Reklama

.

.

čtvrtek 26. dubna 2018

Husí kůže po těle

Aleš Macháček
26.4.2018  E-republika
Proč raději neudělat něco prospěšného, něco co spíš dělá pšch pšch, a ne bum bum. 

Pamatuji si, jak jeden z mých bývalých kolegů z let vysokoškolských studií a disentu vyprávěl s nadšením, jak promyšlenou logistiku mají naši noví spojenci v případě postupu na Východ. Kde všude si vybudují sklady pohonných hmot a kde všude bůhvíco dalšího. Trochu mně šel mráz po zádech, když mi vyprávěl o zbrani, která funguje na principu, že se rozstříká hořlavina nad prostorem nepřítele, a po zapálení hořlavina “spálí” všechen kyslík, čímž je vyhráno.

Podobnou husí kůži jsem měl později, když jsem viděl vynálezce z Izraele, který vymyslel, jak střílet za roh. Ilustrací článku byl obrázek staršího pána čtoucího noviny na lavičce, na nějž zpoza rohu míří hrdinný odstřelovač. Pro zvídavé prozradím, že kulka nešla za roh jako ve známé knížce Vlastimila Rady Bohatýrská trilogie, ale hledí a hlaveň se daly nastavit v potřebném úhlu k pažbě a optickému zaměřovači v ruce vojáka. Tak trochu jsem vynálezci záviděl, protože myšlenka je celkem jasná, technologie dostupná a lidi se chtějí zabíjet, tak proč jim to neumožnit.

Můj problém je nejspíš v tom, že moje oblíbená kniha je Čapkův Krakatit, kde po všech peripetiích lásky a násilí přichází moudrý stařec a říká: “Proč raději neudělat něco prospěšného, něco co spíš dělá pšch pšch, a ne bum bum?” A tato filosofická pozice mne neopustila, takže víc závidím vynálezci mísy na čůrání bez splachování než vynálezcům všech možných forem zbraní a mučících nástrojů. Asi proto jsem zůstal relativně chudý a mohu v noci klidně spát.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

13 komentářů :

 1. Přiznám se, že jsem nějak nepochopil, z čeho má pan Macháček husí kůži po celém těle. Navíc tahle zbraň rozhodně není žádná žhavá novinka letošního roku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Macháček nemá husí kůži z té zbraně, nýbrž z nadšenců, kteří těm zbraním tleskají. T

   Vymazat
  2. Videl jsem ve Filmu Krakatit, ze inzenyr vynalezce pribehne a nasedne k vozkovi a vypravi svuj pribeh a na konci se ten vozka zepta, "A coz pane inzenyre , nanapadlo vas udelat neco pro lidi ?
   A plyn nenajdou. Je to jako s tema kojencema , co s nima hrali football v porodnici v Kuvajtu..
   Plyn je nebezpecnej , protoze se da analyzovat a zjisti se vyrobce...
   A tak je to s tema inteligentama furt dokola. neco vynaleznou a prej netusi ,ze se to dostane k vyuziti a zneuziti a vyvrazdeni celeho lidstva...
   Ale maji z toho velkou slavu..Kdyz , Ukazujou jak jsou chytry..
   Prijde to draho ,velmi draho...
   Ja myslim, ze Melanie cumi jako z jara co vsechno to presidentstvi udelalo z jejiho Trumpa. The Bad , The worse , The Ugly.

   Vymazat
 2. Souhlas s článkem po vynálezu jaderné bomby jsou další zbraně bezpředmětné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na vyloupení banky se hodí víc revolver ...

   Vymazat
  2. 10:04 .. a na co nejhloupější odstranění exagenta je nejlepší Novičok. Ale je možné, že příště Angláni vymyslí i něco s jadernou bombou. S poloniem k tomu mají pěkně nakročeno a blbí na to jsou dost.

   Vymazat
 3. Západní vrazi opět v akci:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201804267227904-v-dlr-obvinili-vojaky-nato/

  OdpovědětVymazat
 4. Tleskám! Tleskám, poněvadž jsem pacifista.

  OdpovědětVymazat
 5. jak se vlastně staví pacifista k napadení jeho země?

  OdpovědětVymazat
 6. Zbraň je i ekonomické vydírání, nebo manipulace. Vezmeme vám klíčové suroviny , banky a budete skákat jak my pískáme NEBO- i toto je věc, které je třeba se umět postavit. Pak už třeba vznikne paradox, za co by měl člověk bojovat...vlast? Když tu máme francouzské vodárny, stromy se vesele plundrují a dřevo vozí do Rakous atd atd. Za co?Možná za svou rodinu, ale to by už muselo jo být aby k takové situaci došlo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě. Ale v obou světových i v dnešních válkách živoří a cepení na frontách nýmandi za větší majetky a moc těch, kteří jimi opovrhují jako dobytkem na porážku. Tomu se říká paradox efektivity války.

   Vymazat
 7. Lidé jsou prostě lidé; celá koncepce života je založená na "válce".
  -v lepším případě se pan Macháček bude do smrti trápit s "neutěšenou politikou vedenou agresivními gaunery"
  -v tom horším do politiky vstoupí, a buď zase rychle vystoupí-bude vyhozen, nebo se přizpůsobí; vše bude tak trochu záležet na jeho ekonomické situaci, ambicích, etc.
  Stačí se podívat do minulosti, a je zřejmé, že některé věci se mění jen za "velkého třesku", aby se hodně brzy normalizovaly.
  (Tak, a šup na zahrádku zalít mrkev!!!...to je jedniná smysluplná investice nejen pro hlodavce.)

  OdpovědětVymazat
 8. ńesmějte se víte jak toto dokáže člověka uklidnit?

  OdpovědětVymazat