Reklama

pátek 16. března 2018

Výročí německé okupace Československa 15. 3. 2018

Marie L. Neudorflová
16. 3. 2018 (předneseno na vzpomínkovém setkání na Hradčanském náměstí 15. března 2018)
Je nutné si připomínat tragická výročí našich dějin, jako 15. březen 1939, kdy hordy německých vojáků vkráčely do českých zemí s těmi nejhoršími záměry – zcizit zemi, vše cenné, co Češi vybudovali, zničit svobodu, demokracii, kulturu, zotročit obyvatelstvo, vyhladit napřed inteligenci spolu s židovským obyvatelstvem a postupně se zbavit všech Čechů. Během několika let Němci stačili vyvraždit 360 tisíc českých občanů. Dnes je korektní používat pojem nacisti, ale nacisti byli Němci a ne každý Němec účastnící se zběsilého vraždění byl nacista. 


V pozadí by hlavně pocit superiority Němců, pohrdání jinými národy, zvláště Slovany, a víra v právo na expanzi na úkor ostatních evropských národů. Tato víra v expanzi má různé formy a nezdá se, že by z německého a evropského myšlení větších států, zcela zmizela. Ale expanze vždy znamená vykořisťování původních obyvatel.

České obyvatelstvo bylo již od Mnichova hluboce zklamané přístupy Západu, jehož závazky se ukázaly jen jako planými sliby. Zapomnělo se a zapomíná, že západní státy byly dlouho koloniální a že myšlenka expanze jim nikdy nebyla a stále není cizí. A že jakékoli vztahy s ostatními zeměmi vnímaly jen z vlastního prospěchu. Zdá se, že mocenské vrstvy velkých států ani jinak myslit neumí, neboť skutečná demokracie jim byla vždy cizí. Je otázka, zda skutečně věří, že velké celky jsou stabilnější, bezpečnější, více properují. Znalost historie ukazuje, že to falešný předpoklad.

Češi vychovaní v demokratických a humanitních hodnotách si ve své většině udrželi i za německé okupace vnitřní vzdor vůči Němcům, mnozí se zapojili do odboje a to i v zahraničí. Jejich hrdinské činy, veliké i malé, motivované láskou k vlastním lidem, k českému národu, ke svobodě a demokracii, již nikdo nikdy nespočítá. Tento odboj je stále nedoceněn, známe jen ty největší hrdinské činy.

Bohužel se ukázaly i temné stránky lidské povahy lidí neschopných loajality se svým národem, lidí ustrašených, podřizujících se cizí moci a jejím cílům. A také lidí ambiciosních vzhlížejících k moci, silnějším, jako k modle, která je ochrání, povýší. Ti jsou za každého režimu nejnebezpečnější.

Bohužel, po válce český národ opět na dlouho ztratil možnost být pánem ve své zemi, což podrylo celkovou morální a citovou vazbu na svůj národ, snížilo znalosti jeho historie a kultury.

Po roce 1989 však začalo ještě horší překrucování českých dějin, života našich velkých osobností s cílem národ ponížit, ponížit sebevědomí Čechů, svést mladé lidi na cestu nekritického obdivu k Západu, k víře, že neoliberalismus je ona kýžená demokracie, k myšlenkovému zmatku. Důsledkem je pohrdání vlastním národem, jeho státností, jeho kulturou, historií, volenými představiteli, nerespektem k demokratickým principům. Upřednostňování různých práv, neoliberálních hodnot svázaných se západními nedemokratickými zájmy a protlačovaných hlavně různými neziskovými organizacemi, atomizuje společnost, podemílá koncept většiny nezbytný k rozvoji demokracie. A také dává možnost k přílišnému rozšiřování vlivu zahraničních zájmů, které jsou jen málo v souladu s respektem k demokracii, k českému národu. Naopak, jsou v souladu s neoliberálními, nedemokratickými, globálními zájmy. Jakoby nastávalo naplnění nacistů na konci druhé světové války: Hitlerovy cíle ano, ale bez Hitlera“, míněno hospodářsky.

Otázkou je, kdo u nás financuje tento nedemokratický sílící proud, zneužívající neinformovanosti zvláště mladých lidí a neloajální k výsledkům demokratického procesu i k českému národu a jeho vlastenecky smýšlejícím představitelům. Z charakterové nedostatečnosti stále jako plevel vyrůstá politicky i morálně zjednodušené myšlení, neschopnost a nevůle ověřovat fakta a jejich souvislosti, chápat politickou účast ne jako věčný protest, bič na určité často nepodstatné jevy, zatímco závažnější problémy zůstávají bez povšimnutí. Například to, že Západ nás opět nevnímá jako rovnocenného partnera, vlastně nás rozděluje na ty, kteří mu naivně a plně důvěřují, následují, majíce z toho určité výhody, a na ty, kteří mají v paměti všechny zrady, kterých se vůči našemu národu a státu dopustil ve prospěch svých zájmů a to i po roce 1898. To, že Západ k nám má vztah jako ke kolonii, není náhoda. Stačí poslouchat jen některé výroky německý politiků v Evropské unii a Evropské komisy.

