Reklama

neděle 18. března 2018

Zemřel Zdeněk Mahler. Buďme Čechy, nebuďme lokaji!

Zdeněk Hrabica
18. 3. 2018
Byl z rodu nejryzejšího. Batelovský rodák. Syn kováře. Zdeněk Mahler.
Kdyby byl mladším, byl by to opravdový prezident pro chatrnou zemi v ještě ohroženějším a chatrnějším světě. Chovali jsme k sobě navzájem velkou úctu. Vykali jsme si. Vážnost nelze sdělit ani připodobnit. Ničím a nikdy. Znali jsme se dávno – od nepaměti – osobně i z knížek. Setkávali jsme se, ale nevyrušovali jsme se. Věděli jsme spolu hodně o jednom člověku, kterého popravili dvakrát, jednou Němci za života, podruhé „taky Češi“ po smrti. Julia Fučíka. Ani to však nestačilo. Předseda Spolku za starou Jihlavu Vilém Wodák (Vodák) před málo lety přiložil na stránkách Jihlavských listů ještě žhavější polínko do ohně k plápolající hranici – postavené k Mahlerovu sežehnutí - i za Fučíka.

Zdeňka Mahlera už nikdo nenahradí. Rozsahem znalostí a hloubkou ducha. Jeho člověčina z něj pryštila jako čisťounká voda ze studánek naší Javořice.

Spěchejme vyplnit dluh, který ke gigantickému dílu Zdeňka Mahlera máme. Proč?

Náš svět se třese ve svých základech. Buďme toho pamětliví!

Milý Zdeňku, jak jsme si do poslední chvíle psali, kamaráde, příteli, buďte dlouho ještě s námi se všemi. Nemusíme být první jako Amerika, stačí, když nebudeme nikdy a pro nikoho lokaji! Jak jste nám kladl na srdce - když nebudeme ani plebejci. Když budeme ve své zemi a na světě opravdovými pány.

Foto Cai Zhiyi

40 komentářů :

 1. To byl skvělý člověk, takoví už se nerodí... R.I.P.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím, je to velká ztráta. Upřimnou soustrast rodině.

   Smazat
  2. Skutečná elita Českého národa!

   Smazat
  3. ANO NAPSAL JSTE DOBŘE :
   ON BYL TA PRAVÁ,MOUDRÁ,VZDĚLANÁ ELITA NÁRODA!!!

   Smazat
  4. To je člověk, který uměl burcovat náš národ k velikosti. Buďme spolu s ním hrdí na velké postavy Čechů (jistě i Češek) naší historie. Nejen Ema Destinová, a obdivuhodná rekordní gramotnost, jakou nastartoval Mistr Jan Hus. Tehdy prostí sedláci u nás uměli to, co bylo skryto i feudálům v ostatní Evropě. Jde vlastně o stejné volání, které slyšíme z úst prezidentů Trumpa a Putina. Stejně jako "Udělejme Ameriku opět velkou", "Naše vlast především", musíme tyto ideály bránit před ledabylostí mládí. Jak on říkal, před "Debilizací", která se tak snadno šíří z médií.

   Smazat
  5. Bohužel odcházejí ti nejmoudřejší, vpravdě vlastenci...

   Smazat
 2. Škoda,když promluvil bylo to pohlazení na duši,mělo to obsah a vždy silnou myšlenku. Neznám nikoho podobného..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedna z mála osobností, která se po listopadu 89´ nezdiskreditovala.

   Wikipedie: Názory a postoje
   Podle Mahlera ze strany některých historiků "dochází k masivní revizi českých dějin, přehodnocují se události, jejich smysl, osobnosti". Mahler sám uvedl, že se hlásí "k dějinné lince, kterou reprezentují Karel IV., Hus a samozřejmě Komenský a pak Palacký, Havlíček a Masaryk; tahle linka je pro mě závazná."

   Smazat
 3. Škoda, že odešel.

  OdpovědětSmazat
 4. Byl to velmi moudrý pán,škoda ho.

