Reklama

neděle 29. dubna 2018

Češi nebyli a nejsou rasisti


Stanislava Kučerová
29. 4. 2018
/Kdo zpívá „Cikánský baron jsem já“, je rasista. Jen „Romský baron“ by bylo správně…/
Pozoruhodná etnická skupina asi v 9. století opustila severozápadní Indii a putovala přes Persii do Byzance a na Balkán. V Malé Asii označili nově příchozí slovem (A)thinganoi (z řeckého slovesa thinganó = dotýkati se), snad proto, že v Indii patřili k nejnižší kastě, k nedotknutelným, anebo že se podobně jako jedna křesťanská sekta zabývali magií a věštěním, dotýkali se jevů obvykle skrytých. Z Balkánu se dvěma proudy (jeden vedl přes Sinaj do severní Afriky a na Pyrenejský poloostrov) rozšířili do všech koutů Evropy. U nás je jejich přítomnost doložena r. 1399. Ve střední a východní Evropě se jim říkalo podle původního označení Thinganoi - Cikáni (něm Zigeuner), ve Francii Bohémes, Bohemiens (přišli z Čech), v západní Evropě Gitanos (ve Španělsku) nebo Gypsies (v Anglii), tady na základě domněnky, že přišli z Egypta.

Zpočátku byli v Evropě tolerováni, později obviňováni z čarodějnictví, pohanství, zlodějství. Koncem 18. století se původní kočovníci zčásti usadili a přizpůsobili kultuře a náboženství země, kterou obývali. Zčásti však odmítali podrobit se společenské organizaci a vést usedlý způsob života. Bránili se upadnout do jakékoli závislosti, nikdy se nestali nevolníky nebo otroky. Jako svobodným umělcům a řemeslníkům – hudebníkům, kejklířům, hadačům, kovářům a podkovářům, chovatelům a krotitelům koní a obchodníkům s koňmi, kotlářům, drátařům a košíkářům - stále na cestách – dařilo se jim po celá staletí unikat civilizačním poutům. Evropský romantismus v nich dokonce objevil ztělesnění ideálu svobodného člověka, přirozeného citu a nespoutanosti. Cikáni se stali nositeli uměleckých idejí a záměrů řady umělců.

Připomeňme nejznámější: V.Hugo, A.S.Puškin, K.H.Mácha, G.Bizet -P. Mérimé. Heydukovy verše „Cigánské melodie“ zhudebnil K. Bendl i A. Dvořák. L. Janáček převedl lásku selského chlapce k cikánské dívce v „Zápisníku zmizelého“. A vzpomeňme na laskavé obrázky Cikánů u M. Alše nebo J. Lady. A z populární hudby - J. Strauss má operetu „Cikánský baron“ a my máme oblíbené cikánské taneční písně v rytmu tanga. Před válkou se zpívalo o Cikánce krásné, leč nevěrné, po válce o Cikánu černém, naopak zase věrném. Uvádím tyto příklady jako doklad toho, že Cikáni byli vnímáni jako svérázní, ale rovnocenní souputníci lidských osudů. Často s vynikajícími morálními vlastnostmi. Např. hrdinka Hugova románu „Chrám Matky Boží v Paříži“, Esmeralda, je mladičká půvabná Cikánka čistého nefalšovaného citu nebo hrdina Verdiho opery „Trubadúr“ je šlechetný rytíř a potulný pěvec, vášnivec, který je ochoten raději zemřít, než by opustil lásku, lidskost, soudržnou věrnost svým lidem. A také cikánská hudba má své nezanedbatelné místo mezi klenoty umělecké kultury.

Česká vesnice před 2. světovou válkou rozlišovala dva druhy Cikánů. Skupiny bezcílných nenechavých tuláků a skupiny kočujících dovedných řemeslníků. Když se někde na obzoru objevili ti první, přibíhaly děvečky z pole a volaly na hospodyně, aby honem uklidily do stavení peřiny, které se větraly na plotě a aby pozavíraly kurníky a ukryly drobné zvířectvo ze dvora. Když přijížděl vůz s těmi druhými, hospodáři otvírali kůlny a chystali polní a zahradní nářadí, které potřebovalo opravit. Hospodyně někdy přidaly něco rozbitého nádobí i z kuchyně. A všechno bylo hbitě, zručně a obratně spraveno. Cikáni dostali za to výslužku a sjednanou peněžitou odměnu. Spokojenost na obou stranách. Až nacismus jakýkoli rozdíl mezi Cikány smazal a ničil je všechny bez rozdílu jako rasu, kterou pokládal za nežádoucí.