Nebylo by na místě, aby se ty podivně organizované demonstrace zabývaly otázkou potřeby rovnoprávnosti velkých a malých států a požadavkem respektu velkých států k malým. Nebylo by na místě naučit se napřed neplést si svobodu slova se zneužíváním svobody slova ke lžím a manipulaci veřejnosti? Jinak 15. březen 1939 není nic, co by se za určitých okolností nemohlo opakovat, třeba v poněkud jiné formě, neboť nemáme čím bychom se bránili.

29 komentářů :

 1. https://www.youtube.com/watch?v=VnqvEQTag74

  Neco o huhnavcovi ,,stoji za to si to poslechnout ,info ktere nikde jindr nenajdete

  OdpovědětSmazat
 2. ..s křížkem po funusu
  a blbí kecy
  Bohužel, po válce český národ opět na dlouho ztratil možnost být pánem ve své zemi, což podrylo celkovou morální a citovou vazbu na svůj národ, snížilo znalosti jeho historie a kultury. ...

  ...propaganda jede*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...sám jsi blbí..
   nauč se césky a jdi dál s havloidním stádem, spokojen sám se sebou.

   Smazat
  2. 5.27.Pravopis 5 ,uroveň 5 ,myšlení 5.Ve skole uz by to dnes nevylepšil ,učitele se zabývaji ostrahou česke ústavy

   Smazat
  3. Ano, doba je vytržena z kloubů. Lidé nedělají to, co by měli a místo toho dělají to, co by dělat neměli (viz politici, učitelé, policisté, soudci a poronoherci)

   Smazat
  4. 7:06 + 9:56 Možná jste si nevšimli, že byl citován odstavec z článku. Také si myslím, že paní historička je "poněkud" zaujatá proti uvedenému období a tím se sama nevědomky podílí na dnešní lživé propagandě.

   Smazat
  5. ...Bohužel, po válce český národ opět na dlouho ztratil možnost být pánem ve své zemi, což podrylo celkovou morální a citovou vazbu na svůj národ, snížilo znalosti jeho historie a kultury....

   A kdo to tady po válce všechno vybudoval ?*

   Smazat
 3. ako keby teraz bol v svojej zemi suverenom, pche, Během několika let Němci stačili vyvraždit 360 tisíc českých občanů.- zasa vymýšľate - hádam občanov ČSR - či nie ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužial, my Slováci zme sa stali súčasťou Tretej ríše a po boku Nemcov zme išli zabíjať Rusov. Čechov a Moravákov zme zradili a dali zme sa do holportu s Hitlerom.

   Smazat
  2. 360 000 zabitých občanů předválečné Československé republiky - tj. včetně tzv.sudetských Němců, obyvatel Slovenska, Podkarpatské Rusi, slovenských Maďarů a těšínských, oravských a spišských Poláků.

   Smazat
  3. Nauč se znát svoji historii. Slovensko bylo kámoš s fašistickým Německem, a vlastně dodnes jste ve válce s ostatním světem. Splynuli jste opět s Českou republikou a stali jsme se Československem. Nic proti Slovákům, mám je fakt ráda, ale chce to fakta.

   Smazat
 4. Právě proto naše vzdělaná česká boží hovádka musela nahnat mládežnický plebs do ulic právě včera, aby si Češi nedej bože nepřipomenuli Mnichovskou zradu západních "přátel" a obsazení Československa hitlerovci. Organizátoři jsou prostě kabrňáci. Jak obsahem protestů proti virtualitě, tak jejich načasováním. Fuj, ostuda!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČT se včera opět vyznamenala. Ve zprávách o okupaci ČR ani slůvko. Ale o Krymu melou tři roky.

   Smazat
  2. ČT se vyznamenava leta.Občas natoči film o utrpeni,ktere ubohym Nemcum zpúsobili Česi ,nedavno byl k videni i film o zlych Rusech ,kterak vrazdi Nemce ve Stalingradu.To uz je váženi k po.rani.

   Smazat
  3. 8:39, protože okupace nebyla okupací, ale přirozeným vyústěním Mnichovské dohody, s níž souhlasily všechny relevantní velmoci.

