Reklama

.

.

neděle 15. dubna 2018

Česká „diplomacie“ - tragikomedie nejhorší kvality

Výsledek obrázku pro Petr Schnur
Petr Schnur
 
Petr Schnur
15. 5. 2018   Literárky
T. G. Masaryk si v časech dávno minulých postěžoval kromě jiného na čtyři fenomény české politiky: na „kocourkov a hulvátov“, nedostatek „kritického rozumu“, na zpupnou nadutost „indiferentního liberalismu a povrchního kosmopolitismu“, a konečně na „diletantský eklekticismus“. Jeho syn Jan zase propagoval vládu „common sense“, což koresponduje s tátovým požadavkem kritické reflexe.

Dlužno dodat, že v roce 2018, ve kterém budeme slavit sté výročí založení Československé republiky, je česká politika od masarykovských politických i mravních paradigmat na světelné roky vzdálena. Nejnovější tragické příklady tohoto politicko-astronomického faktu jsou kauzy Skripal, Nikulin a Sýrie. V jubilejním výročí vzniku československé státnosti je to facka do tváře všem, kteří bojovali a umírali za její život.
Postoj k diletantské konstrukci údajné otravy smrtícím nervovým plynem „novičok“ připomínal spíše reakci na povel šéfa klanu Siciliánů než reakci vlády suverénního demokratického a především právního státu. Nikulin byl vydán Američanům bez sebemenších podmínek a záruk, Mr. Ryan si ho přiletěl vyzvednout po způsobu císařova vyslance do malé římské provincie. Byl prezident Zeman skutečně jediným činitelem, který si uvědomoval, že se Nikulin s největší pravděpodobností stane nástrojem amerických jestřábů ve vnitropolitickém boji? „Slušný“ ministr Pelikán sice bezprostředně po splnění příkazu zmizel z vládního hřiště do převlékací kabiny, ale transatlantický boss nemusí mít obavu: česká postsametová politika má dostatek „slušných“ nohsledů, ochotných kdykoliv za pár roků v provinční „vládě“ a přiměřené ocenění po politické kariéře prohlásit a podepsat cokoliv. Čímž se dostáváme k syrské chemické červené čáře a dalšímu z dlouhé řady „hvězd“ české politiky, herci Martinu Stropnickému. Jeho diplomatický „statement“ potvrdil odborné kompetence pana ministra v plném rozsahu a je vskutku hodný výuky na univerzitě, obor zahraniční diplomacie a mezinárodní právo. Buďme konkrétní.

Nejprve si Stropnický postěžoval tvrdými slovy na Radu bezpečnosti OSN, že prý selhala. Je-li někde slůvko „selhala“, potom lze pouze automaticky doplnit dovětkem „kvůli Rusům“. Náš pan ministr je ale naprosto objektivní, nikomu nic nepodsouvá, a tak prostě jen Rada bezpečnosti. Jasné ovšem není, v čem že to selhala. Pan herec v roli ministra zahraničí evidentně nevidí její selhání v tom, že důrazně a objektivně neprošetřila, co se vlastně v Dúmě stalo – jestli se vůbec něco stalo. Stropnický také zřejmě nevidí selhání v nezájmu USA, Británie a Francie o činnost tzv. Bílých helem, skurilní pseudo NGO s vazbami na odnože Al Kajdy, putujících od jednoho džihádistického střediska k druhému. Zřejmě ho ani nijak nezaráží, že paradoxně všude tam, kde se objeví, vyšle Asad vrtulník s nádobou jedu, které pravděpodobně osobně shazuje.

A nyní ministerský mezinárodně-právní bonbónek. Ministerstvo zahraničí požaduje nezávislé vyšetření případu a zároveň podporuje již vykonaný vojenský útok na Sýrii. Nyní přeložme do normální, masarykovské řeči. Pan Stropnický nechá nejprve potrestat a potom urguje nezávislé vyšetření… Pro všechny demokratické slušňáky atlantické konfese i putinovsko-asadovské troly, pořadí soudní kauzy demokraticky vyškoleného a právně fundovaného ministra zahraničí ČR je toto: obvinění (navíc z řad nepřítele, který se již šestým rokem pokouší Sýrii zničit), trest, vyšetřování. To vše na pozadí divadla, ve kterém Martin Stropnický a česká vláda, lepe řečeno české vlády, hrají roli poslušných statistů. Jeden den někdo z americké vlády nebo britských expertů prohlásí, že konkrétní důkazy nejsou, o dva dny na to prohlásí jiní nebo dokonce ty stejné osoby, že jsou, ale není možné je prezentovat, neboť jsou tajné. V právní praxi by tyto „důkazy“ na základě „jedna paní povídala“ nepřivedla do vězení údajného pachatele, ale žalobce a soudce, který by je bral vážně.

