Reklama

úterý 13. března 2018

Zbyněk Fiala: Palácový otřes v Bílém domě

Zbyněk Fiala
13. 3. 2018   VašeVěc 

Nesnadno vládnout v Americe. Ministr zahraničních věcí Rex Tilerson byl vyměněn, jak se dozvěděl z Trumpova tweetu, a ani neví proč. Zdrojem přesunů je CIA. Její šéf Mike Pompeo přebírá zamini a na jeho místo postoupí Gina Haspelová, první žena v čele této největší světové zpravodajské agentury.


S Koreu bude jednat nový tým. Překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, že chce jednat se severokorejským Kim Čong-unem, přinutilo ministra zahraničních věcí Rexe Tillersona, aby zkrátil svoji africkou cest a spěchal zjistit, oč se tu jedná. Ve Washingtonu si však ani nestačil vybalit, když se dozvěděl, že už ministrem není. Trump mu poděkoval, ve zlém to není, jen to bude dělat někdo jiný. Tillerson se tedy vrací do důchodu, ale jeho štít zůstal čistý, během jeho působení nevznikla žádná nová válka s přímou účastí USA.

Novým ministrem zahraničí se stane dosavadní šéf CIA Mike Pompeo. Tím uvolní místo své náměstkyni Gině Haspelové, první ženě v historii, která usedne do tohoto ředitelského křesla. Trump to zdůvodňuje vyladěním týmu pro nadcházející závažná mezinárodní vyjednávání s Koreou a s obchodními partnery USA.

Jsou to dost nečekané změny, ale nelze se divit, Trump se rozhoduje se rychle. Předmětem obchodních jednání, která teď vyvolávají nervozitu, budou hlavně důsledky zavedení ochranných cel na dovoz oceli (25 procent) a hliníku (10 procent), která Trump vyhlásil bez přípravy po setkání s 15 vedoucími zástupci průmyslu. Původně mělo jít o okrajovou schůzku a byla svolána ministrem obchodu Wilburem Rossem natolik nenápadně, že o ní nevěděl ani šéf prezidentova úřadu Kelly.

Také souhlas s jednáním se severokorejským vůdcem vyslovil Trump bezprostředně poté, co mu byla tato nabídka jihokorejským poslem tlumočena. Přitom ještě v únoru nejvyšší velitelé amerických ozbrojených sil nacvičovali na Havaji útok na Koreu, naštěstí jen na mapách štábního cvičení.

Trumpova rychlá rozhodnutí přitom mají dalekosáhlý dopad. Spuštění protekcionistických cel může vyústit do obchodní války s vlastními spojenci v Japonsku nebo EU. A vyjednání mírové smlouvy se Severní Koreou ovlivni postavení amerických sil v pacifickém regionu.

Ale stejně dobře lze říci, že šlo spíše o pomalá a opožděná rozhodnutí. Trump je dlouhodobě přesvědčen o užitečnosti celní nebo daňové ochrany domácího průmyslu, ale dlouho váhal s jejím použitím. Zatím útočil jen na její překážky v podobě mezinárodních obchodních smluv. Pokus přes daňovou reformu mu moc nevyšel. Rozhoupal se až teď. A také s Koreou nechal zajít vývoj příliš daleko, přitom byl přesvědčen, že má schopnost vyjednat hlavní konflikty – na Dálném a Blízkém východě – lépe než jiný, protože má zkušenosti obchodníka.

Ale ponechme teď politiku stranou, jde o lidi. Také v Trumpově okolí není o překvapení nouze. Z třech nejbližších spolupracovníků, které si přivedl do Bílého domu, brzy nezbude nikdo. Bývalý předseda Národního výboru Republikánské strany Reince Priebus, kterého jmenoval vedoucím své kanceláře, padl už o prázdninách, následován krátce poté hlavním stratégem Steve Bannonem. A nyní byl vyloučen z ranních zpravodajských hlášení také jeho zeť Jared Kushner, protože neprošel bezpečnostní prověrkou. Další zásah přímo na komoru dostala Trumpova mluvčí, za jediný rok už čtvrtá oběť na tomto místě. Opozice nad těmito skalpy jásá, zejména nad odchodem Bannona, ale ten tu byl od toho, aby svými nacionalistickými žvásty uklidnil radikální část elektorátu a Trump byl od tohoto tlaku oproštěn.

