pro to, aby překazila znovuzvolení vlády Labouristické strany premiéra Davida Langeho na Novém Zélandu. CIA poskytla propagandistickou podporu opoziční Národní straně, která se postavila proti Langeově politice zamítnutí přístupu americkým jaderným válečným lodím do novozélandských vod. CIA se postarala o to, aby proamerické sdělovací prostředky na Novém Zélandu omílaly pořád dokola, že nezaměstnanost na Novém Zélandu dosáhla rekordních 6%, zahraniční dluh země tvoří polovinu hrubého domácího produktu a rozpočtový schodek dosáhl výše 1 miliardy dolarů. CIA se také pokoušela potlačit tradiční maorskou podporu Labouristické strany ve volbách, které proběhly 15. srpna 1987 - což bylo cynické použití politiky, založené na rasismu, za účelem dosažení změny volebního výsledku.

Bylo také zjištěno, že základna CIA v Brazílii, která pracovala v součinnosti s odborem AFL/CIO ve Spojených státech a jeho mezinárodní větví - americkým Institutem pro rozvoj volného trhu (AIFLD) - se v letech 1965 a 1967 vměšovala do odborových voleb v Brazílii. Kancelář AIFLD v Sao Paulu, která nebyla ničím jiným, než zástěrkou CIA, vyplácela v hotovosti brazilské úředníky za zkorumpování odborových voleb v brazilském ropném sektoru. Podrobný seznam úplatků, které CIA dávala brazilským úředníkům, objevil vedoucí představitel odborového svazu v Sao Paulu. Je zde např. uvedeno: „Bonus pro Josého Abuda za spolupráci - 156,25 dolarů; zvláštní platba pro Dt. Jorgeho M. Filha z Ministerstva práce - 875,00 dolarů; cesta pana Glaimbora Guimasaese, našeho informátora, na adresu Fegundes St. - 56,25 dolarů; fotokopie knih a dokumentů ropné federace - 100,00 dolarů; podpora pro Guedesa a Eufrasia za přehlasování Luise Furtada z odboru Suzano Union - 140,64 dolarů.“

Předtím, než se konaly 4. září 1964 prezidentské volby v Chile, levicová lidová opoziční strana zjistila, že americký diplomat Joseph Jova pomáhal kandidátovi za Křesťanskou demokratickou stranu. Křesťanský demokrat Eduardo Frei Montalva s pomocí CIA porazil Allendeho.

Interní zpráva CIA, datovaná 3. října 1955, popisuje, jak CIA podporovala prozápadní stranu Masyumi ve volbách v Indonésii - což byly první volby od vyhlášení nezávislosti země. Ředitel CIA Allen Dulles si od těchto voleb velmi sliboval, doufal ve vítězství strany Masyumi, a to vzhledem k „velkému procentu negramotných“ v Indonésii. V roce 1984, když probíhaly prezidentské volby v El Salvadoru, CIA podporovala křesťanského demokrata Josého Napoleona Duarteho, jehož oponentem byl představitel extrémního pravicového křídla Roberto d'Aubisson. Americký republikánský senátor Jesse Helms ze Severní Karolíny obvinil CIA, že se „vměšovala“ do voleb ve prospěch Duarteho. Dokonce bylo zjištěno, že „neviditelný inkoust“, kteří měli na prstech ti, kteří hlasovali, dodala CIA.

Pokud Spojené státy skutečně chtějí zastavit zahraniční vměšování do voleb, musejí být první, kdo bude zastávat a dodržovat takovou politiku. Stejně jako v případě dohody o zákazu jaderných testů, úmluvy o zrušení biologických a chemických zbraní, a smlouvy o zákazu zbraní ve vesmíru, by se Spojené státy měly domáhat mezinárodní smlouvy, která by zakazovala vměšování do voleb v jakékoliv podobě - počítačových útoků, propagandy, manipulace se sociálními médii a financování zahraničních politických stran. Bez takového závazku budou protesty USA ohledně vměšování do voleb nadále jen ve stylu „dělej to, co ti říkám, ale nedělej to, co dělám já“.


US Meddling in Foreign Elections: A CIA Tradition Since 1948 vyšel 4. března 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 597 Kč Zvědavec.

18 komentářů :

 1. Jak už víme,CIA ovlivňuje volby i na půdě USA,ale svést to na Rusko nebyl problém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohl by být pražský majdan?

   Vladimír Stwora
   18.11.2014

   Motto: Jediná země, kde nehrozí politický puč, je USA. A víte proč? Protože ve Washingtonu není ani jedna americká ambasáda.

