Reklama

.

.

neděle 11. března 2018

Vzhůru na Václavák do útoku proti pravdě


Lubomír Man
11. 3. 2018
Prezident Zeman ve svém inauguračním projevu neučinil nic víc, než řekl to, co všichni dobře víme – že totiž Česká televize není nestranná a že tzv. drží klandr hlavně jedné politické straně u nás, nesoucí název TOP 09. Pravda, která už má vousy a nové na ní bylo jen to, že ji u nás poprvé a též konečně vyřkl vysoký politik, byla tedy venku – a začala mela. Odstartovaná demonstračním odchodem 15 politiků TOP 09, ODS? KDU-ČSL a STANu z Vladislavského sálu pokračovala v sezení těchto demonstrujících v restauraci U vola, které se usneslo, že celou tuhle hrůzu má na svědomí onen nešťastný den, kdy parlament odhlasoval prezidentskou volbu vším lidem, který je ovšem pro tak náročný úkol buď neinformovaný, jak správně hlásá herec Vetchý, nebo nevzdělaný, jak taktéž správně tvrdí novinářka Petra Procházková.


Nejspíš jen u tohoto konstatování tam nezůstalo, jak vyplývá ze včerejšího rozdávání filmových cen Český lev na pódiu pražského Rudolfína, na němž ještě před televizním přenosem přečetl režisér Jan Svěrák text, nazvaný Pět vět na obranu České televize. Vyzval v něm politiky k zastání se České televize a pak mezi hosty rozdal podpisové archy, ve kterých se měli všichni podepsat pod text, označující Zemanovu pravdu z Vladislavského sálu za největší útok na nezávislost ČT od televizní krize r. 2000.

To ovšem nebylo všechno. K mikrofonu se dostala i režisérka Sommerová – a na místo díků za svůj lvem oceněný dokument, pronesla projev, ve kterém prohlásila, že Česká televize nepatří oligarchům, ale nám občanům.

U čehož bych se rád zastavil. Protože např. já, třebaže se též považuji za občana, nemám vůbec pocit, že by mi ČT patřila – a to ani v tom nejmenším. A jsem si jist, že kdybych se zeptal tisíce lidí na ulici, řekli by mi všichni do jednoho, že ani oni se necítí být vlastníky ČT, a nepochybuji o tom, že větší polovina těchto dotázaných by k mé otázce připojila slova, která se ve slušné společnosti nehodí vyslovovat.

Slušně je tedy vyslovím já. Jak bych probohasvatého mohl mít pocit, že mi patří něco, co mi od rána do večera lže, až se mu od huby práší, co mi vtlouká do hlavy základní poučku dneška, že Rusko je hrozba a USA jsou záštitou míru, když ze sta a tisíce příkladu vím, že pravda je opačná. Když ten notorický lhář mluví skutečně tak, jako kdybych poslouchal Kalouska či Schwarzenberga a zjejich povídání se mi jako vždy ježily vlasy hrůzou. Když mi svou nikdy neochabující lží ztrpčuje život tak, že se na tu krabici, z niž jeho hlas vychází, dívám nikoliv jako na přítele, kterého bych doma samozřejmě rád měl, ale na bídáka, který kolem mě s očima podlitýma krví obchází a svým klamstvem a podvody mi ubírá roky života. A který mi – a to je na celé věci to nejsmutnější - bere víru v to, že přece jen snad kráčí svět správným směrem a že pravda přese všechno nakonec zvítězí.

Tak se tedy trápím já, ale určitě ne např. režisérka Sommerová. Ta se oddává slastnému pocitu, že jí Česká televize patří, a není v tom žádnou průkopnící. Už ve zmiňovaném roce 2000 prožíval stejný pocit herec a moderátor Jan Kraus, když řekl: „Tahle televize je naše a nedáme si ji nikým vzít“!

Takže na středeční protestní manifestaci na Václavském náměstí, k níž vzešla výzva ze zmiňovaného předávání Českých lvů a která má proběhnout pod heslem: Zemane - my ČT nedáme! budou oba tito„takymajitelé ČT“ jistě přítomi, a budou tam s nimi juchat a protestovat všichni, kterým se, stejně jako jim zdá, že jim ČT patří, a že už z tohoto prostého důvodu nemůže mít chybu.

Já ovšem budu chybět, ale docela rád bych přivítal sraz, na kterém se na rozdíl od párty pod koněm bude vyzdvihovat pravda.

146 komentářů :

 1. Ježíš mu odpověděl: „Já jsem ta cesta, pravda i život... (Písmo Svaté, Evangelium Sv. Jana 14,6)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele panbičkáři, neopruzuj zde rozumní čtenáře. Když máš nutkání něco říci o Ježíšovi, nelez na veřejní prostor! Zajdi za svým farárkem a ten Ti dá požehnání! Možno se Ti rozsvítí kontrolky v té Tvé pošáhané gebeni.

   Vymazat
  2. Bůh je nejznámější fake news posledních 2000 let.

   Vymazat
  3. Tak tam pojďme taky a udělejme kolem té komediantsko kolaborantské pakáže neprodyšný kordon.