Rex Tillerson je podobně jako Trump obchodní manažer. Pro Trumpa měl cenu také v tom, že jako někdejší CEO ExxonMobile vyjednal společný podnik s Rosneftem a měl tedy přístup k ruskému prezidentovi. Jenže bezprostředně po volbách se ukázalo, že tohle je spíše politická slabina, protože Trumpův zájem o urovnání vztahů s Ruskem začal být hlavním terčem útoků na novou administrativu. Místo vládnutí se tak musí Trump věnovat každodennímu úsilí jak odkopnout stále divočejší požadavky zvláštního vyšetřovatele Muellera v jeho touze odhalit zrádné ujednání s ruskou vládou, kterým byly zmanipulovány prezidentské volby ve prospěch Trumpa.

Písek do soukolí tohoto vyšetřování nasypal sněmovní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb, který se vydal samostatně po jedné větvi případu a nyní vydal prohlášení, že svoje vyšetřování ukončí, protože nic z toho, co Trumpovi vyčítají, se nestalo. Jistě, nějací hakeři tu byli, možná i z podnětu ruské vlády se nabourali do amerických systémů a pokoušeli se rozdmychávat nesváry a možná i ovlivnit volby – ale nikoliv ve prospěch Trumpa.

Toto tvrzení má jedinou slabinu, myslí si to jen republikánská většina výboru, zatímco demokratická menšina si myslí pravý opak. Nicméně útok na Trumpa zjevně ztrácí na síle a Tillerson, potřísněný ruskou zkušeností, je možná zátěž, kterou je právě teď vhodné odhodit. Motivace ze stejného směru může figurovat i v převodu šéfa CIA na ministerstvo zahraničních věcí. Jde možná o to, aby se klíčoví lidé zpravodajských služeb intenzivně zaměstnali něčím úplně jiným.

Komické je, že nad personálními zmatky a neustálými hrozbami odvolání prezidenta se klene duha rostoucí ekonomiky a snižování nezaměstnanosti. Samozřejmě, že z těch čísel nevyčteme, kdo z toho má největší prospěch, ale jde o údaje, podle kterých se prezidenti obvykle posuzují. Tak se v tom někdo zkuste vyznat.

- - -

37 komentářů :

 1. Honolulu, jsem zvědavý na Váš názor!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ser na ne, cesi si nezaslouzi informace, staci jim havlovy hovna

   Smazat
  2. 9:23
   Sám seš havlosračka imbecile!!!!

   Smazat
  3. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby vás kremelský židobolševický filcky vopejzaný spatřil - na kilák - dva, vás složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Smazat
 2. I u nás se začínají otřesy:

  Akademická obec a neziskovky chystají Majdan v českých školách!

  https://aeronet.cz/news/akademicka-obec-a-neziskovky-chystaji-majdan-v-ceskych-skolach-v-den-vyroci-okupace-z-15-brezna-1939-poslou-deti-ze-skol-ven-aby-vedly-vystraznou-stavku-proti-demokraticky-zvolenym-politikum/

  5 "TĚŽKÝCH" otázek pro žáky STŘEDNÍ ŠKOLY.
  https://www.youtube.com/watch?v=MCUdMT4_g3I

  České tvrdé jádro
  http://pravyprostor.cz/ceske-tvrde-jadro/

  OdpovědětSmazat
 3. Ahoj, já si myslel, že bych udělal dobře, kdybych vám vyprávěl o husopasce, která běhala nahá po vodě protože byla zmrzlá, ale nakonec se rozehřála a utonula. Připomíná mi to příběh věrného odpůrce Trumpa, který prodělal totéž ale zároveň si nemyslel, že tak tvrdě. To je skutečnost trapasu, který provede mocný tomu slabšímu, když mu teče do bot, jak je vidět v Sýrii. Obama byl slaboch a Trump popleta. Navrhuji nové kolo zbrojení aby bylo možné uzavřít přátelskou smlouvu o odzbrojení. Asi jen tak může dojít ke smíru, protože k němu budete finančně donuceni. Druhou možností, ale mnohem dražší, jsou sankce, které postihnou všechny. Je snadné vyhlásit nějaké takové, které jsou oboustranné, jako například proti Rusku. Nakonec ale lehnete vyčerpáním všichni a nezbude vám než klasicky mezi sebou válčit. Tak proč to moudře nezkrátit, stejně k tomu tedy logicky dojde. Ale asi by nebyla taková zábava s vámi politiky. Takže vám nepovím, kdo ji zachránil, závěr si budete muset zasloužit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plácat chujoviny to ti jde.