  OdpovědětSmazat
 5. S některými jeho myšlenkami jsem nesouhlasil. V některých věcech jsem se s ním neshodl. Každopádně velká osobnost, které jsem si vážil. Kdo po takovýchto vyjímečných lidech, kteří nám umírají? Dá se tato osobnost např. srovnávat se současnými samozvanými ,,elitami" národa Drahošem, Svěrákama, Kalouskama, Schwarzenbergama? Naprostá urážka! A naše akademická garnitura celkově? Prostě hnus velebnosti. Čest jeho památce!(doufám, že to nezní příliš komunisticky). M.Radikowski

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Urážíš tu akorát ty, ynteligente. Rozhodně na straně pana Málera nejseš nerozuměl bys mu, tak buď alespoň tiše a nehraj si na jeho ochránce. Tak se tady do toho nepleť hulváte a sprosťáku! neurážej jeho památku.

   Smazat
 6. Odešel v mnoha ohledech velký člověk. Jde o další citelnou ztrátu v dnesni době. Kondolence blízkým...

  OdpovědětSmazat
 7. Neskutečně vzdělaný a lidský člověk. Zůstalo po něm ale obsáhlé dílo a tím bude stále s námi...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díla se musí studovat. Při tom přemýšlet, kriticky hodnotit a memorovat. Kdo dobrovolně tuto řeholi na sebe vezme, a za to bude pro pravdu novodobými historiky - neználky a překrucovači veřejně pomlouván, zostouzen, urážen, vláčen médii a neposledně justicí souzen?
   ----

   Děkuji Vám PANE Zdeňku Mahlere, že jsem Vám mohl naslouchat. Děkuji za Vaší práci pro tuto zem. Upřímnou soustrast všem. Smekám, skláním se, pláči.

   ----
   Lidé, sledujete? Poslední dobou z planety Země odchází laskaví a moudří lidé.
   ...

   Smazat
 8. Veliký vlastenec,vzdělaný a moudrý člověk. Měl jsem pro něho slabost. Upřímnou soustrast celé rodině.

  OdpovědětSmazat
 9. Odešel člověk, který tady mohl ještě 150 roků být, protože pořád by nám měl co říct. Narozdíl od spousty ...cetiletý, kteří tady už 350 let nemuseli být. Upřímnou soustrast rodině a nejbližším. Děkuji za mimo jiné i za Fučíka.

  OdpovědětSmazat
 10. Pana Mahlera jsem milovala a jak někdo už napsal jeho promluvy byly pohlazením po duši. Všechny ty nabubřelé řeči, které člověk slyší jedno jeho povídání smazalo. Krásný člověk a osobnost je osobností za každého režimu a on osobností byl. Upřímnou soustrast rodině. Pláču a děkuji za vše co nám napsal a stačil říct.

  OdpovědětSmazat
 11. Je škoda dobrého a kvalitního člověka, byl to můj tajný kandidát na presidenta. Čest jeho památce.

  OdpovědětSmazat
 12. Úžasný filmový autor. Film "Svatba jako řemen" je jedna z nejlepších českých komedií, "Božská Ema" vlastenecký film o úžasné ženě a idiotech a hochštaplerech kolem ní, bojovník proti "církevním restitucím" a dalším protinárodním křivárnám... budeme vzpomínat. R.I.P.

  Leo

  OdpovědětSmazat
 13. BYL VÝBORNÝ RÉTOR, ALE DEMAGOG VŮČI NAVRÁCENÍ KATEDRÁLY CÍRKVI A JEHO PŘEKROUCENÍ HISTORIE TAK JAK TO DĚLALI BOLŠEVICI,NYNÍ SE JIŽ DÍVÁ TÉ NEJVYŠŠÍ PRAVDĚ DO OČÍ ZDA OBSTOJÍ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měl svůj názor a pohled na historii. Na tom není nic špatného. Samozřejmě, že se mohl mýlit, na tom není nic špatného. To, že s ním v něčem nesouhlasím, mu nic neubírá na jeho velikosti. M.Radikowski

   Smazat
  2. V tom, že katolické církvi "její" majetek nepatřil, se nemýlil! Že bojoval proti odcizení katedrály spolu s paní Lenkou Procházkovou a vyhráli, to je také pravda. Demagogii tu trousí jen Anonym 16:42!