Po 2. světové válce usiloval stát o trvalé usídlení Cikánů a o jejich začlenění do pracovního procesu. Sama pamatuji jednoho mladého Cikána jménem Gaži, který byl houslista a spolehlivý člen učitelského sboru. Proces asimilace Cikánů ovšem nebyl tehdy ještě dokončen.

Polistopadový vývoj nás překvapil. Jméno Cikán (označení zvnějšku) bylo nahrazeno jménem Rom (sebeoznačení). Ztratila se návaznost na historii a kulturu. Vzrostlo napětí mezi skupinami romského etnika a ostatní společností. Pokles výroby a zánik některých odvětví a růst konkurence na trhu práce zostřily životní zápas a ztížily možnost obživy. Část Romů se octla na okraji společnosti. Vinu na tom nemá „český rasismus“, ale souvislost se světovým společensko-ekonomickým děním. S tak zvanou globalizací. Ta ničí a rozvrací pravé soustavy hodnot kultury ducha a srdce pod falešnými, jen zdánlivě humánními hesly.
 

26 komentářů :

 1. ROM. Takové vznešné, připomínající spíše blízkost k Itálii.Rom - Cikán. Je zajímavé, že spoustě Cikánů se oslovení Rom nelíbí.Obávám se že oslovení Rom jim bylo vnuceno majoritní většinou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíše majoritní rozežranou menšinou,..dříve cigán pracoval,dnes róm nedělá nic,dříve cigána vedli k práci,dnes róma odnaučují práci....Lety byl pracovní tábor,dnes rómi žijí v malých koncentrácích a ještě se na nich obohacují ze společných peněz nás všech,kterým říkají vznešeně dávky,které róm nikdy nevidí....

   Smazat
  2. 29. dubna 2018 12:27

   Souhlasím, lidé typu Petra Uhla a jemu podobní, plus jeho děti, ty si z nich udělali dokonce "pracovní náplň"?
   _______________________________________________

   Toníčku Kopříčku, souhlas až na ten závěr, mají
   bezva fintu o které se mlčí. Můj přímý příbuzný pracoval na severu čech u soudu. Soudy zde jsou zahlceny žádostmi o převedení opatrovnictví z rodičů na prarodiče, praprarodiče, tety, strýce atd..

   A to z "nemožnosti starat se o své množství dětí z důvodu neuživení těchto dětí", rodinný opatrovník u soudu zpravidla okamžitě uspěje!

   A příspěvek od státu se navýší na desítky tisíc na opatrovaného. Nic složitého, proto když nefetují, mají většinou všichni taková panděra!

   Na své si příjdou vychčůrané realitky + pražák miliardář Vítek, který s exposlancem Šťovíčkem a dalšími radními zničili Janov. Oni podojí daňového poplatníka přes příspěvky na nájemném.

   Miňonky ždímají daňového poplatníka, skrze děti v opatrovnictví!

   A že se jich u nás dnes vyrojilo v parcích a na všech lavičkách u fontán (koupálko zadara) s kočárky kolem sebe. Důchodci zde můžou sedět tak, po pangejtech nebo na zídkách, jak za mlada?

   Tak jsem si říkal, jak by se milovali a vzájemně kooperovali s muslimskými uprchlíky. To by byl molotovův coctejl ...!?

   Zdraví Ramón

   Smazat
  3. Souhlasím s 18:42
   Názvem mentalitu nezměníš.

   Smazat
 2. Skvostný článek. Doufám, že bude šířen, sdílen a reprodukován všemi možnými způsoby.

  OdpovědětSmazat
 3. p. Radosto, máte v tom zmatek. Chybí vám dialektické znalosti. Doporučuji pomakat na znalostech. Zatím jsou to jenom pindy starého....

  Mýtus o nemeckej podlosti: Víťazi a porazení...

  https://www.protiprudu.org/mytus-o-nemeckej-podlosti-vitazi-a-porazeni/

  Islamismus nás už zastrašil a donutil změnit životní styl (1. díl)

  http://www.czechfreepress.cz/uvadime-videa/islamismus-nas-uz-zastrasil-a-donutil-zmenit-zivotni-styl-1-dil.html


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 14:40: pochopte, že tzv. Radosta je jen hloupě tapetující troll.

   Smazat
  2. Ano, radosta je známý blb. Dávno ho řeším jen rolovacím kolečkem.

