Reklama

pondělí 26. března 2018

Záhada: ti nenávidění byli jen dva - a teď je to dav

Lubomír Man
26. 3. 2018
Žil jsem v zemi s režimem totalitním a teď (prý), žiji ve v zemi s režimem svobodným. Režim totalitní jsem rád neměl, měl jsem s ním své opletačky, náčelníku tehdejší krajské správy STB jsem v osmdesátých letech odmítl podepsat spolupráci s STB. Sliboval mi: Když v naší režii vycestujete do anglicky mluvící země, kde budete jakoby zaměstnancem naší diplomatické mise, avšak fakticky budete pracovat pro nás, uděláme z vás nového Foglara. Když jsem se ho s ironií v hlase zeptal, jak chce tuhle proměnu uskutečnit, odpověděl: Vydáme všechny vaše knížky (byly tehdy čtyři), v masovém nákladu.


„Takže, co, podepíšete, nebo ne?

Řekl jsem, že nepodepíši, protože na podobné povolání nemám povahu, načež se můj společník bez dalšího slova otočil a nechal mě v zamřížované kleci nad prodejnou Barum na Denisově ulici v Ostravě stát opuštěného. Dveře klece za sebou nechal naštěstí otevřené, takže jsem z ní vystoupil, sešel po schodišti dolů do prodejny, kde se čile obchodovalo s pneumatikami, jako by právě tohle byla činnost pro celý objekt ta pravá, a vyšel jsem ven na chodník. S hlubokým výdechem, že tímto aktem mám už snad půlroční, každotýdenní a k smrti otravné výslechy s STB za sebou.

Ovšem bez následků se mé odmítnutí spolupráce obejít nemohlo. Nakladatelství, v němž jsem své knihy začal vydávat, připravovalo tehdy druhé vydání mé knížky S devatenáctkou do Bernu, a to v impozantním nákladu 65 000 výtisků. No a když jsem se krátce poté dověděl, že ediční plán nakladatelství bude splněn tak, jak byl plánován – s jedinou výjimkou Devatenáctky do Bernu, jejíž vydání se odkládá na neurčito - věděl jsem, z které prodejny a ulice tenhle vítr fouká.

Žádná má knížka už pak až do sametu světlo světa nespatřila, a to s obvyklým tehdejším argumentem, že není papír. Ale pár mých knížek z dřívějších třitisícových a nanejvýš sedmitisícových prvních vydání se v knihovnách půjčovalo dál, dál jsem zůstal členem Svazu českých spisovatelů s možností využívat o dovolených pohostinnost tzv. Domů spisovatelů v Karlových Varech či Starém Smokovci, ale apetit na nové vydání jakékoli mé knížky, ať už nové, či staré, jsem si už navždycky musel nechat zajít.

Takže nahoře huj a dole fuj, tak nějak by se dalo mé tehdejší autorské postavení nazvat, a zůstalo by při něm i nadále, kdyby nepřišel samet, který jsem přivítal jak náměsičník po zachmuřených nocích vítá lunu. Týden manifestací na tehdejším Náměstí lidových milicí byl mým týdnem, Ostravský večerník zveřejnil moji oslavu odvahy ostravských studentů, kteří protestní hnutí v našem městě zahájili, a mou myslí se od probuzení až do usínání proháněly nejluznější představy o tom, jak bude od těchto slavných okamžiků u nás vše jiné a ideální, jací skvělí lidé se teď postaví do čela státu, a dají mi zapomenout na mizérii, kdy nám befelovali takoví jako Štěpán a Bilak...

A u těch dvou jmen se pozastavím, protože u nich začíná to, co vám chci sdělit, a k čemu ostatní tvořilo jen úvod. Protože, představte si, že z celého tehdejšího stranického vedení, proti němuž jsem stál v ostré opozici, jen vůči těmto dvěma pánům jsem pociťoval to, co se všeobecně chápe jako nenávist. Byli to jen tihle dva - a ostatní, jako třeba Štrougal, Husák, Adamec Švestka, Lenárt, Colotka a další mi byli spíš lhostejní, nebo mi připadali jako strejci, kteří dělají prostě to, co se od nich zpoza hranic žádá, ale onu známou a až živočišnou zášť jsem k nim nepociťoval. Snad pohrdání, snad i lítost, ale to bylo asi tak všechno.

