Reklama

úterý 3. dubna 2018

Chystají se drakonické poplatky na stará auta: Kterých modelů se bude týkat?

3. 4. 2018   AutoCz
Vláda zvažuje uvalení drastických daní na starší auta. Životnímu prostředí ovšem další poplatky nepomůžou. Místo toho jen zhorší dnešní stav, kdy motoristé platí na ostatní.
Český motorista je důležitým přispěvatelem státního rozpočtu. Přibližme si základní položky, jimiž ročně do společné pokladny přispívá. Z benzinu 12,5 miliardy na DPH a 27 miliard na spotřební dani, z nafty 29,5 miliard na DPH a 60 miliard na spotřební dani (pravda – tady pomáhají projíždějící zahraniční kamiony). K tomu 4,6 miliardy na dálničních známkách, podnikatelé pak přidali 6,2 miliardy na silniční dani. Zdánlivě okrajový doplněk pak představují takzvané ekopoplatky za starší vozidla. Za devět let od roku 2009 se na nich vybralo 3,7 miliardy korun. Ale pro náš pohled jsou důležité z jiného důvodu. Jen 206 milionů, tedy 18 % vybrané částky, šlo na předem stanovený účel, tedy likvidaci vraků. Zbytek peněz od motoristů si Státní fond životního prostředí nechal. Lépe řečeno z nich zaplatil projekty zcela odlišné, například zateplování paneláků nebo dotace na tepelná čerpadla. Seniory z Pošumaví či Bruntálska, kteří nemají než na starou felicii, jsme tedy obrali o pět tisíc a za jejich peníze se zlepšuje život někomu úplně jinému.

Částky jako z Marsu

Přijde vám to nefér? Tak se držte. Právě tuto přerozdělovací mašinu chce vláda vydatně posílit, a to opět na úkor nejchudších.

Ministerstvo dopravy si nechalo vypracovat studii, jak zrychlit obnovu vozového parku. Externí konzultační firma poslala návrh, který by motoristy s průměrným platem nemile překvapil.

Zvažuje se totiž rozšíření dnešní silniční daně. Platili by ji všichni motoristé (dnes pouze podnikatelé) a odstupňovaná by byla podle emisní normy. Za pouhé vlastnictví vozidla bychom podle návrhu platili každoročně 16.000 Kč (Euro 0, do roku výroby 1993) až 4000 Kč (Euro 3, do roku 2005). Teprve novější vozidla by byla od daně osvobozena.

Jak uvádí tabulka, počítá se také se zvýšením poplatků za první registraci ojetin z dovozu. Na druhou stranu elaborát navrhuje také podporu za to, že své staré auto necháte sešrotovat. Podle emisní normy byste dostali až 50.000 Kč. Majitelům favoritů a felicií to ovšem nevyřeší otázku, čím dál jezdit – za padesát tisíc si jen těžko koupí modernější auto.

Návrh ekologických poplatků a silniční daně                      Scénář 1             Scénář 2

KAŽDOROČNÍ SILNIČNÍ DAŇ
Euro 3                                                                                    4000 Kč
Euro 2                                                                                    8000 Kč
Euro 1                                                                                    2500 Kč            10 000 Kč
Euro 0                                                                                    5000 Kč            16 000 Kč

REGISTRAČNÍ POPLATEK PŘI DOVOZU
Euro 3                                                                                   9000 Kč
Euro 2                                                                                   6000 Kč            16 000 Kč
Euro 1                                                                                15 000 Kč            24 000 Kč
Euro 0                                                                                24 000 Kč            40 000 Kč
ŠROTOVNÉ – BONUS ZA LIKVIDACI VOZU

Euro 2                                                                               10 000 Kč             30 000 Kč
Euro 1                                                                               15 000 Kč             40 000 Kč
Euro 0                                                                               20 000 Kč             50 000 Kč


Zvážíme to po svém

Ministerstvo dopravy na základě této studie teprve připravuje svůj vlastní návrh. Nevíme tedy, jak pevně se bude zmiňovaných tipů držet. Podotýkáme, že studie navrhuje dva scénáře, z nichž jsme záměrně citovali ten vyšší. Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva na náš dotaz pouze stručně odpověděla, že analýza ještě není dokončena. I kdyby však ministerstvo zvolilo nižší částky, podstata věci zůstává stejná: chudší a starší lidé z vesnic, kteří bez auta nedojedou ani k doktorovi, by kromě horentní spotřební daně z benzinu každoročně platili ještě další peníze.