   Vymazat
  4. Ježíš jim řekl: „Kdyby Bůh byl váš Otec, milovali byste mě, neboť jsem od Boha vyšel a od něho přicházím. Nepřišel jsem sám od sebe, ale on mě poslal.Proč mou řeč nechápete? Proto, že nemůžete snést mé slovo. Váš otec je ďábel a vy chcete dělat, co on žádá. On byl vrah od počátku a nestál v pravdě, poněvadž v něm pravda není. Když mluví, nemůže jinak než lhát, protože je lhář a otec lži. Já mluvím pravdu, a proto mi nevěříte. Kdo z vás mě usvědčí z hříchu? Mluvím-li pravdu, proč mi nevěříte? Kdo je z Boha, slyší Boží řeč. Vy proto neslyšíte, že z Boha nejste.“ (Evangelium Sv. Jana, 8, 42-47)

   Vymazat
 2. Pan Man jako vždy, s ním nelze nesouhlasit. Dneska jsem zkouknul Václava Hlodavce měl tam hosta pana Babiše. Jako vždy plno otázek pod kůži, jenom si myslím že pan Babiš je příliš v defenzívě a místo aby do nich šil, jenom čeká co na něj vybalej. Moravce by asi chtělo zpražit po prvním útoku, no a tak nám pane Moravče konečně řekněte kolik peněz v té ČT berete a jak to tam máte stím hospodařením. A vůbec nejlepší by bylo aby všichni pozvaní hosté odmítali na tento pořad chodit dokud neřekne kolik bere z našich poplatků. Taky bylo docela úsměvné když, Moravec četl z volebního programu ANO, došlo mi že skoro jediný kdo se ke svému volebnímu programu po volbách hlásí je pan Okamura. Vůbec nelituji, že jsem ho volil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:33 Přesně tak též jsem ho volil a též nelituji.

   Vymazat
  2. Vetchy je aktivista vetcheho loutkareni. Jako snazivy sluha jeste snazivejsiho Havla se propracoval do popredi jako Mluvci nepratel nejen cechu , ale vseho zivota..
   Snazi se urcovat co je demokracie Kdo musi byt zvolen atd. jen dalsi horlivy fanatik , vynikajici silnym Hysterickym Pokrikem ve sluzbach nepratel.
   Zakryva tak svoji nemohoucnost jak vsichni AGITPROPagandisti. nedostatek osobnosti a tim uboze zavisly na milodarech vrchnosti.

   Vymazat
  3. 22:33
   Naprosto souhlasím. Ani president Zeman, ani Okamura nejsou bez chyby, ale proti tomu hnoji co je kolem jsou téměř dokonalí.

   Vymazat
  4. Také si myslím, že Babiš se v TV posírá v přímém přenosu. Zapomíná na jednu věc, že jeho oponenti okamžitě obsadí uvolněný prostor a budou postupovat zase dál. Jestli se bude v budoucnu chovat také tak jako ministerský předseda, tak Pán Bůh s námi. Přijdou těžší zkoušky než teplý Moravec. Státní prezident by si měl už konečně uvědomit, že agónii téhle prozatímní vlády nelze prodlužovat donekonečna a dát do pohybu akci , směřující k předčasným volbám. Tam se ukáže do jaké míry voliči ještě stojí za Babišem. Okamura zcela jistě posílí a štěkající mikrostrany zůstanou za závorou.

   Vymazat
 3. Kdesi zmizel članek

  Budme rádi,že nemáme Kisku.

  OdpovědětVymazat
 4. Také jsem sledoval korporátfašouna moravce a jeho oběť Babiše. Ikdyž Babiše nemusím tak mi ho bylo líto jak se snažil být slušný až korektní (sprosté slovo). Být v jeho postavení tak na moravce důrazně vyjedu ať mne nechá dokončit větu a zda jsem v ČT nebo už na pečkárně u výslechu. Hajzlové z korporátních medií už umlčují i své pozvané oběti, což znamená, že korpofašounský režim bojuje o přežití (je to kdo s koho a každá prasárna dobrá, omlouvám se prasatům za nevhodné přirovnání). No bude veselo, Valaši berte do ruk obě Valašky (tu od špolherta i tu z futer).
  Ďuro Trulo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano,Moravce už je třeba odvolat,je to čím dál větší trapárna...copak je možné,aby moderátor skočil do nedončené opovědi s tím,že položí úplně jinou otázku a né k věci,nenechá ani krátkou odpověď a zase do toho skočí s novou,úplně jinou otázkou ?????,to má cíleně nařizené?...samozřejmě,že mnoho diváků to okamžitě vypne.....OPIČÁRNA....

   Vymazat
 5. Zpolitizování Českého lva je největší sviňárna, která se včera veřejně odehrála! Za naše peníze si Sommerová přisvojila ČT. A nejen ona. Za naše peníze dělal Svěrák vlastní politickou propagandu, rozdával podpisové archy a nestyděl se to veřejně prezentovat! To, co předvedli filmaři, už překročilo únosnou mez. Vždyť vy jste si tu ČT ukradli - pro vaše zájmy - pro dotace, abyste mohli točit a žít si královsky bez jakékoliv kontroly. Nedokážete nic než šířit nenávist vůči všem, kdo nesdílí váš názor. Už se nedivím výrokům o demokratické žumpě.....
  Oni proti nám, obyčejným občanům s plnou hubou medových slov, jak jim o nás jde... Tak leda hovno. Jde jim jenom o prachy. O nikým nekontrolované prostředky, které ovčan nalije do ČT nesoucí název koncesionářské poplatky. Zeman má plnou pravdu -chce to přestat je platit. Já už jsem tak učinil. Ať si tyhle svinstva točí za svoje...
  J.C.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Došlo to tak daleko,že jakéhosi tygra mají jen pro sebe,už to většina z nás vůbec nesleduje,snad jen Praha,která už dávno není naše a je na prodej,moravské firmy,které Prahu opravovaly,už neexistují,Praha padá,německé firmy a americké určitě toto dělat nebudou,takže Praha je na prodej,nejlépe ji prodat celou číňanům,jako car Aljašku američanům skoro zadarmo a ještě nebyla zcela zaplacená.....