   Nikde se nedočtete, že by byla nějaká disonance se vstupem Wehrmachtu na české území. Toto území se od samotného svého počátku podřídilo Svaté říši římské národa německého a tedy je považováno za výsostnou sféru zájmu Německa. Na tom se nic už od poloviny 10.století nemění.

   Smazat
  4. Mění to pouze občané České kotliny a Moravských úvalů, kteří občas odmítnout, aby jim "české" samozvané kolaborující elity sr.i na hlavu. Proto máme v historii také světlá místa - Boleslav řečený kolaboranty Ukrutný, Přemysl Otakar I, husitství, stavovské povstání, obrození, legie, založení demokratické republiky 1918, mobilizace 1938, odboj, zabití Heidricha, povstání 1945, únor 1948, jaro 1968, listopad 1989. Bohužel často nově vzniklé elity se těm hvězdným minutám českého národa zpronevěřily a jejich odkaz zradily.
   Leo

   Smazat
  5. 10:52
   váš výklad je nesmyslný

   Smazat
 5. Němci vtrhli na naše území tehdy se svou zločineckou armádou a za bouřlivého jásotu zrádců a nepřátelských hord Henleinovců preráželi závory a bourali hraniční kameny.
  Dnes k nám pronikají naprosto volně, bez armády a a bez odporu. Máme přece volný pohyb osob, zboží a kapitálu. To je dnes ta jejich armáda !
  Ale to jsme přece chtěli, to jsme si sami přáli a zvolili jsme si svoje vlastní vězení ve formě Evropské unie ( i když si stejně myslím, že volby do EU byly jasně zmanipulované, přinejmenším propagandisticky).
  Co nedokázal Hitler se svou armádou, dnes úspěšně dokazuje Merkelová a Brusel.
  Ale já bych nebyl tak pesimistický. Stále platí to naše husitské: " Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme !"
  Našimi největšími nepřáteli jsou však někteří naši vlastní lidé ! Tam je nutná urychleně razantní změna. Tam je třeba se dobře orientovat a napřít pozornost.

  OdpovědětSmazat
 6. Výročí německé okupace Československa 15. 3. 2018 - že o tom Slováci nič nevedeli, Protentokrát hádam vznikol len v Česku, my sme sa ratovali bez vás,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano ,Slovenský štat vznikl 14.3.Doufam ,ze vznik tohoto statu na Slovensku nikdo neslavil.O tom radeji mlcet.Nebo že by Vašáryova a Krónerova vyvésily vlajecky s Havlem.Ten pochazel take z kolaborantske rodinky .(tata Kroner se musi tocit v hrobé )