Návrh neuvádí, za co by je stát mohl utratit. Není ale těžké dát si dohromady dvě a dvě: vláda chce v Bruselu vypadat moderně a ekologicky, což mimo jiné znamená dotovat elektromobily, nabíječky a další programy pro ekologičtější dopravu. A kde jinde na to vzít, když žádné další zdroje v rozpočtu nejsou?

Ani Unie, ani ovzduší

Není snad třeba komentovat sociální ohleduplnost vlády, která chce trestat chudé lidi za to, že nejsou bohatí. Musíme však upozornit ještě na dva další, neméně absurdní rozměry celé věci.

Zaprvé podmínky otrocky nastavené podle emisních norem nepomůžou zlepšit ovzduší. Návrh totiž hází do jednoho pytle udržovaná auta se zanedbanými, čímž znevýhodní slušné lidi, kteří se o svůj majetek dobře starají. Správě fungující felicia z roku 1997 vypouští méně škodlivin než o patnáct let novější načipovaný superb s pirátsky vymontovaným filtrem pevných částic. Jeho vysmátého majitele s kšiltem dozadu neumíme nachytat ani pokutovat, protože zkorumpovaným, dvacet let nefunkčním systémem povinných emisních kontrol takové vozy bez potíží procházejí. Jsou jich desítky tisíc a jejich vliv na ovzduší je katastrofální. Ale důchodce z Hracholusk, který právě ve felicii vyměnil originální katalyzátor za čtyři tisíce? Ten ať platí každý rok.
Ekologická daň za převod ojetého vozidla: Víte, kolik v současnosti zaplatíte?

Druhý nesmysl spočívá v neustálých odkazech na Evropskou unii. Jako by po členských zemích žádala zpoplatňování či zakazování starších aut. Jako by diktovala průměrné stáří vozového parku. Nic takového není pravda, jak v rozhovoru vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský. Unie pouze požaduje, aby každá země v rámci svých možností podporovala čisté technologie v dopravě. A také očekává dodržování směrnic na čistotu ovzduší – které ovšem nikdy nesplníme, dokud necháme po silnicích jezdit auta v nevyhovujícím stavu.

O nás bez nás, jako vždy

Zatím není jasné, jestli bude popisovaný návrh přijat a v jaké podobě. Vláda lavíruje mezi dvěma cestami. Na jedné straně se někteří naši představitelé snaží být v Bruselu papežštější než papež. Ekonom a známý kritik českého daňového systému Lukáš Kovanda (rozhovor níže) ovšem upozorňuje, že pokud by to české úřady přehnaly na úkor obyčejných lidí, posílily by extremistické nálady a hnutí. A to si jistě dvakrát rozmyslí v současné situaci, kdy hrozí předčasné volby.

Toto dilema je pro politiky důležitější než jakékoli technické a ekologické argumenty. Nejde o spravedlnost ani o čistotu ovzduší, ale o dohody, kompromisy a ústupky jedněch vůči druhým. Motoristé mohou být v této hře obětováni i uchráněni. Moc optimismu do věci nevnesla ani naše anketa mezi parlamentními stranami, z nichž většina v týdenní lhůtě vůbec neodpověděla. Obecná zkušenost ale je, že jakmile se nějaký nápad na zdanění a poplatky objeví, už nikdy nespadne pod stůl. Majitele nebo zájemce o starší auta tedy musíme varovat: do roka a do dne může být hůř než dosud.