   Vymazat
  2. Skutečně nezávislá televize funguje ZA SVOJE, ovšem to by pak rezižérka neměla kde SOMMEROVAT.

   Vymazat
 6. Poslouchali jste dnešní 168-čku na ČT 1? Já se už na to nedívám, ale náhodou jsem tam švenknul a to co jsem slyšel mi doslova vyrazilo dech. Nestydatá, přímá obhajoba toho gaunera Söroše. Jaký je to prý dobrák a dokonce altruista. Z toho mi vychází, že vedení ČT je placeno tím mezinárodně hledaným gaunerem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:46 Co vás nemá. Všichni jsou placeni mnou i vámi. Od Soroše mají jen ty jedině správné postoje a plnou hubu boje za "svobodu, demokracii a lidská práva". A že z toho boje také někomu něco kápne? To je jen náhoda.

   Vymazat
  2. Vedení televize a moderátoří jsou téměř všichni stejného původu jako Söros - například Železný, Kraus, Wollner, Eben, a mnozí další , stejně jako většina herců a režisérů.

   Vymazat
  3. No s tím placením onoho altriusty z řad Hortyovců, tedy vyznavačů ideologie Adolfa Hitlera? Tož jedině tak, že je placen z daní a práce nás, občanů. V každém případě nebudou jeho mozoly na těch penězích znát. Ten altruismus funguje bez nadsázky tak - nakradeš a bakšiš z toho dáš jako úplatek za svou černou duši jezuitům,kteří z tebe udělají svatého. Je to nespravedlivé, když pro několik jedinců je altruistou a pro většinu nezřízeným sobcem, jednajícím proti lidstvu?

   Vymazat
 7. Somrovka si plete dokument s propagandou. A je při své aroganci tak blbá, že si neověří fakta a následně tam oslavuje člověka, který byl agentem StB.
  Pro vysvětlení: v r. 68 se Čáslavská připravovala v Šumperku na olympiádu. Tehdy někdo projevil obavu, aby ji nezatkli a tak ji jistý pán odvedl na horskou chatu, kde se "ukryla". Dámu ve snu nenapadlo, že StB by si takovou kořist nenechala zmizet a protože ji nemohla sebrat z davu soutěžících (vzbudilo by to skandál), tak si ji schovala na chatu (vedoucí chat byli většinou nuceni spolupracovat). Tam si ji mohli bez rozruchu vyzvednout kdy chtěli. Takže pověřili svého spolupracovníka, aby ji tam přivedl. Po letech jej Somrovka oslavovala za vlastenecký čin. Ani ji nenapadlo se podívat do Seznamu spolupracovníků (ani Cibulkova, ani jiného). Dokonce si ani nezjistila, že dotyčný se v normalizaci stal vedoucím Horské služby pro oblast Červenohorského sedla, což se disidentům stát nemohlo.
  Takže tolik k dokumentační úrovni paní režisérky.

  OdpovědětVymazat
 8. uvědomte si, vše toto pořádají sionistické grupy, jako pátá kolona na našem území

  OdpovědětVymazat
 9. Eslipak Herce Vetchého ještě (zdarma) obléká třešťský Vývoj?!? Zaplať pánbů, že ho nezbourali pro nový obchodní dům s druhořadými potravinami a jiným šuntem, jak se to stalo nábytkářské firmě (a dobré) Interier Třešť, později Intea... Kraj Vysočina s hlavním městem Jihlavou... Běžte a projděte si ji pěšky... www.alekus.rajce.net

  OdpovědětVymazat
 10. Tři pilíře demokracie - pluralita názorů, svoboda projevu, svobodné volby? Pitomost. Demokracie má jediný pilíř - politickou svobodu, bez níž lid nemůže vládnout. A tu tady ani náhodou nemáme.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
 11. Zeman dokonce jen citoval výzkum katedry vysoké školy - a proč by nemohl, jsem celkem nepochopil. Že se pravda nehodí čété a proto ji nesmí Zeman šířit? Ale i ostatní? To snad má být inaugurační projev splácáním bezobsažné květomluvy? Nebo obráceně - má to být program do dalších let a jeli potřebné, i program bojovný a ne bojácný, zápecnický, jak si představuje čété! Neměl by být balamutěním občanů, jak je vše u nás nejOK, že lepší být nemůže. Nemůže být vylhaný, jako že nepůjdeme do NATO, že nepůjdeme po boku agrese proti jiným národům a že nebudeme okupanty, že nebude nezaměstnanost či bezdomovectví a žebrota, že doženeme Rakousko do 2 roků.... Na žvásty jsme zde měli Smila Flašku z Václavic a dík Zemanovi, že nám nenalévá smyšlenky stejného kalibru!

  OdpovědětVymazat
 12. herci by měli lidi bavit a ne se montovat do politiky
  ČT dost často mele žvásty za naše peníze a prokládá je blbými reklamami a to nechci!!!!!

