Reklama

čtvrtek 19. dubna 2018

Co dělat, když je vaše náboženství nejpronásledovanější na světě

Patrick Ungermann
19. 4. 2018
Nechte si, prosím, vyprávět můj sen: Bylo to na venkově ve chlévě, který jsem si předělal na modlitebnu. Krásné fresky se u jedné zdi potkaly s oltářem. Hořela i svíce. Všude musely být zamčené dveře a v místnosti jsem musel být sám. I tak by se napětí dalo krájet. Úzkost se nedala vystát. Pak se mi nějací lidé vlámali do domu. Cítil jsem, že mě odvlečou a že se z toho odvlečení, řečeno lidově, nevylížu. Bylo to kvůli mé snové křesťanské modlitebně. Ráno jsem měl na strachuplný sen rychlou odpověď: Že by se to stalo v Kosovu? Jestli trpí jedna část, trpí části všechny. Ale myšlenky mě co chvíli ke snu vracejí a hovoří: To nebyl osud kosovského Srba. Šlo ryze o tvůj příběh.

Začal jsem jevit zájem o křesťany různých denominací, kteří nesmějí udělat to, co je u nás samozřejmé – prostě si po práci zajít do kostela, nebo mít volné neděle a pomodlit se na mši. A právě v tom bodě končí sen a začíná můj příběh.

Čtu Křesťanskou mezinárodní solidaritu, časopis na úrovni svědectví o místech, kde lidé, co světí Vánoce a Velikonoce spolu s námi, musejí přestát i to, co se vydržet snad ani nedá. Když se má mysl zklidnila, uviděl jsem tři zdroje útlaku víry, kterou pokládáme za jeden z pilířů evropských hodnot:

První zdroj útlaku má mnoho společného s císařským Římem. Tam vedl k vybíjení prvních křesťanů poznatek, že tihle věřící nevidí v císaři smrtelného boha a víc než vrcholného politika si cení Boha nesmrtelného a všudypřítomného. Vlád s krajním kultem osobnosti je dost i dnes. Severokorejského vůdce i čínského prezidenta dráždí, že oni by neměli být v očích všech svých občanů těmi nejdůvěryhodnějšími osobami, které mohou, když na to přijde, činit i zázraky. Severokorejští křesťané přirozeně nemohou ani muknout. Jejich čínské souvěrce přemlouvají kádry, aby Ježíšovy podobizny vyměnili za obrázky nositele ideje Si Tin – pchinga. Oficiální tisk v Číně tvrdí, že kontrola náboženství je nezbytná, aby nedocházelo k infiltraci extremistů a teroristů. Státní úřad pro náboženské záležitosti dohlíží i na to, aby církve vychovávaly k socialismu. Zatýkání a věznění lidí za to, že na veřejném prostranství evangelizují a zpívají křesťanské písně, je možné. Často jsou bourány kostely, menší i velké pro několik tisíc lidí. Je to součást vládní akce s názvem Globální doba. Jeden z nových výnosů zavazuje Číňany k tomu, že náboženství je třeba počínštit. Takové počínštění s vůní socialistické velkoleposti i kapitalistického šrumce je projevem úředně schváleného vlastenectví.

Druhý zdroj útisku křesťanů by šlo vymezit slovy: Mladší náboženství jde po krku tomu staršímu. Ten útisk trvá 1400 let a je příznačný pro země muslimské nebo většinově muslimské. Z padesáti zemí, kde jde křesťanům kvůli víře o mnoho i o život, je třicet osm zemí muslimských. Pobídku nesnášet jiné vyznání než to své si muslimové přečtou ve vlastní svaté knize. Smrt, či mnohaleté vězení hrozí v různých zemích, definovaných jako islámské, člověku už za to, že evangelizuje – káže o křesťanství na veřejnosti. Podobný postih visí ve vzduchu, když muslimovi půjčí nebo zcela podaruje Bibli. V Íránu jsou křesťanští duchovní zatýkáni a přicházejí o majetek ve prospěch zákona o ohrožení národní bezpečnosti. V Pákistánu mohou křesťané čelit žalobě za rouhání. S tím jsou spojené tresty, které nemusíte přežít. Samozřejmě je nesmysl, že by se člověk rouhal Bohu tím, že věří v Boha, viďte. S neméně drakonickými tresty se Kristovy ovečky setkávají v Saúdské Arábii, jakkoli se saúdskoarabský a perský islám vzájemně neuznávají. Boření kostelů, ztráta zaměstnání a celospolečenská šikana, to jsou už jen doprovodné akce.