Občane, jsme při tobě!

Jakékoliv návrhy na zdanění fyzických osob dalším poplatkem za držení starých aut naštěstí nemají šanci projít bez patřičné politické podpory na národní úrovni. Domácí politické strany napříč spektrem se naštěstí shodují na blokování podobných hlasování. Šlo by přece jen o nepopulární krok. Oslovili jsme s našimi dotazy parlamentní strany, leč většinou bez odpovědi. Postoj ANO tak můžeme dovozovat z dosavadního jednání – v principu žádné daně rušit nechce. Zatímco ODS odsuzuje silniční daň už v současné podobě a dlouhodobě ji považuje na nekoncepční – výběr je náročný a vynese pouhých šest miliard. Podobný postoj zastává také ČSSD. Ani TOP 09 nebo KDU-ČSL si nepřejí další daňovou zátěž pro obyvatelstvo ve formě silniční daně pro fyzické osoby. „Stát může využívat i jiné nástroje při podpoře čisté mobility – například různé formy dotací nebo snížení spotřební daně na LPG,“ myslí si lidovecký poslanec Marián Jurečka. S tím souhlasí i komunisté. „Efektivnější je motivovat všechny vrstvy obyvatel pro nákup osobních vozidel dotací na jejich pořízení podle technických parametrů a vlivu na životní prostředí,“ míní poslankyně za KSČM Květa Matušovská.

Starostové a nezávislí už si dovedou další daň na základě emisní normy představit, i když vyžadují delší čas před jejím zavedením. „Považujeme snižování znečištění v životním prostředí za důležité téma. Auto je auto, a je jedno, jestli životní prostředí znečišťuje ve vlastnictví soukromé osoby, nebo firmy,“ říká mluvčí Karel Kreml s tím, že není možné, aby to začalo platit bez předchozí dostatečně dlouhé lhůty. Předtím musí dojít k přirozenému ukončení životnosti starých aut ve vlastnictví soukromých osob. Bohužel bez upřesnění, jak dlouhá by taková doba musela být. Podle nich je však třeba hledat odpovědi jinde – co se děje s vybranými penězi a jak přispívají ke zlepšení životního prostředí.
Motoristé musí od nového roku opět platit za nepojištěná vozidla

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus: Politici se dívají ze skleněné věže

Připadá vám ekonomicky správné, aby nejchudší motoristé platili na zelenou budoucnost nejvíce?

Absolutně ne. Zatížíte-li staré auto dalšími poplatky, zdražíte jeho provoz. Důsledkem bude, že lidé, pro které je provoz vozidla významnou položkou, si staré auto budou muset nechat ještě déle.

Co říkáte argumentu, že kdo nemá na moderní auto, měl by jezdit vlakem?To je dvojnásobná diskriminace. Venkov má už teď nižší příjmy, horší přístupnost sociálních služeb a podobně. A omezení individuální mobility situaci dále zhorší. Takové plány prosazují politici odříznutí od reality. Žijí ve městech, kde je doprava snadná, a neuvědomují si, že pro lidi na vesnicích je auto prostředek k přežití.

Z čeho by se tedy podpora čistých technologií měla platit?

Přímou podporu si můžou dovolit země s vyrovnaným rozpočtem. Česká republika má dluh 1,7 bilionu korun, který dále roste i v době prosperity. Další zadlužování udělá naši pozici ještě zranitelnější. Navíc je přímá podpora jedné technologie poněkud riskantní. Evropa v rámci klimatické agendy masivně podporovala diesely, sami máme zkušenosti s podporou fotovoltaiky. Ani jedno životnímu prostředí ve skutečnosti nepomohlo a pohled na dnes favorizované technologie se také může změnit. Počkejme, jak zareaguje trh: která technologie se osvědčí, ta také zlevní.

