Reklama

pondělí 2. dubna 2018

70 milionů dolarů za zkoušky chemických zbraní: laboratoř v Portonu Down (GB) pracuje pro USA!

Jiří Baťa
2. 4. 2018
Biologická laboratoř, v blízkosti které žil dvojitý agent Sergei Skripal a jeho dcera, testovala v posledních letech britského předchůdce "Novičoku" - jedovatou látku VX. Shodou okolností byly prováděny pokusy na morčatech. Stejné morčata dříve choval i Skripal a to do doby, než bývalého plukovníka GRU otrávili. Samotné britské laboratoře dlouhodobě studují a testují toxické látky na kontraktech s USA za několik milionů dolarů a pozorně sledují vývoj v Rusku. V Portonu Down pečlivě zkoumali uspávací plyn, který byl rovněž postřikován speciálními službami při vypuštění rukojmí v ruském Divadelním centru Dubrovka v roce 2002.

Ex plukovník Sergej Skripal a jeho dcera Julia byl otráven před více než třemi týdny, aniž by se šetření blížilo k odhalení případu. Na začátku britská média uvedla, že mohli být otráveni v restauraci v nákupním centru ve městě Salisbury, na hřbitově nebo v autě. Scotland Yard přišel s novou verzí, neboť nejsilnější koncentrace „Novičoku“ se prý nacházejí na klice domovních dveří Skripalova domu. I přes naprostý nedostatek oficiálních důkazů to však nijak neovlivňuje tvrzení Londýna, že otrava Skripala a jeho dcery je práce Ruska.

Mezi tím byly zjištěny další podrobnosti o činnosti Laboratoře Věda obrany a technologie (Dstl) v Porton Down, který je jen 13 kilometrů od místa, kde Skripal s dcerou žili. Jak již bylo zmíněno, v uzavřené státní Výzkumné instituci jsou studovány vlivy chemických, biologických a radiologických materiálů na bezpečnost a stav britské armády. Program CBR Service zkoumá fyzická rizika biologických a chemických zbraní a vyvíjí prostředky pro jejich identifikaci a monitorování. Bez tvorby jedovatých látek a pokusů s nimi je taková práce v laboratoři nemožná. To potvrzuje vyšetřování o aktivitách Dstl., prováděné bulharskou novinářkou Dilyanou Gaitandzhievy, která byla zveřejněna před několika dny. Ze zprávy vyplývá, že britská laboratoř pokračuje v provádění pokusů s chemickými zbraněmi pro ministerstvo obrany Spojeného království a USA. V roce 2015 laboratoř dokonce zkoumala vliv toxických látek VX a VM na morčata. Je ironií, že na základě výzkumu VX byly navrženy jako „začátečníci“, dvě morčata, které žila v domácnosti bývalého plukovníka GRU. Všechny práce na výzkumu a studiu toxických látek ex-plukovníka Skripala se nacházejí v Dstl.

Předchůdce "Novičoku" v Portonu Down

Vývoj a výzkum "Novičoku" byl pozitivní reakcí Sovětského svazu na vytvoření britského jedovatého agenta (plynu) VX, který sloužil jako model pro sovětské vědce. "Rookie" je skupina agentů modelovaných na základě VX s nahrazením různých chemických skupin za účelem zvýšení letality. VR, Substance 33, A-232 a A-234, stejně jako všechny typy "Novičoků“" jsou vysvětleny a popsány v článku na webových stránkách University of Melbourne profesora George Breytberga.

Otravná bojová látka VX byla zakázána v r. 1993, kdy byla přijata Úmluva o chemických zbraních. Pokusy s toxickými činidly se ale nezastavily a tak např. 8. dubna 2015 se na webových stránkách amerického Národního centra pro biotechnologické informace se objevil vědecký článek 8 britských vědců z Laboratoře Věda obrany a technologie (Dstl) v Porton Down o tom, jak byla provedena „Studie toxicity a zdravotních protiopatření na VM a VX». Tyto práce byly financovány britským ministerstvem obrany a byly tím vytvořeny podmínky doporučení pro zničení chemických zbraní v Sýrii. Esence, které laboratoř syntetizovala jako jedovaté látky VM, VX, jejich směs a účinky testovala na morčatech, aby zjistila dopad a účinky na lidi. Jak je také zmíněno, všechny chemikálie, které byly použity k výrobě VM a VX, byly zakoupeny ve Velké Británii od společností Perkin-Elmer a VWR.

(Podrobnosti: https://eadaily.com/ru/news/2018/03/31/70-mln-za-testy-himoruzhiya-laboratoriya-v-porton-daune-rabotaet-na-ssha?utm_source=push)


12 komentářů :

 1. Nemá smyslu stále vysvětlovat něco o "novičoku",většina těch kdo to sledují,tak museli dojít k názoru,že je to plánovaná provokace ovšem velmi naivně provedená a začínající být nudná.