   Smazat
 7. Také si vzpomínám na ten den pohany českého národa, hned dvojí. V noci na 15.3. jsem prchal ze Slovenska hnán slovenskými jednotkami SA - jejich Hlinkovou gardou. Nebyla to noc ani křišťálová, ani dlouhých nožů, ale temná pro budoucí naše vztahy! Ráno jsem dojel do Brna, padaly veliké vločky mokrého sněhu a na 1. nástupišti stál obrněný vojenský vlak a pochodovali tam němečtí vojáci s hřmotem okovaných bot a s nosem pýchou v nebesích. Ale pamatuji i 1. máj téhož roku, kdy se české domy bez povelů přezdobily znaky češství, že jen barvami hýřily. Ale to bylo na dlouhých 6 let poslední připomenuti, kdo je v Čechách a na Moravě doma. Pány už jsme nebyli A uplynulo 80 roků a po vlastenectví ani památka, i když pány ve svém domě zase nejsme. Demonstrace, to ano, proti sociální fakultě UK v Praze za odborné hodnocení (ne)vyváženosti čété, jako by zveřejněná pravda byla útokem na svobodu slova. Demonstrace proti televizi BARANDOV za její požadavek na zprůhlednění hospodaření se 7 tisíci miliony Kč ročně z veřejných - občanských zdrojů. Podívejme se - olojí je považováno za útok na svobodu slova. ANO, ČÉTÉ SI OSOBUJE PRÁVO NA SVOBODU LHANÉHO A SNAD JEN LHANÉHO SLOVA, TO VĚDÍ VŠICHNI, KDO NEJSOU ZBLBLÍ Z PROPAGANDY. ALE CO MÁ SPOLEČNÉHO KRITIKA NEHOSPODAŘENÍ VEŘEJNÝMI PROSTŘEDKY SE SVOBODOU SLOVA? CO MÁ KONSTATOVÁNÍ NEVYVÁŽENOSTI ČÉTÉ A JEJÍ STRANĚNÍ JEDNÉ PARTAJI A JEDNOMU POLITIKOVI SPOLEČNÉHO S NESVOBODOU SLOVA. BRÁNÍ SNAD NĚKDO ČÉTÉ SYSTEMATICKY A PROGRAMOVĚ LHÁT? NE A ČÉTÉ TOHO PLNÝMI DOUŠKY VYUŽÍVÁ ZA PENÍZE OBČANŮ. ANI PREZIDENT, ANI SOUKUP, ANI OKAMURA ČÉTÉ NEBEROU PRÁVO PRACOVAT A ŽÍT VE LŽI. A KONEC KMONCŮ NIKDO OBČANŮM , DEMONSTRUJÍCÍM NEBRÁNIL V JEJICH BOJI ZA SVOBODU LHANÉHO SLOVA. MOŽNÁ, KDYBY ŽIL KAREL ČAPEK, PAK BY ON JEDINÝ, JAKO ODVÁŽNÝ URČITĚ ŘEKL "MOUDŘEJŠÍ USTOUPÍ", ALE NACISMU NIKDY. A VIDÍTE, PROTI TÉ NAŠÍ EU PODOBĚ NACISMU DNES ANI NIKDO NEBOJUJE, VŠICHNI USTOUPILI. BYLI MOUDŘEJŠÍ? JSOU MOUDŘEJŠÍ VŠICHNI TI PROLHANÍ A LŽI FANATICKY FANDÍCÍ ŠTAJGRVALDOVÉ, PEHEŠOVÉ, KALOUSOVÉ, FIALOVÍ ČERNOBRÁDKOVÉ.... A tak naše omladina se zářícíma očima na náměstích na povel svých rektorů a děkanů šla bojovat za svobodu lhaného slova, aby ukázala, jaká intelektuální "síla" je u nás pánem.
  Vymažte všechny ty Masaryky, Husy, Komenské, správně, strhávejte kde všude vidíte "PRAVDA VÍTĚZÍ" A CUPUJTE! HESLO NAŠEHO DNEŠKA, NESENÉHO DIKTATUROU KAPITÁLU PŘECE ZNÍ "LEŽ VÍZĚZÍ!" MLÁDEŽI, JEN VÝŠ KE HVĚZDÁM POZVEDNĚTE TOTO SVÉ KRÉDO, aby ten póvl, vaši otcové, viděli, jaké mají zářné potomstvo!

  OdpovědětSmazat
 8. O tohle se oni dnešní vymaštění studentici jaksi nezajímají. Škoda jen, že ti jejich mrtví kolegové nemohou vstát z mrtvých.......

  OdpovědětSmazat
 9. Otázkou je, kdo u nás financuje tento nedemokratický sílící proud, zneužívající neinformovanosti zvláště mladých lidí a neloajální k výsledkům demokratického procesu i k českému národu a jeho vlastenecky smýšlejícím představitelům.

  Vy to nevíte kdo je financuje??????

  OdpovědětSmazat
 10. Pěkně řečeno, paní Neudorflová. Vy to vždycky umíte říct tak pěkně, s takovým klidem a rozvahou, a sedí to, jako prdel na nočník.

  OdpovědětSmazat
 11. Ale je smutné, že se většinou u nás ohrnuje nos nad Rusi, ale ne nad Němci. Asi že nám ti Němci tak moc neudělali, jako ti Rusi?

  A také mnoho našich lidí se emigrací stali hrdí němečtí občané, navadí jim, čeho se nám od Němců dostalo.

  A naše vládnoucí třída (tak zprovanovaný název z dřívějška, nicméně platí) - ta po 1989 - proto dělá co může, Němci jsou naši Velcí Bratři...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlas. Němci jsou naši velcí bratři, tak to bere drtivá většina Čechů. Pojem okupace v souvislosti s Německem je podle současných kritérií vyhnání německých krajanů ze Sudet a okupace tohoto území českým živlem. Ze strany Německa žádná okupace nebyla. Zatímco Rusko nás okupovalo ve 20.stoleti dle tohoto výkladu třikrát. V r. 1945, v r. 1968 a v současnosti značná ruská menšina na území ČR, která ovlivňuje dění v politice a ekonomice. Pokud máte mezery v dějepisu, zkuste 6. a 7. ročník ZŠ, tam se to dočtete.

   Smazat
  2. Nemůžu jinak - JDI DO PRDELE německej vlezdoprlelníku.

   Smazat
  3. 18:17 je placené hovado toho tlustého Hitlera Posselta - kamarád buzíka Hermana a zvěrokleštiče Bělobrádka

   Smazat
  4. 23:47, nejsem kamarád Posselta, jen cituju učivo dějepisu Základních škol. Toť vše.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.