Návrh opatření chce také omezit dovoz ojetin. Je to správná cesta, abychom přestali být popelnicí Evropy?
Systémový pohled je opačný: proč naše ekonomika je tak slabá, že musíme dovážet stará auta? Protože jen montujeme, nevymýšlíme a neinovujeme. Vytváříme nízkou přidanou hodnotu, naopak odliv dividend je vysoký. Pokud bychom přijali jasná hospodářská opatření zvýhodňující reinvestice zisku v České republice, během pěti až sedmi let by to přineslo výsledky. Hospodářský růst pocítí i lidé s průměrnými příjmy, koupí si lepší auta a také jim bude víc záležet na životním prostředí.

Libor Fleischhans, diagnostik a školitel v oboru emisí: Podstata problému je jinde


Jak velká část vozidel na našich silnicích nevyhovuje v emisích?


Podle mého mínění skutečně nevyhovuje okolo 15 až 20 % vozidel se vznětovým motorem a okolo 10 až 15 % se zážehovým motorem. Upozorňuji, že s tím vůbec nemá co dělat stáří, ale technický stav, za který je nechvalně odpovědný český podvodný systém STK.


Jak to vypadá v praxi?

Právě mi zde v dílně stojí jeden vůz taxi: zaslepený ventil EGR, což je vždy součástí chiptuningu, nalévací hrdlo se topí v kaluži oleje, desítky chyb v paměti závad. Má vylepenou známku STK, takže obrázek si jistě uděláte sami. Poplatek za STK jsou odpustky kamarádům u STK, protože se tyto skupiny vzájemně milují. Já vydělávám peníze, protože ty mě necháš jezdit, a já za odměnu budu jezdit jen k tobě.

Proč se nic neděje, když je nemoc systému tak zjevná?

Mocná lobby STK si vybudovala silné pozice za posledních 15 let, kdy se auta kontrolovala jen naoko, i přes svou dozorovou certifikační organizaci, se kterou má většina STK smlouvy o podílu na zisku. STK ruku v ruce s touto certifikační společností představují stát ve státě s vlastními pravidly, která si jejich majitelé píšou sami za přihlížení ministerských úředníků. Dokud bude tento střet zájmů trvat, nebude v České republice možné zlepšit ovzduší. Ukázkou toho je zde stojící taxi, po jehož jediné akceleraci jsme ze země smetli plnou lopatku sazí.

Měření emisí v roce 2018: Kdo na emisích neprojde?

Tomáš Zdechovský, europoslanec: EU do silniční daně nezasahuje!

Evropská unie se dlouhodobě zabývá snižováním emisí z dopravy. Už před sedmi lety vznikla Bílá kniha, která rozpracovává vize vybudování dopravního systému s účinným využíváním zdrojů. Existuje také Evropská strategie pro nízkoemisní mobilitu z roku 2016. Podle poslance evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se ale v obou případech jedná pouze o jakousi výzvu k dalším změnám v oblasti sjednocení evropského dopravního prostoru a zároveň menšímu zatěžování životního prostředí. „Předpokládá se v nich mimo jiné i snížení emisí, což se samozřejmě neobejde bez modernizace vozového parku. Pokud by ale došlo k jakémukoli jednání o legislativě týkající se této oblasti, prakticky vždy platí, že její schválení nezávisí jen na podpoře Evropského parlamentu, ale především na dohodě mezi členskými zeměmi včetně Česka v rámci Rady.“

Vycházejí návrhy na další daně pro motoristy z požadavků Evropského parlamentu?Rozhodně nevycházejí z žádného platného evropského nařízení či směrnice, které jsou pro členské státy EU závazné. Silniční daň je věcí národních států a EU do těchto věcí nezasahuje. Navíc Evropský parlament nemůže sám a bez prvotní iniciativy ze strany Komise a schválením ze strany Rady složené z jednotlivých členských států schvalovat legislativní opatření, která by byla právně závazná pro členské státy EU. Evrop ský parlament je pouze jedním ze tří orgánů EU, které se podílí na legislativě.

Je podle vás koncepční uvalovat další daně na majitele starších vozidel?