  OdpovědětVymazat
 13. Tři pilíře demokracie - pluralita názorů, svoboda projevu, svobodné volby? Pitomost. Demokracie má jediný pilíř - politickou svobodu, bez níž lid nemůže vládnout. A tu tady ani náhodou nemáme.

  Visit my website mangafox online.

  OdpovědětVymazat
 14. It’s really awesome. I love it.very interesting and meaningfull post. I got some very important views in your post which are very good and applicable for me. I just wish that I’ll see your another post very soon. I am waiting for that.
  Yahoo login

  OdpovědětVymazat
 15. It’s really awesome. I love it.very interesting and meaningfull post. I got some very important views in your post which are very good and applicable for me. I just wish that I’ll see your another post very soon. I am waiting for that.
  Yahoo login

  OdpovědětVymazat
 16. very good article, thank you sharing, good job :)) g switch 3

  OdpovědětVymazat
 17. Nice thoughts with great helping content. I have also been seeking such thoughfull content to learn and appy in the life. We have also created such type of content on our site. You can refer out site for more ideas.
  Happy New Year 2019 Wishes Messages Sms in Bengali
  Merry Christmas 2018 SMS, Wishes, Messages, Greetings in Bengali
  Merry Christmas 2018 Wishes Messages in Marathi,funny christmas text sms

  OdpovědětVymazat
 18. This is certainly additionally an exceedingly wonderful offer everyone truly qualified on the lookout with. It's always not likely everyday there is chances read a little something. extremely well written article as click here . I will be sure to and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here
  click here

  OdpovědětVymazat
 19. extremely well written article as . I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.
  click here
  click here

  OdpovědětVymazat
 20. This article is actually a nice one it helps new internet viewers, who are wishing in favor of blogging. For more information click here latest news and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? click here

  OdpovědětVymazat
 21. With combined student strength of about 2.6 million students, the Uttar Pradesh Intermediate Result i.e. the UP 12th Result Release Date 2019, is the single largest Class 12th Result to be announced in India.

  OdpovědětVymazat
 22. Bihar Board 12th Result 2019 Announced for Arts, Science and Commerce Group BSEB Intermediate Result 2019 in School wise,
  biharboard.ac.in Student wise along District
  wise Merit Toppers lists from Bihar School Examination Board.

  Navodaya Result 2019 with selected list will be announced for 5th to 6th and 7th, 8th,9th, 10th and 12th grade vacant seat admissions JNVST Result 2019 in Jawahar Navodaya Vidyalaya, Download Navodaya 6th Result 2019 with JNV Selected
  list 2019 Pdf in District wise with waiting listed candidate details.

  The Navodaya Vidhyalaya Samithi is going to announced the JNVST 6th Class Result 2019
  Navodaya result 2019 with Selected Candidate list for 5th to 6th
  class admission selection test and the NVS officials are ready to announce JNVST 9th Class Result 2019 with school wise selected candidate list for the Lateral Entry test.

  Kar 2nd PUC Result 2019 check Student wise Karnataka PUC Exam Result 2019 in college wise
  pue.kar.nic.in and Student wise online and SMS based service
  for regular and private students with school wise merit and toppers lists

  Navodaya 6th Class Admission Selection Test Result 2019 Download in School Wise with Selected Candidate list
  JNVST Result 2019 along Division wise Merit lists, Download JNVST Result 2019 or Navodaya Result 2019 for JNV Selection list for Jawahar Navodaya Vidyalaya Admission Selection test 2019-20.

  OdpovědětVymazat
 23. This is really awesome post and very informative there is no doubt about it. govtjobs2019.org I found this one pretty nice and it should go in to my collection. apinterresults2019.xyz very good work! apsscresult2019.in

  OdpovědětVymazat
 24. Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job. I found your blog using msn. This is an extremely well written article as studyplans.in . I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  OdpovědětVymazat
 25. Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative,
  AHSEC HS Model Paper 2020

  OdpovědětVymazat
 26. Bangladesh www.sscresult2019bd.online if you want to check or know about this exam result info. Just follow this website link. You will get from our website also by SMS, APP, EIIN and also marksheet checking full process. So kindly follow it.
  SSC Result 2019 by SMS
  SSC Result 2019 by App
  SSC Result 2019 by EIIN
  SSC Marksheet 2019
  Dakhil Result 2019
  SSC Result 2019

  OdpovědětVymazat
 27. Bangladesh all education board results publish on Admission War.
  Also publish on Education Board Results.
  Find all new smartphones review, specifications, features and prices on SB Mobile Mag.

  OdpovědětVymazat
 28. I am extremely delighted in for this web journal. Its a useful subject. Model Paper 2020

  OdpovědětVymazat
 29. This is really awesome post and very informative there is no doubt about it.
  model papers

  OdpovědětVymazat
 30. The people from the chittoor district may get the information of recognized schools in Chittoor district using banglarbhumi khatian number.

  OdpovědětVymazat
 31. In the Europe it is only the country for non-speaking in English. But they are still using the English to teach the students at epfindia

  OdpovědětVymazat
 32. Kia Jam is also the producer of Who's Your Caddy and Timber Falls.

  OdpovědětVymazat
 33. We like building relationships first before asking to go to anyone's residence for solar energy.

  OdpovědětVymazat
 34. Now you can read all sort of information at Its My Trend that will add more knowledge in your skills.