Možná už tušíte, kam mířím – a máte pravdu. Ano, správně. Ta nenávist ostrá a palčivá, a nikoli už k pouhým dvěma lidem, ale k celému jejich zástupu, schopnemu zaplnit i menší náměstíčko, ta na mě čekala až později, kdy z bůhví jakých zákoutí se do doby sametové a posametové vehnala nikoli duchovní elita, kterou jsme očekávali, třeba taková, která by aspoň v obrysech připomínala nekomunistickou polovinu naší vlády poválečné a předúnorové (Drtina, Stránský, Jan Masaryk, Šrámek), ale dravci, kteří jediní dle kreslíře Renčína věděli, kde je start, a jedině oni mohli tedy onen běh ke kapitalizmu vyhrát. Ano, šlo o závodníky typu Kalouska, Hermana, Štětiny, Schwarzenberga, Havla, Bendy, Halíka, Langšádlové, Nečase, Zaorálka, Němcové, Laudáta, Topolánka, Tlustého, Vidíma a dalších - nicmochrů jednoho vedle druhého a s názory jak doslova opsanými z novin už nesuverénní Druhé háchovské republiky, čili co nejvzdálenějšími od ideálů republiky první i od názorů či odkazu našich nezapomenutelných prezidentů T.G. Masaryka a E. Beneše.

Tzn. že jsme dodneška dospěli do tohoto stavu: Máme republiku skoro svobodnou a skoro demokratickou, které k oproštění od onoho slova „skoro“ chybí už jen odstranit současné jednostranné zaměření našich médií, které pšouk ze Západu prezentují občanům jako symfonickou báseň a symfonickou báseň z Východu zase jako pšouk. Nemáme však pro politický provoz téhle celkem uspokojivé republiky stejně uspokojivé politické vedení, takže jsme se krutým obloukem vrátili do situace naší republiky těsně po jejím vzniku před sto lety, charakterzovanou tímto Masarykovým povzdechem: „Takže demokracii bychom už měli, teď už jen nějaké ty demokraty“.

Masarykova první republika nějaké ty demokraty nakonec přece jen vyprodukovala, zatímco my se od sametu rveme s tímto úkolem zhruba o 10 let déle než Masaryk – a naděje na jeho řešení zůstává daleko v nedohlednu. A v nedohlednu bude i nadále, dokud znovu nebudeme mít média, vyjadřující nikoliv jen jeden názor, ale celou paletu třeba i zcela protichůdných názorů a směrů, a dokud se v nich znovu neobjeví dnes už zcela zapomenutá polemika, podobná např. té, kterou proti sobě v době předúnorové vedli Gustav Bareš a Ferdinand Peroutka, a která nás, tehdejší studentíky, k zájmu o politiku přivedla (a co tak asi může přivést k zájmu o politiku mladé lidi dnes?)

A též dokud se školství nevrátí do dob, kdy se diplomy rozdávaly za vědomosti a nekupovaly se, jak dnes, za peníze, dokud na středních školách nebudou znovu učit středoškolští profesoři a snad i toho skvostného druhu, kteří sepsali Masarykův slovník naučný, a dokud se v celém školském systému neskončí s tak zjevnými šílenostmi, jakými jsou např. inkluze, či nadšená podpora taháků z dílny Ondřeje Hausenblase.