Opravdu si nemyslím, že by zatěžování dalšími a dalšími daněmi přineslo jakýkoli pozitivní účinek. Ohleduplnost k životnímu prostředí musí jít ruku v ruce s hospodárností. To znamená, že vozidla, která jsou ohleduplnější vůči životnímu prostředí, se musí vyrábět takovým způsobem, aby se jejich prodej a využívání ekonomicky vyplatily výrobcům, prodejcům i zákazníkům. Státní zásahy nemají v tomto případě žádný smysl.

Nakolik se Evropský parlament zajímá o obnovu vozového parku v jednotlivých členských zemích?
Obnovu vozového parku mají ve své gesci především národní státy. Neznamená to ale, že by se EU o modernizaci vozového parku vůbec nezajímala. Iniciativa však jde zpravidla ze strany Komise. Prioritou je zde především řešení problémů v celé EU. O obnově vozového parku se mluví spíše nepřímo v souvislosti s mnohokrát vyjádřeným požadavkem snížení emisí látek znečišťujících životní prostředí v oblasti dopravy.


- - -
47 komentářů :

 1. Klaus mladší na PL je skvělej:„Vláda je fakt mimo. A další případ, jak tahle nová levice útočí na chudý lidi. Vždyť Favoritem rok výroby 1995 nejezdí nikdo, že chce. Třeba nějaký dědeček jezdí jednou za týden 10km na hřbitov. Tak ho zdaňte, vy hovada,“ rozohnil se občanský demokrat na sociální síti Facebook.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale tady nejde o nějakou ekologii. Výrobcům a prodejcům nových aut se prostě zdá, že se v Čechách málo pakují. Navíc, jede v tom bankovní sektor.
   Princip vcelku jednoduchý. Donutím lidi si koupit nová auta. Že na něj spousta z nich nemá? Nevadí. Od toho tu máme banky a leasingové společnosti. Donutím tě se ještě více zadlužit, aby jsi musel o to více poslouchat. Dlužník přece musí splácet. A ke splácení potřebuje výdělek. A ten mu zajistí pouze Evropská unie.
   Tak že držte hubu, makejte, ať máte čím splácet dluhy za nová auta.
   Proboha, kdy se to už konečně někdo odváží nazývat pravými jmény.

   Smazat
  2. 18.36
   ano,tak je to přesně.
   A se soláry šlo o stejný princip.Né ekologie,ale napakovat se a zaplatí to odběratel elektřiny.

   Smazat
  3. "Nová levice"? Co to je? A útočící na chudý lidi? Co je to za nesmyslnou myšlenkovou konstrukci?

   Smazat
  4. Silniční daň zde přece již jednou byla ne? a zrušila se. Proč ji nezavést znovu že ano? Vždyť stát je takový chudák, že nemá nejen na výstabu dálnic a silnic 1. třídy, ale ani na opravy silnic 2. a 3. třídy. O místních silnicích, silnicích 4. třídy ani nemluvím. Všude se díry flekují flekem. Řidiči si neustále na kvalitu stěžují, tak ať platí ne? Je to panečku pěkná sviňárna, která nemá obdoby.

   Smazat
  5. At se deje co se deje, je-li to spatne, muze za to levice. Od r. 1990 se vsechno deje spatne. Takze ODS, TOP 09, Lidovci, ANO, CSSD - je vse LEVICE, jen KSCM je pravice. Klausove se nezaprou.....

   Smazat
  6. Na snad, že bych proti cuckovi Klausovic něco měl, ale pamatujem jeho papínka. To bylo v 92-3 keců: Platy 20 litrů, doženem Rakousko a skončilo to defraudací zlatého pokladu s pomocí Bóží a Tošovskýho. No a pak ještě čajznul tu propisku. Jako bych ho slyšel, jak radí mladýmu: Kluku, tvař se lidově a hodně toho naslibuj a vono to pude. Dyť víme jak to bejvá s jabkama.

