Reklama

úterý 13. března 2018

Žít z grantů, fakturovat státu a pak se vysmívat divákům, kteří to celé platí? aneb Kulturní fronta zkazila Lva a udělala si z oslavy filmu politickou

13.3.2018  ExpresCz
Pohár trapnosti přetekl na ceremoniálu Český lev. O oceňování českého filmu tentokrát vůbec nešlo, hlavním bodem pro jednotlivé aktéry na pódiu bylo předhánět se v tom, kdo to více nandá prezidentu Miloši Zemanovi, nepohodlným kritikům České televize i průměrnému českému voliči, který přece nic nechápe.

Po „svátku demokracie“ v podobě srocení se na náměstích ve vybraných českých městech si kulturní fronta nenechala ujít další příležitost, jak zaútočit na stávajícího prezidenta, výsledky svobodných voleb i inteligenci českých voličů. Umělci využili přímého přenosu na veřejnoprávní televizi a s náležitou pompou vytroubili divákům, co si myslí o stávající politické situaci v zemi.Svěrák zahájil „obranu útokem“, Najbrt se ztrapnil


Hned na úvod se „vyznamenal“ režisér Jan Svěrák, který vystoupil před zahájením přímého přenosu z předávání Českých lvů a označil kritiku České televize, kterou v inauguračním projevu pronesl prezident Miloš Zeman, za největší útok na její nezávislost za posledních dvacet let. Zároveň přečetl text nazvaný Pět vět na obranu České televize. Jen těžko omluvitelný faul. Pokud by kterákoli politická síla nebo zájmová skupina v ČR chtěly mediálně protlačit text nějaké vlastní petice, rozhodně by k tomu nemohly tak snadno využít kteroukoli z televizí.
Jan Svěrák před zahájením přímého přenosu z Rudolfina přečetl text na obranu ČT.


Vyloženě směšný byl potom výrok režiséra Marka Najbrta, který téměř dva měsíce po svobodné prezidentské volbě vyzval: Nevolte Zemana. Vzkaz a jeho smysl možná nakonec nepochopil ani on sám. Na ostudě nic neubere ani pozdější vysvětlení, že šlo o performanci s odkazem na scénář jeho filmu.


Večer, jenž měl být přehlídkou a oslavou českého filmu, nezvládla ani moderátorka Adela Vinczeová, která jen sekundovala přehlídce politických proklamací a trapnosti. Kdyby na pódiu chyběla, asi by si toho ani nikdo nevšiml. Snad kromě několika perliček, ve kterých se z Čechů snažila dělat blbce. Hlavně že několik hodin před přenosem průvodkyně slavnostního večera slibovala, že politiku na Lvech řešit nechce a nebude.


Zeman možná přestřelil, ale pořád šlo jen o kritiku


Zemanův inaugurační projev lze jistě hodnotit negativně. Možná byla jeho kritika České televize řečena v nevhodnou chvíli a možná byla i příliš příkrá. Ale byla to pořád jenom kritika. Nutno podotknout, že kritiku jako útok vnímali vždy především komunisté. A kulturní fronta, historicky vzato, jako opora několika totalitních režimů nemůže mít čisté svědomí. Brát Zemanovu ostřejší kritiku médií jako útok s přímými následky je tedy poněkud přitažené za vlasy.

Je poněkud absurdní sugerovat veřejnosti, že Zeman může mít přímý vliv na případný „rozvrat“ v České televizi. Poslanci nejsou malé děti a je jenom na nich, jak ve vztahu k budoucnosti a hlavně hospodaření ČT rozhodnou. O dalším osudu České televize se tedy bude rozhodovat jinde než na Hradě v Zemanově nebo Ovčáčkově kanceláři.

Moderátorka Adela Vinczeová (za svobodna Banášová) působila prkenně a chvílemi ztrácela kontrolu nad tím, co se děje na pódiu.


Český lev dostal nálož, vyváženost zůstala „za dveřmi“


Zástupci kulturní fronty měli celý večer plná ústa demokracie, nezávislosti a svobody. V České televizi vše údajně funguje a šlape dobře. Nikdo z nich nezmínil producentské aktivity ČT, díky nimž má ansámbl režisérů, herců a dabérů pohádkové příjmy, a jsou tedy na zaběhnutém sytému v podstatě závislí. Nemají proto Českou televizi bránit spíš ti, kdo ji platí, než ti, kteří z jejího rozpočtu peníze získávají?

Český lev dostal pořádnou nálož. Ačkoli se vysílal na veřejnoprávní televizi, byl notně nevyvážený a agresivní. Trapné expozé na ČT ukázalo, že ve společnosti se skutečně rozpoutala „studená občanská válka“. Souboj zástupců nikým nevolené a nikomu neodpovědné „pseudoelity“ a normálních zastánců liberální demokracie, kteří v několika proběhlých volbách vyjádřili svůj názor.

Přikrmovaná nespokojenost bude mít v příštích dnech pokračování, kde jinde než na náměstích.

- - -


 

28 komentářů :

 1. Ale přátelé
  je to jedna a ta samá parta.....
  Stejně tak jako říšská orlice Matoni
  polyká České slavíky
  stejně tak si troufá ochočit českého lva*
  -------------------------------------------------
  p.s. pardon tt *

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://rejstrik-firem.kurzy.cz/14706725/karlovarske-mineralni-vody-as/

   Smazat
 2. Svěrač by měl dostat pořádnou n a k l á d a č ku a pak by možná tu sprostou tlamu zavřel.Je to jeden z největších hajzlů placených z našich daní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..zamysli se
   a nenech se ovládat vztekem.
   Chceš aby Svěrák změnil názor ?
   A nebo chceš rozdávat nakládačky ?*

   Smazat
  2. Sverače a spol by hlavně měli odstřihnout od veřejnoprávních cecíků. Pak by se konečně ocitli v umělecké realitě.

