Reklama

středa 14. března 2018

Weber: Látku novičok mohli vyrobiť aj mimo územia Ruska

14.3.2018 HlavnéSprávy
Britský odborník na chemické zbrane Andrew Weber tvrdí, že nervovoparalytická látka novičok, ktorá bola podľa britských úradov použitá pri pokuse o likvidáciu bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa, mohla byť vyrobená za hranicami Ruska, ak “vzorec” látky svojho času unikol zo sovietskych laboratórií.


Weber pre britský denník The Telegraph uviedol, že v tejto veci existujú dva scenáre: buď ide o operáciu ruského vedenia s cieľom zabiť bývalého agenta GRU, ktorého považujú za zradcu; alebo príslušné laboratórium nad touto látkou stratilo kontrolu. Existuje totiž obava, že chemické vzorce sa stali verejne dostupnými a že niektoré krajiny sa rozhodli zaobstarať si takéto látky.

Látka novičok patrí do štvrtej generácie série nervovoparalytických látok. K tretej generácii sa radí látka VX, ktorá bola použitá vlani vo februári v Malajzii pri útoku na brata severokórejského lídra Kim Čong-nama. Weber poznamenal, že doteraz nikdy nebolo zaznamenané použitie látky štvrtej generácie.

Britský expert poznamenal, že novičok sa v sovietskych laboratóriách pôvodne vyvíjal tak, aby obišiel nielen systém ochrany NATO, ale aby jeho výroba nespadala ani pod Dohovor o zákaze chemických zbraní. Dôležitý je aj fakt, že novičok sa v spomínanom dohovore neuvádza v zozname zakázaných bojových látok, dodal Weber.

Agentúra Interfax medzičasom citovala prezidenta medzinárodnej asociácie veteránov protiteroristickej jednotky Alfa, Sergeja Gončarova, podľa ktorého ruské tajné služby už pred niekoľkými desaťročiami prestali s praxou likvidácie “prebehlíkov” a “už vôbec” neútočia na ľudí pomocou nervovoparalytických látok.

Dekontaminace policejního auta zasahující hlídky v případu Skripal 


Podľa Gončarova sa s touto praxou skončilo v období po smrti sovietskeho diktátora Josifa Stalina a novodobých dejinách “o tom (skoncovaní s praxou likvidácie prebehnutých agentov) možno hovoriť s istotou”.

Chemik Vil Mirzajanov, ktorý sa považuje za jedného z hlavných vývojárov novička, žije podľa ruských médií v americkom štáte New Jersey.

Chemik Vil Mirzajanov,  jeden z otců bojové nervově paralytické látky označované jako 'novičok'.

V roku 1992 zverejnil v denníku Moskovskije novosti článok, v ktorom kritizoval ruský vojensko-priemyselný komplex a obviňoval vedenie krajiny z porušenia medzinárodného dohovoru o zákaze vývoja a výroby chemických zbraní. Mirzajanova následne opakovane niekoľkokrát zadržali pre podozrenie z prezradenia štátneho tajomstva a prepustili na slobodu, ale naďalej sledovali. V roku 1996 Mirzajanov so súhlasom ruských úradov emigroval do USA, kde pôsobí na Rutgersovej univerzite v štáte New Jersey.


16 komentářů :

 1. Když někoho zastřelí tisovým lukem, je vina Anglie. Tisové luky dokonce Angláni používali veřejně v bitvách - třeba u Kresčaku...

  Je to přesně podle logiky premiérky Mayové...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se skrývá v ekvádorském velvyslanectví v Londýně, okomentoval situaci o vyhoštění 23 ruských diplomatů z Velké Británie v souvislosti s otravou bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.
   „Theresa Mayová se ocitla ve složité situaci. Pokud Moskva stojí za otravou Sergeje a Julie Skripalových, udělali to s největší pravděpodobností, aby vyprovokovali reakci ze strany Velké Británie. Vyhnout se takové pasti je možné pouze za pomoci velmi vynalézavého kroku," napsal tvůrce WikiLeaks.

   „Bohužel, veřejné oznámení Mayové byl docela předvídatelný neúspěšný pokus a vyhnání ruského velvyslance a dá se považovat pouze za slabost a za nedostatek důvěry ke kremelské vině či předpovědi britského ministerstva zahraničních věcí toho, že je dnes ruský velvyslanec užitečný Británii víc, než kdy předtím," shrnul Assange na svém Twitteru.

