Reklama

středa 4. dubna 2018

Hluboký stát v Rusku je mýtus nebo realita?


Alexandr Chaldej
4. 4. 2018           zdroj
Existuje v Rusku "hluboký stát" a kde můžeme najít jeho stopy?
Termín "hluboký stát" dávno a pevně vstoupil do arzenálu naší publicistiky a analytiky. Všechny pokusy o přiřazení pojmu k teorii spiknutí ztroskotávají na zcela vědecké interpretaci tohoto termínu jako koncentraci řízení v rukou určitých skupin vládních zaměstnanců a členů expertních komunit, vytvářejících pro svou vzájemnou součinnost neformální instituty a působící v zákulisí veřejné politiky. Hluboký stát Ruska vstoupil do smrtelného neviditelného zápasu s hlubokým státem USA. Síly jsou jako obvykle nerovné, ale v Rusku se přece od dob Suvorova bojuje nikoliv počtem, ale umem. A soudě podle výsledků, nedaří se to špatně.

Utváření takových struktur je natolik normální proces, že je popsán už Parkinsonovým zákonem, který vyjádřil v napůl žertovné podobě zcela reálné tendence ve světě řízení. V daném případě Parkinsonův zákon uvádí, že v každé velké skupině, která se shromáždí, aby diskutovala a realizovala otázky řízení, se vždy vytvoří malá skupina, která se ujme veškeré koordinace a rozhodování. Převzetí řízení malou skupinou je nutnost, způsobená těžkopádností velkých skupin a nemožností rychle reagovat na problémy. Hluboký stát je tedy jakýmsi spontánně vzniklým štábem, působícím paralelně s oficiálně působícími štáby.

Hluboký stát nejsou jen lobbující skupiny, ale stínová vláda, někdy silnější než skutečná vláda. Jako subjekt řízení je hluboký stát konglomerát skupin, orientovaný na plnění hlavního strategického cíle, který je považován danou elitní skupinou za nejvyšší prioritu státu, ve kterém působí. Často se hluboký stát snaží tak ovlivnit činnost formálních orgánů moci, že je schopen zcela paralyzovat jejich práci.

Wikipedia popisuje pouze dva typy hlubokého státu - americký a turecký. V USA vyjadřuje hluboký stát zájmy globalistů tím, že se snaží co nejvíce omezit činnost Trumpa, zatímco v Turecku vyjadřuje konzervativní a státní zájmy. V USA i v Turecku je činnost hlubokého státu tak či onak zaměřena na expanzi, rozšíření sféry vlivu státu ve světě a potlačení liberálních, demokratických a levicových proudů a tendencí. Pro USA je to zcela odpovídající popis, protože formálním vystupováním za liberalismus, je v USA v podstatě praktikován totalitarismus, který využívá totální manipulaci s masovým vědomím a který nemá nic společného s liberalismem. Historik A.I. Fursov jednou poznamenal, že liberalismus na Západě zcela odumřel na počátku 20. století a jeho pohřeb připadl na období velké hospodářské krize v USA. To, co se poté nazývá liberalismem, jím ve skutečnosti není, ale je to diktatura radikálních skupin nadnárodního řízení a koordinace, tzv. Světové vlády. USA tímto způsobem hodlají uskutečňovat svou expanzi. Turecko se však snaží obnovit Osmanskou říši a jeho expanze je založena na používání tradicionalistické a korporativistické ideologie. Ale tak či onak, hluboký stát jako společenství osob, které usilují o dosažení cílů expanze, existuje a má společné rysy.

Pokud takto chápeme tento pojem, můžeme říci, že hluboký stát existuje všude v těch zemích, jejichž elity jsou zaměřeny na expanzi jako prostředek k zajištění národních zájmů. Nepochybně existuje v Anglii, v Německu, ve Švédsku, v Dánsku, v Itálii, v Turecku, Íránu, Izraeli i v Číně. Je těžké si představit, že není v Rusku.

Čím bychom jinak vysvětlili Putinův fenomén, když uprostřed dominance komradorských skupin, které je zvykem nazývat liberály, se v Rusku uskutečnilo uchopení řízení a jeho postupné přeorientování na kurz, který výslovně odmítá principy komradorů a který vstupuje do stále hlubšího konfliktu s cíli globálních anglosaských elit?