   Od bývalé Jugoslávie, přes Gruzii, Ukrajinu, Kyrgyzstán, Libanon, Írán, Kuvajt, Irák, Moldávii, Tunisko, Thajsko Egypt, Sýrii, Čínu až po Maďarsko. To jsou všechno země, kde v tomto tisíciletí proběhly pokusy o svržení zákonných vlád formou organizovaných pouličních protestů. Maďarsko možná ještě ne naplno, ale varování tam už bylo. Kontrolního chrousta (jak zpíval Olympik) tam vypustili. Zdomácněl pro to pojem barevné revoluce. Byť ne všechny pouliční protesty skutečně vládu svrhly, mají podobné rysy. Vždy se z ničeho nic a odnikud objeví dav nařvaných nespokojenců – a už to jede. Půtky brzy přerostou v násilí, ničení, požáry, mrtvé. Policie někdy reaguje razantněji někdy mírněji. Pokud to druhé, šance je, že „revoluce“ bude úspěšná. I když úspěšná není, většinou následuje chaos, rozvrat, podlomení vlády. Někdy se „revoluce“ opakovaně vrací s přestávkou několika let, dokud není úspěšná.

   Když nad tím tak přemýšlím, vlastně i náš listopad 1989 nesl všechny prvky barevné revoluce. Se vším všudy. Včetně policejního zásahu, pádu vlády, výměny jedněch šmejdů za druhé a následného vystřízlivění a kocoviny.

   A včetně těch, kteří celou věc připravili a financovali. Jsou to pořád jedni a ti sami loutkovodiči. Jejich snahou je dosadit do co nejvíce států světa vlády, které jim budou zobat z ruky. Ti loutkovodiči bohužel objevili, že je mnohem levnější zaplatit hordy místních nespokojenců než země vojensky napadat, případně bombardovat. Vypracovali taktiku geniálně jednoduchou. A bohužel to funguje. Prostřednictvím NGO (nevládních organizací) si obšlápnou a vytipnou místní nespokojence, podplatí je, naučí je, jak na to, dodají hesla, transparenty, podplatí část nebo celá média. Vše koordinuje, řídí a financuje – hádejte kdo? Pokud váháte s odpovědí, podívejte se na motto tohoto článku.

   Nedávno mi někdo položil v emailu tuto otázku: „Myslíte si, že je možné, aby to u nás nakonec dopadlo, podobně jako na Ukrajině (akce: Majdan, Krym a východ Ukrajiny)?“ Odpověděl jsem: „Ne, u nás to nedopadne jako na Ukrajině, tam byla na začátku velká nespokojenost s oligarchy v politice a mírou korupce. U nás to není tak kritické. Navíc na Ukrajině se angažovaly USA a jejich 5 miliard dolarů. Potřebují základny na hranici Ruska. My nemáme tu strategickou polohu.“ To bylo před třemi dny. A dnes o své tři dny staré odpovědi začínám pochybovat.

   Začínám o tom pochybovat ve světle posledních zpráv potěšených masmédií, které s vervou a zlomyslnou radostí referují, jak pana prezidenta Zemana při pietním aktu na pražském Albertově vypískali, jak ho musela ochranka bránit před vajíčky, jak na něho z davu řvali sprostoty a vulgarity, jak pískali, jako ho nenechali mluvit... „Šmejde, ožralej mužiku, ruskej švábe. Nebuď prase, táhni do Moskvy. Poslouchej Kisku, ty šmejde,“ volal dav.

   Smazat
  2. „Při projevech ostatních prezidentů lidé ztichli a tleskali. … Při proslovu polského prezidenta Bronislawa Komorowského přítomní aplaudovali tomu, že chce položit květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla“.
   Takže ne obyčejný dav. Havloidé. Tohle bylo připraveno předem. Tohle byl test, kam až mohou zajít, co jim bude dovoleno. Zatím je jim dovoleno prezidenta volně urážet a sprostě napadat. Lze si představit, že to bude gradovat? Bohužel ano. Stejná sebranka a zrádci národa, která se podivným způsobem vždy soustřeďovala kolem Václava Havla (jakoby je přitahoval) a dnes kolem jeho pohrobka Schwarzenberga, teď více než kdy jindy opět ukazuje zuby. Prohrávají. Vědí to. Prohrávají, protože jejich hlavní loutkovodiči za oceánem se topí v problémech. Proto začínají spěchat. Rukavičky dolů.

   Čím se provinil Zeman, že ho tak nenávidí? Zkrátka jednal v zájmu národa. Nechtěl tancovat podle jejich píšťalky. Odmítl sankce proti Rusku, zapochyboval o důvodech války na Ukrajině, dokonce odhalil pokrytectví kolem Pussy Riot. To se nepromíjí. A tak, podobně jako maďarský premiér Viktor Orban, je i náš Miloš Zeman terčem útoků. Loutkaři za mořem možná ještě chtějí dostavět ten nešťastný Temelín ve své réžii a rádi by viděli na místě prezidenta řepkového generála Babiše, který jim (mimo jiné) umožní nasazení GM. Havloidé mají ještě jeden důvod. Osobní. Jsou stále ještě uraženi a poníženi volbou prezidenta, kde jejich favorit, zcela dementní rakouský lesník Schwarzenberg nedokázal vyhrát. Do dneška to nevydýchali. Tohle je jejich osobní msta. Možnost plivat po člověku, kterého se většina lidí váží.