  OdpovědětVymazat
 35. Osteopathy Toronto align with your wants and needs and make sure you are aligned physically, emotionally, mentally and spiritually.

  OdpovědětVymazat
 36. CargoMaster international air cargo services and sea freight services are cost effective and easy to use.

  OdpovědětVymazat
 37. Pererlikes.com service is the best way to buy instagram followers the number of likes, comments, followers and views on your both personal and business accounts.

  OdpovědětVymazat
 38. This is really awesome post and very informative there is no doubt about it.
  Nagaland Board HSLC Admit Card

  OdpovědětVymazat
 39. Leaflet distribution Nottingham are the perfect way to promote your business and stand out from the crowd.

  OdpovědětVymazat
 40. Our Acupuncturist Toronto is specialized in treating conditions such as neck and shoulder pain/stiffness, headaches, whiplash, dizziness, runner’s knee, back pain and TMJ.

  OdpovědětVymazat
 41. Our friendly award-winning Kauai photographers have been published in magazines around the world and have hundreds of five-star Google reviews from very satisfied customers.

  OdpovědětVymazat
 42. Our NJ Tax Records staff is dedicated to obtaining and processing various property data on an ongoing basis.

  OdpovědětVymazat
 43. We love caring and connecting with dog animals and creating everlasting relationships with our clients.

  OdpovědětVymazat
 44. Barkbox coupons has provided their customers with a box of goodies to give to their dog! The minds behind Barkbox also design many of their products personally through their brand, Bark & Co.

  OdpovědětVymazat
 45. RRB Group D Question Paper 2020 RRB Group D Model Question Paper 2020 in Hindi & EnglishRailway RRB Group D Previous Papers with Answer Questions paper 2020


  OdpovědětVymazat
 46. Gujarat Board Class 10th Model Paper 2020 SSC Gujarat Board Paper GSEB Question Paper 10th Gujarati Medium PDF Gujarat Board Question PaperBoard Model Paper 2020

  OdpovědětVymazat
 47. To purchase backlinks are the most important part of any SEO campaign, and you can think of it as if Google sees every link to your website as a “vote” as to why you should be in the top spot.

  OdpovědětVymazat
 48. While it is hard to keep your eyes on different sources, the most ideal approach to remain refreshed is to buy in to cngadget that spread the most recent data on technology.

  OdpovědětVymazat
 49. Purchase backlinks is because search engines, such as Google, use this as one of their most important factors in determining your sites page rank or search engine ranking.

  OdpovědětVymazat
 50. Microsoft access programer are professional software engineers who specialize in building database solutions.

  OdpovědětVymazat
 51. There are a couple of bits of learning bloggers can use to build up their chances of benefitting online. These tips are less picks that must be purposefully checked for after yet they come course in helping cytokines2016 especially the general open who are new to build up their chances of making money blogging.

  OdpovědětVymazat
 52. We have a team of highly trained SEO Portland professionals who understand the dynamics of keyword analysis and research.

  OdpovědětVymazat
 53. The truth of the matter is you are always going to be able to enjoy even better results when you decide to move forward with one of the best SEO company Houston like ours.

  OdpovědětVymazat
 54. The website is updated regularly, so all of the items are up to date and available. Even better, our website has a lot of great free baby samples to try as well.

  OdpovědětVymazat
 55. Here the information you will read, is more up to date and crafted to help you in gaining more knowledge and skills. There are lots of happenings occur in every moment of life, thus to stay informed about the various such news is one of the major tasks that you should not deny. Word News The information from the trusted sources is published at such portal in order to give you the confidence in your personality.

  OdpovědětVymazat
 56. Miracle bust supplements for breast growth made using natural ingredients, it safely shapes your breasts without the risk of any unwanted side effects.

  OdpovědětVymazat
 57. Thank you....Blueprint 2020

  i have to provide boardpapers very useful to all educational students. Blueprint 2020

  simply provide model papers Blueprint 2020

  OdpovědětVymazat
 58. Great information for new guy like me. This shows not only particular heck but also give idea about. Thanks for sharing this information. How to download instagram videos free

  OdpovědětVymazat
 59. We carry a wide selection of top quality replacement windows and doors from today’s leading windows manufacturers, in beautiful and functional classic and modern window styles. pella window prices

  OdpovědětVymazat
 60. Hiring on new employees and building a marketing department is very costly and usually requires a great deal of training. Using the services offered by Marketing1on1, allows you to service existing customers while we focus on getting new customers to your website. manual link penalty

  OdpovědětVymazat
 61. After you have made your blog, simply sign in to your record and start to tweak, make or alter a post. You can supplant your present blog format, and redo your blog settings effectively. Regardless of where you are - whether at home or over the world, all you need is a web association then you can get to your blog OpusBeverlyHills and update your blog with content.