Ale Stropnický jde ještě o krok dál. Raketový odstřel koalice „slušných“ je prý vzkazem těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Jen již neřekl, zda má na mysli i džihádistické skupiny, které z výroby a použití sarinu i chloru byly již několikrát usvědčeny, mimo jiné Carlou Del Ponte (2013) nebo třeba Jeffrey Harrigianem, velitelem amerického letectva v září 2016. Postrádá pan ministr odvahu nebo informace? V obou případech by bylo smysluplnější, kdyby zůstal u svého původního řemesla, které bezesporu umí a kterému rozumí. A propos informace: V této ostudné hře nelze zapomínat na roli „svobodných a demokratických“ médií, zde příklad z Británie. Sotva zasloužilý generál ve výslužbě s trpkými zkušenostmi s iráckou chemickou kauzou zpochybní oficiální verzi „byl to Asad“, vypne se mu prostě a jednoduše mikrofon.

Závěrem nejvyšší český zahraniční diplomat opět žádá nezávislé vyšetřování – zopakujme, že po vykonaném potrestání těmi, kdo v sobě sjednotili role žalobce, soudce i exekutora.

Tož, jak by řekl první prezident ČSR, máme ve vládě kapacity, které naši zemi nechávají balancovat někde – řečeno hereckými ústy – v inscenaci absurdní tragikomedie.

Poznámka na okraj. V době obrození za časů dunajské monarchie sehráli umělci důležitou roli pro oživení národní historické paměti, za první republiky byli často zrcadlem proti militarismu i sociálním svědomím společnosti. Dnes se někteří z řady Havlových epigonů přesunuli přímo do politiky a pod nálepkou „slušnosti“ šlapou po všem, co nám 28. říjen odkázal. Tím v žádném případě nechci první čs. republiku idealizovat. Její mytologizace bez ohledu na realitu (bezpodmínečná oddanost a slepá důvěra v garanty a ochránce Francii a Anglii, národnostní a sociální problémy) způsobila povrchní přístup v analýze vývoje po roku 1945 – v Československu i v celé Evropě. Jde o odkaz, o výše jmenovaná mravní a politická paradigmata zakladatelů československého státu bez ohledu na to, zda se jim je podařilo uskutečnit v praxi nebo jestli se jednalo o úkol pro nastupující generace.

A tak se již dnes můžeme těšit na oslavu „naší stovky“. Určitě nebudou chybět ti, kteří Masarykův „ideál humanitní“ dokázali pervertovat do podoby „humanitárního bombardování“. A kteří budují světlé zítřky na novém právním řádu „slušných“. Jenže to už není Masaryk, ale Orwell… .- - -

Použité cizí slovo "skurilní" znamená v češtině podřadný; nízce zábavný; šaškovský; fraškovitý


14 komentářů :

 1. Doufám, že má pan Stropnický dostatečnou zásobu indulony, mám obavy o stav konečníků některých éméričanů

  OdpovědětVymazat
 2. za první republiky se vedle rozdaných postů budoval aparát na zamini z profesionálních diplomatů.
  Po válce část utekla, část byla odejita. Ať už z politických nebo osobních důvodů.
  Pak byli čtyřicet roků vychováváni diplomaté profesionálně. Vyjet na pozici tajemníka ambasády, znamenalo řadu roků podrobně studovat poměry v oblasti, perfektně ovládat úřední jazyk, ekonomiku, polit. scénu a celou oblast s přilehlými státy. Být jmenován velvyslancem, znamenalo praxi v řádu deseti patnácti roků!
  Po převratu to té partě hospodských povalečů rozdával kurevník a profesionální alkoholik.
  Pardon, zapomněl jsem, ve slovníku Kdo je kdo vydaném v Británii má uvedenou profesi : Kulisák!
  No a podle toho to na zamini vypadá. Idioti, teplouši a vobřezaní

  OdpovědětVymazat
 3. pan Stropnický má jistě na mysli teroristy, kteří napadli desítky milionů mírumilovných obyvatel prostředkem Agent Orange.
  Jsem si zcela jist, že bude tleskat vybombardování země tohoto agresora. Jde přeci o preventivní humanitární bombardování.
  A PAK ZAČNEME ŘEŠIT KDO JE V USA TA NEJVĚTŠÍ SVINĚ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:14 Aha že by myslel ty co stvořily isis a válku projely.

   Vymazat
  2. Da, da.
   to není dadaismus

   Vymazat
 4. Jiří Jírovec15. dubna 2018 21:21

  Žijeme v podivné době! Budeme slavit 100. výročí založení republiky, kterou pánové Klaus, Mečiar a několik dalších svorně rozbili.

  Odvoláváme se na Masaryka a přitom naši politici v sobě nenajdou kousek mravnosti, aby řekli "v tomhle s vámi nejedeme".

  Bývalá komunistka Šiklová jim nastavila nový standard. Raději se mýlit s americkým presidentem než mít pravdu s ruským.

  Chtěl bych se zastat Roberta Pelikána. On odchází, protože jeho ministerstvo bylo nabídnuto ČSSD (místo MV). Tož odejde, jakoby nasrán na ANO, což mu může otevřít cestu jinam.