   Smazat
  3. Radosta je sice nablbly "pravicak", cili "standardni pravicove smyslejici volic bez privlastku", ale ten clanek na protiprudu je dobra zumpa a ty komentare pod nim jeste "lepsi". To me rozhodne v klidu nenechalo. Je to krasna ukazka toho ze "aby zlo zvitezilo, slusni lide nemusi delat nic".

   Smazat
 4. Paní Kučerová, na globalizaci bych problém s cikány moc nesvaloval. Za tyto problémy jsou jednoznačně vinny naše politické elity. Ty, jak známo, se nestarají ani o normální lidi, natož i nějaké "čmoudy". V daném případě si nad nimi umyly ruce (přece politici nebudou něco řešit či nedej bože pracovat) a celou věc předaly tzv. neziskovkám, kterým přidělily slušné dotace - proč také ne, vždyť to nešlo z jejich peněz, nýbrž z našich daní. To, že vedení neziskovek nemělo nejmenší představu, jak věc řešit, politiky samozřejmě vůbec netrápilo. A pochopitelně, takových "akcí" vždy využijí hochštapleři a darebáci, kteří si přidělí vysoké platy a vyrábějí spoustu písemných materiálů, které mají zamaskovat jejich nečinnost. Materiály nikdo nečte, protože pouze mlátí prázdnou slámu a také nikdo nekontroluje, co vlastně neziskovky dělají, jaké mají konkrétní výsledky. Neziskovky se pak zviditelňují kravinami typu "cikánský holocaust v Letech", na kterých se živí (aniž by pro cikány hnuly prstem).
  A samozřejmě se nesmí zapomenout na to, že zatímco komunisté dokázali pro cikány zajistit práci a tímto způsobem je postupně zařazovat do společnosti, tak sametoví zločinci se postarali, aby tu nebyla práce pro bílé, natož pro cikány. Věc řešili dávkami, opět z našich daní. Zničili tak rázem všechno, co komunisté, byť nedostatečně a s chybami, v této věci za posledních 20 let vybudovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:53
   Ale povedlo se dobře zakalit malý český rybníček. Viz dehonestování rozumných připomínek k Letům od p. Okamury.

   Smazat
  2. pan Okamura jen proste popiral holocaust, vy lidsky smejde

   Smazat
 5. Výborný článek, děkujeme paní profesorce.

  OdpovědětSmazat
 6. Dík za výborný článek paní Kučerové.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Za socialismu se podařilo cikány aspoň v ČR z větší míry zapojit do běžného života, po obnově kapitalismu se je podařilo opět vyloučit.
  Kdyby to bylo jediné selhání současného režimu, nebylo by to tak zlé, jako to je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak:
   http://www.skrytapravda.cz/domaci/1515-vyloucene-lokality-desitky-miliard-vyhozenych-do-cerne-diry-a-nikdo-potrestan-nebude

   Smazat
  2. Fero Naprosto všechny kdo nešel do práce tak šel do lochu a tam makal jak šroub.

   Smazat
  3. Souhlasim s Fero mel jsem cetu slozenou jen z cikanu a a velel jim ing , emigrant z Bulharska a musim rict ze to byla nejlepsi pracovni parta . Jsou jini a majili moznost si vydelat penize a drzi se nad nimi knuta jsou normalni ,tato spolecnost Tuzkaru a Zemaku zkurvi ale vse, i ty cigose Sysstem kde se vlady a cele vedeni strida jako zpocene tricko nemuze fungovat neb navic maji imunitu kterou si vynalezli a zdanou zodpovednost . Cely tento system stoji za hovno je to jen oblbovani lidi zlodeji a podvodniky. Toto vam mohu rici po hodne letech v emigraci . Na lidi musi byt prisnost a moralka a kdyz vidi jak system nefunguje a sycaci bez znalosti veci zkurvili cely narod od 1989 co chcete delat .

   Smazat
  4. 19:32
   Musím připomenout, že nejenom cikány!!!!!!

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 29. dubna 13:38.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 13. Češi nejsou rasisti; jen čistíme Vlast a Národ od nepřizpůsobivých národů a tříd!

  Soudružka Kučerová má opět pravdu, LENINSKOU pravdu:
  • Nápisy „Cikáni do plynu“ na ulicích našich měst,
  • volání „Židi ven!“ na našich fotbalových svatostáncích,
  • všelidová podpora národního Vůdce Zemana a T. Okamury
  • všelidové tykání Východoasiatům a černochům
  • seznamy geniálního novináře soudruha s soukmenovce A. B. Bartoše
  • atd. apod.,
  to nejsou, opakuji, NEJSOU projevy rasismu.