   Co bude dál? Těžko říct. Umírající kobyla nejvíc kope. A havloidé jsou podlí, zrádní, bezcharakterní a ubozí. Jako všichni zrádci. Můžeme se nadít ještě mnoha překvapení.

   zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2014/11/6223-havloide-s-penou-u-huby.htm

   Smazat
  3. 20. března 2018 12:32
   Se vším souhlasím pod podmínkou
   že moto doplníte :

   Motto: Jediná země, kde nehrozí politický puč, je USA. A víte proč? Protože ve Washingtonu není ani jedna americká ambasáda řízená Vatikánskou prokletou katolickou církví*

   Smazat
  4. Doplňuji Vás 12:40:

   Motto: Jediná země, kde nehrozí politický puč, je USA. A víte proč? Protože ve Washingtonu není ani jedna americká ambasáda řízená Vatikánskou prokletou katolickou církví!

   Smazat
  5. Sionista Allan Dulles - časť prejavu na kongrese USA v roku 1945
   https://www.youtube.com/watch?v=mNezO3xhkik


   "...zajímavý materiál s názvem Výbušnina. Je doslova politickou výbušninou padesátých a šedesátých let, jichž je většina z nás pamětníky. Kniha vyšla před lety v češtině. Je to neotřelý pohled na historické události, které jsme u nás viděli díky nebo spíše kvůli informační bariéře jinak. Tak se schválně podívejte jak se některé události udály podle pohledu z druhé strany. ...."

   https://ulozto.net/%21iMwKJ5VRj/vybusnina-operace-cia-splinter-faktor-steward-steven-1974-pdf

   Smazat
  6. Henry Kissinger otevřeně prozradil. Ukrajina je přípravou na to, co chtějí USA provést v Moskvě ...!

   Odkaz videa:

   https://uloz.to/live/!vZHdvPRu/henry-kissinger-prozradil-ukrajina-je-pripravou-na-to-co-chteji-usa-provest-v-moskve-cnn-14-brezen-2014-agresor-k-schwarzenberg-svinak-jako-exbolsevik-jaromir-stetina-bursik-podrztaska-kocab-clovek-s-plisni-panek-havel-avi

   Vova

   Smazat
  7. Jednoduse: za vsim zlem, co se odehrava ve svete, je CIA. Vyloucit je z ovlivnovani voleb by mohlo byt docela jednoduche, kdyby nebyly volebni agitace a reklamy. Zmenit soucasne nedemokraticke volby na demokraticke, kde by byly zakazany volebni kampane, reklamy a agitace, ktere by prinesly to, ze i po volbach by lide kontrolovali sve zvolene politiky. Jenze tohle aspon tady nikdo nechce zmenit, protoze nejdulezitejsi nejsou lidi, ale boj o moc, o koryta a tudiz o vitezstvi ve volbach.
   Jestli tohle zlo, ktere za socialismu nebylo a lidi prece jen meli sve zastupce v parlamentu, navic kdykoliv mohli protestovat po stranicke linii, a to i nestranicvi, samozrejme se bude zhorsovat. Myslite, ze tohle nekdo zastavi? Ani napad. Ti lidi (CIA nevyjimaje) maji dost prostoru a penez k tomu, aby to jednou uspelo a uspeje to, protoze stale vice lidi touzi po moci a stale vice lidem je to jedno, politika je nezajima a nebo se nechaji ovlivnit. Vzdyt se podivejte, jak tesne uz 2x Zeman vyhral volby. A to by spravne mel vyhrat o vic nez ted vyhral Putin. CZ se nezastavitelnou rychlosti zene do propasti a jediny Zeman tohle nezastavi; navic, i on ma sve mouchy, jako kazdy.

   Smazat
  8. Podivejte se, ale aby se mohly USA vladnout svetu , podvodnymi zlocinnymi akcemi , valkami provokacemi konfliktu ,
   MUSI USA NEJDRIVE MIT NA TO VLADU.
   A tak jiz za tim ucelem spolupracuje CIA S MAFII na odstraneni treba nevhodnych presidentu. /V USA i jinde/. A jinych dulezitych osob , ktere jim stoji a staly v ceste..
   /Kennedy, Nixon, Romero, a mnoho dalsich v celem svete/. Kteri nejak chteli odstranit hrozby svetovych nuklearnich valek...
   Plus mnoho dalsich veci a akci...