35 komentářů :

 1. Nevím, jestli bych to nazval nenávistí, ale kladné pocity to určitě nejsou.
  Tenkrát mi asi byli lhostejní právě ty špičky. Občas byli dokonce směšní, Bilak, Jakeš, nebo třeba Štěpán. Tu nenávist jsem spíš pociťoval k těm patolízalům dole. Ti, ve jménu spokojenosti svých vůdců, znepříjemňovali život nám plebejcům. Ti rozhodovali, kdo bude, nebo nebude přijat na školu, dostane devizový příslib, nebo dostane umístěnku do pohraničí.
  S žádným vysokým papalášem jsem se tenkrát nesetkal. Ale s těmi přičinlivými poskoky ano.
  Dnes je to zatím naopak. K voličům cítím lhostejnost, ale k Jandům, Gabalům, Němcovým, ...začínám pociťovat skutečnou nenávist. Voliči zpravidla pravdu neznají. Jmenovaní ano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tehdá jste byl plebejec a dnes jste jim též. Stejně jako autor. Pisálci co se nikam neposunuli. Jen ty Vaše nářky dnes padají na jiné hlavy. Co tak se s těmi zkušenostmi a vědomostmi zapojit aktivně do politiky a snažit se ten Vámi popisovaný stav konečně změnit? Čekáte na spasitele? Nebo se nechcete zesměšnit jako Bilak, Jakeš, Štěpán....
   Vaše nářky jsou jen planá slova pro hluchou vládnoucí "slechtu"...
   J.C.

   Smazat
  2. 9:57
   Vámi tři výše jmenovaní jsou proti dnešním vlastizrádcům a kolaborantům ZLATÍ!!!!!

   Smazat
  3. 9,57
   Třeba je to o sebereflexi. Celý život se snažím pohybovat v limitech, které, jak si myslím, ještě dokážu zvládnout. Nikdy jsem neměl ambice být ředitelem zeměkoule. Na rozdíl od značné části politiků, kteří mají sebevědomí na rozdávání. Ale bohužel, často jenom to. Se schopnostmi už to bývá horší.

   Smazat
  4. 10:24
   Ano. O tom nepochybuji.
   J.C.

   Smazat
  5. Tragedie je hlavne v tom, ze i kdyby tady byli demokrate ale i kapitalismus, moc velky rozdil by to pro 75 -95% obyvatelstva nebyl. Zkratka, jestlize socialismus potreboal jen neco malo vylepsit, tady neni NIC dobre, nic jsem tady lepsiho nez bylo za socialismu nenasel. Ale zil jsem 20 let v USA, stale mame jeste hodne dohanet. 40% obyvatel USA nemelo zdravotni pojisteni. V Afganistanu mame jen 270 vojaku, USA mnoho tisic uz 15 let a v zahranici celkem pres pul milionu. Ale i v tom se zlepsime. Uz jsme i okupanti! To za socialsimu se jen nevydavaly knizky L.Mana v 60 tis. nakladu, nejvetsi tragedie pro L.M. Ale zas tolik nevydavanych spisovatelu nebylo (a lidi, co stravili ve vysetrovaci vazbe 58 dni a propusteni jak ja). Ja ted nenavidim daleko vic lidi na zapade a v CZ nez tenkrat na vychode a CSSR. Nastesti, jeste mne nesoupli do vysetrovaci vazby, ale mam z toho strach vetsi ted (i v USA) nez tenkrat, kdyz jsem v ni byl. A muze to koncit jeste mnohem hur.

   Smazat
  6. 9:57 Tak to rozhodně není případ Theresky May! Tato žena je geniální političkou, která vstoupí do světové historie vedle takových velkých mužů a žen jako Vilém Dobyvatel, Alžběta Veliká, admirál Nelson, Winston Churchill či Margaret Thatcherová! Ona dokázala to o čem Cibulka blouzní! Totiž odhalila kdo je a kdo není ruský agent pouhou nadhozenou udičkou! Zcela bez použití psychotroniky dokázala tím dát Putleroj a jeho pátý koloně v EU přes hubu!