  OdpovědětVymazat
 62. When it comes to digital marketing, few things are as frustrating as pay per click advertising. We are here to eliminate the frustration so many business owners feel by creating successful paid search marketing campaigns that combine comprehensive strategies with consistent follow-through. PPC marketing and PPC Management is our passion, and we are very, very good at it. ppc agency

  OdpovědětVymazat
 63. As you probably already know, creating a brand online requires plenty of energy and focus and tasks of this type tend to eat up a lot of time. If you’d prefer to think about sales, execution and growing your company, you’ll find that investing in affordable SEO marketing services makes good sense. cheap seo

  OdpovědětVymazat
 64. We use backlinks to link you to the big and reputable websites improving your website authority. Hire us as your Los Angeles SEO company to outrank your competition and get more leads and sales. seo company los angeles

  OdpovědětVymazat
 65. Buying backlinks is one of the most important parts of any affordable SEO campaign after the website has been built. Without quality SEO backlinks pointing to your website you wont see your website at the top of search engines. buy links

  OdpovědětVymazat
 66. Once you are live on the phone you use your sales pitch to try and sell the product. This is marketing. Advertising on billboards, magazines, television; all of these are part of the marketing process. 1on1

  OdpovědětVymazat
 67. Looking for the best fantasy football site? Look no further. Welcome to the FFC, a one stop shopping site for NFL fantasy football rankings, discussion, tips and advice. We cover season-long fantasy football, daily fantasy football, and NFL Survivor Pools. We’re committed to providing free, regular, and insightful content throughout the NFL preseason and regular season. top fantasy football sites

  OdpovědětVymazat
 68. But you can rest assured on Toto.com. We have introduced a warranty system that accepts deposits and provides banners to businesses. People who are wrongly selected for TotoSite are being ruined. Only major sites you can trust are always listening to the test. 토토사이트

  OdpovědětVymazat
 69. Our Internet Marketing and SEO company in Los Angeles offers powerful SEO services and strategies that will open up new opportunities for your Los Angeles business; locally, countrywide and globally. Our company offers plans modified to fit the growth, scale, customer base and the potential of your business. marketing1on1 | internet marketing | seo

  OdpovědětVymazat
 70. Writing Santa Claus letters is a beloved part of childhood for millions of kids around the world. Nothing makes a child happier than telling Santa what they want this year and sending their Santa letter off in the mail. But what if they could receive a personalized Santa letter in return? Imagine the look of joy on your child’s face as they open up a letter from Santa that is addressed to them and mentions the people and things that they love. santa claus greeting

  OdpovědětVymazat
 71. Search Engine Marketing is always changing and some companies and entrepreneurs find it hard to keep up with the demands of a shifting SEO landscape. 99% of Cheap SEO companies are stuck in 2010, they have outdated SEO and link building strategies that don’t work. Most of them only sell content writing services by calling it content marketing. website seo services

  OdpovědětVymazat
 72. The Fantasy Football Consultants were founded by Gary Kurtzman and Eric Lee, who have a combined 50 years of fantasy football experience. As a MBA and a CPA, we are number guys. daily fantasy football advice

  OdpovědětVymazat
 73. If you are looking for an assessment expert in identification of leadership potential who is independent and can provide objective data, then I can help you do that at both the individual and aggregate level if needed, to identify key development themes, provide recommendations and bespoke leadership development programmes. executive leadership assessment and development

  OdpovědětVymazat
 74. Before we look into different types of link building packages and why you need them all together, we are going to look at a real world scenario to help you understand exactly why seo link building service is important. link building services marketing1on1

  OdpovědětVymazat
 75. I am Valery Arbelo Keen. I am an ELITE leader with Paparazzi and I am a stay at home mom of 3 children, including a set of twins! As a former nurse it is in my heart to help others. As a leader in Paparazzi I find it fulfilling to bring strength, empowerment, and independence to other mothers and their families. paparazzi jewelry

  OdpovědětVymazat
 76. There are many definitions of marketing and the chances are that you will never hear two people use the same definition. In simple terms, marketing is the process or activity of creating, discussing and delivering a product or service which later turns into some sort of exchange. internet marketing

  OdpovědětVymazat
 77. Writing Santa Claus letters is a beloved part of childhood for millions of kids around the world. Nothing makes a child happier than telling Santa what they want this year and sending their Santa letter off in the mail. But what if they could receive a personalized Santa letter in return? Imagine the look of joy on your child’s face as they open up a letter from Santa that is addressed to them and mentions the people and things that they love. letters from santa

  OdpovědětVymazat
 78. This is in light of the course by which that a door watches out for spoke parts about the homeowner as it adds grandness and plan to the exterior of your home. For this reason, you have to promise you are showing a door of high bore on the off chance that you are to respect the affinities that it brings to the table. doors

  OdpovědětVymazat
 79. Optimization of your website will enable you to compete with other optimized sites on the web. The key factor when it comes to online marketing is having a commanding online profile. You cannot afford to lose out on the incredible opportunities available on the web. seo company in san diego

  OdpovědětVymazat
 80. A lot of people don’t like the idea of using synthetic compounds to lose weight, and pure forskolin goes along with the craze for natural products perfectly. Throughout the centuries, pure natural Forskolin has proven to be a highly effective medicine for not only combating the symptoms of weight gain, but also helping to improve weight loss efforts. premium forskolin

  OdpovědětVymazat
 81. We are an online platform that aims to help you save money through various Original räder Gutschein promotions in various categories while shopping.

