Reklama

pondělí 9. dubna 2018

Bereme všechno!

Patrick Ungermann
9. 4. 2018
Už před lety jsem dítěti radil: Nikdy nebuď špion. Za tu smrt ti peníze nestojí. Před pár dny mi žena nad ránem položila otázku: Kdo je to ten Sergej Skripal? Psát odpověď do Nové republiky by bylo nerozumné nošení dříví do lesa. Ačkoli přiznám, že mě kusé protichůdné zprávy dostrkaly k desorientované otázce: Je už ten na smrt otrávený zběhlý rozvědčík zdravý jako rybička? Pro nás jsou důležité skutečnosti provedené po údajném odstranění špiona ruského původu. Ve vyhošťování ruských diplomatů ze zemí v EU i mimo unii vidím takový test soudržnosti. Zřejmě nám ho rozdala k vyplnění centrála Washington - Brusel. Samozřejmě v tom příběhu stojí na pevném místě Velká Británie, která v Evropské unii tak trochu je i není.


Napsal jsem pro nás pro případ nesamostatného jednání úvahu. Dovolte mi ji použít: „Bereme všechno!“ Nenechme se mýlit. Nejde o rozkaz vítěze nad dobytou kořistí, který tak nejen ničí, ale vlastně i varuje protiv­níka před dalším úderem. Ani se nejedná o neskromné rozhodnutí nesmírně movitého kupce, který se právě snaží dát najevo, že, co se peněz týče, jsou jeho možnosti neomezené. „Bereme všechno“ je v daném případě postoj ponižujících se, a proto poni­žovaných lidí. Jejich svět ovlivnila krátkozrakost, kdysi typická u části předbělohorské šlechty, a plazivé tichošlápectví, příznačné pro pobělohorské přežívání.

„Bereme všechno“ bývají oblíbené obzory v jistém smyslu prozíravých hlav (ve smyslu kam vítr, tam plášť). Takové hlavy nám zvěstují slibnou budoucnost jedině, když se oddaně přifaříme se k tomu, kdo je právě silný. Právě teď bychom se od něj měli přiučit. Kdo si na nás dovolí, jestliže vegetujeme ve stínu mocných? A jelikož je naše vlast, ať si kdo chce co chce říká, rozlohou a počtem obyvatel spíš malá, dvojnásob platí nepřímá úměr­nost: Čím víc a čím častěji bereme od momentálních nadějných spojenců všechno, tím méně a tím řidčeji tvoříme ve prospěch pobídky „národ sobě“. To, až když opadnou ranní mlhy, to, až když odezní hlasité horlení dobové loajality, většinou vyjde najevo, že národ sobě nadrobil.

4 komentáře :

 1. Už mám toho Ruského zrádce plné vidle.

  Tady bureš by si měl vyčistit hnutí od pučistů:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Radikalni-rez-Poslanci-ANO-pod-podminkou-anonymity-Babis-musi-pryc-nastupce-vam-rekneme-taky-531324

  OdpovědětSmazat
 2. Prubudit se a zjistit , ze jsi "kavarna" , politik jejich razeni, ukvicenej vedec z institutu , zkratka totalni parazit je jeden ze zlych snu...
  Nejsme jako oni a nikdy jsme nebyli...
  A je to videt.

  OdpovědětSmazat
 3. Komu budes vyhrozovat dneska?

  OdpovědětSmazat
 4. „Čím víc a čím častěji bereme od momentálních nadějných spojenců všechno, tím méně a tím řidčeji tvoříme ve prospěch pobídky „národ sobě“. To, až když opadnou ranní mlhy, to, až když odezní hlasité horlení dobové loajality, většinou vyjde najevo, že národ sobě nadrobil.“
  Pokud to dobře chápu, tak bych se chtěl zastat národa. S tím, co rozhodnula babišova vláda v demisi, nemohl národ nic dělat. V kauze Skripal, nás babišova vláda zařadila do skupinky spolehlivých poskoků, ochotných se snad i zařadit po bok těch, kteří chtějí rozpoutat III.SV. Žádného ruského diplomata nevyhostilo Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko, Bělorusko, Moldávie, Bosna a Hercegovina, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko a dalších cca stopadesát států. P.K.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.