Reklama

neděle 1. dubna 2018

Jako před nejhlubšími krizemi ve svých dějinách. Tak je na tom Amerika

Napsal/přeložil: Alexandr Rodžers
1.4. 2018   Eurasia24
Od počátku roku vyšla americká tištěná finanční média již třikrát s titulky „Rezervy končí – nejhorší týden za celou řadu let“ či „Na trzích skončil nejhorší týden za poslední roky“.
Je přitom charakteristické, že pokaždé je hůř a hůř a kolaps stejně nenastane – trhy vždy nakonec zachrání gong (saved by the bell – jako v boxu) díky tomu, že je už pátek.

Začátkem dalšího týdne pak „zruční“ spekulanti FEDu s pomocí peněz, které já osobně nazývám „skryté QE“, prudce „zvedají indexy“ (QE – z anglického Quantitative Easing – kvalitativní uvolňování; v podstatě postup, kdy FED nakupuje státní dluhopisy za peníze, které si sám vytiskne – to na jedné straně umožňuje „přežívání“ dolaru jako světové měny, na druhé straně je příčinou astronomicky vysokého státního dluhu USA, který se dnes pohybuje nad hranicí 20 bilionů dolarů; největší závazky má stát právě vůči FEDu; pozn. překl.). Jak říkal kapitán Aljochin: „Chlapče, to je číslo pro frajery, viděl jsem ho už stokrát.“

Před pár dny, 26. března, bylo na Šanghajské burze zahájeno futures obchodování s ropou. A to velmi úspěšně – jen v prvních dvaceti minutách bylo uzavřeno 14 000 kontraktů.

Čína se dostala na první místo ve světě ve spotřebě ropy (v r. 2017 ČLR při spotřebě 610 milionů tun ropy plných 420 milionů tun dovezla ze zahraničí; to v běžných cenách představuje téměř 4 biliony dolarů); jde tedy o největší ropný trh světa – a to, že se na něm bude obchodovat v jüanech, se petrodolaru nutně bolestně dotkne.

Írán a Venezuela už přitom další obchody s ropou v dolarech odmítly, Nigérie obchoduje ropu s Čínou v jüanech a Rusko zkouší uzavírat ropné obchody v rublech.

A další pro USA nepříjemná novinka: od 1. dubna Čína zavádí sankce vůči USA jako odpověď na zavedení celních a tarifních poplatků a omezení dovozu čínského zboží vyhlášeného Trumpem. Zatím není známo, o jaká opatření se bude jednat (Čína to drží v tajnosti), ale řada amerických hospodářských odvětví spolupracujících a propojených s Čínou již podléhá panice. Prosakují informace, že seznam amerického zboží, které bude podléhat odvetným opatřením, bude obsahovat 128 položek.

A všechny ty americké burzovní indexy se dosud nedostaly až na nulu pouze proto, že jsou naprosto úplně a totálně odtrženy od reálné ekonomiky. Už dávno totiž žijí jen samy pro sebe jako jakási „tržní kapitalizace“. Jinak by totiž akcie trvale ztrátové Tesly nebyly dražší než akcie stejně trvale ziskového Fordu. To je prostě totální nonsens, nesmysl.

Nicméně ani virtualizace amerických akciových trhů nezakryje skutečnost, že se současný graf jejich vývoje prakticky shoduje s dvěma nejhlubšími ekonomickými krizemi v dějinách USA, jak také dokazuje grafické porovnání:Co k tomu říká západní ekonomie? „Zavedení ochranných cel je příznakem neefektivní ekonomiky“. Slyšíte dobře? Americká ekonomika je neefektivní! Už vám to dochází?

Přidejte si k tomu ještě skutečnost, že rozpočet USA je hluboce deficitní a že každé navýšení úrokové procentní sazby z „treasuries“ („pokladnic“, což je název pro dluhové závazky USA) o 0,25 % představuje navýšení deficitu rozpočtu o dalších 50 miliard dolarů. Velmi brzy se tak z „treasuries“ mohou stát „trasheries“ (brak, cetky, odpad).

A to Donald Trump ještě snížil daně miliardářům (tedy sobě, svým nejbližším a přátelům), takže v rozpočtu vznikla další díra v objemu řádově stovek miliard dolarů.