   Smazat
 2. Máte pravdu, oba, lidé už znají pouze výsledek toho co se jim uvaří. Zda je to k jídlu nebo ne, ato ještě ne v každé zemi. Ale ingredience, dokonce ani hlavní "matroš" k výrobě kaše, kterou kdo vaří, už jen málokdo. Například obyvatelé Švédska desítky let si papali chutnou kašičku, až ty zbytky, které také obsahovala, dnes jim tu kaši nechutně okořeňují. A bude ještě hůř. A co oni na to. Místo, aby se už teď konečně začali bránit přílivu toho, z čeho jim není nebo jednou nebude dobře, stále kašičku papají a věří, "nějak" bude a my s tím nic nenaděláme. Nejhorší nejsou ti, kteří zlo činí, ale ti, kteří jim to svojí nečinností umožňují (A.Einstein,....). Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže ti Gabalové jsou dnes právě těmi poskoky. Skuteční vůdcové sedí jinde a my dnes neznáme ani jejich jména. My si volíme pouze ty poskoky.
   Vždycky říkám, že politici typu Merkelová, nebo Juncker již dávno minuli pomyslný bod hlouposti. Bod, do kterého mohli říct "zmýlili jsme se". Dnes už jsou v oblasti zlých úmyslů. A pochybuji, že jsou to jenom zlé úmysly jmenovaných. S největší pravděpodobností i oni plní něčí zadání.A jejich voliči jim pilně tlačí káru.

   Smazat
  2. ... já je ale miluju, protože voni, ti tam nahoře, uměj tak náruživě líbat. Včera i pravého demokrata Erdogana. Kam se hrabou na Leonida Iljiče Brežněva!

   Smazat
 3. Oni v žádném případě nejsou hloupí. Cokoliv jen ne hloupí- vědí dobře co činí, a kam to celé směřuje.Máte pravdu pane Hričáku

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Hricáku, jste asi té pravdě nejblíže, ty co vidíme to jsou ti "poskoci", já je ale nazývám slouhy (neplést se sluhy). Ty co to vedou nevidíme, ale myslím, že je tušíme, nakonec nejsou to chudáci, aby mohli "vést" potřebují peníze a to hodně peněz, takže domyslet si kdo jsou není až tak složité. Octli jsme se v analogii normalizace z 70 let, ta dnešní bude o něco horší, má dokonalejší donucovací mechanismy, oproti bývalým normalizátorům nemají strach. Ti bývalí se obyčejných lidí báli, těm dnešním jsou ti obyčejní lidé pro smích.Takže čeká nás cca 20 složitých let.

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, šlo o závodníky typu Kalouska, Hermana, Štětiny, Schwarzenberga, Havla, Bendy, Halíka, Langšádlové, Nečase, Zaorálka, Němcové, Laudáta, Topolánka, Tlustého, Vidíma ... - KDU-ČSL, ODS, TOP09, hlavně neuškodit socanům nebo komunistům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a piráti : https://www.youtube.com/watch?v=h2nLhfPNkgQ

   Smazat
 6. Naprosto souhlasím s autorem článku i s komentáři
  pana Hricáka, a 7:52,7:56
  Václav

  OdpovědětSmazat
 7. Takže všichni souhlasíme, všichni si notujeme, takže to můžeme rozpustit a zpátky do letargie, dříve se říkalo zpátky ke strojům...

  OdpovědětSmazat
 8. Dokud máme co ztratit,těžko se sebereme a pojedeme do Prahy dát najevo svůj názor- s vědomím, že pravděpodobně tou demonstrací nedosáhneme ničeho.Je dobré ale vědět, že podobně smýšlejících lidí je více. Okolo mne je velmi velký vzorek lidí co má své problémy spojené s vlastním fungováním v rámci této společnosti- více či méně vyžívají s platem, nejasná perspektiva...jasné závazky bankám.Až se tohle převáží, můžou být sluníčkáři nepříjemně překvapeni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A není to utopie? Přání otce myšlenky? Pouhý sen?
   J.C.

   Smazat
  2. pokud ztratíme víru a naději, co nám zůstane?

   Smazat
  3. Stále jen to, co máme. STRACH.
   To musí člověk padnout až na samé dno, aby konečně začal něco dělat...?
   J.C.

   Smazat
  4. J.C.- tak teď se pravdě do očí podívejte vy- podle mně musí, protože jinak bychom už spontánně něco udělali a ten augiášův svinčík uklidili.