  OdpovědětVymazat
 82. Phentermine weight loss is a medicine used to control hunger with an amphetamine-like effect. It helps to lose weight because it signals to the brain that the stomach is full and you feel satiated even though you have not eaten. Diet pill phentermine is a drug classified as an anorectic, that is, an agent that decreases appetite. phen 375

  OdpovědětVymazat
 83. Birla Alokya Location has excellent connectivity & it is located at the heart of Whitefield. Amenities at Birla Alokya include a fully equipped clubhouse, landscaped gardens, gymnasium, swimming pool, recreation rooms, outdoor sports courts, children’s play area, party hall, and meticulously planned with utmost importance to state-of-the-art 24/7 securities. Birla Alokya Reviews

  OdpovědětVymazat
 84. Backlinks, the amount you have, and where you have them from, is one of the most critical and important steps in SEO. This is because search engines, such as Google, use this as one of their most important factors in determining your sites page rank or search engine ranking. Search engines view these links as recommendations to your site. seo backlinks

  OdpovědětVymazat
 85. In essence, ketones are produced only if you restrict your carb consumption to very low portions; so the liver is forced to produce ketones from the fat stores in the body. At the same time, the ketones become a major source of fuel for your body functions, including the brain. ketogenic diet weight loss

  OdpovědětVymazat
 86. Apex Booty Butt Enhancement Cream focuses on toning as well as firming up the butt. Moreover; the cream also has another advantage, that of getting rid of stretch marks. Once applied to the nether region, the cream rearranges the fatty tissues in that area to reshape and finally enlarge your derriere. However, it's essential that you know results vary from one individual to the next, most girls are getting the results they are after. butt enhancer

  OdpovědětVymazat
 87. One of the striking central focuses that most buy here pay here dealerships near me offer is that of offering the best of deals for the first time and reiterating buyers to make. buy here pay here near me

  OdpovědětVymazat
 88. ASTI Life set down clear principles from the beginning that included a genuine commitment to quality and service for our customers. From the integrity of the ingredients to the 100% money back guarantee. From the start, there was a great deal of interest in the product; people who tried our product really loved it and were soon coming back for more, and telling their friends and family. nail fungus remedy

  OdpovědětVymazat
 89. As a family run business, it is important for us to maintain the original values we started out with over 20 years ago. We provide creative, dynamic and rich curriculum linked outdoor spaces that inspire curiosity and challenge for children of all ages and abilities. playground equipment

  OdpovědětVymazat
 90. To create engaging and interesting content, which could keep your audience tuned in and update it regularly, so that they could come back to find something new every time. This is why online businesses can be so challenging, because the sheer competition is sometimes a bit too much for the entrepreneurs to digest. seo company in chattanooga

  OdpovědětVymazat
 91. The coupon codes and deals we present on GutscheineDeal.de are 100% free . To use the vouchers, you do not even have to sign up for GutscheineDeal.de. We work with many online shops, which try to attract new customers or existing customers a small joy. Autodoc Coupon code

  OdpovědětVymazat
 92. To each blog out there, ricocheting on Google News isn't some purposeless wealth. It's a key that effects their very survival. The thing is, Google has gave structures concerning necessities for when to set a site on its technique of updates. For example, to ricochet on newscredit, your blog should be something that leaves an interest, and not simply be checked by an individual in his room.

  OdpovědětVymazat
 93. Our swimwear, hang tags, hygiene stickers, labels, packeging and gift bags are eco friendly. Because you can look good in a bikini but we also want you to feel good in our bikini. eco swimwear

  OdpovědětVymazat
 94. Welcome to Top Weed Shop Online Medical Marijuana Delivery Collective! We believe that every Medical Marijuana patient should have safe, convenient access to Medicinal Cannabis and weed for sale online Delivery or by phone without visiting a dispensary. Now Medical Cannabis patients anywhere in the World can have medicinal grade marijuana products delivered directly to their door buy marijuana online

  OdpovědětVymazat
 95. 918 Kiss is one of the most popular slot game in Malaysia. You can play all the latest casino games in 918 Kiss. In this platform, you’ll be able to discover the variety of over 100 interesting casino games.918 Kiss is one of the most popular slot game in Malaysia. You can play all the latest casino games in 918 Kiss. In this platform, you’ll be able to discover the variety of over 100 interesting casino games. kiss918

  OdpovědětVymazat
 96. With over 1,700 Franchises in the U.S. and Canada, SERVPRO is a trusted leader in the restoration industry and is dedicated to providing quality service. Our highly trained technicians respond quickly, whether you need water damage restoration or simply need your upholstery cleaned. servpro in los angeles

  OdpovědětVymazat
 97. Buy real facebook likes for your Facebook page. Facebook likes are very important for your business. Will you buy something from a business with 100 likes or from a business with 1000 likes. SocioTraffic offers flexible advertising solution to business marketers. You don't have to worry about being a popular brand. Buy facebook likes

  OdpovědětVymazat
 98. Most companies enthused about hosting web pages watch that their solutions can concentrate on a tangled industry and are in like way adaptable. It is clearly not difficult to pick the most suitable deal for your private undertaking by researching the various plans and doing your invigorated homework. web hosting

  OdpovědětVymazat
 99. Amenities at Brigade Utopia include a fully equipped clubhouse, landscaped gardens, gymnasium, swimming pool, recreation rooms, outdoor sports courts, children’s play area, party hall, and meticulously planned with utmost importance to state-of-the-art 24/7 securities. brigade utopia price

  OdpovědětVymazat
 100. Almost all university and colleges research in both science and engineering is performed as a component of the advanced education of students. For most engineering & science students, the goal of a career in industry motivates their pursuit of advanced study, and this will increasingly be the case in the future and IJERT helps them to achieve their goal. engineering journal

  OdpovědětVymazat
 101. Amenities at Karle Vario Homes at Karle Town Centre include fully equipped clubhouse, landscaped gardens, gymnasium, swimming pool, recreation rooms, outdoor sports courts, children’s play area, shopping centres, party hall, a theatre hall, and meticulously planned with utmost importance to state-of-the-art 24/7 securities. karle vario homes price

  OdpovědětVymazat
 102. The World Wide Web transforms into the asylum of everything no matter what under the sun. There are a huge amount of sites, links, and spaces in the web ambushing us with information. In any case, not all information found in the web is definite. Some information relies upon far fetched information. today post, on the other hand, is a kind of showing information in a continuously compact and dealt with way.