Do toho všeho byl v USA zveřejněn návrh nového státního rozpočtu. S rekordně vysokými výdaji na „obranu“. Soudruhu Putine, gratuluji, Američané se pustili do závodů ve zbrojení! Se současným stavem jejich financí je to definitivní smrt jejich skomírající ekonomiky. Jako by se ani nepokoušeli „upravovat“ statistiku a nezahrnovali bankovní transakce a burzovní spekulace do HDP.

Pod záminkou „ruské agrese“ se USA chystají vynaložit „na obranu“ více než 800 miliard dolarů. Hned je vidět „ten nejmírumilovnější národ na světě“ – a spolu s ním i stovky vojenských základen v desítkách různých států.Ve stejnou dobu, kdy ruští prozápadní liberálové vykřikují „Proč utrácet na obranu? Radši rozdejte (peníze vynaložené na) rakety penzistům!“, utrácí jejich vzor a předmět touhy rekordní sumy na vojenské výdaje za situace, kdy každý šestý občan USA žije na potravinové lístky a kdy přímo v centru velkých měst, na chodnících a v parcích stojí velké stanové noclehárny pro bezdomovce.
Chce se se mnou někdo hádat a tvrdit, jak třpytivé perspektivy rozvoje čekají na Spojené státy?

Dobrá, v tom případě mi například uveďte, co bude hnací silou jejich růstu, komu a co budou prodávat (zejména za situace obchodní války s Evropskou unií a s Čínou)?
Nebo mi řekněte, co by mělo přimět producenty, aby převedli svou výrobu do USA, kde není ani vhodná infrastruktura, ani dostatek přírodních surovin, ani potřebné množství kvalifikované pracovní síly?

Dokonce i samotní američtí ekonomové a analytici píší, že „drtivá většina současných vkladatelů do penzijních fondů se jen těžko dočká zajištěného stáří“. Považují to za krajně nepříjemnou skutečnost, které se však lze jen těžko vyhnout.

Osobně nemám ani představu, jak by šlo zachovat hegemonii USA ve světě a jejich současnou úroveň spotřeby – a to ani společně, ani jednotlivě. Podle mě je to prostě nemožné. Snad jen, pokud by si USA vyzkoušely socialistickou revoluci…

Alexandr Rodžers

Zdroj: Politiku.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

49 komentářů :

 1. Ubožáčci rusáčtí, tak moc se zoufale snažíte. Předvídáte krach USA už od výstřelu z Aurory. A se mezitím, rozpadl váš slavný Sovětský svaz, v roce 1998 Rusko zbankrotovalo, za posledních 10 let rubl ztratil k dolaru 2/3 své hodnoty atd.
  A vy blbečci na Nové republice už 5 let produkujete každý den tyhle sračkoidní články které nemají s realitou vůbec nic společného.
  Tady mám 12!!! let a 10 let staré články z vašeho partnerského zvědavce, které předvídají brzký kolaps USA a dolaru :-DD

  http://zvedavec.org/komentare/2006/01/1483-iranska-ropna-burza-hrozi.htm

  http://zvedavec.org/komentare/2008/11/2876-michail-chazin-usa-budu-coskoro-celit-novej-velkej-depresii.htm

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hegemon USA již přestal být hegemonem. Unipolární svět skončil. Nyní se začíná vytvářet multipolární svět. Z mechaniky stabilita v prostoru musí být zajištěna minimálně na třech bodech (na příklad trojnožka). Ve společnosti je to obdobně pokud se vládnutí svěří pouze hegemonu, tak dříve nebo později bude to spadne, protože bude hájit pouze své zájmy na úkor ostatních i na úkor přežití lidstva jako celku. Pouze konkurence donutí k odpovědnosti.

   (proto byl svět rozdělený na kapitalistický a socialistický tábor - proč to zákulisní vedení lidstva rozbilo je otázka poněkud jiná, která souvisí s tím, že zákulisní vedení si přeje zůstat v anonymitě a na lidech jim nezáleží).

   Odepisování USA jako hegemona bylo poprvé více pozorovatelné na boji Trumpa s Clintonovou, kde Trump vyhrál a vyhráli tak i obyvatelé USA, protože je velká šance, že odepsání hegemona neproběhne nějakou revolucí uvnitř USA. Všichni mají zájem, aby odpis hegemona proběhl s co nejmenšími otřesy. Je to tak dlouhodobý proces, že to pozorovatel nemusí zaznamenat. Teď si toho již USA všimlo (statní elita a hlavně klan Clintonů) a diví se, že jim nic nevychází a začínají hysterčit a budou se ještě snažit, ze všech sil kopat, ale nezmohou již nic.

