Reklama

neděle 15. dubna 2018

Americké fiasko na syrské obloze: "Chytré" Trumpovy rakety

14. 4. 2018      zdroj
Večer 13. dubna ve 20:30 washingtonského času (14. dubna 3:30 moskevského času) prezident USA Donald Trump přednesl poselství národu, ve které oznámil zahájení vojenské operace proti "režimu Bašára Asada". Americký vůdce obvinil syrské orgány, že použily chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu města Duma na východ od Damašku. Trump nezapomněl zmínit Rusko a vyčetl mu "nesplnění povinnosti ohledně zničení chemických zbraní v Sýrii".


"V roce 2013 ruský prezident Vladimír Putin slíbil světu, že zaručuje zničení značného množství chemických zbraní (v arzenálu Sýrie - EADaily ). Nedávné útoky Asada a dnešní reakce jsou přímým důsledkem neúspěchu Ruska při plnění tohoto slibu", uvedl Trump.

Takže prezident USA tak ještě před zahájením úderů a vyhodnocení jejich vojenských a politických výsledků položil, pokud třeba ne veškerou, ale velmi "podstatnou odpovědnost" za to, co se děje v Sýrii a kolem ní na Rusko.

Následně po poselství Trumpa zahájily válečné lodě a letectvo USA, Velké Británie a Francie údery na cíle v Sýrii (přesná doba útoku - od 3:42 do 5:10 moskevského času).

Účinnost úderů z vojenskéko hlediska, ještě před shrnutím výsledků, se zdá být extrémně nepřesvědčivá. Snad jediným Trumpovým úspěchem je pro dnešek jeho politický úspěch v podobě přiklonění se britské premiérky Theresy Mayové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ke společným úderům ...

Syrské zdroje potvrdily, že úderům byly podrobeny pouze provincie Damašek a Homs. Dřívější fámy o útoku na provincie Hama, Aleppo, Latakia a Suweida byly vyvráceny.

Syrská vzdušná obrana úspěšně zachytila ​​71 řízených raket ze 103 vypuštěných americko-britsko-francouzskou skupinou, oznámil 14. dubna na briefingu Ministerstva obrany RF náčelník Hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF (OS RF) Sergej Rudský.

V Generálním štábu OS RF jsou tyto výsledky, přesněji absence výsledků výše uvedené "trojice", považovány za úspěch - všechny řízené rakety byly sestřeleny syrskými komplexy protivzdušné obrany S-125, S-200, Buk, Kvadrat a Osa. "Svědčí to o vysoké účinnosti zbraní Sýrie a vynikajícím výcviku syrského vojenského personálu, připraveného našimi odborníky", řekl generál. Během uplynulého roku a půl Rusko zcela obnovilo syrský systém protivzdušné obrany a nadále ho zdokonaluje. Chtěl bych poznamenat, že před několika lety jsme vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů odmítli dodat do Sýrie protiletadlové raketové systémy S-300. Vzhledem k tomu, co se stalo, považujeme za možné vrátit se k této otázce - a to nejen v souvislosti se Sýrií, ale i s dalšími státy".

Takže, další čísla. Do oblasti ruské vzdušné obrany v Sýrii řízené střely nesměřovaly, zdůraznil dnes Rudský. Nicméně ruské systémy protivzdušné obrany na základnách Hmeimim a Tartus pohotově zjišťovaly a kontrolovaly všechny starty raket jak z námořních, tak z leteckých nosičů USA a Velké Británie (účast francouzského letectva, kterou "trojka" oznámila, nebyla zaznamenána). Byly zapojeny letouny amerického letectva B-1B, F-15, F-16, a také letouny Tornado Velké Británie nad hladinou Středozemního moře, lodě amerických námořních sil Labun a Monterey z Rudého moře. Strategické bombardéry B-1B napadly cíle na území Sýrie v oblasti El Tanf (jihovýchod syrské provincie Homs).

Cílem úderu byly mimo jiné i letecké základny syrského letectva. Na letišti Dvali se na útoku podílely čtyři rakety - všechny byly sestřeleny. Na letišti Dmayr - 12 raket, všechny sestřeleny. Na letišti Blai - 18 raket, všichny sestřeleny. Na letišti Shayrat - 12 raket, všechny sestřeleny. Z 9 raket, vypuštěných na nepoužívané letiště Mezze, bylo 5 sestřeleno. Z 16 raket na letiště Homs bylo zničeno 13.

Pouze při úderech na objekty v okolí obcí Barze a Jaraman se organizátorům "akce odplaty" podařilo dosáhnout nějakého výsledku. Z 30 raket, které byly vypáleny na cíle v těchto oblastech, bylo sestřeleno pouze 7. "Tyto objekty, které měly údajně souvislost s takzvaným "vojenským chemickým programem" Damašku, jsou částečně zničeny. Přičemž se již dlouho nepoužívají, lidé a vybavení na nich nebyly", uvedlo Ministerstvo obrany RF.

