Reklama

.

.

sobota 31. března 2018

"Vylepšená" hymna? Ne, proboha jen to ne!

Jiří Baťa
31. 3. 2018
Protože jsem měl tu možnost poslechnout si novou verzi „vylepšené“ státní hymny, dříve, než se dál rozepíši, říkám důrazně NE! Nejsem ani muzikant, ani muzikolog, jen obyčejný člověk, který má to štěstí normálně a přirozeně vnímat kromě jiného i zvuky, které v tomto případě hrají hlavní roli. Totiž, po vyslechnutí vylepšené verze státní hymny jsem zděšeně a nevěřícně hleděl na obrazovku TV a přemýšlel, jestli sním, nebo bdím. Ta ukázka nové verze státní hymny mě přímo šokovala. Chápu jisté trendy, tendence a snahy kde co nějak vylepšovat, ale že se bude nikoli vylepšovat, ale prznit už i naše státní hymna, to by mne ani ve snu nenapadlo.


Požadavek na úpravu, resp. „vylepšení“ stávající verze státní hymny ČR přišel na popud našich sportovců-olympioniků, potažmo Olympijského výboru. Cítím se být vlastencem, snažím se, bohužel neúspěšně a marně, pochopit důvody našich sportovců-olympioniků, co racionálního je vedlo k potřebě upravit státní hymnu. Chápu, že sportovci za zvuku státní hymny prožívají jisté osobní emoce, v duchu oslavují své sportovní úspěchy, ale myslet si, že státní hymna je poněkud nedostatečná pro výraz jejich emocí, promiňte, to je již hodně mimo mísu. Zarazil mne názor, že sportovci jiných států prý mají státní hymny výraznější, výbušnější, emociálnější atd., ale pokud si jsem schopen vybavit zvuky některých státních hymen, nemohu říct, že by byly melodičtější, dynamičtější a výbušnější. Jsou, jako např. francouzská hymna, temperamentnější, emocionálnější, ale to je dáno jejím vznikem a předlohou, čím byla v tomto případě sama francouzská revoluce. Známá Marseillaisa se stala jednou z nejoblíbenějších písní francouzské revoluce, 14. července 1795 byla prohlášena za státní hymnu. Myslím si, že než na výrazu hymny je to spíše na mentalitě samotných sportovců. Ostatně je to vidět na ceremoniálech předávání cen na stupních vítězů, kdy je často dost markantní rozdíl, jak který sportovec té které země ceremoniál prožívá i za zvuku jeho státní hymny.

Upravovat státní hymnu jen proto, že to nějakým způsobem našim sportovcům nevyhovuje, mi přijde hodně nepatřičné. Státní hymna se přece nepoužívá jen u příležitosti předávání medailí sportovcům na stupních vítězů, hymna je významné, notabene univerzální hudební dílo, které se používá k mnoha jiným významným účelům a státním událostem. Připustíme-li v takovém případě ad absurdum, pak by to mohlo dojít tak daleko, že úpravu státní hymny ČR by k obrazu svému mohl kdekdo, třeba fotbalisté, kuželkáři, šachisté, kynologové nebo ministerstvo školství nebo kultury, protože by shledali v hymně něco, čeho se tam z jejich hlediska a jejich druhu činnosti v hymně nedostává.

Upřímně řečeno, nedovedu si představit tuto nově upravenou hymnu jak zní např. při vrcholných slavnostech na Pražském hradě, při pietním programu na Žižkově apod. Upravená, přesněji řečeno zpitvořená státní hymna ČR, jak zazněla v ukázkovém provedení v upravené verzi, je něco naprosto otřesného, nepřijatelné. Dlouhou dobu se u nás přetřásá otázka obecného referenda. Myslím, že právě v případě takových záležitostí, jako je byť iracionální požadavek na úpravu státní hymny, by obecné referendum bylo velmi užitečné k vyjádření názoru občanů. Státní hymna rozhodně není záležitost privilegované části občanů v tomto případě sportovců, státní hymna patří všem občanům České republiky, patřící mezi symboly národní identity, státnosti a suverenity. Takže ještě jednou NE takto a vlastně v zásadě nijak upravené verzi státní hymny ČR!