   Smazat
  7. 22,57
   Klause jsem nikdy nemusel a nikdy jsem ho nevolil. To mi ale nebránilo s ním v některých věcech souhlasit. Pokud budu odmítat myšlenky z jediného důvodu, a to je jejich autor, můžeme to směle nazvat ideologickou zaslepeností.

   Smazat
  8. 22,11
   Kdysi, když na ministerstvu život. prostředí seděl Bursík, se zavedl ekopoplatek při přepisu aut. Argumentovalo se tenkrát úplně stejnými argumenty, o jaké se opírají autoři toho současného nesmyslu. Stáří aut v Čechách.
   O kolik se snížilo jejich průměrné stáří po zavedení těchto zlodějských poplatků?
   Žádný zákon v této zemi nevzniká kvůli veřejnému dobru. Vždycky jde o prachy a moc pro hrstku vyvolených. Pokud vzácně nějaké dobro vznikne, je to vedlejší, dlužno dodat nežádoucí produkt.
   Do našeho "dobra" se to vždycky jenom pěkně zabalí. Kdyby na nás přímo uvalili robotu a desátky, někomu by to mohlo připomínat feudalismus a hra na demokracii by rázem skončila.

   Smazat
  9. Po prečítaní Klausovej repliky hneď sa mi zdal svet krajší.

   Smazat
 2. No, zvolili jste si ho, tak tam toho Bureše máte.
  Obávám se, že protestní křik kvůli případnému schválení těchto nesmyslů zanikne ještě ve větším křiku, až Bureš potichu podškrábne Dublin IV a nám sem začnou valit autobusy plné černoušků.
  Nikdy nevěř tomu, kdo se pakuje na evropském svinčíku. Ten se ho bude držet, i kdyby měl prodat vlastní matku. Co teprve pár milionů pitomců, kteří mu to naházeli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hricaku jeden blbej! Tohle je prece kazdymu kdo premysli jasny. Jen mi ale neni jasny, jak nejakymu volici ANO, tohle vysvetlit! Nad tim si radeji lamej hlavu.

   Smazat
  2. Juro mysli a nehaň!
   Kdybys totiž myslel doplnil bys Hričákovy argumenty o další. Třeba, že na dálnicích v germánii a galii stojí miliony "nových" aut (konzerv) již 2-3 roky a jsou neprodejná (proleželá ložiska, vyšisované gumy a těsnění,prorezlé sondy, vybrakovaná elektronika) a čeká se kdo si je koupí. Inu slovanští gojové za půjčené papírky a předražené ceny (inu západní zboží). Vždyť to ani nejsou lidé ti Slovani, horší dobytka. A otroky do mundurů, jako kanonenfuter potřebuje každý fírer (terka majovic, trumpeta, adolfína merklovic i ten makaron). Pokud se to nepodaří těm gojům pro(d/lh)at, tak celý západ zkrachuje, protože nebude na zbrojení pro finální III. WW. Pak dojde na radikální řešení a to vyleštění klik a kotlů v Treblince, Dachau, Birkenau, Osvětim). Jenom technologie budou modernější. Zaháji se tradičně zdravotní prohlídkou (výběrem). Zdraví se odeberou darovat orgány a ostatní odejdou na průmyslové zpracování biomasy (ještě že ta kráva zelená Kateřina netušila co je to biomasa). Jak vidíte stále máme na výběr, jak pravil jednou jeden král (Verich).
   Ďuro Trulo

   Smazat
  3. vladimír hricák Jestli to bureš podepíše tak jsem zvědav jestli budou lidé ochotní volit Okamuru. Nebo jít do generální stávky.

   Smazat
  4. 19,12
   Nechápu, proč jsem v tvých očích blbcem? Bureše jsem nevolil a ani nějak zvlášť neobdivoval.
   A že jeho majetek stojí ze značné části na eurodotacích? To je spíš problém jeho voličů.