"V současné době hodnotíme situaci v Damašku a dalších obcích v Sýrii jako klidnou", uzavřel Sergej Rudský.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. Pokud by skutečně byly zasaženy nějaké sklady s chemickými zbraněmi , tak je půlka Syrie neobyvatelné , což evidentně není pravda !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale debilne media nas budu krmit srackami o tom, ako boli znicene sklady s chemickými zbranami. Iba ostava otazka, aky idiot to tym fasistickym sviniam este je ochotny zozrat...

   Smazat
  2. Hlavně že špatný komediant Stropnický a nešlechetná Šlechtová za peníze předstírají, že tomu věří a na povel mektají a hopkají... a "Babiška" se točí jako dřevěná káča "Já neříkám tak, ani tak, nebo jednou tak a pak naopak...

   Smazat
  3. Jakej pan , takovej Kram..

   Smazat
 2. Proč k tomuto tématu automaticky klávesnice vyťukává "západní S.W.I.N.E"?
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:40,protože i ta klávesnice ví co jsou zač,je chytrá narozdíl od MSM.��

   Smazat
 3. chemické zbrane likvidovalo v sýrii tuším medzinárodné spoločenstvo, bo rusom neverili, ale inak, klame sa tak, že to až mrazí, tak to na tom naši spojenci budú zle nedobre,

  OdpovědětSmazat
 4. Udaje o utoku v moskevskem case v CR nikoho nezajimaji. Neverim, ze pres 70% Tomahawku bylo v Syrii sestreleno PVO, zni to prilis optimisticky. Chybi nezavisle overeni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. i když jsem zato rád, taky bych nějaký ten důkaz.

   Smazat
  2. 20:19
   Stačí ti jako ověření zpráva SOHR?
   Lidskoprávní západní neziskovky pro Sýrii z Londýna?
   Ze tří nezávislých zdrojů už včera odpoledne potvrdila, že minimálně 65 raket bylo sestřeleno. Pokud nejsi zdechlý, dohledej si práci PVO nad Damaškem na netu. Je točená přímo místními lidmi, v noci na sobotu.

   Smazat
 5. Efektivita syrské PVO se podle jednotlivých autorů, resp. míry jejich sympatií k Sýrii, pohybuje od 70 % do 30 %.
  Což je i tak ohromným úspěchem malého "davida" v boji proti třem goliášům ...
  To však dnes ale nikoho z těch goliášů netrápí, protože pro ně je mnohem důležitější to, že jakože světu ukázali, kdo je v Sýrii pánem! To je, kdo si tam může dovolit libovolně odpálit stovku raket, aniž by za to byl odpovídající měrou ihned potrestán.
  A stejně tak i to, že ve veřejném mediálním prostoru jejich mediální prostituti/ -tky vyvolali onu pověstnou bouři ve sklenici vody.
  Zaplnili tím TV obrazovky, šířili své lži, .. a opět veřejnost (na)vakcinovali dávkou emocí proti Asadovu režimu i těm, kdo jej v jeho nerovném boji s US huny a spol. podporují. A tak se "vyrábějí" světové války, a armády vypatlanců, kteří se na ně dokážou i těšit, či či netečných ovcí, které čeká stejný osud jako ty první ...

  OdpovědětSmazat
 6. A to Rusové se na ničení raket nepodílely dobrá práce Syrská PVO.

  OdpovědětSmazat
 7. Vynecháme zprávy z USA a ze Sýrie a podíváme se na účinnost syrské protiraketové obrany. Střely Tomahawk jsou dělané tak, aby byly těžko zjistitelné a šly velice obtížně zničit. Pouze nejmodernější S-400 by mohly mít proti Tomahawk střelám nějaký úspěch. Ale tvrdit že zastaralá syrská obrana zničila většinu střel je tvrzení, nad kterým se člověk může leda tak pousmát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to skutečně trošku směšné, jak mizernou efektivitu předvádějí američané s těmito zbraněmi v syrském konfliktu. Těžko říct, kolik jich skutečně syrská PVO sestřelila, ale dá se usuzovat z následků. Třeba budova zasažená 30 těmito raketami by asi těžko stála na svém místě a měla jen vymlácená okna. Spíše by místo ní zela v zemi slušná díra.
   Ostatně loňský útok na syrské letiště také přinesl výsledek značně rozpačitý, když bylo vystřeleno 59 střel tomahawk, aby letiště bylo po pár hodinách opět v plném provozu. Po čase ale i američané uznali, že do cíle mnoho střel nedoletělo. Prý se dostaly do písečné bouře a to je zmátlo. :-D

   Smazat
  2. Anonymní 18:09

   Ale houby, jít se systémem s-400 na tomahawky je jako s kanónem na vrabce. Tomahawk není nic jiného než malé bezpilotní letadlo letící nízko při zemi poměrně malou rychlostí. K sestřelení je důležitá hlavně kvalitní radiolokace. Případně si lze život usnadnit rušením GPS. Střely s plochou dráhou letu opravdu nejsou žádným výkvětem nejnovějších technologií.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.