  Jeho bratr, arabista, dostal poměrně široký prostor v ČT, aby vyjádřil svůj názor na chemický útok a bombardování. Se snesitelnou mírou politické korektnosti vysvětlil, že celá akce byla k ničemu a že chemické zbraně by se v dané situaci používaly jinak než shazováním barelu z helikoptéry. Mluvil o tom, že "umírněná opozice" dostala do Dúmy dva razící štíty a v podstatě vybudovala v podzemí metro.

  Trojka Trump - May - Macron si přivlastnila právo zasáhnout v Sýrii kdykoli se jim zachce. Potřebují k tomu dvě věci - Asada u moci a použití chloru nebo jiné chemikálie a nebo alespoň zprávu, která použití předstírá.

  Asad dostal nálepku zloducha, který se ničeho nezalekne a s Putinem v zádech bude používat chemické zbraně kdykoli se ráno špatně probudí. Takový to je člověk.

  Válku v Sýrii je třeba prodlužovat, protože kde jinde by se mohly vyprazdňovat arsenály a to způsobem, který umožní testovat reakci Putina a jeho raket.

  Česká „diplomacie“ - tragikomedie nejhorší kvality, píše Petr Schnur. Situace je ovšem horší, protože dění ovládají lidé, kteří naplňují Horníčkovo úsloví o nebezpečnu.


  OdpovědětVymazat
 5. Kvalitní analýza "herecké diplomatické šaškárny". Ještě že Zeman jako obvykle zachraňoval situaci. Předposraný Andy už začal otáčet :-)). Tomu taky staší v hlavě jen ty evropské dotace pro Agrofert.

  K vašim poznámkám Pane Jírovče : Dobrý, beru všechny až na ten první odstavec. Chápu že z Kanady se vám to tak mohlo jevit, ale věřte, že to nemělo jiné smyslupné řešení.
  NUD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je to dítě papaláše!
   měl krušné dětství, ale mohl ochutnat blahobyt, o kterém se vám nesní ani teď. To není podstatné.
   Každý člověk, chca, nechca ve svém životě, aby si usnadnil jednání, vytváří "šablony" jednání, postupů v určitých situacích. Má snahu bagatelizovat problémy a nastolovat řešení, jež se v jeho mysli jeví, jako nejméně rizikové. Pro něho samého!
   Pak Babiš, nemaje tzv. kádry a odborníky do parlamentu, na ministerstva a dnes již i do vlády kooptuje své úhlavní nepřátele nebo parazity a lichváře.
   Namátkou Telička - bezcharakterní kariérista, Marvanová - profláknutá kolem "sarajevského atentátu" defraudace ODA, ..., Kasl - zarytý Odeesák, kterého chtěl původně jmenovat pražským starostou. Ještě než podepsal spolupráci s ANO, už svolával kriminální živly z ODS, ovládající pražské podsvětí. ...
   Né, nemyslím si, že je Andrejko čistej. Ale určitě se od těch s viní má co učit.

   Vymazat
  2. Ve Vaší odpovědi je zmíněno důležité .. dotace. Úplatek EU bohatým a vlivným ve státě. Malým se málem zavře huba a velcí si rozeberou hodně a potom poslouchají jako hodinky. Však je to poslouchání dobře zaplaceno. Kolonizace země prostřednictvím ovlivnění hospodářství, pomocí "páté kolony". Nejčtenější tiskovina v ČR? Leták se slevami obchodních řetězců. Ne noviny .... Čechy zajímá sleva a ta není zadarmo. Proč si nekoupit ve slevě něco, co mohu mít za hranicemi za stejnou cenu bez slevy a nebo o kousek lacinější. Kouzlo slevy je mocné .... a potom se nemůžeme divit, že herec hraje divadlo v tragikomedii a během pár minut vypotí tolik rozporuplných informací, že by s tím mohl jít na soutěž.
   ABC

   Vymazat
 6. Divokej Bill-Bagdád 2003

  Padaj bomby na Bagdád,
  Padaj bomby na Bagdád,
  Padaj bomby na lidi,
  A ty tam umíraj,
  Americký blbečci,
  Házej bomby na Bagdád,
  Jestli budem mlčet,
  Budou je házet i na nás,
  Naše zem je kulatá,
  Stará a děravá,
  Válkou lepší nebude,
  A bůh nás potrestá!

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní15. dubna 2018 22:07
  "je to dítě papaláše!
  měl krušné dětství, ale mohl ochutnat blahobyt, o kterém se vám nesní ani teď. To není podstatné."

  Ještě, že jste napsal že to není podstatné.
  Ujišťuji Vás zcela upřímně, že o Andyho blahobytu jsem nikdy nesnil a nesním.
  Babiš je možná momentálně dobrým řešením pro náš rybníček bahňáček, ale tím to hasne. Na"velkou politiku" ještě nemá a kdo ví jestli někdy bude mít.
  NUD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:07
   Babiš je naprostý křivák a vskutku by se hodil do politiky ODS. Ale tam mají takovými exoty přeplněno tak musí počkat. S tím soc. dem . sajrajtem dojede doufám až na konečnou a zmizí na rodné Slovensko.

   Vymazat
 8. Stropnický-ministr propagandy, nebo snad války? Konečně se správně zařadil.

  OdpovědětVymazat