Reklama

pondělí 19. března 2018

Zdeněk Mahler – spisovatel český

Lenka Procházková
19.3.2018
Několik dní před druhým kolem prezidentské volby jsem telefonovala Zdeňkovi Mahlerovi. Hlas, který se mi ozval, byl tichý a chyběla v něm obvyklá energie. Přesto se náš rozhovor protáhl na dlouhé minuty. Tedy mluvil spíš on. Dodnes ten monolog slyším, ale nebudu se o ty přerývané věty dělit.


Říká se, že jen opravdu moudří tvůrci dokážou své dílo zlehčovat a pochybovat o jeho smyslu. Nedělají to proto, aby byli ujišťováni o opaku. Zřejmě se chtějí se svými tíživými myšlenkami a dotíravými obavami svěřit, a je nakonec věcí náhody, kdo jim právě v takové bilanční chvíli (dni) zavolá. Zdeněk Mahler pochopitelně na displeji viděl, že volám já. Nemusel hovor přijmout, ale od prvotních bojů za korunovační katedrálu mě pokládal za aktivní posilu a časem jsme se stali přáteli.

Pro mě však vždy stál na piedestalu Učitele. Právě díky Zdeňkovi Mahlerovi jsem pochopila a přijala za své, že v Čechách se patos a humor dají kombinovat k výsledku, jehož sdílnost je přístupná široké obci, pánům i kmánům. Pro umělce je kromě talentu, trpělivosti a vůle nejdůležitější cit. A jen Velký vypravěč Zdeněk Mahler mohl dokázat ve své empatii k potřebám poníženého národa ten zázrak, že i v tuhých dobách normalizace se po skončení filmu Božská Ema vestoje tleskalo i ve venkovských kinech. Smysl příběhu jistě „panským“ cenzorům neunikl, ale neměli v té kulturní poušti lepšího scénáristu, který by uchvátil i „plebejce“, a tak film se zaťatými zuby dovolili natočit a pustili do distribuce.

Probouzení, uchovávání a předávání kolektivní paměti je pro nevelké národy jedinou obranou jejich svébytnosti. Zatímco velkým národům stačí hesla, modly a data vítězných bitev, malé národy se udržují společným ideálem, příběhem a jazykem. A mnohdy jsou to právě umělci z těchto nevelkých zemí, kdož svým prorockým hlasem varují okolní svět před blížící se bouří. A bývají světem oslyšeni, protože i „doma“ jsou v menšině. Myslím především na Karla Čapka, na jeho ryzí hlubinný humanismus a v posledku na jeho beznaděj.

I Zdeněk Mahler byl terčem nenávisti za svou lásku k českému národu a úctu k jeho veliké historii. Čelil útokům s kuráží bojovníka a noblesou filosofa.

Jednou jsem v Národní knihovně zorganizovala Mahlerovu přednášku o smyslu českých dějin. Připadala jsem si jako účastnice obřadu, kdy se znovu oprašují základní kameny.

Mahlerova víra, že osudová (nepohodlná) poloha naší vlasti není údělem ale dědičným úkolem, nemůže být jeho smrtí znicotněna. Zakódoval ji do svých knih a filmů. A i když si dnes můžeme připadat jako prodaní (vlastními) a znovu zrazovaní (přespolními), ten dědičný úkol stále trvá. Dokud jej nevzdáme my sami.- - -33 komentářů :

 1. Lidé ducha, jako Havel a Mahler postupně odcházejí, kdo po nich převezme češství?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím pěkně,
   neurážejte pana Mahlera srovnáváním s americkým lokajem a "humanitárním" bombometčíkem nýmandem Havlem !! Havlova zásluha byla jen v tom, že uvedl na českou scénu americké kolaboranty !!

   Smazat
  2. kterýpak Havel, snad ne můj soused?!

   Smazat
  3. Máte li na mysli americkou loutku V.Havla,která byla šíleným osudem presidentem ČR, tak v tom bylo češství jak v prd.li medu.