33 komentářů :

 1. Vylepšovat hymnu? Snad ano, ale jiným způsobem. Hymna by, dle mne, měla být dynamičtější. S textem bych byl velmi, velmi opatrný. Snad jen refrén by mohl obsahovat pojmy Čechy, Morava a Slezsko.
  Třeba takto:

  A to je ta krásná vlast má.
  Čechy, Slezsko, Morava.
  Čechy, Slezsko, Morava.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na www.youtube.com je nahrávka JAK NÁM V IRÁKU ZAHRÁLI HYMNU.Nečas to přežil, ale je vidět, že trpěl. Věřím, že ze strany Iráku (ani dalších zemí) nešlo o úmysl.
   Basketbalistkám RF zahráli zase hymnu z Jelcinových časů, tak (a to se mi na nich líbilo) ji zazpívali po doznění nahrávky z vlastních plic. Němcům se onehdá chtěli v USA zavděčit, tak hymnu zpíval kvalifikovaný němčinář. Bohužel, občan USA a tak zazpíval zrovna tu první sloku, která se po roce 1945 nezpívá (Deutschland, Deutschland, über alles, über alles in der Welt).
   Přimlouval bych se za konzervativní řešení, nic neměnit. Hlavním městem Slezska je Vratislav (Wroclaw), leží mimo stát.

   Vymazat
  2. Vše již je řečeno zde, včetně hlavního reformátora:
   Anonymní30. března 2018 17:12
   Kdo usiluje o katastrofální hymnu!

   Je to spolutunelář Sazky(Sazka aréna, zakázky od Hušáka), který se kejvá všude, kde jsou peníze daňových polatníků t.j. Olympionici, ČT. Redakce sportu, která je jedna z dojných krav ČT. Nyní se o ně zajímá pan Soukup ve svém pořadu!

   Jedná se o Jiřího KEJVALA:

   Vedle šíření personifikovaného dobra a olympijských ideálů však bývalý veslařský reprezentant tiše a umně proplouvá byznysovými kanály - jeho nábytkářská firma zásobuje snad všechny větší sponzory Českého olympijského výboru i státní sféru na něj blízce i vzdáleněji navázanou. A to není vše?

   Jiří KEJVAL:

   Osm let působil ve funkci člena výkonného výboru ČOV, od roku 2009 byl místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing. Je duchovním otcem kampaně Žijeme Londýnem a projektu Českého domu na olympiádě v Londýně.

   Kejval je také úspěšným podnikatelem. Se spolužákem založil v roce 1991 společnost Techo, která se původně zabývala výrobou drobných kancelářských doplňků. Později se firma rozrostla, začala vyrábět kancelářský nábytek a expandovala do zahraničí. Na podzim 2012 se stal členem představenstva nizozemské interiérové společnost Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě.

   Jiří Kejval také založil veřejně prospěšnou společnost Prostor pro podporu české architektury, interiéru a designu. Zároveň se angažuje v American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies, nadaci, která podporuje talentované české a slovenské studenty.

   Vova


   Anonymní30. března 2018 17:15
   Vova 17:12

   To máš tak debilní potřebu se zviditelnit, že to píšeš pod článek o Anglii? Nebo už jsi takhle časně ožralej?


   Anonymní30. března 2018 19:16
   Anonymní 30. března 2018 17:15

   Ty VOHONE kejvavej, čum pořádně ANGLÁNE!

   Anonymní 30. března 2018 16:35

   Vymazat
  3. K..ví tu státní hymnu jak mohou.Státní hymna by měla vyjadřovat svou zem,tedy Čechy a Moravu a to,co je v zemi svaté.Hymna nemá být dlouhá,ale měla by být vážná.To,že sportovci stojí kratší dobu na stupni vítězů na to by se nemělo brát žádný ohled,protože jsou roky,kdy tam nestojí vůbec žádný.
   V. Čermák


   Anonymní30. března 2018 19:49
   Za ten paskvil, co má být hymna, Kýval vyhodil ze státního 600 tisíc korun? Na žáky a dorost žebrají o peníze. Je to jedno, Hušák nebo Kýval, to se to rozhazuje, když je blbá hlava.
   Ladislav Kroc


   Anonymní30. března 2018 19:53
   Důležité je, co na to Varhan Orchestrovič.Hlavně že je sranda !!!!!   Anonymní31. března 2018 0:06
   Je to dosti humorné. Nějaký sportovec si postěžuje, že stojí na bedně o nějakou tu vteřinu kratší dobu, než jeho zahraniční kolega a je z toho národní tragédie. Pak si budou zase někteří stěžovat, že nevydrží tak dlouho stát a budou chtít zkrátit hymnu. Spíše mám takový dojem, že to někdo řekl jako nadsázku a nějaký blb se toho chytil. Asi bude nutno vyhlásit referendum! Pošahaní znuděný pražský vyžírky, měli by jako zaměstnanci státu ČR, POMÁHAT A CHRÁNIT. A Kejval za Babišem před soud, podvody a čachry!!!