   Smazat
  5. Jura 19:12
   To je úroveň nadávat panu Hricákovi. Juro tady na tvém přípladě je jasně ukázáno že ve školst í je třeba opět zavést místo inkluze výchovu ke slušnému chování.Dříve občanskou výchovu. A já osobně jsem přesvědčeno o tom, že inteligence našich občanů kteří volili ANO, Piráty, Kalousky a podvodníky kteří si říkají starostové je na úrovni ceny volebního lístku (tedy toho papírku).

   Smazat
 3. Politici? Nepomůže než lynč a znovu lynč až do vymlácení těch jejich černých duší. Jsou to právě oni, kdo zničil ekonomiku, vlastní výzkum, vlastní průmysl a zemědělství. Odevzdal trhy, zapříčinil chudobu a stát přivedl do "skvělé rodiny" rozvojových států mezi taková esa jako je Albánie, Bangladéš atd. Zbytek rozkradl! A teď chtějí trestat, že důchodce nemá na nové auto? Nasrat velebnosti do vašeho předem rozfackovaného ksichtu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sepsáno stručně a jasně. Nenásleduje-li za zločin trest, zločin přirozeně bují, kvete a šíří se. Jako v České "republice".

   Smazat
  2. Lynch? Ten patří především těm z vás, co stáli s klíči v rukou na zmrzlých náměstích a pak co čtyři roky, občas dříve, volili sebranku ze svých řad, která jim utahovala postupně smyčku kolem krku. Nepoučitelní, arogantní hlupáci si sami podřezávali větev během leta provozované "demokracie".

   Smazat
  3. 22.07
   SOUHLAS

   Smazat
 4. No to je daň bohatých na chudé a hlavně důchodce a ty, co najedou ročně tak 4-5 tisíc km! Silniční daň? Nikoliv daň k zisku bohatých! Ale co je to za změny v TV kanáolech , kdo musí platit nové a nové septoboxy, kdo musí platit nové a nové televize a k čí profitu. Zase je to daň za chudobu a důchodcovský věk, signál k sebevraždám důchodců, kteří se stávají v naší zemi páriové! Však nám to před nějakými 10 roky omladina jasně vzkazovala - zacláníme v jejich světě!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Hlavně, aby se neplatila daň z cyklistického kola, ostatní mám u pr..le, i když je to docela možné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neraduj se.Připravuje se daň z bot.

   Smazat
 6. Ten kdo auto má, neměl by bránit druhým, aby ho měli taky.

  OdpovědětSmazat
 7. Pořád lepší než ten lidskej odpad Sobotka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:27
   Ty má svatá prostoto, Sobotka, Gtros, Benda a podobní ti nikdy nepracovali a jejich život začínal v posraneckých lavicích a stranických aparátech. Nestrovnávej se skutečný odpadem, který si nahrabal zlodějinou po hadrkáku a dělá z toho podnikatelský čich a záměr.
   Václav
   A teť se ozvou hlupáci, kteří napíší MOHL JSI TO DĚLAT TAKÉ, ALE BYL JSI LÍNÝ !

   Smazat
  2. 12:32
   N, že bych s tebou nesouhlasil, ale jako jediný z těch tří, které jsi jmenoval nikdy, opravdu nikdy nbepracoval pouze Mareček Bendů. Ten díky tatíkovi zasedl do lavice parlamentu ještě jako školák. Sobotka i Gros, předtím než do politiky dostali, pracovali.

   Smazat
 8. Ekologie je až na posledním místě. My hodláme řešit ekologické problémy? Jujky, to je mi novina. Doposud se pouze přesouvají peníze z kapsy B až Z do kapsy A. Ekologie je jen moderní bůžek. Až se někdo zodpovědný začne ekologii opravdu věnovat, dejte nám sem vědět.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 9. OK když jde o ekologii, tak je potřeba měřit emise i letadlům a to včetně vojenských který se promenádují v našem vzdušném prostoru. Když to chceme brát vážně tak se vším všudy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda! Vždyť letadlo nemá žádnej katalyzátor a filtr pevných částic. Jeho pohon je založenej na vyfukování obrovskýho množství spalin.