   Smazat
  2. To je má specializace, specializuji se na chujoviny, kterým někdo říká chujovina a vůbec je nechápe.

   Smazat
 4. Jen ať se perou usa+eu Rusko představilo nové zbraně a tak se bude jednat s KLDR.

  OdpovědětSmazat
 5. Je to velice úsměvné, nejdříve se dohadují kdo má větší čudlík, už, už Trump začíná válku s KLDR a najednou se bude jednat. Asi si Ušáci myslí, že Kim je padlej na hlavu a nechá se opít rohlíkem. Jelikož Kim dobře ví že ho budou chtít přechytračit a že Amíci jsou nespolehliví a nikdy žádnou smlouvu nedodrží, tak jak to jednání může dopadnout? Jedna možnost tu ale přece existuje, je totiž možné že Kim nečekaně onemocní třeba rakovinou, jako mnoho jiných politiků kteří se Ušákům nelíbili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už nic jiného, tak aspoň tu výhodu to má, že dokud se jedná, tak se neválčí.

   Smazat
 6. Trva mi 1/2 hod. protlacit jednu vetu !
  NEVERTE, zadne officialni verzi !

  OdpovědětSmazat
 7. DUVODEM JE IRAN !

  OdpovědětSmazat
 8. Ctete BREIBART News !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To cesi nezvladnout, neumi anglicky

   Smazat
  2. 9:25
   Ty vaše pindy nikdo rozumnej nečte!!!!☺

   Smazat
 9. Trump řídí stát jako majitel firmy, kdo se na něho škaredě podívá, tak jde. Jenom se člověk diví, že nejvíce proti Trumpovi intrikovala CIA a on se nyní jimi bude obklopovat, podrazí ho, to je jejich styl.

  OdpovědětSmazat
 10. Informace o zablokovani nicka honolulu byla smazana !
  CENZORI, vy politicti cizopasnici, omluvte se Hitlerovi !

  OdpovědětSmazat
 11. CENZORI vy cizopasnici ! Pochcipejte !

  OdpovědětSmazat
 12. Cesi ! Bezohledu na jakou-koliv vasi politickou inklinaci - cenzori jsou nepratele kazdeho z vas !

  OdpovědětSmazat
 13. Zakladni informace o tom co se deje jsou vam upreny a nebo predzvykany.

  OdpovědětSmazat
 14. Ten Trump je neskutečnej matlal...

  OdpovědětSmazat
 15. DUVOD JE IRAN a ty 12:00 vis hovno

  OdpovědětSmazat
 16. Papousku 12:00 cenzori ti nakakali do makuvky !

  OdpovědětSmazat
 17. 11:08 - NEUMI CIST ani Cesky !

  OdpovědětSmazat
 18. Opakuji ! DUVODEM je Iran + dalsich 5 jinych duvodu - mensich !

  OdpovědětSmazat
 19. PREKVAPI-li vas valka - "podekujte" cenzorum !

  OdpovědětSmazat
 20. Cenzori me nesnasi kvuli PRELADU ! Na to co se deje ve Washingtonu nemam vliv !

  OdpovědětSmazat
 21. Cenzory vam upravi informace , aby vas "VYCHOVAVALI" !
  (psssst - oni jsou sulini z orangutanu !)

  OdpovědětSmazat
 22. nick honolulu ma pravdu ! Vase samostatne mysleni je zakazano !
  v.r. CENZOR

  OdpovědětSmazat
 23. Kdo z Cechu bude myslet samostatne, bude prestehovan mezi Cikany a fackovan od rana do vecera v zajmu prevychovy !

  OdpovědětSmazat
 24. Zadny Neonacista nebo Bolsevik, neumi politicky radikalismus , tak umelecky rehabilitovat,
  jako cenzori !

  OdpovědětSmazat
 25. Kdo z Cechu si uprdne smerem neprijatelnym pro cenzory, bude propusten ze zamestnani a dostane penzi 2000 kc mesicne.

  OdpovědětSmazat
 26. Opakuji po desate DUVOD JE IRAN !

  OdpovědětSmazat
 27. Napsat o podpore Iranu pro Damasek nejde, bylo by to smazano ! Napsat o Iranu take nejde ! Napsat o vztahu Iranu a Turecka nejde ! Nic nejde ! Cesko je informacni temno !

  OdpovědětSmazat
 28. BOMBING IRAN! To platilo, platí a vždy bude platit!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.