  OdpovědětVymazat
 103. We ensure a high drive of visitors to your Search engine optimized website. Importance of search engine optimization is about driving organic traffic to your website with. Implementing SEO Marketing Services is important. Therefore, we analyze your industry and identify the strongest keywords. seo los angeles ca

  OdpovědětVymazat
 104. Olive oil has exhibited to be especially huge at whatever point you have to hold your health under tight gets. Unendingly, few out of each odd oil is made correspondingly and in like way you need to exercise alert before making a purchase. In like way, you need past what many would consider possible with different things about picking and buying the best one. comprar aceite de oliva

  OdpovědětVymazat
 105. Our mission is not to save the cows, the chickens, or any other type of animal, although we hope to do that, it is not our main calling. We are on a quest to promote healthy eating to prevent diseases! We are working hard to bring you all the necessary resources. Reverse Heart Disease

  OdpovědětVymazat
 106. Nowadays, all webmasters and site designers have realized the importance of user experience. The user experience is the user experience of being present at your website, your user must have the best experience of being present on your site to become your customer. We take advantage of your potential and combine it with the knowledge, expertise, and creativity of our UI and UX design team to help you design the site. طراحی سایت

  OdpovědětVymazat
 107. VGR Group Of Companies are one of the Hyderabad's leading construction and infrastructure company building world class residential townships, IT parks, Institutions, hospitals, hotels, shopping and commercial complexes. the Best Construction Companies in Hyderabad VGR Infracon is the emerging company in India in the field of construction and development of housing schemes for all classes of people in the society. Our dream is to provide houses to customers in affordable prices and good constriction quality. best construction companies in Hyderabad

  OdpovědětVymazat
 108. An easy way of understanding internet marketing is simply to look at it as getting exposure for the product or service you are offering on the internet. However others will go that one step further to say everything that leads to sale is also considered to be the marketing process. website marketing

  OdpovědětVymazat
 109. VGR Group Of Companies is one of the renowned and trustworthy infrastructure construction companies in Hyderabad. We provide best residential, commercial and semi/government construction services. The VGR Group of Companies started its activities in 1992. VGR Group has started businesses in many areas like Coal Trading, Logistics, Construction and Agro-tech. With a ongoing commitment to satisfying its clients, generating value for its shareholders, developing the communities in which it does business, and helping its members to fulfill their potential. VGR Groups

  OdpovědětVymazat
 110. Our organic and highly concentrated, all-natural CBD oil has already started to garner rave reviews online and we hope to help more and more people change their lives for the better going forward, too! pure cbd oil

  OdpovědětVymazat
 111. Working with such a dealer is in a general sense going to make things hard since you will never get the vehicle you are segregating for. Therefore, before opting for a Buy Here Pay Here Macon GA dealer, you ought to from the most huge beginning stage bewilder their check of vehicles. macon buy here pay here

  OdpovědětVymazat
 112. The goal of GutscheineDeal.de is to help you save money. On our site you will find a large amount of coupons, coupon codes and deals that we have selected for you. Our team will always provide you with the best bargains on GutscheineDeal.de. Browse our page and discover over 15,000 active coupons, promotions, discounts and deals that you can redeem in over 3,500 online stores. Barcelo Gutscheincode

  OdpovědětVymazat
 113. This is a common theme when browsing sites offering free stuff by mail. Not only can this be extremely frustrating, it can also be dangerous. Many of these sites have been created to steal not only your money, but your personal information as well, which is then used for who knows what. freebies by mail

  OdpovědětVymazat
 114. Many digital platforms are independent and free. And that encourages content creators to share real-time information without being censored. These unfiltered contents guarantee the increase in public engagement because it’s an undiluted reality. south african radio stations download

  OdpovědětVymazat
 115. Your friends and colleagues will always come in handy whenever you are looking for a site that offers reverse phone lookup services. This is especially the case when the person you are relying upon has used this service before. All it takes is for the friend or colleague to refer you to the site. whocall

  OdpovědětVymazat
 116. Writing Santa Claus letters is a beloved part of childhood for millions of kids around the world. Nothing makes a child happier than telling Santa what they want this year and sending their Santa letter off in the mail. letters from santa

  OdpovědětVymazat
 117. One of the most important things to have at the top of the priority list at whatever point you are shopping for women's clothing is the lines and patterns. This is because clothes have different lines and patterns that tend to depict quite various things. 여성의류

  OdpovědětVymazat
 118. In Keynesian investment theory, interest rates are one important factor. However, in the liquidity trap, the investment may not be responsive to lower Ceme Online interest rates. In some circumstances, the demand for investment is very inelastic. ceme online terbaik

  OdpovědětVymazat
 119. With website torrent, you will never need to stress over the download speed in a general sense like the condition when depending on a traditional download. This is in light of the course by which that you can get to any torrents that you need in any event, when the website is encountering a significant surge in traffic.

  OdpovědětVymazat