   Smazat
 10. Bože, to je celé ale blábol ... Ach jo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mělo by to smysl, kdyby na konci bylo napsáno, že za to může Babiš.:)))

   Smazat
 11. Nejsem pražská kavárna, ale bydlím v Praze. Dovolím si připojit ještě pár nákladů spojených s provozem auta v Praze. Náš magistrát opomenul výstavbu parkovišť jak v centru (podzemních), tak na periferií PR. Originální řešení jsou tzv rezident.karty samozřejmě za poplatek (700-1400), ale i tak místo nemusíte najít.Jsem nemocný, u většiny zdravotních zařizení platím parkovné 30-50/h. Bez auta, nezvládnu ani nákup a protože mám starší, tak se děsím každé dva roky, zda projde TK. Nemám na nové, asi jako většina že starší generace. Možná zhoršení mé diagnózy zajistí ZTP, ale to je moc smutné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Společné/kolektivní/sociální tu už kdysi bylo. Teď se razí individualita - každý za/pro sebe. Zkušenosti jsou nepřenositelné a každý je na sklonku života má. Moc smutné ...

   Smazat
 12. Nemecko chce presadiť, aby sa diesle predávali široko ďaleko okolo ich hraníc smerom na východ, tie ktoré vrátili v USA a inde - to je celé, - kúpte lacné auto z dovozu!

  OdpovědětSmazat
 13. Německo potřebuje prachy na zpětné výkupy automobilů od amerických kupců, kteří vyhráli soudy o emise a statisíce aut vrátili třeba jenom VW. Kde by asi na to mělo chudičké Německo vzít? Jenom v koloniích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zapomněl jsem napsat, že výkupní cena se v USA rovnala ceně pořizovací

   Smazat
 14. Jak někdo kdysi řekl "Na chudý lid musí být přísnost"atd.

  OdpovědětSmazat
 15. Lidi, nepanikařte a zajezděte si v autech dokud můžete. Jsme za ropným zlomem, ropa bude čím dále dražší a časem i nedostupná. A ty, co prohlašují, že klasická auta nahradí elektromobily, tak ty ani nestojí za to poslouchat, ti jsou asi na hlavu. Pořízení a provoz elektromobilů bude v budoucnu ještě dražší a pro plebs nedostupná.

  OdpovědětSmazat
 16. Bude mě 80, plánuji dožít se ve zdraví 100, mám velmi velkou zahradu 5 km od domu, povícero drůbeže, i s cestami do obchodu najezdím do 500 km/rok, pokud zavedou poplatky pak auto z r.1993 (není rezavé a je v pořádku) budu muset rozbít, asi nejlíp o pořádně natvrdlého politika. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak to se vám při těchto kilometrech za rok to auto vůbec nemůže rentovat a levněji by vás určitě přišla cesta taxíkem :-)

   Smazat
  2. 14:21
   co na to říci. Pouze napíši vůl zůstane volem.

   Smazat
 17. Dám k dobru jedno moudro - víte kde končí ekologie elektromobilu ? U nejbližsí tepelné elektrárny, v jejím komíně totiž končí výfuk elektromobilu.

  OdpovědětSmazat
 18. Česko je v cizí ř..i . Dnes nám nepomůže nikdo jiný než lord protector jako byl Cromwel v Anglii, jako je Putin v Rusku, i když tady bych dal ?. V prvé řadě rozehnat senát, v 2. řadě redukovat parlament a učinit z něj radu starších. Je neuvěřitelné co dokázali naši demokraté rozvrátit českou společnost. A u Klause st. , když mu nevadili "špinavé peníze" to začalo. Źe to p.....l dochází snad i jemu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. musíme si pomoci sami- nikdo jiný to za nás neudělá.

   Smazat
 19. Jinak aktualizovanou tabulku jsem našel na https://autotrip.cz/ekologicka-dan-auta-tabulka/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.