   Smazat
  9. Tedy , odstranenim tech , kteri by mohli neco zmenit k lepsimu I UVNITR USA.
   Nemusim jmenovat Putina , nebo Assada, Saddam , Ho-ci Minaatd.,. Lzi se mnozi , proti kazdemu , nebot je nejdrive treba nacistickou propagandou , kazdeho ocernit , usvedcit z nejhorsich zlocinu aby mohl byt odstranen.
   Ale to jiz dnes nefunguje..
   Goebbels nemel proti sobe web a delal veci podstatne lepsi..Proto dnes krachujou a kazda jejich akce uz je predem odhalena jako podvod , lez a nasili.
   Situace je dnes podobna jako v Rusku v letech 1900- 1917...

   Smazat
 2. No jo světový četník v akci lhát podvádět manipulovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Myslím, že v dnešní době všechny suverénní nezávislé státy již pochopily, že s americkým impériem neexistuje komunikační jazyk. Jakýkoli kontakt s tímto monstrem se redukoval na čistě animální vztahy.

  OdpovědětSmazat
 4. SS jsou světový manipulátor a podporovatel jeho neustálých konfliktů, ve všech státech, ato i ve státech jeho stálých lokajů. Zmatek a neklid venku, znamená klid doma. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 5. Zločinecké, teroristické a válkychtivé USA!20. března 2018 11:44

  USA a NATO jsou dva v jednom! USA jsou největší říše zla, zločinecký a váleční štváči, mezinárodní teroristy, notorický lháři a manipulátory ve svých krátkých dějinách. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily terorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy. Američané nemají tušení, co válka je. Občanská válka let 1861–1865 byla na jejich pevnině poslední. Válka je však to, co USA dopřávají jiným. Jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti lidským bytostem, a poté zničily bezpočet vlád, z nichž mnoho byly demokraciemi, a zničily celé společnosti – milion mrtvých v Iráku je jen zlomkem v porovnání s masakrem v Indočíně, který prezident Reagan nazval „vznešenou věcí“ a prezident Obama jej zhodnotil jako tragédii „výjimečných“. A nemluvil o Vietnamcích.
  USA za posledních 44 let napadly ve 22 válkách 18 zemí: V r. 1975 Západní Saharu po boku Maroka. Za odměnu získaly USA v Maroku voj. základnu. V r. 1979 Jemen, kde pomohly povstalcům ve prospěch Saúdské Arábie. V r. 1980 USA vojensky pomohly Iráku proti Íránu (válku s Iránem si začal Irák).
  Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili původní obyvatelstvo – indiáni. V zájmu své arogance a nenažranosti rozpoutali války, vměšují se do EU a teď si brousí zuby na Rusko, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu. Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – má obětovat na oltář americké hegemonie.
  Dosavadní existence USA je založená na předstíraní demokracie a míru a obelhávání svých občanů! Vojenský průmysl USA slouží jenom k jeho ziskům! Proto USA administrativa klame svůj národ, když se ho snaží přesvědčit o reálné možnosti vést jadernou válku.

  OdpovědětSmazat
 6. Angličtina je primitivní jazyk
  Jak mluvíš
  tak uvažuješ..
  .
  19. BŘEZNA 2018 18:41 LIDOVKY.CZ > ZPRÁVY > SVĚT
  Útok v Salisbury je část vzorce ruského chování, míní Stoltenberg
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/utok-v-salisbury-je-cast-vzorce-ruskeho-chovani-mini-stoltenberg-py9-/zpravy-svet.aspx?c=A

  Ty idioti
  se na nic jiného nezmůžou
  než postavit svoji pravdu na pilíři propagandistické lži.
  Pan premiér Andrej Babiš
  je exemplárním případem*

  OdpovědětSmazat
 7. CIA se nemusí vměšovat do našich věcí, pokud máme mezi sebou takové "veličiny" jako Wagnerovou (bývalou soudkyni ÚS) a Rychetského (současného předsedu ÚS).
  Kalousek je jenom přívažek k těmto zrádcům ČR.

  OdpovědětSmazat
 8. V Rusku to dopadlo nad očekávání dobře, taky proto že Putin začal kontrolovat nezjiskovky placené Ušáky jako agenty. Nezavedl žádnou šikanu, jenom použil stejnou praxi, ktgerou v Americe praktikují už asi 70 let. Orbán to chce zavést také, pokud už to nemá. Kdo to neudělá má zaděláno od Ušáků na problémy, červené karty na presidenta a jiné vměšování do politiky v celém světě.

  OdpovědětSmazat
 9. CIA je samostatná vojenská jednotka, která je schopná se i sama financovat. Že o ní není v poslední době tolik slyšet, je spíše důkazem toho, že si dává mnohem větší pozor a všichni z ní mají mnohem větší obavy, než aby se proti ní jakkoliv vyjadřovali. To by se nikomu evidentně nevyplatilo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.