   Smazat
  2. Copak ubožáčku, rozpadá se ti svět? Neboj bude hůř až slušní lidé ve světě vypráskají tvé idoly za velkou louži.

   Smazat
  3. Pepo, ty starý žlučovitý přemřelo, už tady zase strašíš s těmi tvými rozumy? Že tě to baví?

   Smazat
  4. 19.25..ty ubohý proamerický blbe,probudil jsi se ze zimního spánku?

   Smazat
  5. 19:25: Studená sprcha. Přečíst článek ještě jednou.

   Smazat
  6. 19:25 Tyvoe, nevidím tady žádného fanatika,kromě tebe. Tys jednoduchý a fanatický lojza:oD Ty si snad nad mapou USSA honíš šaška:o))) Jinak to nevidím, jinak to nebude, tralala.

   Smazat
  7. 19:25
   kde studuješ votroubku?
   Poděkuj profesorům za to,co tě naučili.
   V životě se určitě uplatníš.V neziskovce.

   Smazat
  8. 21:15
   Má studia skončila před 26 lety a stačil jsem se uplatnit víc než dobře. Na rozdíl od zoufalců tvého typu jejichž život se zhroutil před 29 lety. Tak už se to snaž ten tvůj zoufalý, zbytečný život nějak doklepat do konce.

   Smazat
  9. Dovolím si mistře tvrdit, že kdyby Gorbačov nepustil otěže a východní blok se zachoval, tak by ta Vaše Amerika už to měla za sebou.
   Problémem bylo však to, že existovaly dva politicko-ekonomické systémy a válku bylo jednodušší zdůvodnit než v dnešní době bez socialistických zemí. Stejně dělají amíci už euromajdanem vše proto, aby válku vyprovokovali - viz aféra dnešní "skripal".
   Bude to hodně zajímavé a snad zareaguje pud sebezáchovy před totálním zničením.

   Smazat
  10. 19:25 Počkej „miláčku" zlaté časy končí už bakšiš z usa nebude za slintání havloidních keců budeš muset pracovat.

   Smazat
  11. Ano, nemaj to ti Amíci dobrý. Ale čemu se divit, Když 3% světový populace prožere 20% světového produktu, nemuže to dobře dopadnout. Tento systém neni stabilní, a hegemon buď expanduje a nebo začne upadat. A je evidentní, že USA už přestává být hegemonem a stává se spíš jako hemeroidem světa. Vždyť i ten Ryan sem přijel /na dovolený/ jako rentiér z města na lont, vybrat rentu, podrbat svoje nevolníky pak je troch zpucovat. Tak to aspoň z venkovního pohledu, nás občanů, podle chování našich politických polírů vypadalo.

   Smazat
  12. 21.42
   Před 26 lety? Tak to je s tebou horší,než jsem si myslel.
   A pokud jsi se uplatnil svýma kecama v neziskovce,tak to tě tady nikdo závidět nebude a spíš tě lituji.A život se teď hroutí tobě.A je to rána.Vidíš totiž jak padáte s havlismem do hnoje.Něčemu jsi věřil a on to byl podvod.
   A jestli myslíš zoufalstvím to,že já nevěřím tvým propagandistickým kecům a jsou nám k smíchu?Tak máš pravdu.

   Smazat
  13. Uniká, 19:25, vaší ctěné pozornosti, že pád USA z výšin světové velikosti celou tu dobu ve skutečnosti probíhá. Měřeno nejen velikostí státního dluhu USA ale i poklesem jejich mocenských možností i autority.

   Smazat
  14. Cely to ukazuje a vyapada ze ty prupovidky nasich babicek maji neco do sebe...Ze to uloupeny bohatstrvi nikdy zadny stesti neprinese...
   Britove byli na hunte hned jak napadli Ameriku a to nebyl zadnej velkej konflikt. Zacali utocit na francouzskou revoluci a spadli do moci Rotschilda , kterej financoval napoleonsky valky a nechal si to stedre zaplatit..A to byl jejich konec, ani udesny rabovani Indie a Ciny nepomohlo...
   Staci se podivat ,co jsou dnes...
   Po r.45 zacalo vykoristovani Usaku zbytku sveta. Dlouhe desitky let sklizeli bohatstvi sveta a najednou jsou na dne, muzeme klidne rict ,ze hloubeji , az pod samym dnem...
   Skonci to s nima rychle zhrouti se pres noc , a je zajimavy ,ze jsou na tom tak spatne ze si to vubec neuvedomuji...