   Smazat
  4. Nesrovnávej pana Mahlera s tim udavačem,vochlastou, a sviní v lidský podobě!!!!

   Smazat
  5. Srovnávat giganta Mahlera s kolaborantem Havlem, může jen kretén

   Smazat
  6. Zrádce a kolaboranta Havla, opilce, lháře, děvkaře i buzeranta, nevzdělaného idiota, jehož nesmyslné hry nikdo nehraje a nikdo se na ně nevydrží dívat déle než pár minut, nesrovnávejte s Panem Mahlerem !

   Smazat
  7. Pro 18:30
   Těžko mohl být buzerant když byl ženatý, a nevzdělaný také nebyl - cca 45 doktorátů.

   Smazat
  8. Taky že ten přiblblej diskutující s tím Havlem píše tyhle sračky schválně. Provokuje schválně, a baví se tím, že se mu povedlo ostatní nasrat. Takových vší je na všech diskuzích plno. Nějak se zabavit musí -ne?

   Smazat
  9. 19:36
   Doktorát byly čestný od jemu podobných"humanitárních bombarďáků" a to,že byl ženatý neznamená,že nebyl po strejdovi na chlapečky☺

   Smazat
  10. A proč sem - vy praštění kreténi - zase pletete toho strašáka Havla? To by byla pecka, kdyby při úmrtí vaší matky ( manželky, dcery) nějaký kretén žvanil sračky, a jmenoval by nějakou kreaturu. Proč o tom s tím blbem polemizujete? Ať už byl na chlapečky nebo ne, proč si s ním vyplachovat držku pod podobným článkem? Diskuzní smečka z novinek už nemá vůbec žádnou soudnost.

   Smazat
  11. 18:51
   Když už někdo o ty udavačský svini píše jako o elitě a srovnává ho s panem Mahlerem tak holt reagujeme,vadí ti to?

   Smazat
  12. Určitě mi to vadí 19.00! Vyjadřujete tak opravdu hlubokou úctu panu Mahlerovi. Smečka, která si potřebuje denně zaplkat, psát svoje sračky, hádat se, nadávat si, sprostě se urážet - to jste. A ne slušní diskutující. Slušný diskutující by byl tím blbým, úmyslně provokativním žvástem pobouřen, a zcela by ho ignoroval. Pak by ten provokativní blb odtáhl pryč hned. Ale protože tady ty místní roury nasral ( a to on chce) že vůbec nectí pietu vůči zesnulému, a hádají se tady s tím hovnem o hovnech - to ho baví, a bude tady opruzovat dál. A - no tak jo chujové!Hádejte se! Nadávejte si! Havel - Havel.... v diskuzí o zesnulém panu Mahlerovi. Je to vrchol diskuzní úrovně, ale tu vy máte dávno na háku.

   Smazat
  13. 19:09
   Šlo to říct jednou větou.

   Smazat
  14. Souhlas. A kterou?

   Smazat
  15. 20:00
   Nařaďte Havla mezi slušný lidi!

   Smazat
  16. --- s tím Havlem jste trefil kozla, srovnávat to prodejné individum se šlechticem ducha panem Mahlerem, není naivita, ale provokace.....

   Smazat
  17. No dyť! 20.26 - o co jiného myslíte, že tomu blbovi jde? Vždycky přileze pod nějaký článek první a schválně píše blbosti, o nichž ví, že ostatní diskutující naserou, budou nadávat, a tím bude celá diskuze odvedena od tema článku úplně jinam. Je to do jisté míry i neúcta k těm, kteří si dávají práci s těmi články. Píší o voze, diskutéři žvatlají o koze, ale holt díra, nedíra, furt se natírá! Z toho je naprosto jasné, že je úplně jedno, o čem články jsou, diskutéři je nečtou - mají jen potřebu se vyžvanit o tom, o čem chce on. Je to pořád stejné, tady na NR už typické. K článkům se nediskutuje, a provokatéři z toho mají prču!