   Leo

   Smazat
  3. To co se vám jeví jako demagogie, je možná jen pohled člověka, který je schopen vidět všechny souvislosti, celou škálu příčin a důsledků, které vy nejste schopen obsáhnout. Protože pan Mahler dokázal absorbovat neuvěřitelné kvantum znalostí, pospojovat vše svým brilantním myšlením a schopností chápat, pro nás často utajené, souvislosti.

   Smazat
  4. Velká písmena v celém textu malost obsahu textu nezachrání !!!

   Smazat
 14. Pan Mahler byl představitelem toho lepšího v člověku. Čest jeho světlé památce. R.I.P.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 15. LEO OPAKUJEŠ JEN BOLŠEVICKOU A MAHLEROVOU DEMAGOGII. KATEDRÁLA JE ODSLOVO KATEDRA- UČITELSKÝ STOLEC KATOLICKÉHO BUSKUPA JEMU SVĚŘENÉ DIECÉZI, KATEDRÁLU ZAPOČAL STAVĚT CÍSAŘ ŘÍMSKÝ KRÁL ČESKÝ KAREL IV. KE CTI a CHVÁLE BOŽÍ A CÍRKVI, KTEROU ZALOŽIL KRISTUS VŠECHNY KATEDRÁLY PATŘÍ CÍRKVI,TO ŽE JI KOMUNISTI A BEZVĚRCI UKRADLI NIC NA TÉTO PRAVDĚ NEZMĚNÍJEN OPKUJEŠŽVÁSTY CO TĚ UČILI KOMUNISTI VE ŠKOLE A MAHLER JEN TUTO DEMAGOGII A NE PŘÁTELSTVÍ VŮČICÍRKVI JEN PŘIŽIVOVAL.DNES JIŽ JEHO SKUTKY JSOU BOHEM ZVÁŽENY A SEČTENY.TÍM ŽE BOJOVAL PROTI CÍRKVIBOJOVAL PROTI SAMÉMU BOHU A IKDYBY HO TICÍCKRÁT ATEISTÉ OSLOVOVALINIC S TÍM NENADĚLAJÍ, TAKOVÁ JE BOŽÍ PRAVDA.GEORG.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby blbí tlačili vlak,tak Ty se nejvíc nadřeš.

   Smazat
 16. Škoda, že musel energii a asi i nervy ztrácet s tou nekulturní kulturní a politickou frontou. Tedy s její protičeskou částí. Co všechno by byl ještě schopen napsat, kdyby ho nedehonestovali a neotravovali mu život. Rodině soustrast a nám ostatním díky za slušnost a úctu.

  OdpovědětSmazat
 17. Pro mně byl pan Mahler hotovým zjevením. Nejen že byl vzdělaný a věděl ohromné množství informací o osobnostech našich dějin, o naší historii, o naší zemi... Ale především to byl člověk s velkým srdcem. Dokázal vidět na lidech o kterých mluvil to nejlepší a vždy se snažil ukázat to i nám ostatním. Soucítil a miloval tak jako nikdo jiný v mediálním prostoru. Jeho krásná promluva o opakovaném obrození českého národa prostřednictvím plebejců z chalup mi dodává naději, že náš národ přežije i tuto dobu bez ztráty našeho krásného jazyka. Připomínám si jeho slova když projíždím centrem Prahy tramvají a míjím cizojazyčné nápisy nad většinou obchůdků, hotýlků, kaváren a jídelen... Čeština téměř vymizela, je to skličující, ale díky panu Mahlerovi doufám, že není vše ztraceno. On pro mně byl a pořád je krásným teplým světlem.