To lze vysvětlit pouze přítomností hlubokého státu v Rusku, jehož činnost se nezastavila ani na okamžik dokonce během zhroucení SSSR, období vlády Jelcina a vydání všech státních a národních zájmů. Není náhoda, že Putin svým prvním rozhodnutím zrušil Dohodu o sdílení produkce, která umožnila TNC jednoduše okrádat Rusko při těžbě uhlovodíků. Od tohoto okamžiku začala konfrontace Západu s Putinem, který se po dlouhou dobu snažil vypadat jako liberál a vyhýbat se konfliktu, dokud se nepodařilo posílit státnost a obnovit armádu.

Hluboký stát v Rusku existuje a stopy jeho činnosti jsou viditelné pouhým okem. Není známo, zda má řádový princip, ale je zřejmé, že má několik stupňů hloubky, určité centrum a existují jeho periferní kruhy, je vliv těchto sil na politiku a tento vliv se děje navzdory zájmům médií, hlavních finančních skupin a bývalých administrativních týmů. Cílem hlubokého státu v Rusku je expanze Ruska - ekonomická, informační, politická, vojenská. To znamená, že hluboký stát v Rusku sleduje imperiální cíle a považuje to za jediný způsob přežití země. Ne každý stát si může dovolit takové cíle, ve světě existuje jen několik těchto států. Rusko je mezi nimi.

Různé instituce a strategie mohou sloužit jako nástroje pro mobilizaci obyvatelstva kolem této myšlenky. Například v SSSR KSSS organizačně a ideologicky zajistila expanzi, ale když se tyto nástroje staly nepoužitelnými, zřekli se jich. Nyní hluboký stát v Rusku zajišťuje organizaci plnění cílů expanze prostřednictvím řady působících institucí jako je vláda, Státní duma, vládnoucí a opoziční strany, nehledě na jejich notné znečištění pátou kolonou,... ale dává přednost tomu, že dosud jasně neformuluje ideologii, i když v implicitní podobě je zřetelně přítomna v diskurzu a celá společnost jí nejen rozumí, ale také sdílí.

Celkově hluboký stát zvládl situaci po rozpadu SSSR a jeho obvyklých institucí řízení. Přímí zástupci nepřítele jsou vytlačeni z orgánů zákonodárné a vykonné moci, agentura vlivu je převzata pod kontrolu a lokalizována, k jejímu působení byly zvoleny účinné mechanismy neutralizace.

Ale nejvýznamnějšími znaky hlubokého státu v Rusku jsou návrat Krymu a vítězství v Sýrii. Zmaření "ukrajinské karty" proti Rusku také potvrdilo schopnost hlubokého státu v Rusku pro nalezení protijedu na otravu, vypracovávanou západními analytickými centry. Hlavní předností hlubokého státu Ruska je jeho neidentifikovatelnost.

Rusko také stejně rychle nejenže vytrhlo Krym u NATO, ale také zajistilo amortizaci sankčních škod. Odpojení od SWIFT už Rusku nehrozí finančním kolapsem. Potravinová bezpečnost je vytvořena, ačkoli některé nedostatky jsou, ale možnost dovozu z jiných zemí také existuje. Sankce nezafungovaly. Elity se nerozštěpily.

Skutečnost, že pro tyto operace byl potřebný kvalitativně zcela jiný vojensko-průmyslový komplex, ozbrojené síly, zpravodajské a řídící struktury, se projevila nečekaně, když už bylo vše uskutečněno a Západ čelil dilematu - jaderný střet s Ruskem nebo organizovaný ústup. Západ si vybral druhou variantu. Ale pochopil, že vítězství nad Ruskem byl omyl, Rusko znovu dobývá, co ztratilo.

Jakýkoli návrat ke ztraceným pozicím je útok. A jakýkoli útok je expanze, aktivity pro rozšiřování hranic. A protože Západ tak bolestně reaguje na všechny atributy expanze Ruska, snaží se ustálit jeho stav a totálně omezit jeho informační a finanční nástroje, které zajišťují tuto expanzi. Tímto Rusko postrkuje k dalším krokům na oddělení jeho životně důležitých systémů od Západu.

Všechny tyto kroky jsou nemožné bez posilování hlubokého státu v Rusku - té skupiny lidí, která vytváří podmínky pro transformaci společnosti a dosažení nové úrovně rozvoje. Hluboký stát Ruska vstoupil do smrtelného neviditelného zápasu s hlubokým státem USA. Síly jsou jako obvykle nerovné, ale v Rusku se přece od dob Suvorova bojuje nikoliv počtem, ale umem. A soudě podle výsledků, nedaří se to špatně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. A také to Rusko vyhraje nevím kdo dal západu patent na světovládu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To my, mimozemské civilizace! Rusko jsem rozdělili mezi civilizované mocnosti Západu již v 16. století - cosi jako takovej Tordesajl Dvě!:)

   Smazat
  2. Zalez už zase ty jeden vesmírnej blbče! Že tě to baví psát pořád takový praštěný sračky. Myslíš si, že už lidi nejsou normální?