   Anonymní31. března 2018 0:10
   Vykašlete se na jakékoliv přídavky,naše hymna je tak akorát,jaká by měla být.Byla složena i otextována v určité době a každé slovo v ní je stejně platné i dnes.Nikdo v dnešní době už není schopen vrátit se do atmosféry té doby a přidat něco,co by hymnu vylepšilo.Všechno,co tam kdo přidá,bude jen paskvil a ostuda.Naše hymna je náš národní poklad a ten si musíme střežit a ne ho zdiskreditovat jakýmkoli neumětelstvím.


   Anonymní31. března 2018 0:12
   Za posledních téměř 30 let, se tady podělalo co mohlo, téměř nic nefunguje, mnozí strádají, policie, žalobci, advokáti a soudci jsou úplatní, stejně tak lékaři a úředníci, platy a důchody jedny z nejmizernějších v Evropě, děti se rodí do neúplných rodin, které jen těžko shánějí bydlení, silnice jsou děravé jak cedník, dálnice nejsou dálnice, ale kousky něčeho, kde se nechá jet povolených 130 km a hned potom následuje další omezení, není dne, aby na nich nedošlo k hromadným dopravním nehodám, mosty a můstky, ale i lávky jsou v havarijním stavu, normální bydlení nedostupné a pokud ano, tak s dluhem na 30 let a tak by se dalo dlouho pokračovat. A teď chcete zničit ještě něco, co tu snad máme nejkrásnějšího a to je naše státní hymna. Nechte ji na pokoji. Řešte problémy každodenního života a ne něco co funguje a líbí se to. Alena Pavlíková   Anonymní31. března 2018 0:15
   Co to vymýšlejí za kraviny ani jeden sportovec neumí vůbec zpívat a snad ani neznají slova stačí je slyšet když se pokouší o zpěv na obrazovkách tak je to katastrofa no a naše mládež to je další tragédie ta je úplně ztracená ale kecat na ulici jim jde to se naučí i nazpaměť ale hymnu tu z nich nedostanete a tyto ukázky co tu jsou no tak tomu už opravdu nerozumím i na pohřbu hrají rychleji,,OV výbor má asi málo práce a starostí s mládežnický sportem tak se starají o hymnu katastrofa!!!!!
   J. Veselý


   Anonymní31. března 2018 0:16
   Já nějak nechápu, proč se vlastně má hymna měnit. Jen proto, že se nelíbí sportovcům? A to oni budou určovat, jak bude znít česká hymna? Proč? Copak to není věc všech občanů republiky?

   Vymazat
 2. pokud stát zdraží pivo změní hymnu jde do hajzli to věděli i naši předkové .Takže volové NE!!!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Nu, hymnu byc navrhoval neměnit. Ovšem PROVEDENÍ hymny může být různé.
  Poslechněte si toto podání ruské hymny. Podle mne nádherné.
  https://www.youtube.com/watch?v=udxPrlPrzcM

  OdpovědětVymazat
 4. Proč vůbec psát o takovém pitomém pseudotématu? Nezačíná Vám, pane Baťo, okurková sezóna letos trochu předčasně?
  Skočíte jak slepice po flusu po něčem, co mainstreamová média lidem předhodila jako náhražku za skutečné problémy?
  K čemu to má být dobré?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O pitomých věcech je potřeba psát, abychom věděli, že stále existují pitomí lidé, kteří tato pitomá témata vymýšlejí.

   Vymazat
 5. Chtějí li být sportovci déle na bedně, tak musí častěji vyhrávat a ne prodlužovat hymnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fotbalistům hráli naposled Zachovej nám, Hospodine...

   Vymazat
  2. Oba dva příspévky nad, jsou originální.
   Děkuje Ramón

   Vymazat
  3. ...ě...
   Ramón

   Vymazat
 6. No jo pane Baťo . V Česku se od hadráku 89" vylepšuje všechno možné , ale vylepšovat skutečně to co je potřeba , tak do toho se jaksi nikomu moc nechce . Hymna je opravdu to poslední co potřebuje vylepšení . No ale na druhou stranu v Absurdistanu - Česku je možné všechno .

  OdpovědětVymazat
 7. Když novou tak jedině od knížepána a zazpívá ji sám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. F satě chúči jara kfět, sémsky rajch to na pochléd...