  A toto nebyly, opakuji, NEBYLY projevy rasismu v naší minulosti:
  • typicky slovansky humánní řešení sionistické otázky tzv. Karlem IV. (= pravidelné pogromy)
  • zoufalý celonárodní boj za záchranu našich modrookých dětí před vykrvením do macesů (tzv. Hilsneriáda); + zákeřná sabotáž tohoto boje pražským kavárníkem T. G. Masarykem
  • odstranění sionistů z profesních komor (lékařské, advokátní, inženýrské) po odhalení podílu sionistů na Mnichovské zradě
  • humánní odsun německojazyčných sionistů (toho jejich zbytečku, jenž VELMI PODIVNĚ přežil koncentráky) do fašistického Německa
  • spravedlivý trest pro Slánského a ostatní zrádce ži … tedy sionistického původu
  • atd. apod.

  Ano, my Češi a Rusové jen prostě víme (ach, TAK PROSTĚ LENINSKY to víme!), že jsme nesmírně čistokrevní slovanští Árijci, a tudíž přirození obránci našich západoasijských hodnot na celém širém světě.
  A jednou z největších našich západoasijských hodnot je čistota Vlasti a Národa.

  Proto jsme naši vlast očistili, jakmile to bylo možné, čili ihned po příchodu nepřemožitelné Rudé armády: Němci a německojazyční Ž… tedy sionisti šli do odsunu (Heim ins Reich), vykořisťovatelské třídy byly zbaveny své ekonomické základny (znárodněním Benešovými dekrety), a tím předurčeny k likvidaci.
  Načež náš první socialistický president Beneš vyhlásil cestu k socialismu, za jásání celého našeho prostého slovanského národa.

  Samozřejmě, zbylí sionisti, ti zdánlivě asimilovaní, českojazyční, se nemohli, prostě NEMOHLI, zbavit své přirozenosti. Viz např. Jan Neruda: „Pro strach židovský“.

  Takže dál kuli pikle proti Sovětskému svazu i socialismu, typicky slovanskému společenskému zřízení.
  Odhalili jsme je, a spravedlivě potrestali. Viz „Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“, v němž sionisti byli opravdu PLNĚ odhaleni, ve své odporné nahotě.

  Víme, jak to bylo dál: Poražené třídy a národy nepřestaly intrikovat proti naší Vlasti a našemu Národu a jeho Straně, jakož i proti SSSR. Výsledkem byla kontrarevoluce.
  Ach, jak málo chybělo, a NATO + EHS (předchůdce zlořečené EU) nás okupovaly již v roce 1968, dvacet jeden rok před tragickým Prohraným listopadem!!!

  Ano, nebýt leninsky hrdinného mužného činu soudruha Leonida Iljiče Brežněva, tak náš národ by dnes již neexistoval – zanikl by v Evropě.
  Ano, kdyby v srpnu 1968 nepřišla nepřemožitelná Sovětské armáda, tak dnes bychom byli Evropani, naše děti by se ve školách učily anglicky, německy, francouzsky, španělsky … a jen ZLOMEČEK naší mládeže by se učil ruštinu, nejdokonalejší a zároveň nejpokrokovější jazyk v mire.

  Tohle všechno víme, víme to naprosto stejně LENINSKY dobře jako soudružka Kučerová.
  Proto chceme opět plně očistit naši Vlast a náš Národ od všech nepřizpůsobivých ras, tříd i jednotlivců.
  Což NENÍ ŽÁDNÝ RASISMUS, jak nám předhazují Euroameričani, křesťani a intelektuálové, naší dědiční nepřátelé.
  Je to prostě jednoduchý výraz naší česko-ruské dějinné národní zkušenosti s nepřizpůsobivými.
  Takže národní očista začne – tradičně – ihned po osvobození naší Vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace.
  Tečka.

  „S Židy, kteří se přihlásili k německé národnosti, se musí jednat jako s Němci. Bojovat proti antisemitismu neznamená připustit likvidaci národního a slovanského charakteru republiky!“ (s. V. Kopecký, 1944)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Cesi rasisti jsou, take jsou ustraseni a omezeni, jako narod jsme ostuda Evropy. Pani pise co chteji rasisti slyset: ze rasisti nejsou

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.