   Smazat
  18. Nevím proč se v odpovědích na názor uvedený v 16:41 hod. tolik osob s rudým mozkem rozčiluje !! Havel je stejná hodnota jako Mahler, to bohužel oni nechápou!

   Smazat
  19. 20:58
   Udavač byl leda hovno,hodnota rozhodně ne....dokonce ani pro svou vlastní matku!

   Smazat
 2. Vím jenom o jednom člověku, který se s ním mohl rovnat. Byl jím profesor Václav Vilém Štech. V mých představách jediní dva Češi s velikánským „ČE“.

  OdpovědětSmazat
 3. Zemřel Alfréd Kocáb. To byl také velkej ČECH! Jako pan Mahler. Erik.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik měřila, ta nula?

   Smazat
  2. Jste se urcite zblaznil.

   Smazat
  3. ....s tím rozdílem že Fredy Kocáb
   byl vazalem katolické církve...

   Velevážený pan Zdeněk Mahler
   měl jako jeden z mála odvahu
   veřejně katolickou zlovůli kritizovat*

   Smazat
 4. Chovám k vám úctu stejnou jakou k vašemu otci. Mám však pouze jednu výhradu. Pokud máte pocit, že tam u vás v Čechách je to jiné než u nás na Moravě a ve Slezsku tak prosím pokračujte s tím oslovením " u nás v Čechách", mě to opravdu uráží. Z bavte se té pražské povýšenosti, opravdu vám to nesluší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč sem - do článku o odchodu pana Mahlera - pletete národnostní otázky? Co tu plkáte o Moravě a Slezsku a proč? Rozhodně to není jiné, ale jestliže se něco děje v Čechách, proč by nemohla začít konverzace "u nás v Čechách"? Co jste - ješitný Moravák, nebo Slezan? Pražskou povýšenost zatím na NR nepozoruji, samozřejmě když náhodou čtu diskuze k článkům Novinky.cz, je mi z té pražské břečky zle, ale sem to nejspíš neleze. Nicméně nejsem tak ješitnej snob, aby mě vadilo, kdyby někdo řekl "U nás na Moravě"... Vám to hloupé mentorování nesluší už vůbec.

   Smazat
  2. Vy jelito ,nevite, ze vy jste taky češi ?Česi zijici na Morave a ve Slezsku.Tahle republika se jmenuje česká.S tim nic nenadelate.(jedine ,ze se z toho pod.late .Dobre vam tak.)

   Smazat
 5. Lenka Procházková napsala nádherná slova a není to poprvé. Děkuji a jsem moc rád, že existují lidé jako ona...

  OdpovědětSmazat
 6. Mahleruv Masaryk je uzasny a tak mluvi o dnesku ,ze z toho mrazi .Dnes treba pasaž o studentech ,kteri se zucastnili štvanice na sveho profesora .Soucasne "demonstrace" nahnanych deti toto velice pripominaji .Pane Mahlere ,budete nam tady velmi chybet .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Bagoune
   jsme spojeni
   s časem plynoucím
   pojíc ducha pravdy
   s časem jenž dávno pršel.
   ----------------------------------------
   p.s.
   ...neznal jsem tohoto cti hodného muže osobně
   Není to však podmínkou
   ku posílení
   Necítím absenci toliko osoby
   jako sílu ducha jenž je přítomen*

   Smazat
  2. ...omlouvám se pane Bagoune
   jste mně velice sympatický
   Soucit je základní lidská vlastnost
   podmíněná k poznání opravdové lásky.
   Myslím že váš život
   je plnohodnotný.
   Zdenda :)
   to je síla pravdy
   Díky za takové hle zdroje
   a až postavíme sváteční mohyly
   z dobrou náladou těmto mužům
   veselí se provoní krajem
   na památku pokolení děděnou*

   Smazat
 7. pan Jirásek Staré pověsti České
  ...Žila a kvetla příchylnost krve, rodinná láska do
  kolikátého pokolení, pojíc živé s mrtvými, plynoucí čas s tím, jenž dávno již přešel...*

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.