   Smazat
  15. 20:43 Sprav si už to "R" konečně, ať ty tvý skřeky rudýho dementa začnou aspoň krapet dávat smysl. Páč jedinej Stát kde se píše "ss" je Rusko! - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Smazat
 2. 19:25
  Neboj,"Est kommt der Tag",ty kolaborantská havlosračko,aneb kdo si počká,ten se dočká!!!!!
  uASSackej odpad už je jen chaloupka na kuřich hliněných nohou!!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už několik generací komoušů chcíplo a nedočkali se. Dopadneš stejně. Škoda že neuvidím tvůj zklamaný, zoufalý škleb na tvé smrtelné posteli :-D

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 19.42
   ale dočkají se,neboj.A tebe to frustruje viď?!Strašně tě to žere .Jsi z toho histerický.Poznal jsi, že to co tak obhajuješ jde do sraček,že.To musí bolet.A budeš na tom ještě hůř chlapečku.

   Smazat
  5. 20:30
   Soudruhu, mám z vašeho zoufalého blekotání leda legraci. A nauč se česky, ty hIsterický, rudý blbečku.

   Smazat
  6. 20.30
   jen se pobav havlistický blbe.Dlouho tě to již nevydrží.
   Co to je "hlsterický" jazykovědče?

   Smazat
  7. 20:37 Hele bílé bláto opět prudí hroutí de mu sen o usa světovládě.

   Smazat
  8. Překlep se.

   Smazat
  9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  10. A to nebude smazáno - ta odporná, bezprecedentní sprostota, anonym 19.42...."už několik generací komoušů chcíplo".... a dále.."škoda že neuvidím tvůj zoufalý škleb na smrtelné posteli"... to je něco tak odporného, co napsal tento smradlavý čůrák - že nemám slov! Zasloužil by srovnat palici s ramenem lopatou - taková sprostá, odporná svině - a co na to administrátor blogu - nic? Takové svinstvo, a na diskuzích to zůstává? O čem bylo to, co je smazáno? Pochybuju, že to bylo ještě větší svinstvo, než to, co si dovolil sem nastříkat ten úchylnej, sprostej diskuzní anonymní čůrák!

   Smazat
  11. 18:13 Ty rudá posranino, esi zavčas nevodtáhneš se svou zdegenerovanou famílijej na Sibíř, kde ti jistě pederast Putler poskytne krom azylový kvóty i nějakej ten stakan votrávený pěny do koupelny, tak budeš absolvovat kombinované kurzy létání a plavání pana Trujilla svržením z helikoptéry do žraločí zátoky! Tak si vyber:)))

   Smazat
 3. seš ale vůl volů anonyme

  OdpovědětSmazat
 4. Ad 19:25 - ty odkazy jsou drsné, i když 10 let staré. Jen ta dynamika Číny je, jak říkají právníci, "nová okolnost". Není-liž pravda?

  OdpovědětSmazat
 5. všichni tu na něj reagujte.cožpak se nepoučíte,že pes který štěká, a ještě za rohem aby jej nebylo možné poznat nekouše?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně, lepí mu, že má ve strožoku papír na tapetování a není si jistej, jestli o jeho služby bude stát jinej páníček, tak je trochu hysterickej. Proč reagovat, dyť von se tak snaží uklidnit se falešnou nadějí.

   Smazat
  2. Soudruhu, prozraď, a co z toho budeš vlastně mít až USA zkrachuje? Budeš se mít líp? Postaví se ti? Nebo co si od toho fantazírování slibuješ?

   Smazat
  3. Když už takto někoho cizího oslovujete je dobré a slušné odpovědět soudruhovi pozdravem soudruhů "Čest práci".Chtěl bych podotknout,že nemám ucelené ekonomické vzdělání,ale vydržovat v provozu 11 letadlových lodí a asi 800 vojenských základen se stovky letadel a vše ostatní o čem smrtelníci nevědí neutáhne žádná ani úplně robotizovaná ekonomika na světě. Musí přijít jediné "krach",nebo válka.