   Smazat
  3. Já nechci ze svých příjmů Svěrače platit,to je vše.

   Smazat
  4. Já bych název svěrač prostě nahradil výrazem "řitní otvor" a posadil bych ho do míst, kde mají normální lidé ústa.

   Smazat
 3. Protest Proti Lžím České Televize - Václavské náměstí 14.3.2018 v 19:00:
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/1500-protest-proti-lzim-ceske-televize-uz-to-zacina

  OdpovědětSmazat
 4. Když se podíváte na přiblblou židovku Banášovou,tak musí být každému špatně.Pořád jedni a ti samí,za peníze občanů si hrají na výkvět společnosti.Každopádně,přestat to financovat státem,ať si to dělají za své.

  OdpovědětSmazat
 5. Co se ocení Českým lvem a vychválí se do nebe je nakonec nekoukatelná slátanina. Ignorujme jajich díla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ignoruji již minimálně 15 let. Ale oni stejně dostanou peníze z našich poplatků ČT.

   Smazat
 6. Tenhle pořad byl marnej už před patnácti lety. Nedokážu si představit, kam to mohlo za tu dobu ještě zdegenerovat a ani na to koukat nebudu.

  OdpovědětSmazat
 7. Po hodně dlouhých intervalech (měsíce, roky) se podívám na nějakou českou tvorbu - film, zábavu ap. a pokaždé zjistím, že se propadla zas o nějaký stupínek níže. Nezdá se mi, že bych byla kdovíjak náročná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Bába z ledu,brutální téma,ale po pravdě, kdo se na tento film rád a s chutí podívá někdy znovu? Vydržet jednou až dokonce chtělo docela sílu.Nejtrapnější byl smích na závěr.

   Smazat
  2. Ještě brutálnější byla na nedávné demenstruaci Bára k ledu. To byl pohled.

   Smazat
 8. Škoda že na "českooskarovem" koberci se předváděli naše celebrity (drive kurvy) celé zahalené. Výjimkou byla přítelkyně mladeho "umělce" Myšika. Po pravdě nic moc, asi zapomněla doma podprsenku...
  To vloni v Cannes, to bylo jiné pokoukání. Snad to dorazí pristi rok i k nám.
  Už se těším na ten chlupatý rozkrok "umělkyně" Vášáryové

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pardon, "předváděly".
   Ale jinak dobrý... myslím ten "umělecký dojem" z levú (a který z umělců ho letos rozbil ??)

   Smazat
 9. Tak jak spanchartěli režiséři, tak zvaní umnělci(notorici)tak šla do kytek i ta naše kultůra. Už hodně dlouho jsem neviděl nic umněleckého.Naposledy film, který se dá shlédnout byl natočený za socíku.Ty vaše ordinace, zahrady, ulice na to se nedá koukat. Je to udržovna příživníků,kteří si z rozmaru říkají umnělci.

  OdpovědětSmazat
 10. Není právě toto otázka vhodná pro referendum? Vždyť lidé si tuto instituci povinně platí!Nemůžou sami o sobě stále tvrdit jak jsou dobří, když lidé jsou nespokojeni.Z jejich peněz pak žijí umělci, kteří je mají za nekompetentní lůzu.

  OdpovědětSmazat
 11. Koho zajímají názory herků a héreček? Točí to za každého režimu, vyjadřuje se to pro každý režim, co je u moci. Čest několika málo výjimkám.

  OdpovědětSmazat
 12. Právě marodím, tak jsem na youtube zhlédl vychvalované dílo "BÁBA Z LEDU". Musím konstatovat, že to ve mě zanechalo hluboký umělecký zážitek. Nyní vážně, už dávno snad každý vidí, že podobné stupidity, jako je Slavík, nebo Lev atd. jsou pouze o zvidetelnění, rautech a ožíračkách pro jistou skupinu vyvolených (nadlidí), kteří se poté vzájemně ocení a spodinu informují o svoji nadřazenosti a vyjímečnosti. Už hodně dlouho na tento plebs nekoukám, vždyť je to pořád dokola.

  OdpovědětSmazat
 13. Bába z ledu : OSKAR :-) :-) :-)
  Marcel

  OdpovědětSmazat
 14. Adela neni zadna havloslepice ,bylo ji evidentne velmi trapne z tech fanatickych svazaku.Jeji rude tvaře o tom svedcily.

  OdpovědětSmazat
 15. Ti samí šmejdi(umělci) co hailovali za Heidricha, potom podepisovali chartu a když to neklaplo, tak zase antichartu a co vlezou do každé pr... jen když z toho něco kápne a navíc mají tu jedinou pravdu a všichni kdo nesouhlasí jsou tupci. Umí si někdo představit svět bez nih?

  Trumbelínek

  OdpovědětSmazat
 16. není třeba komentářů. stačí se dívat do tváří té obřezané zběře.

  OdpovědětSmazat
 17. No jo o nic sem nepřišel s eu+usana věčné časy a nikdy jinak to už tady bylo.

  OdpovědětSmazat
 18. Z Českého Lva se stala smradlavá prodaná Hyena.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.