   Smazat
  5. Vážený pane efpe. Vážím si Vašich názorů a jsem rád, že smýšlíte stejně. V tom Vašem závěru se ale rozcházíme. Tu nejde o spontánnost, ale organizovanost. To je to, co nám chybí. A padnout zcela na hubu..., z čeho chcete brát prostředky na odpor? Zoufalí lidé dělají jen zoufalé věci. Není Vám divné, že ta druhá strana, která je teď na koni, se dokáží více angažovat, více semknout a klidně i zorganizovat protesty, průvody, petice, prohlášení, než ti, kteří z této politiky cítí smrad a křivdu? Je to jen o tom strachu, který KAŽDÝ Z NÁS máme, neboť si nevěříme, nepodpoříme a v případě, že ucítíme, že nám jde o vlastní krk, tak couvneme. A necháme v tom ostatní, nebo jednotlivce a díváme se, jak to s nimi dopadne. O tom to je... Nikdo se nechce obětovat. J.C.

   Smazat
 9. Víš jmenované musí normální člověk nenávidět oni bourají lidské hodnoty.

  OdpovědětSmazat
 10. Kalouskova svoloč nedávno prohlásila že končí demokracie v čr . Dnes jsou proti referendu ! Máme parlamentní demokracii .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:3: Zcela nejlepší je, že vlastně proti referendu je rovněž ČSSD, protože jejich návrh na provedení referenda je vlastně jeho popřením - 800OOO podpisů před referendem na méně významné věci, na významné věci, jako odchod z EU nebo NATA - 4 miliony podpisů, kromě toho - co se mi nechtělo věřit - referendum nemá být na jakési 120 již odsouhlasených zákonů - slyšel jsem to na brifínku Okamury dnes před hodinou, na jejich - sociálních demokratů brifink již jsem nečekal - již to pokládám za ztrátu času, ač jsem sociální demokraty před 8 roky volil. Myslím, že již je volit nebudu. Jedinou volbou jsou komunisté nebo Okamura.

   Smazat
 11. Děkuji panu Manovi za článek i správný občanský postoj. Netušil jsem, že jde o spisovatele, až bude příležitost, pokusím se od něho něco přečíst.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Připojuji se k poděkování předchozího komentátora - 14,25.

   Smazat
 12. STÁLE VÁŽENÝ PANE MANE. Tím jak jste se prezentoval, jako ublížený z doby komunismu po třiceti letech, zařadil jste se mezi ty, co neustále poukazují na to jak nemohli, i kdyby chtěli, mezi tu směsku, kterým snad věřit a kterým určitě nevěřit. Je to jako s celebritami, vedle Agáty Hanychové Donutil. Vy jste se zařadil vedle Němcové, co kradla rohlíky. To jak vám bylo za komunistů ubližováno, jste si mohl odpustit a přenechat havlistům. Je to pryč. Proč bych vám měl věřit vaši statečnost. Takových jako vy jsou desítky ba sta. Proč jste nezůstal nad věcí?

  OdpovědětSmazat
 13. To byli ti jeden den zažraní komunisti a přes noc se z nich stali velkopodnikatelé.Tyhle zmrdy jako Kalousek,Topolánek a mnoho jiných jsme podědily.A další ti vaši veksláci v těch zlodějnách uměli chodit.A pak další STBáci a milicionáři.A takový materiál je ve státní správě nebo v podsvětí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:13
   Nikoliv podědili, ale vytvořili. Dělají jen to, co jsme jim dovolili...
   J.C.

   Smazat
 14. Výše jmenovaní politici Kalousek, Němcová, Tlustý a další ti vystudovali za komunistů.To svědčí o opravdu "vysoké úrovni školství"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tlacháš, školství bylo daleko výš, než je teď. Ti mladí neví, která bije. Vytváří vygumované hlupáky, kteří budou povolnější. Stačí se jen podívat na ankety v youtube a zvedne se ti žaludek z dnešního školství.
   J.C.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.