   Smazat
 2. Dobrý článek. K hlubokému státu v Rusku bezesporu patří vojenské kruhy (a stejně tak i v Číně). Spolu s nimi i podnikové zázemí, které Jelcin a jeho kamarila nabídli Američanům k dispozici. Vojáci zabránili rozpuštění Černomořské flotily, sklidili před slídivým zrakem Američanů vše podstatné z dosahu v konstrukčních kancelářích. K vojákům patří i část tajné služby. Putin patří k této skupině. K deep state of Russia patří také lidé, kteří se motají kolem energetiky, hlavně uhlovodíků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Rusku stát hluboký přesně tolik, jak hluboká je prdel tohodle pederasta - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Smazat
  2. Ne ten článek má ve skutečnosti zamlžit pravdu. Po celou dobu historie existuje boj mezi snahou lidstva se osvobodit z otroctví a snahou zotročit lidstvo totálně, že ani nikoho nenapadne, že je otrok.

   Svoboda přichází z Ruského civilizačního centra a otroctví z Egyptského civilizačního centra (dnešní západ). Po poslední katastrofě, kdy se začala civilizace znova rozvíjet z několika center zbyli již pouze tyto dvě centra (Egypt kromě Ruska všechny ostatní pohltil). Rusko má koncepci člověk člověku člověkem a Západ člověk člověku vlkem. Vítězství západu znamená rychlý konec civilizace, západ je něco jako virus, hniloba, rozklad.

   Ten rozdíl mezi západem a Ruskem není snadno postřehnutelný, protože Ruské elity slouží západu (také již velmi dlouho), ale národ vzdoruje. Probíhají cyklická období, kdy je dobrý car (který s podporou národa, krotí a čistí zrádné elity - dobré cary poznáte podle toho, že je západ pomlouvá a očerňuje) a Rusko se zvedá z popela a špatný car a Rusko upadá. Ne nadarmo se říká podle nějaké historické bitvy, že Ruskou armádu nestačí porazit, ale musí se povalit. Totiž vyšší důstojníci utekli, ale řadoví vojáci a poddůstojníci to nevzdali a bitvu nakonec vyhráli. To samé se stalo na začátku druhé světové. Obrovská zrada důstojnického sboru (kterou měl Hitler přislíbenou, jinak by na Rusa nešel), ale řadoví vojáci se ve zradou vzniklých kotlích rvali za svou zem a dali tak Stalinovi čas vyčistit velitelský sbor a zorganizovat po zradě obranu.

   Neustálá snaha Egyptského civilizačního centra zničit poslední civilizační centrum Rusko se promítla do vědomí Ruského národa natolik, že se otiskla do přísloví, že Rusko má pouze dva spojence Pozemní vojsko a Námořnictvo. Bez zrady elit nemůže Rusy nikdo porazit, armáda je tam ctěna a je to úplně jiná kvalita než když bojují zdrogování vojáci (například slavný Wermacht, který jel na pervitinu) nebo žoldáci za prachy.

   A ten údajný Ruský hluboký stát s imperiálními choutkami je ve skutečností západní a jsou ty zrádné protinárodní elity. To, že se Rusko zvedá je dílo hlavně toho, že se hluboký stát omezuje, na vše musí být vidět (také ministerstvo obrany RF natáčí za svých akcí videa).

   Rusko to je ochránce národů, každý připojený národ i sebemenší si uchoval jazyk a svoji kulturu. Asi tak.

   Smazat
  3. 13:05
   Váš komentář tady určitě neudělá radost Hovnolulovi,Hovnodolní a tomu Lejnobezmozkovi z 8:32....ovšem,u většiny tady máte palce nahoru,díky!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  4. 13:27 To u tebe nebylo vůbec možný nějakou stopu po mozku detekovat, páč expertům se spektrometrem trvalo pouhých pět sekund zjistit že jsi pouze smrdutý pšouk z Putlerovy lejnolíhně!:D:D:D

   Smazat
 3. Rozdíl je v tom, že hluboký stát v Rusku je hluboce vlasteneckÿ a hluboce schopný makat i za hubičku, zatímco hluboký stát v US je hluboce nenažraný a hluboce v prdeli!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne tak docela. Jakmile jste nahoře a mezi rukama vám tečou desítky miliard, jednoduše povolíte. A nepochybujte, že v Rusku se krade víc, než v USA. Ruský hluboký stát se snad liší v tom, že není napojený na globální finanční skupiny či kapitál a krade jen pro sebe. V Americe naopak, tamní deep state většinově napojený na Demokratickou stranu úzce spolupracuje s nadnárodními bankovními strukturami. Ale mají z toho dobré zisky, protože globální kapitál jim za služby typu "bombardujte Irák" umožní podílet se na porcování celé planety. Ruský deep state chrání svoje teritorium před konkurenčními predátory z USA. Silná Amerika je tak kuriózně v drápech bank jako nástroj na větší zisky.

