Reklama

pátek 13. dubna 2018

Business Insider: Čína chystá manévry u Tchaj-wanu, chce tak podpořit Rusko

Start bitevníku z čínské letadlové lodi

Geo
13. 4. 2018  Eurasia24
Čína připravuje rozsáhlé námořní cvičení v Tchajwanském průlivu. Podle pozorovatelů tím vedení ČLR vyjadřuje podporu Rusku v současné napjaté situaci okolo plánované agrese západních zemí v čele s USA v Sýrii. 

 Manévry v Tchajwanském průlivu mají být zahájeny ve středu 18. dubna a byly ohlášeny jen několik hodin poté, co čínský prezident Si Ťin-pching provedl inspekci u čínského námořnictva v Jihočínském moři. V rámci přehlídky námořních sil (viz níže) čínský lídr prohlásil: „Úkol vybudovat silné námořnictvo nebyl nikdy tak urgentní jako dnes.“

Podle Business Insideru má nadcházející cvičení znamenat nejen vzkaz Tchaj-wanu, ale také vyjádřit podporu Rusku v současném napětí okolo chystaného útku Spojených států v Sýrii.

Vojenský expert Antony Wong Dong soudí, že válečný konflikt mezi Spojenými státy a Ruskem kvůli Sýrii může „vypuknout kdykoliv“, přičemž cílem čínského cvičení v Tchajwanské úžině je ukázat podporu Rusku jako čínskému strategickému partnerovi a odvrátit pozornost Spojených států od Sýrie.

„Je velmi pravděpodobné, že Čína jako strategický partner Rusa využije námořnictvo, aby ukázala politickou podporu Rusku v tomto tak napjatém momentu,“ řekl Wong pro Business Insider.

Tchajwanský průliv je mimořádně citlivá oblast. Očekávané cvičení čínského námořnictva v těchto vodách bude první od září 2015.

Nově jmenovaný čínský ministr obrany generál Wej Feng-che si začátkem dubna jako cíl své první zahraniční cesty vybral Moskvu, „aby čínská strana dala Američanům na vědomí, jak úzké jsou vazby mezi ruskými a čínskými ozbrojenými silami“.


- - -

7 komentářů :

 1. Skripalová dcera má před svatbou a zda se, že již se jí nedočká. Britové vědí, že kdyby ji pustili na svobodu, jejich blamáž a diletantství, by vyšlo na světlo Boží. A proto se zdá, že jí předají Američanům a ti ji zařadí do programu na ochranu svědků a zmizí s cizí identitou někde ve světě. Když nebude souhlasit, zmizí stejně. Nikdo se už to nedoví. Američani a Britové si nemůžou dovolit, aby se vrátila zpět a hlavně, aby hovořila. Zdá se, že jí nenechají hovořit ani na kameru , aby se vyjádřila, protože nejspíš nechce hovořit to co si přejí a hlavně co potřebují Britové a Američani. Všechno je to hlavní důkaz proti Britům, kteří to na zakázku pro Američany udělali a rozjeli proti Ruskou kampaň se sankcemi. Se Skripalem bude provedeno to samé a nikdo ho už neuvidí. Tady vidíme v přímém přenosu demokratické principy západu. Vymyslet svinstvo o otravě Novičokem a Chlorem a na základě výmyslu pozabíjet raketami nevinné lidi, jako v Iráku, Jugoslávii, Libyi, Sírii.

  OdpovědětVymazat
 2. Taková krize a silácká gesta proti Sýrii se hodí. Američané hledí sem a zatím jim ČLR obsadí jejich vazalský ostrov Tchaivan.

  OdpovědětVymazat
 3. Čína a podpora Ruska? To může napsat jen přispěvatel do Eurasia24.

  Čína kritizuje Rusko za eskalaci napětí s USA. A to mluvím o okruhu lidí ve vládě. Druhá strana v Číně, ta liberální, která se, světe div se, vyprofilovala z klasických komančů Teng Siao Pchinga, tak tito se staví dost nepřátelsky a varují svou vládu před okatou podporou Ruska.

  Čína nikdy s Ruskem nekamarádila, zato s USA od 70. let byli jedno tělo jedna duše. Změna nastala cca před dvěma lety a rozhodně se nejedná o pevné pouto. Spíš dočasné spojenectví z nutnosti. Nepřejte si znát mínku jejich ekonomů a sociologů na ruské reálie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaše "dedukce" kulhá na obě nohy. Kdo přemýšlí strategicky, kdo zná hlavní směry Geopolitiky, tak ví, že po Rusku by byla na řadě Lidová Čína. Nesmíte dát na taktické ústupky a momentální koalice. Dnes není SSSR ale kapitalistické Rusko, dnes není Maova Čína zblblá kulturní revolucí,doba se mění a kontinentální velmoci mají dnes společný zájem.

   Ještě poznámka: čínský venkov je v mnoha oblastech velmi podobný tomu ruskému, vy ekonomický sociologu.

   Vymazat
  2. "Čína kritizuje Rusko za eskalaci napětí s USA"

   Mohl byste prosím uvést zdroj svých dojmů?

   Vymazat
 4. Jasně Čína si uvědomuje že by byla druhá na řadě úspěch je spolupráce s Ruskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky jsem tvrdil, že každá žlutá opice má mít tohle na krku. A zahodit klíče! - https://www.dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ba008251.jpg

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.