   Smazat
  4. Anonymní 21:08
   Od kolapsu USA si slibuji určitou stabilizaci světa, poté co přestanou být schopné vyrábět nepřetržité války a rozvraty v různých zemích. To co předvádějí poslední roky už je skutečně příliš. Nestojím o každodenní válečné bubnování a nechci žít ve světě, kde se se mnou a mými blízkými počítá jako s kolaterálními ztrátami pro případ, že země na mušce nebude ochotná vzdát se bez boje a odevzdat své zdroje USA.
   Stačí to takhle, soudruhu?

   Smazat
 6. 20.37
  to je vše,co umíš chlapečku?

  OdpovědětSmazat
 7. s kreténem 19.42 nediskutujte.
  Je to študentík z neziskovky od Jandy .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudruhu, možná vnuci tvých vnuků, se toho vytouženého krachu USA, dolaru, západu, kapitalismu,... jednou dočkají. Musíte doufat a usilovně se modlit se pod sochami Stalina, MaoCeTunga, Putina, KimČongUna, Chaveze, Kadyrova, Castra... :-D

   Smazat
  2. 21:38 Musíte se tam přestěhovat a pomoci s tímhle: Státní dluh USA přesáhl poprvé v dějinách 20 bilionů USD:)))

   Smazat
 8. 21:38
  Vyndej si fotku udavače Havla a hulibrka Jandy a dávejte si vlastňáka ty uASSacký slabomyslný vemeno z kachny!!!!!☺☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 9. Což o to, já bych pro zbankrotovaný a rozpadlý stát bastardů, potomků zlodějů, vrahů a vyvrhelů určitě neplakal, ale vidím docela dost velký problém v tom, že jsme se na ten Titanic také nechali naverbovat a nevěřím moc, že je zrovna pro nás připravena záchranná loďka. Skutečně svízelná situace.

  OdpovědětSmazat
 10. Vážení varování pro Slováky večer v tv joj před vojenskými kolonami francouzů a usa přesunující se na východ.

  OdpovědětSmazat
 11. Ty 4 biliony dolarů za 400 milionů tun ropy, to bude blbost.
  Jestli jsem dobře počítal, tak by to měly být 4 miliardy, pak by stál 1kg ropy 10 dolarů. Při 4 bilionech by to bylo 10.000 dolarů za 1kg, což je nesmysl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte chybu v jednotkách, těch 10.000(9.524) dolarů je za tunu surové ropy.

   Každopádně podstatou sdělení není peněžní hodnota, ale to, že Čína se stala největším dovozcem ropy na světě a s tím související pozice Číny na ropném trhu.
   http://oenergetice.cz/ropa/cina-se-minulem-roce-stala-nejvetsim-dovozcem-surove-ropy/

   Smazat
  2. 23:49
   Američané používají "billion" pro miliardu. V překladech se to pak často splete.

   Smazat
 12. Ačkoliv se Fedu dosud daří odvracet problémy americké ekonomiky, nelze popřít, že uvedené potíže objektivně existují a kamuflovat je nebude možno navždy. Obávám se však, že řešení po americku bude mít fatální důsledky pro velkou část lidstva.

  OdpovědětSmazat
 13. Uz jste ozbrojeni?

  OdpovědětSmazat
 14. Nedivím se americké elitě, že si připravuje opevněné bejváky co nejdále od USA, třeba na Novém Zélandu (včetně Trumpa, který si tam pořídil občanství už před lety). Vůbec to není kvůli Yellowstone nebo kvůli jaderné válce na severní polokouli. Problém amerických elit je v tom, že jejich občané mají v rukách bratru 800 miliónu střelných zbraní, tj. skoro tři kusy na člověka. A obyvatelstvo se je nerozpakuje použít na každém kroku, trénink probíhá denně, střílí se na ulicích, střílí se ve školách, střílí se v obchodech. Takže elity se musejí hodně snažit uspokojit základní potřeby obyvatel, i když už na to jaksi nejsou zdroje. Doma už dávno ne a svět se přestává dobrovolně nechat vykrádat. Nikdo neví kdy přesně, ale kulminace je velmi blízko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na počítačích je poměrně snadné naklikat čísla dolarových "aktiv", ale proslýchá se, že Čína přestala do USA vyvážet papír na tisk dolarů, některé země je v rámci obchodní výměny požadují, dříve to bylo zlato, ale to už došlo před desítkami let

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.