  OdpovědětSmazat
 18. Nějak jsem to nepochopil s tím Fučíkem, zde mi zřejmě něco uteklo. Mohl by to tu někdo nastínit? Díky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na internetu je toho víc, já jsem našla jeden rozhovor kde se vyjadřuje k více věcem, i k té katedrále. O Fučíkovi mluví pěkně, jak je jeho zvykem, snaží se vidět jeho osobnost co nejpravdivěji:
   https://www.novinky.cz/kultura/157303-zdenek-mahler-nemame-prebytek-hrdinu.html

   Smazat
  2. Zdeněk Mahler jako jeden z mála Čechů se od své univerzitní dizertace věnoval osobnosti Julia Fučíka a jeho díla. Nebyl k němu nekritický, ale pravdivý. Nenechal se zviklat zběsilému tažení po listopadu 1989. Postavil se na obranu popraveného, který se nemohl bránit. Přečtěte si jeho projev po znovupostavení zbouraného pomníku na Olšanských hřbitovech...před několika málo lety.

   Smazat
 19. Takoví giganti jsou v Česku už, bohužel, opravdovou vzácností. Jak obrovský rozdíl oproti politikaření povrchní umělecké fronty.

  OdpovědětSmazat
 20. Tohoto pána jsem měl vždycky rád. Sice na můj vkus mluvil vždycky takovým stylem, který mi není úplně nejbližší, ale člověk z toho vždycky cítil takovou zaujatost pro věc, takovou opravdovost, a tu poctivost v té znalosti, a tu lásku k domovu a naší vlasti, a víru v sílu národa, z pozice obyčejným lidem blízkých. Takže říkám jenom samé pěkné věci, neboť kdybych chtěl říct něco kritického, tak bych raději mlčel. Je to taková tragédie v životě lidském, že je tolik lidí, které my mají co říct a tak rád bych se s nimi někdy setkal, ale nikdy k tomu dosud nebyla příležitost,a jak k ním najít cestu. Snad stačí, že o sobě víme, že jsme spolu nějak propojení a že víme víc, než si jsme ochotni připustit. Není větší tragedie, řečeno s Jiřím Ortenem, než projít kolem bratra a nepoznat ho, neboť to je horší než všechna nenávist světa.Kéž bychom měli všichni k sobě blíž a měli k sobě navzájem slitování, jinak není žádná naděje.

  OdpovědětSmazat
 21. Zdeňka Mahlera jsem potkal osobně jen jednou v životě a to v oddělení klasické hudby Bontonlandu na Václavském náměstí 1. Tuto vzpomínku chovám jako hřejivý moment, kdy jsme si navzájem vyměnili nejen vizitky, ale také dojmy z různých četných provedení symfonií Gustava Mahlera, k němuž jsme vzhlíželi jako k nejvyšší autoritě Evropské hudby z přelomu 19. a 20. století. Ano jeho encyklopedické znalosti sahaly i do oblastí, které mnozí jeho současníci a spolupracovníci asi neznali. Jen doufám, že jeho dílo literární nebude přehlíženo nastupujícími generacemi a rovněž doufám, že nebude ostřelováno nějakými cizorodými multikulti apologety. Zdeňku odpočívejte v pokoji.

  OdpovědětSmazat
 22. Opravdu čeští velikáni nemohou být, protože se "elita" národa zabývá "vepřovým" holocaustem či stěhováním české ambasády do Jeruzaléma. Na to jsou peníze, když mají poslat na klokánky, tak ani náhodou.

  OdpovědětSmazat
 23. Prof. Mahler pocházel z městyse - Batelova - do kterého dojížděl mladý Karel Havlíček ke svému strýci - faráři. A tam také Havlíček napsal svoji dumku na Batelovském vršku. Jistě i Mahler mnohokrát poseděl na tom místě a zahleděn nejen k západu přemýšlel o Češích, Slovanech a jejich orientaci podle světových stran. On nebyl kam vítr a plášť, on nebyl světoběžník, ale světaznalec, on byl v naší zemi pevně ukotven!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.