  OdpovědětSmazat
 2. Rusko adresovalo Britům k odpovězení 14 případných otázek, a dokud na ně nedostane odpověď, je téměř zbytečné spekulovat.
  ----
  Zajímavé bylo i nedávné mediální vystoupení Generálního ředitele OPCW Haag, který se mj. zmiňoval o tom, že vzorky, které byly té organizaci předány z Británie, budou v Haagu analyzovány po dobu několika dalších týdnů. Je to doba obvyklá a potřebná k izolaci charakteristických komponent (metabolitů aj.) z analytu a k navazující identifikaci vlastního jedu.
  To ovšem britská dvojka těch jejich vládních pomatenců (Mayová & Johnson) věděli prakticky hned po skutku nebo to alespoň tvrdili, že to vědí! Pokud to ovšem nevěděli ještě i před tím než byl dvojí agent a jeho dcera otráveni.
  Dodnes však britská strana nepřinesla jeden přesvědčivý důkaz o přesné identifikaci té které látky ze skupiny tzv. novičoků jako příčiny té otravy, natož důkaz toho, že byl podán někým z Ruska na příkaz ruské státní administrativy či samotného prezidenta Putina!
  Ale jako důvod k osočování to bylo dobré jak pro samotné brity, tak i pro všechny "solidarizující se" EU politiky, kteří tak hanebně selhali v otázkách právního posouzení skutku a jeho viníka, jakož i otázkách mezinárodních vztahů s Ruskem. Jejich jednání a konání tak nelze považovat za nic jiného než vědomou (ničím jiným než záští motivovanou) provokaci v jejich programové konfrontaci s Ruskem.
  A právě toto pro nás vůbec není dobrou zprávou! ...

  OdpovědětSmazat
 3. Zkrátka to bylo zdařilé cirkusové číslo. Otrávená dcera se údajně již těší dobrému zdraví, údajně otrávený taťulda také ještě nezesnul. Vůbec nechápu, o čem je pořád řeč. Nechápe to nikdo. Pokleslý cirkus -šašci, klauni, mluvící slon.Společnost elit v každém státě už je zdegenerovaná, chtělo by to nějakou novou vlnu proletariátu. Prachaté žoky peněz a političtí žongléři už definitivně zblbli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stavim sa, ze zazracne z mrtvych vstana dcerenka v priebehu par dni bude mat nehodu, alebo pokus o samovrazdu, mozno ju iba nahodou zrazi auto, alebo v plnej rychlosti vrazi do steny, pri uteku z nemocnice...

   Smazat
  2. Ale kdepak! Naopak - někam ji uklidí, bude opečovávána, a zpracovávána, dobře zaplacena a instruována, a pak promluví do medií. Kdyby totiž měla nehodu, bylo by to náramně podezřelé, a těžko by to mohli taky našít na Rusko. Vyčká se, až celý ten cirkus utichne a skončí, a bude mediální ticho po pěšině, protože se mezitím vynoří jiné, ještě lákavější a více šokující kauzy, které novičok přebijí. No a potom (někdy možná) o tom bude natočen film, kde bude vystupovat i ten otrávený taťulda, protože se mu také podařilo "zcela náhodou" přežít a uzdravit se, pak bude pátrat po dceři, s pomocí různých agentů se mu podaří ji vypátrat, dojde na radostné shledání a happy End, oba budou slavní, a budou za mediální hvězdy. Proti komu budou pak "svědčit", v této fázi ještě nelze předjímat.

   Smazat
  3. Samozrejme s vyhostenim 60 ruskych diplomatu z USA bez duvodu,/ bez vysetreni celeho pripadu/, stopy vedou primo do CIA.

   Smazat
  4. Vychazi najevo ,ze to neni a nebyl Novicok ALE NAKAZLIVA NEMOC Silenych krav /Mad Cow disease/.
   Sirena velmi rychle..na cele vlady i jednotlivce za zapade...
   Jde o to jak to zatlouct a proto se nesmi rusove nic dovedet.

   Smazat
 4. Článek je lehce zmatený, jak se to panu Baťovi občas podaří (zvlášť ta pomotaná srandovní část s morčaty), ale zdrojový článek v ruštině je velmi dobrý. Diljaně se už pár takových podařilo. Naposledy s vývozem východoevropských zbraní do Sýrie přez diplomlinku Azerbajdžánu. Komplexní, přesné. Škoda, že my máme jen Petrušku P., čečenský kobereček.

  OdpovědětSmazat
 5. Vím, že nic nevím. Překvapuje mě, že všichni všechno vědí, ale nejvíc mě děsí že někteří to vědí dřív než se něco stane. Jak u smrti slov.novináře, tak u otravy
  rus. špiona, víme bez vyšetření, kdo je viník.

  OdpovědětSmazat
 6. Už prosím tohle téma nééé.

  OdpovědětSmazat
 7. najprv máme obeť, s potrebnými symptómami pre spustenie obviňujúcej kampane, inak to nejde, národ a svet chce a musí byť klamaný

  OdpovědětSmazat
 8. A naše bojechtivá vláda pod vedením premiera Babiše, ministrú (všeho znalých) Martina Stropnického a Karly Šlechtové vyrazili do boje. Nikdo s nimi nechce válčit a na Rusa se bojí. USA a i gen.Pavel občas "trousí".

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.