Reklama

středa 11. dubna 2018

Antispam, nebo cenzura?

Roman Kučera
11. 4. 2018 Outsidermedia
Před nedávnou dobou přinesl server Aeronet zprávu o tom, že e-mailové služby Centrum, Atlas a Volny.cz mažou příchozí poštu, která kdekoliv v textu obsahuje domény parlamentilisty.cz, aeronet.cz a další. Přestože server Aeronet je „dezinformační web“, zpráva byla pravdivá.

Podle vyjádření samotné Economie, které uvedené e-mailové služby patří, je na vině externí antispamový filtr Virusfree, který si Economia nasazuje před své servery.

Technickému pozadí celé záležitosti se podrobně věnoval článek na root.cz. Diskuse pod článkem je též přínosná.

Z hlediska uživatele je jedno, kdo mu poštu čte a maže. Důležité je, že užívá službu a souhlasí s obchodními podmínkami služby společnosti Economia. A v nich nic o úmyslném čtení a mazání pošty není. Výtah podmínek je v textovém boxu. Z nich by se mohlo zdát, že poskytovatel služby za nic neodpovídá. Ovšem okolnosti uvedené v podmínkách předpokládají ztrátu dat vzniklou poruchou nebo vnějšími vlivy.

Obchodní podmínky – VII 2.2.

Poskytovatel vůči Uživateli zejména neodpovídá za:

nefunkčnost, nedostupnost … zejména Služby email …,Z jaké a na jakou adresu byl email poslán;
datum zaslání zprávy;
odkaz, který byl ve zprávě a alespoň jedno jméno – adresát nebo odesílatel zprávy, nejlépe však obě. Je důležité, aby tato informace nebyla
nedoručení zprávy či doručení poškozené či neúplné zprávy,
neodeslání zprávy či odeslání poškozené či neúplné zprávy, ztrátu, neuložení nebo poškození jakéhokoliv Obsahu Uživatele, zejména dat, která Uživatel obdržel do emailové schránky, nebo která do emailové schránky vytvořil či uložil…

Zde došlo k tomu, že (využitím služeb sub-dodavatele) e-mailové zprávy odeslané z/do schránek klientů společnosti Economia nebyly doručeny původním adresátům. A to na základě pouhé přítomnosti jednoho z textových řetězců „aeronet.cz“, „parlamentilisty.cz“ a podobných. Přičemž adresát ani odesílatel se nedozvěděli, že zpráva byla smazána.

Obhájci uvedeného postupu tvrdí, že nějakou formu antispamu používají všechny e-mailové služby. To je pravda. Ale zde se evidentně nejednalo o spam. Zprávu posílali skuteční lidé svým známým. Zatímco běžný spam obvykle posílají roboty na velké množství náhodných adres. Kromě toho spamfiltry slušných mail-serverů poštu třídí do složky „spam“, a ta zůstává přístupná, aby si adresát mohl čas od času zkontrolovat, zdali mu užitečné zprávy nepadají do spamu, což se občas stane každému poskytovateli. Economia se tímto neobtěžovala. To, co dělala, byla prostě cenzura nepohodlných stránek.

Cenzura je nepřípustná! Z jaké a na jakou adresu byl email poslán;
datum zaslání zprávy;
odkaz, který byl ve zprávě a alespoň jedno jméno – adresát nebo odesílatel zprávy, nejlépe však obě. Je důležité, aby tato informace nebyla


Listina základních práv zaručuje ochranu soukromí v článcích 10, 13 a 17. Ochranou listovního tajemstí se zabývá trestní zákoník, a to v § 182.

Tento prostě vyjádřený imperativ je obsažen v Listině základních práv a svobod. Listina nevznikla tak, že si pár moudrých sedlo a něco si sepsalo. Ta je výsledkem dlouholetého zkoumání souvislostí a podmínek, za kterých může fungovat demokracie. Neexistuje dobrá a špatná cenzura, stejně jako neexistuje dobrá a špatná vražda. Cenzura i vražda jsou špatné vždy. Jakmile jednou připustíme sebemenší výjimku z tohoto postulátu, ocitneme se na cestě do pekel.

Právo na soukromí, na listovní tajemství a na svobodné šíření informací jsou v mnoha případech naprosto klíčová k správné funkci, ochraně a při zřízení demokratického fungování státu. Ten má povinnost bdít nad dodržováním, resp. nad nezasahováním do těchto práv dostupnými prostředky.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík nechal vypracovat právní analýzu výše uvedeného problému, v jejímž závěru se píše:

V posuzované věci je možné uzavřít, že došlo k zásahu do soukromí jednotlivých uživatelů, a to nejen samotných uživatelů free-mailových serverů, ale také adresátů, tedy uživatelů “mimo pole působnosti“ konkrétních e-mailových serverů. Zásah do soukromí dosáhl takové míry, že je možné se domnívat, že došlo k porušení článků 10, 13 a 17 Listiny základních práv a svobod a dalších instrumentů mezinárodního a unijního práva a zůstává k zvážení, zda nedošlo i k trestnému činu dle § 182 TZ.