   Smazat
 2. Novičok Briti a Aneričani mají . Američani v 90 roce likvidovali továrnu na výrobu Novičoku v Uzbekistánu. Takže kdo je za touhle komedií?

  originální článek

  http://www.nytimes.com/1999/05/25/world ... eanup.html

  OdpovědětSmazat
 3. http://www.nytimes.com/1999/05/25/world/us-and-uzbeks-agree-on-chemical-arms-plant-cleanup.html

  OdpovědětSmazat
 4. Soudružka Májová to tentokrát přepískla. Asi jí doma teče do bot a potřebuje sanovat ekonomiku alespoň znárodněním ruských vkladů v britských bankách. Tady vůbec nejde o nějakého zapomenutého agenta, tady jde o život (Anglii). Proto hysterka Májová vystupuje zcela hloupě v tojroli prokurátora, vyšetřovatele a soudce v jedné osobě. Bohužel za tuto její provokaci zaplatí nejenom Británie. Pomsta nebude sladká!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dne 1.3.2018 Putin jak se říká mlátil pantem. To už tentokrát stačit nebude. Mayová potřebuje dostat nejenom přes prsty, ale i přes ústa. Tentokrát už to nebude pro výstrahu, ale bude to zcela po zásluze. Asi se cítí v roli vůdčí osobnosti, když je Trump momentálně indisponován kruhovou obranou vůči vnitřnímu nepříteli.

   Smazat
  2. Stupňování nenávisti mezi státy západní Evropy a Ruskem slouží pouze k ničení rozumného projektu Evropa-Rusko_Čína - prosperující světadíl, nejsilnější ekonomika světa. Toho se bojí Američané jako čert kříže. Odsoudil by je k roli druhořadé, možná ještě horší. Takže všechno to stupňování nenávisti provádějí evropské loutky USA - Mayová, Macron, Merkelová, Junker a další, proti národním zájmům svých vlastních států.

   Smazat
  3. Od pohledu nepříjemná a nehezká ženská. Ošklivá tvář = ošklivá duše.

   Smazat
 5. Ono je vůbec otázka, jestli byl ten pán otráven a čím. Vzhledem k hysterii britské vlády a dalším okolnostem je jasné, že se angličanům nedá věřit vůbec nic.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
 6. Lidé by si měli uvědomit, že hlasatelé nějakých pravd - např. o pádu 3 výškových budov v New Yorku v roce 2001 v důsledku útoků arabských pastevců narychlo přeškolených na Cesnách, tak že mohli pilotovat Boeingy a dále podhlasatelé takových pravd, to jest takoví lidé jako komentátoři v ČT24 - v daném konkretním případě smrti bývalého ruského špiona a v tomto případě hlavním hlasatelem je T. Mayová - všichni oni za hlásání těchto pravd a ztvárňování veřejnéhbo mínění berou /pořádné/ peníze. Když u nás ČT24 komentátorka bere za přesvědčivé podání, to jest za správnou intonaci hlasu a mimiku nevím, dejme tomu 100000 korun, tak ji bohužel za tuto sumu peněz ani nenapadne, že by mohla zapochybovat o pravdě T. Mayové. Holt, celkem je jedno, že napíši teď, že jsme v kapitalismu, to jest v tom nejlepším zřízení jaký člověk prý vymyslel - toto je běžný, rozšířený názor. Proto není divu, že za peníze vše, i pravda. Chtěl jsem však říci, že pokud peníze rozhodují o tom, co lidé myslí a dělají, což se začalo ve větším měřítku v době Adolfa Hitlera, kdy za půjčené peníze v bankovním domě Rotschild A. Hitler buduje Wehrmacht a potom rozpoutává 2. světovou válku /60 milionů mrtvých/, tedy když peníze budou takto všemocné, můžeme to zrovna zabalit a připravit se na 3. světovou válku, která bude jadernou. Nějak se nezdůrazňuje učinek jaderných zbraní. Pouze válka mezi Pakistanem a Indii, které mají po 200 jaderných hlavicích ve srovní s 4000 a 5000 jaderných hlavic Ruska a USSA, by vedla - tato relativně "malá válka" - ke smrti 1-2 miliardy lidí /hlad v důsledku atomového mraku kroužicího několik let nad zeměkouli, pokles průměrné teploty o několik stupňů/. A propos Rotschilda - peníze od nástupnického státu po III. říši - dnešním Německu již vybral? Britanie splácela dluhy USSA za "lend a lease" do roku 2006, Rusové jako nastupnický stát po SSSR, myslím do roku 2004. Toto jsem napsal protože dle mého názoru je toto třeba podtrhnout a si zapamatovat. Rotschild v Norimbergu neseděl, i když on je vlastně spoluviníkem II. světové války. Myslíte si, že v jeho bance nevěděli, jak půjčky A. Hitlerovi dopadnou, k čemu povedou? Nejpravděpodobněji i velmi chytře věděli, že válku Rusové jednoznačně nevyhrají - jinak by peníze nepůjčovali. Rusové vyhrali - ale spolu s Emeričany, kteří si od roku 1945 dělají nárok na světového hegemona. A k tomu špionovi - bývalému. Přece je zcela absurdní, aby ruska kontrarozvědka si vyřizovala své účty tak, že na místě činů nechá i svůj podpis - to jsme udělali my Rusové. Přece Rusové byli pokládání vždy za nejlepší špiony. To nedává smysl. Proč v dnešní době, kdy Rusko nemá žádný zájem na takovém producirování, jak nám je předloženo, protože v konvenčních zbraních je několikanásobně slabší než NATO, by něco takového jak vyřízení toho byvalého špiona mělo provést zrovna takovým způsobem. Příčina je asi jednoduchá - většina lidí je ještě hloupějších než jsem si myslel - když T. Mayová může vyrukovat s takovou hovadinou.

