Reklama

středa 4. dubna 2018

Babiš a mantra 2 % HDP

4. 4. 2018        EB
Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo v zásadě připustil, že vyhoštění tří ruských diplomatů má více co do činění s udržováním dobrých vztahů v rámci EU než s nutností potrestat Rusko. Český premiér to vidí tak, že ČR bude potřebovat dobrou pozici pro vyjednávání o povinných kvótách, evropském rozpočtu a pro boj proti clům na ocel. Proč se tedy nepřidat, obzvlášť, když to Babiše ani zemi příliš nestojí? To samé se nedá říct o Babišově zjevné ochotě zdvojnásobit do roku 2024 výdaje na obranu. Slepé následování 2% mantry, kterou v rámci NATO tlačí Donald Trump, povede k tomu, že se ČR militarizuje více než některé země méně závislé na exportu. Podle údajů Světové banky tvořil v roce 2016 export 11,9 % HDP Spojených států. V případě Francie to bylo 29,3 %, v Německu 46,1 % a Česká republika se dostala až na 79,5 %. Zvýšení výdajů na obranu na úroveň 2 % HDP bude znamenat, že si Češi za každou dividendu vyvedenou exportně orientovanými zahraničními investory koupí část obrněného transportéru nebo vojenského vrtulníku. Za takových podmínek se navázání obranných výdajů na 2 % HDP brzy stane neudržitelným. Babiš to určitě chápe, zatím ho ale více zajímá udržování dobrých vztahů se Spojenými státy.

10 komentářů :

 1. V dnešní době to je zbytečné a Rusko to správné pochopilo a odmítlo závody ve zbrojení. Jedna raketa smázne celou armádu i s válečným šrotem. Ani tři čtvrtě obyvatel afriky co sem chtějí navozit vybavit a poslat na Rusko jim to nevyhraje.

  OdpovědětSmazat
 2. MUSIME podporovat nase 'pratele" v NATO!!! JISTE maji pravdu!!! Vzpomenme treba na PREPADENI Iraku!! DABEL SADDAM. MEL ZBRANE HRADNEHO NICENI!!!! :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Babiš na hrad!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš na hrad? Nasrat!

   Smazat
  2. 23:52 - Ale na hrad Mírov do hladomorně!

   Smazat
 4. Nejlepší by bylo dát ony prostředky do opětovného přiblížení se sobestačnosti v produkci základních zemědělských plodin. Poté soběstačnosti ve výrobě základních potravin a nakonec i nejpotřebnějších výrobků. To je nejvíc, co pro obranu země a občanů stát může udělat.

  OdpovědětSmazat
 5. Babiš ze sebe začal dělat šaška i hlupáka, jen proto, aby za každou cenu vytvořil koaliční vládu. Spojení se zrádci, jakýmikoliv, třeba socany, mu voliči nikdy neodpustí. Běda vládě a hlavně jejímu předsedovi, kde ČSSD, popřípadě někdo z bloku, se nachází. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 6. Kdo se chce zavděčit každému, každého ztratí a zůstane sám. Jak to Andrej původně všechno myslel nevím, ale pro národ z toho nic dobrého nekouká. Naše ostuda, že na výběr jsou s českým logem jenom daleko horší dacani.

  OdpovědětSmazat
 7. Dopadneme jako Řecko. Němci a Francouzi donutili Řeky kupovat zbraně, i když je nepotřebovali. Teď mají šílené dluhy, musí se zadlužovat a platit, platit do zblbnutí. Čert aby vzal celé NATO i EU.

  OdpovědětSmazat
 8. Je u nás zvykem , být poturčenèjší Turka.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.