   Smazat
  2. Jo, to je možné. Spekulace.Ale ruští občané jsou odvěků úplně jinej materiál než američtí hňupi.Potomci magorů, vypovězených šmejdů, lotrů a kurev. Omezení desperáti. Stačí ty jejich hovadský filmy, jimiž jsme denně vykrmováni a zahlcováni televizí. Rusové jsou vlastenci, pro které není obtížné položit život za svoji vlast. Vlast u nich byla vždycky na prvním místě - tím nemám tak úplně na mysli jejich zkorumpovanou buržoazii, ale i umělci, celebrity, a tak dále - to všechno byli, jsou a budou vlastenci. A když by na to došlo, tak na otázku zda prachy nebo vlast, i ten zbohatlík odpoví, že vlast. A to je obrovskej rozdíl. Nejsou to žádné vši, které se živí a množí všude, kam vlezou.

   Smazat
  3. 11:20 To teda! To je matroš":)) - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 4. Suvorov "umem" porazil leda bájnou Tartárii! Jinak všechny ostatní počtem. A bylo tomu tak před ním, za něj, i po něm:))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy byste Suvorovova porazil počtem smajlíků. Chichichichichi.

   Smazat
  2. Plácáte a přitom ani nevíte co. Jenom opakujete, co si tak myslíte, že se říká o Rusku. Kdo byl Suvorov, o tom evidentně víte úplný prd.

   Smazat
  3. 9:33 Jako kažedej jinej Rusák jen plejtval vojákama ve stylu "nas mnógo"! Imperátor Pavel ho za to dokonce vyrazil z armády! Halt syn německé princezny věděl jak s mužickejma tupounama zacházet:) Škoda že ho Angláni zavraždili (za pomoci jiných ruských zrádců a potomků mužiků), svět moh vypadat docela jinak.

   Smazat
  4. 16:17
   A že v tý době fungoval tebou opěvovanej carskej režim ti ty uASSackej havlomamrde uniklo???!!!!☺☺☺☺☺

   Smazat
  5. 20:54 Nejezdím žádný UAZem, tomu prolítáváš potahama leda ty rudoprde, když se s ním tvůj liliputí fýrer jede projet škarpama Chujlostanu:)

   P. S.: Kdybys nebylo jen těkavý smrdutý plyn z žopy toho hnusáka ugrofinskýho, tak bys odpověď viděl! Pavel nebyl Rusák!! Ruské impérium řídila svrchíní germánská vrstva! Tam Šelomové a Putinové mohli maximálně škrabat brambory v kuchyni a možná ani to ne, aby tobě podobnej smrad nevypouštěli v carský bramborárně!

   Smazat
  6. Škoda,že debilita nenadnáší,mohl bys ty untermensch dělat uASSackejm zasranejm okupantům dron nebo hypersonickou samonavàdeci rachejtli,havlozmrde!!!!!!☺☺☺☺☺

   Smazat
  7. 8:42 Ty nepotřebuješ debilitu k nadnášení, jsouce jen těkavým puchem z prdele tohodle ohavnýho Ugrofina - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   P. S.: Sprav si radši už to "R" konečně, ať ty tvý komoušský havloskřeky začnou aspoň krapet dávat smysl. Páč jedinej stát se dvěma "s" v názvu je tenhle - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Smazat
 5. Velice zajímavý článek. K příspěvku v 1,20 bych dodal totálně zvrhlý a zdegenerovaný parazit. K příspěvku v 6,12 jen výborný dovětek.

  OdpovědětSmazat
 6. Dotaz : co znamená zkratka TNC ?
  Trans-National Corporation ?
  The North Community ?
  The Nottingham Company ?

  lebo čo ?

  Koloděj

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle kontextu by to měla být TNK-BP (tedy ne TNC). Zde je odkaz na internetový slovník zkratek pro ty, kteří čtou ruské texty: http://www.sokr.ru/

   Smazat
  2. Re (10:55):
   Paní doktorko, díky moc za ten odkaz!!!
   V ruských textech se zkratky dost hemží, což mě často přivádí do stavu zoufalství :-)
   A vida!, řešení je tu ...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.