Setkal jsem se se zajímavou úvahou. „Kimové“ nejsou věční zrovna tak, jako nebyl věčný Sovětský svaz. Zatímco ve Svazu sovětských socialistických republik bylo pozabíjeno přinejmenším 12 000 000 křesťanů a zbořeno 153 000 kostelů, Ruská federace každoročně postaví tisíc kostelů a počet křesťanů se v Rusku za poslední léta zvýšil z 31% na 72%. Proto v zemích, stavěných na kultu osobnosti, mají křesťané naději, že po zhroucení kultu přestane jejich pronásledování. V muslimských zemích taková naděje není. Raymond Ibrahim o tom na stránkách Křesťanské mezinárodní solidarity píše: „Na rozdíl od pronásledování křesťanů v komunistických zemích zakořeněných do určitého režimu, muslimské pronásledování křesťanství je vytrvalé, existenciální a daleko přesahuje jakékoli vládce nebo režimy. Zdá se být nedílnou součástí historie, nauky a sociálně politického uspořádání islámu – proto jeho houževnatost a všudypřítomnost. Je to tradice.“

Třetí zdroj pronásledování křesťanů máme pod nosem. Je to prazvláštní seskupení hmotné a duševní energie, kterému se pořád říká Západ, a ten se má stát energií celoplanetární – globální. Na Západě mají malou zemi Belgii, v ní působí kardinál Sarah a říká: „Nejvíce pronásledovaní křesťané nežijí na Blízkém východě nebo v Africe, nýbrž právě tady. Jste nejvíce pronásledovaní, protože chtějí ochromit vaši víru. Chtějí zabít vaši víru a vaše křesťanské hodnoty. Říkají vám: žijte tak, jako všichni, buďte modernější. Nejvíce pronásledovaní křesťané žijí na Západě. Je sice pravda, že v Africe nás podřezávají. Když jdeš v Nigérii do kostela, nevíš, zda se vrátíš domů, protože v kostele může být bomba. To je pravda. Ale fysická smrt není to nejhorší. Horší je smrt morální. A tady se uspává církev a její učení. Chtějí, abyste na všechno přistoupili: Na potraty, eutanázii… na všechno. Jste nejvíce pronásledovaní. Jak přetrvat pronásledování? Díky modlitbě. Kristus vám říká: beze mne nemůžete činit nic. Buďte lidmi modlitby. Choďte do kostela, modlete se doma, proste o Boží sílu, scházejte se, buďte nezlomní ve víře. Spojujte se a braňte svoji víru.“ To je úryvek kardinálova poselství tak, jak ho přeložila Křesťanská mezinárodní solidarita. Ať už jsme věřící, nebo ne, jistě si domyslíme, že onen duchovní nemluví ani tak o konzumní, čili spotřební subkultuře. Spíš má na mysli budování takzvaného Nového řádu, proti kterému je Si Tin – pchingova globální Čína něco, jako panda proti grizlimu, byť oba jsou to medvědi.

Víte, která země poskytuje pronásledovaným křesťanům široké humanitární služby? Pomáhá třeba obnovit vesnice na Ninivské pláni v Iráku, hradí výuku tamních křesťanských studentů s možností dostudovat v Maďarsku. Ano, je to Maďarsko. Co o té zemi dnes víme? Že tam volby vyhrává jistý euro-potížista Orbán, který chce mít vlast bez náboženských bojů? A slyšeli jsme něco z projevů tamního předsedy vlády? Na svěcení Vánočních a Velikonočních svátků se do Maďarska jistě všichni ohrožení křesťané nevejdou. Je jich po světě 215 000 000. Na druhou stranu je Maďarsko krajina, kde se něco svatoštěpánského děje.

23 komentářů :

 1. Radsi článek zkratte a citujte sůry Koránu,kde se mluvi o tom,že jakmile se k muslimanovi obrátite zády je jeho poviiností podle KORÁNU vás podřezat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, proč tu brečí nad křesťany, občas v jiných článcích nad židy; ale že ti všichni, včetně muslimů obírají nás, ATEISTY, nenávidí nás a likvidují (káfiry)... to je OK. Kdo vám nežere pánbíčky, ten je stejně musí platit, jako např. čs. rozhlas (přestože mu nevěří a neposlouchá ho!)...

   Ať věřícím pomáhá jejich víra. Je přeci psáno, VÍRA TVÁ TĚ POSÍLÍ... Tak co chtějí po ateistech? Většina Čechů přeci církvím dobrovolně nesype.

   Vymazat
 2. Každé náboženství je ideologií. Každá ideologie je proti přirozenosti a v tom je ten problém civilizace!!! Neřídíme se přirozeností, ale necháme se řídit nepřirozeností!!! Jak prosté.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stefane
   nesnažte se problém o vasem zabiti přes Korán nivelizovat a tim i bagatelizovat.
   Napište jasně co je třeba!