Uživatelé, kteří se nechtějí zabývat trestním oznámením, mohou věc řešit méně radikálně. Přejít k jinému poskytovateli. Já bych od Economie rychle utekl, kdybych tam měl schránku. Jde to udělat poměrně bezbolestně. Založte si schránku na některém důvěryhodném serveru (seznam.cz, gmail, hotmail…) a na svém starém centru, atlasu či volném nastavte nepodmíněné přesměrování. A postupně všechny své kontakty naučte novou adresu, až zjistíte, že na starou už nic nechodí, nechte ji třeba umřít…

Ultimátní řešení je potom e-maily šifrovat, ale to již vyžaduje více znalostí.

Proti cenzuře se bránit musíme, dokud můžeme.

Autor je garantem programového bodu Svoboda projevu.

Převzato z Pirátských listů

Stanův komentář:
Vážení čtenáři, 24. 4. 2018 se bude na podvýboru pro svobodu slova tato kauza probírat jako naplnění skutkové podstaty § 182 TZ. Pokud jste se setkali se zásahy do soukromé elektronické pošty, zašlete o tom informaci na email info@nezavislamedia.cz. Ve zprávě by mělo být obsaženo:

 • Z jaké a na jakou adresu byl email poslán;

 • datum zaslání zprávy;

 • odkaz, který byl ve zprávě a alespoň jedno jméno – adresát nebo odesílatel zprávy, nejlépe však obě. Je důležité, aby tato informace nebyla anonymní, ale aby svědčili konkrétní lidé. 
Více ZDE.

9 komentářů :

 1. No jo západní fašisti na nějakou listinu práv kašlou směřuje to do diktatury.

  OdpovědětSmazat
 2. Zákony jsou pro sráče a zákruty zákona pro sekáče.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inu, sekáči ty zákruty nutně musí dobře znát, neb mají útroby svých páníčků prozkoumány do detailů. A protože odtud hlavu ani nevystrčí, pak to, co kolem nich projde, musí být nepochybně sráč.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi pitomec, zmrd, kterej kazí diskuze, ( děláš to schválně?) a můžeš počítat s tím, že ty tvoje krávoviny budou odstraňovaný.Administrátor NR není žádnej havlistickej fašista, ty hnusnej, sprostej magore, ale zcedla správně maže kokotiny, které nevyjadřují názor k článku. Zde jsou diskuze k článku, a ty nemáš žádné právo se tady exhibovat se svými sáhodlouhými kravinami o ničem. Tak se přestaň vztekat a nadávat za odstraňování tvých hovadin z diskuzí. ANO, podobné zhovadilce je potřeba odstraňovat. Pokud je web určen normálním lidem, nemají zde magoři co dělat.

   Smazat
 4. ODPORNÍ havlističtí agenti, vloudivší se na sajty Nové Republiky, smazali můj podnětný příspěvek z 12:59.
  Takže ho vkládám znovu, po případném dalším smazání opět, a tak dále, až do osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace.
  Vážně, nevážení kavárníci: My komunisti a putinisti máme na své straně nejen čas, ale i dějinné zákonitosti, pregnantně popsané Marxem, Nesmrtelným Leninem, Velikým Stalinem i Velikým Putinem.
  Prostě to máte spočítané, takže se vzdejte, a nechte soudruhy redaktory NR pracovat pro mír a socialismus.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havlistická cenzura = pokus o umlčení hlasu pokroku!

   My všichni komunisti a putinisti víme, že reakce se snaží, ZE VŠECH SIL, udržet lid v nevědomosti a porobě. Právě cenzura je jedním z nejhnusnějších nástrojů buržoasie, feudálů a křesťanů – cenzura spisů Marxe, Engelse, Lenina, Stalina atd.
   Dodnes elity řádí na internetu, dodnes se neomarxističtí vrazi z Wall Streetu a Bilderbergu snaží o mazání všech textů, vyjadřujících Naši Pravdu a naši zdravou nenávist.
   Důkazem je ODPORNÁ činnosti agentů CIA a Mossadu na sajtách Nové Republiky: Moje pokrokové, 100% leninsky pravdivé příspěvky havlisti opakovaně mažou. Prostě HNUS!!!
   Co bude dál? Budou naši nepřátelé mazat celé články?
   Zaútočí Euroamerika přímo na existenci Nové Republiky, Haló novin, Sputniku, Českých národních listů?
   Ano, i na takovou možnost se musíme připravit, v této fázi vývoje, neboť nepřemožitelná Armáda Ruské federace sice přijde včas, ale ne příští týden, asi.

   Proto se nabízím soudruhům z redakce NR, že budu psát nejen příspěvky, ale i články – náhradou za texty smazané agenty imperialismu.
   Samozřejmě: Za svoji tvorbu bych nevzal ani korunu, ani rubl: „Ni zisk, ni slávu“, tak zní heslo nás komunistů a putinistů, heslo, jímž se přirozeně řídí i naši národní Vůdcové Miloš a Babiš.

   Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!

   P. Radosta

   Smazat
  2. P. Radosta Běž k šípku hlupáku z neziskovky.

   Smazat
  3. Nic proti, ale autor příspěvku trošinku upadl na hlavu, vy považujete seznam, gmail nebo hotmail za důvěryhodné??? To jsou schránky, kde se zprávy vůbec nedají smazat! Pouze se navěky zneviditelní, jenže pak už žijí svým vlastním životem. Jediná důvěryhodná schránka je soukromá.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.