   Vymazat
 8. Ani se nedivím, že za obdobnými kravinami stojí naši sportovci. Vždyť to byli právě naši sportovci, kteří s nadšením přijali rozhodnutí o vyloučení všech ruských sportovců ze zimních OH. Pravda, mnozí v koutku duše snad toto rozhodnutí ani neschvalovali. Pokud však mlčeli a nedali najevo, že uplatňovat kolektivní vinu, a to i na tělesně postižené sportovce, je neskutečně hloupé, jakoby s neúčastí ruských sportovců rovněž souhlasili. Inu, od hloupých lidí lze očekávat jen hloupé návrhy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě přidej nějaký grc na umělce, potom na studenty, pak na Pražáky, na VŠ profesory, voliče všech stran mimo komouše a okamury a budeme to mít snad komplet.

   Vymazat
  2. 20:20 to ani není třeba, vyjmenoval sis je sám, a po právu, fašoune.

   Vymazat
  3. Jo, naši sportovci se poslední dobou také vyznamenávají, jen co je pravda. Tato stupidita je snad virového původu a přenáší se všemi způsoby.

   Vymazat
  4. Sportovci, kteří daní své příjmy mimo vlast by nás neměli reprezentovat a neměli by dostávat dotace.

   Vymazat
  5. O sportovce nejde. Je to útok na českou státnost, sportovci jsou jen manipulovaní hlupáci. Smyslem této akce je marginalizovat náš národ až se ztratí v regionu Evropa.

   Vymazat
 9. No hlavně,že až na světlé výjimky tam po hadráku stála spousta sportOVCŮ!!!!
  Pšoukalová dermakolová a spol.☺

  OdpovědětVymazat
 10. 600000,- no nekupte to. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 11. Kejval. Typické jméno prozápadního kývače. Odporný živel.

  OdpovědětVymazat
 12. 600000,- ať zaplatí ten kdo tu prasárnu zadal!
  Místo změny hymny vyměnit Kejvala. Duševní mrzák
  a ještě dobře placený penězi občanů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 31. března 2018 22:06

   Vážení Jíří Kejval, okamžitě odhodil Aleše Hušáka, když Kellner s Komárkam(nedotknutelní pro média!) dostali chutě na SAZKU a ARÉNU.
   Hušák překážel, pod dohledem policie vyletěl, tu Kejval přisátý na Sazku-Arénu, zjistil, že vlastně o Hušákovi, slyšel pouze z doslechu.
   A. H. potvrdil, že Kejval neustále osobně u něho somroval o zakázky, které také dostal.

   Nyní prosazuje Olympijské domy, které taky vybavuje, nedotknutelný chorož se angažuje v AMERICAN Fund for CZECH and Slovak Leadership Studies NADACI! On ví, kde jsou peníze poplatníků státu. A nyní nápad s hymnou? Kdo to platil, to ať zjišťuje pan Baťa? Babišovo stát!
   Kotek

   Vymazat
  2. ...KOMÁRKEM...

   Vymazat
 13. Správně pane Baťo žádné měnění hymny ať si sportovci pustí třeba rytmuse nebo bangu to je pro ně akorát dobré.

  OdpovědětVymazat
 14. Odkaz na státní hymnu v navrhované úpravě by nebyl? Ví někdo kolika, kdy a jakými úpravami česká resp. česká část čs. státní hymny od uzákonění roku 1918 prošla? V aranžmá, instrumentaci, slovech ...? Pan Baťa to při argumentaci za podstatné nepovažuje? JiH

  OdpovědětVymazat
 15. Tak jsem si to poslechnul (https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/86106/exkluzivne-skladatel-milos-bok-ktery-nove-upravil-hymnu-rika-ze-cesi-odmitaji-vyjimecne-lidi.html). Obávám se, že se současnou státní hymnou nemá dílo pana Boka hudebně nic postřehnutelně společného, takže u laika musí nutně vzniknout dojem, že se nejen pan Bok, ale i Český olympijský výbor zbláznil. Dokonce snad za Kč 600000?

  OdpovědětVymazat
 16. 2:49 Docela zajímavě píšou o podvrhu hymny na aeronetu.

  OdpovědětVymazat
 17. Myslím si ze zaobírat se píčovina je ztráta času

  OdpovědětVymazat
 18. Nechápu, co má kdo proti naší hymně. Ta ukázka z televize byla naprosto otřesná, jakási směsice kakofonních zvuků, v nichž se při hodně velké pozornosti daly uslyšet kousky melodie hymny, ale neumím si představit, jak by se při tom dala hymna zpívat. Že je naše hymna krátká je tím, že je jí prostě jenom půlka. To "Nad Tatrou sa blýska" nebylo ničím nahrazeno. To, že se půlka hymny ztratila, neboť je hymnou sousedního státu, nemůže být důvod zprznit i ten zbytek.

  OdpovědětVymazat