   Vymazat
  2. 20:57 - Štefan

   Nejenže nejsem křesťan, ale jsem také odpůrcem církví, náboženství a podobného vzývání "duchovnosti".

   Nicméně přesto, či spíše právě proto, bych doporučil článek číst jinýma očima: jako by nebyl o křesťanském náboženství, ale o křesťanské myšlence.

   K její devalvaci (česky: pokurvení) nejvíce přispěly církvení hierarchie - ať už katolické nebo protestantské.

   Proto doporučuji přečíst si v levém sloupci inzerovanou knihu Lenky Procházkové "Beránek".

   Vymazat
  3. 21:25
   Demokratizovat!!!!!!!!!!!!!

   Štefan

   Vymazat
  4. Autor by se nejdrive mel jit presvedcit JAK vsude KOSTELY ZEJOU PRAZDNTOU a papez se chova jako manchurian Kandidat , akorat nevime ceho, ale mesity sou vsude preplneney...

   Vymazat
 3. no křesťané rovněž neprosluli mírností a slušným spolužitím s jinými, jejich vztah k předkřesťanským náboženstvím a jejich svatým místům je znám (ničení), mají na triku i vyvraždění celých populací v dobytých územích, takže asi není se co divit, že o ně tam, kde žijí v náboženské i nenáboženské pohodě nikdo moc nestojí, kam se na ně muslimové hrabou. Znáte Konyho armádu? to svaté křesťanské sdružení?
  přeju křesťanům, ať si užívají co chtějí, ale rozhodně si nepřeju ani v nejhorším snu, aby se vliv křesťanů, muslimů, budhistů neb šamanistů zvyšoval, už toho pro lidstvo všichni udělali dost dost, Už ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přáni tohoto typu vám uřezanou hlavu nezachráni

   A POUKAZOVÁNI DO MINULOSTI,ŽE TO JE JEN ODPLATA JE JEN TOHO UŘEZÁNI VAŠI HLAVY PODPORA

   že ANO nebo snad NE?

   Vymazat
  2. ..přej bude ti přáno
   dej bude ti dáno*

   Vymazat
  3. Mlč a nebudeš považován za idiota...

   Vymazat
 4. Co dělat, když je vaše náboženství nejpronásledovanější na světě

  Milý křesťane
  vaše sny jsou plodem mrhání životem.
  Katolické křesťanství ohrožuje především samo sebe.
  Vyměnili víru v Boha
  za víru ve svoji církev.
  Můžete mít bibli ve chlévě
  svíčky a o oltář si při svých modlitbách tlouci hlavou
  Můžete své prosby a žadonění
  opakovat do nekonečna a s Bohem se nikdy nesetkáte.
  Váš život v omylu je krutý trest za víru v podvodníky*

  OdpovědětVymazat
 5. Nechápu ty nesmyslný řeči. Veškerá náboženství vyšla ze stejného základu a /dle Bible/ z mnohobožství. Stačí si přečíst Asafův žalm 82 /ve Vulgatě 83/, kde nejvyšší bůh říká, krom jiného, ostatním bohům: 6/ Jste bozi a všichni jste synové nejvyššího 7/ Jak lidé musíte zemřít přece a klesnouti tak jak leckterý kníže. Bozi, na kterýrých ty vaše víry stojí byli jen obyčejné maso. Nebo chce někdo tvrdit, že vaše bible ve starém zákonu lže?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2209 bible lze az je to k smichu kdyz to verici berou vazne.

   Vymazat
 6. Unger, dnes vyjmecne nebudes nikomu vyhrozovat zmlacenim?

  OdpovědětVymazat
 7. Autor uvádí jednu nepřesnost:do Maďarska jistě všichni ohrožení křesťané nevejdou. Je jich po světě 215 000 000.
  Křesťanů ve světě určitě více. To je chybná informace

  OdpovědětVymazat
 8. Církve, to je politika. První křesťany (nepolitiky) římští císařové likvidovali. Ale za pár set let později si uvědomili, že můžou docela dobře koexistovat a synergicky se podporovat. Církev bude hlásat, že císař je od Boha, takže se plebs nebude proti němu bouřit. A na oplátku, císař pro církev z lidí vydupe desátky. To už je politika.
  Pro víru v Boha, není třeba církev. Dokonce je dost hlasů, že církve lidi od Boha naopak vzdalují. Vždyť ti kněží a biskupové nejsou žádní mystici. Jsou to úředníci, politici, kteří již o sobě říkají, že jsou stejně hříšní jako ostatní lidé. S tím souhlasím, ale potom nevím, proč bych si měl myslet, že zrovna tito lidé mi zprostředkují vztah k Bohu? P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. co cina cini dobre cini,nabozenstvi vzdy vedlo ke zlocinum ,uz jste zapomel jak krestani upalili kohokoliv kdo nevelebil panaboha? dobre cina jen tak dal pryc s nabozenstvim at zije Giordano Bruno a jeho mucednictvi