  OdpovědětSmazat
 7. 19:54 podle vás Rusko nemá zájem,ale pane to tvrdi i ta pi.Zacharovova,která navic i vyhrožuje..Ono ale zvyk je zvyk,proto jsou Rusové střlini nejen doma v Moskvě,Politkovská,Němcov,ale třeba i ve Francii /Nice/M.Lanin.V Anglii pro změnu tráveni např.Litviněnko,Perepiličnij,Skripalov.Vite vy,že Skripalovova žena údajně zemřela na rakovinu a jeho syn loni údajně na selhání jater?.Jo dřív z GRU se odcházelo komínem jak psal Suvorov a dnes když jsou všude po světě hold jináč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvoje hloupé fantazie, milý 22:50, odrážejí jen tvůj špatně informovaný mozek.

   Smazat
 8. https://cz.sputniknews.com/svet/201803146950960-novicok-usa-rusko-skripal/

  OdpovědětSmazat
 9. Pražská kavárna přinutila naše děti protestovat proti prezidentovi, který byl zvolený v demokratických volbách. Zneužívá naše děti, aby protestovaly proti vlastním rodičům a my jako rodiče musíme na to hledět a nemůžeme proti tomu vůbec nic dělat, protože každý žák, žačka, který by se otevřeně postavil proti této špinavosti, které na školách pod vedením pražské kavárny a Člověká v tísni, by se zlou potázal. Je to zneužití naších dětí k špinavému politickému boji, kterým naše děti ani nerozumí. Dokonce k této špinavosti budou využívat naše děti, které nemají ani volební právo, ale ani se nijak aktivně o politickou scénu nezajímají. Běda žákovi a žačce, kteří by se postavili proti, byli okamžitě ostrakyzování, diskriminování. To organizátoři této špinavosti chtějí někomu namluvit, že nikdo ze žáků nebude proti této komedii vystupovat. Něco tak sprostého, podrazáckého nedělal ani režim před rokem 1989. Jsem přesvědčený, že ředitele škol porušují zákon, když umožňují, aby naše děti byly zneužité k této sprostosti. To, že naše děti budou muset demonstrovat a budou zneužity, nemůžeme my rodiče nic dělat, jenom přihlížet, jak jsou naše děti zneužité proti nám.

  OdpovědětSmazat
 10. 7:02: ...Něco tak sprostého, podrazackého nedělal ani režim před rokem 1989.
  Opakovaně, i když je mi více než 60 let a proto bývalý režim je mi důvěrně znám, nabývám dojmu při čtení různých komentářů i článku dissentu /nazvěme tak Novou republiku, Parlamentní listy a další blogy/, že režim bývalý, to jest ten před rokem 1989, byl lepší.
  Jestli si to myslím? Ano. Proč? Důvod je jednoduchý. Vládnoucí elita, to jest komunistická strana měla v záhlaví své činnosti: Vše pro člověka. Nemohla se od tohoto hesla příliš vzdálit. A nyní: Prává jednotlivce jsou nadřazena pravům společnosti. Tohle jsem viděl napsáno jako úvodní heslo jednoho semináře a dodnes tomu nemůžu uvěřit. Prý to mělo být z Deklarace lidských práv, ale to se pořadatel spletl. Tam jsem to nenašel. Režim, který se řídí takovými hesly a jehož náplní je tedy extrémní egoismus, si nezaslouží nic jiného, než odstranit. Otázka na závěr: Je tohle hate speech? Pokud ano, máte i odpověď na otázku, jak novodobá elita se stará o svoji moc.

  OdpovědětSmazat
 11. Raději něco dělejte chytráci - padajó tady téměř všechny mosty - tak přiložte ručky k dílu........

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.