Reklama

pátek 16. března 2018

Zemřel Dr. Ing. Josef Mrázek, CSc.

15. 3. 2018
Paní Mrázková nám prostřednictvím přítelkyně Zdeňky Radičové sdělila, že v noci ze 14. na 15. března zemřel náhle její manžel Dr. Ing. Josef Mrázek, CSc. (*
22.12.1929), který byl našim dlouhodobým spolupracovníkem a přítelem. Vážili jsme si jeho upřímného zájmu o nápravu věcí veřejných a o obhajobu skutečné demokracie v naší zemi. Vedle obhajoby občanských práv vždy zdůrazňoval také sociální práva všech občanů. Aktivně se účastnil společenských akcí, polemik, diskusí, neúnavně publikoval také v Nové republice.  ZDE a ZDE

Velmi si přál, aby se našla skupina lidí, která by se dokázala aktivně chopit jeho představy nového volebního systému, který nese název Spojení 12 .
Z jeho myšlení byla zřejmá jeho dlouholetá vědeckovýzkumná práce, která předpokládá jasné definování pojmů, stálou revizi premis a trvalé prověřování platnosti hypotéz.
Poslední léta zasvětil zejména snaze o kvalitnější, efektivnější a spravedlivější zdravotnictví.

Patří k těm vzácným osobnostem, které nehledíí na osobní rizika a život věnují práci pro druhé.

Je nenahraditelný a bude nám chybět.

16 komentářů :

 1. Neznám mnoho lidí
  kterým se stala pravda životním posláním.
  Jsem smutný
  při vědomý že našemu národu
  zbývá dvacet let do jeho konečné likvidace
  i když vím že jste pořád s námi Josef *
  --------------------------------------------------
  p.s.
  Všem opravdovým přátelům veleváženého pana Mrázka
  přeji se soucitem
  buďme silní
  v dobách těžkých
  ve výročí okupace. Pan Josef nám hodně síly ukázal*

  OdpovědětSmazat
 2. Jiří Jírovec16. března 2018 8:21

  Moje kondolence je dvojí. První patří jeho rodině.

  Ta druhá pak skupině, do které patřil. Neznal jsem Josefa jinak než z textů, které publikoval. Měl jsem velký respekt k jeho energii a většině toho, co napsal.
  Odešel v době, která přestala být "jeho". Josefův tvůrčí mozek se střetl z ignorancí vymytých mozků mladé (a nejen mladé) generace. Možná že právě proto ten svůj vypnul.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..rád bych si přál
   abych v koutku duše neměl pocit že byl vypnut..jako u Pana Muka nebo pana Kryla *

   Smazat
  2. Pane Jírovče, já bych si vypůjčil Balzacův výrok - "největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít".

   Z tohoto pohledu věřím, že pan Mrázek při odcházení ze života neměl důvod považovat jej za promarněný. Mnozí jiní, zvláště ti "ohební", určitě nemají tak snadné bilancování.

   Smazat
 3. Čest jeho památce.
  lada

  OdpovědětSmazat
 4. Pana Mrázka neznám, ale určitě si od něj nějakou publikaci vyhledám, protože po skutečné inteligenci se člověk musí dnes pídit a když se dopídí, tak je to balzám na rozum.

  OdpovědětSmazat
 5. Dokud politická levice nebude v národním i mezinárodním rámci schopna vytvářet a držet kolektivy vzdělaných, přemýšlivých a levicově orientovaných intelektuálů, takových jakým byl pan Mrázek, nebude schopna čelit ideologii pravicové části polit. spektra. Té, která zájmy dolních milionů nereprezentuje a jejich životní úroveň chápe jako "průsak" blahobytu z horních pater společnosti.
  Levice tak nebude mít tolik potřebný vliv na utváření společenského vědomí, pokud i jaký.
  Bez promyšlené vize o fungování moderní společnosti, která by měla být výstupem aktivit těch kolektivů, nemůže levice být pro většinu společnosti natolik přesvědčivou a tím i přitažlivou, aby demokraticky získala většinovou podporu k vládnutí.
  Panu Mrázkovi náleží upřímné poděkování za to, že alespoň jako jednotlivec z řady jiných přicházel s promyšlenými vizemi, jak uspořádat a řídit některé (jemu bližší) sektory či segmenty naší společnosti.
  I mě zde budou jeho názory chybět, a jistě nejsem sám.

  OdpovědětSmazat
 6. Bylo mi ctí být jeho přítelem a spolupracovníkem. Děkuji mu za všechno co mne naučil. Čest jeho památce!

  Štěpán (Štefan) Forgáč

  OdpovědětSmazat
 7. Pana Mrázka jsem osobně znal. Obdivoval jsem jeho aktivity v oblasti boje za práva pacientů. S potěšením jsem četl jeho promyšlené články a litoval, že svými myšlenkami natolik předběhl dobu, že nenašel dostatečný ohlas mezi občany i politiky. Je mi líto, že nás opustil.

  OdpovědětSmazat
 8. I já budu na Ing. Mrázka vzpomínat se sympatiemi, mj. na jeho besedy s Petrem Kužvartem. Věcný a poctivý přístup takových lidí je povzbuzením pro ostatní.

  OdpovědětSmazat
 9. Znal jsem ho pouze z jeho článků. Mám dojem, že patřil to té exkluzivní skupiny osob, které přinášejí nové originální myšlenky. Tím byl pro nás ostatní inspirativní. P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Zde je blog Josefa Mrázka: spojeni.wordpress.com a zde stránky hnutí S12 Spojení: spojeni.org, část snah Josefa Mrázka o lepší lidi v politice. Měl jsem tu čest, s ním a dalšími přáteli spolupracovat.
  Vladimír Rott

  OdpovědětSmazat
 12. Pan Mrázek psal dobře rád jsem četl jeho články.

  OdpovědětSmazat
 13. Josef o sobě nikdy nepotřeboval prohlašovat, že je mu pravda nade vše - a přece jsme všichni, kdo jej znal, věděli, že ji neustále hledá...
  Čím silněji se okolní svět vyznačuje manipulacemi a hloupostí, tím více potřebujeme takové osobnosti, které nám pomáhají držet správný směr. Tato opora ve statečném Josefovi i mně bude velmi chybět...
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.