  OdpovědětVymazat
 10. Autor článku se hluboce mýlí v několika věcech. Skutečné, ryzí, biblické křesťanství nemá nic společného se svícemi, oltáříky a k modlení nepotřebuje kostely ani "Ježíšovy podobizny". Mezi křesťanstvím a socialismem není žádný rozpor a stát má dohlížet na pořádek a spravedlnost v zemi. Masové "evangelizace" na náměstích jsou sporné i z psychologického hlediska, protože o skutečně zásadních věcech je lépe hovořit s lidmi tváří v tvář někde v soukromí. Aspoň by to nepřipomínalo politickou agitku.

  Se zbytkem se dá souhlasit. Islám skutečně jde křesťanství "po krku" ( i když dokáže útočit hlavně na to oficiální, náboženské a poněkud falešné křesťanství ).

  Tresty za půjčení či darování Bible jsou zvěrstvo. To má autor pravdu.

  Ztrátu zaměstnání a celospolečenskou šikanu však zažívají lidé i v ČR ( hlavně běloši ). Soukromý i státní sektor, ve vzácné shodě, přehlíží, nenávidí a skutečně šikanuje stovky tisíc lidí, kteří v této zemi nemohou najít práci. Někteří možná i nechtějí, ale většina opravdu nemůže, nikdo jim nedá šanci. A to je problém.

  S jakýmikoli čísly ze SSSR opatrně, pane autore. Žijem v éře otevřeného překrucování historie, jak jistě víte.

  Třetí odstavec je vcelku pravdivý. Konzum, dekadence, neoliberalismus Západu je skutečně v rozporu s křesťanstvím.

  Maďarsko má na své historii i děsivé skvrny, ale je pravdou, že jejich současné směřování je opravdu lepší, než to, co předvádí zbytek Evropy.

  R.

  OdpovědětVymazat
 11. „Samozřejmě je nesmysl, že by se člověk rouhal Bohu tím, že věří v Boha, viďte.“
  To je právě to negativní působení církví. Každá si vymyslí jiného Boha a ostatní považuje za bezbožníky, tedy zhoubný element, který je třeba likvidovat, aby nekazil „pravou víru“. Pouze ten způsob likvidace se liší a mění v místě a čase.
  Vysvětlení vidím v tom, že jim nejde o nějakého Boha, ale o uplatnění vlivu a moci. Něco podobného, jako když na sebe dští nenávist politické strany, pro nějaký detail ve věroukách, který je odlišuje. P.K.

  OdpovědětVymazat
 12. Sem rád že v ČR skoro žádné náboženství není jen sem nepustit migranty.

  OdpovědětVymazat
 13. V ISLÁMSKÉ ZEMI JE darování či půjčení Bible tímtéž, čím je u nás darování či půjčení literatury popírající Holokaust, či propagující Mein Kampf a Sudeťáky... nebo jiné podobné ...

  Prostě každý má možnost se odstěhovat do země, která podporuje (nebo toleruje) to jeho přesvědčení... bude-li tam PRACOVAT (ne kázat, či kšeftováním parazitovat), dosáhne míru. Pravověrní muslimové mají ráj v Rijádu, v Mekce, či Šíité v Teheránu, křesťané v Římě nebo někde pod patriarchy; všichni včetně "hajlovadel" v USA, praví NAZI i na Ukrajině a v pobaltských státech. UA ctí Hitlera jako osvoboditele, z pobalťanů byli nejlepší stráže v KL a bojovné divize neněmeckých SS. V určitých dnech si tam mohou dokonce i dnes ZAHAJLOVAT NA VEŘEJNOSTI. Je to pro ně jako Velikonoční procesí pro křesťany, nebo Yom Kipur pro Židy.

  Tak nestavte mešity v Římě ani Praze, kostely v Mekce ani v Rijádu... každý ať PRACUJE ve svém u svých... na svém kontinentu a bude "boží mír na zemi. Prostě: NELEZTE K NÁM, MY K VÁM TAKÉ NELEZEM!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní20. dubna 2018 12:00
   Dobře jste to vystihnul, působení církevních ideologií, se pomalu nedá odlišit od působení jiných politických ideologií. P.K.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.