Reklama

neděle 29. dubna 2018

Jaroslav Bašta: Provokace a dezinformace v době postfaktické

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
29.duben 2018 - 03:20
V časech, kdy jsem vyrůstal, jistým způsobem ještě doznívala Druhá světová válka. V kinech se většinou promítaly válečné filmy, ve škole se toto téma probíralo nejen v hodinách dějepisu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Takže jsme se učili i o provokaci, která zadala Hitlerovskému Německu záminku k napadení Polska 1. září 1939 a tím zahájení II. světové války. Bylo to přepadení vysílače v Gliwicích údajnými polskými vojáky.

Jak se posléze ukázalo, šlo o akci zorganizovanou Reihardem Heydrichem a Heinrichem Müllerem, velitelem gestapa, v níž příslušníci SS v polských uniformách 31. srpna přepadli vysílačku a odvysílali v polštině výzvu o boji proti Němcům. Pro větší přesvědčivost celého podniku na místě zanechali několik zastřelených vězňů koncentračního tábora v Mathausenu, samozřejmě v polských uniformách. Záminka k dlouho připravovanému útoku na Polsko byla na světě a válka mohla začít.

V roce 1968 se již v průběhu Pražského jara náhle probudila sovětská propaganda, a začala psát a mluvit o nebezpečí ozbrojené kontrarevoluce v Československu. Dozvídali jsme se o tom, jak je naše země zaplavena množstvím amerických a západoněmeckých špionů, kteří připravují okupaci naší země americkou armádou. Pamatuju se, že jsme se těm zprávám smáli jako nesmyslným hloupostem.

Pak přišly informace o tom, že blízko našich hranic s Německem se našly v úkrytech v bílých batozích americké ruční zbraně. Také jsme se tomu pobaveně smáli. Zakrátko přišla invaze pěti armád Varšavské smlouvy a smích nás přešel.

Od té doby jsem si pamatoval, že podobné provokace představují pokus o vyvolání ozbrojeného konfliktu, a že na jejich původce se vždy přijde až po skončení války, jedno zda světové nebo studené jako v československém případě. Zároveň jsem si všiml, že tyto akce byly dobře naplánované a provedené tak, že vyvolávaly pochybnosti jen o motivaci údajných pachatelů, nikoliv o události samé.

Z tohoto úhlu pohledu nové tisíciletí nezačalo 1. 1. 2001, ale až 11. 9. téhož roku. Nález nepoškozených pasů pachatelů nejhoršího teroristického útoku v dějinách zřejmě osudově předznamenal budoucí dění. Nastolil dvě základní pravidla pro všechny další podobné události:

1) viník je znám okamžitě, nejlépe ještě před činem,
2) následné vyšetřování je dlouhé a nic neobjasní. 

Pravda, jedna pozitivní výjimka existuje – tou bylo pátrání po zbraních hromadného ničení v Iráku, kvůli kterým v roce 2003 začala invaze.

Ty se, jak známo, nikdy nenašly. Zato se zjistilo, kdo o nich podával tak dramatické informace a proč. Šlo o íránského agenta, jehož prostřednictvím se Teherán pomstil Saddámovi Hussajnovi za krvavou válku z osmdesátých let.
1) viník je znám okamžitě, nejlépe ještě před činem,
2) následné vyšetřování je dlouhé a nic neobjasní.
Saddáma porazili a nechali popravit Američané, kteří v té dlouhé a kruté válce na Středním Východě celou dobu podporovali Irák proti Iránu. Orientální lstivost neradno podceňovat.

Všechno ostatní již probíhalo dle výše popsaných pravidel. V létě 2014 ještě nedopadly trosky letadla na zem na východní Ukrajině, a již byl znám pachatel. Od té doby běží protiruské sankce a vyšetřování, obojí bez výsledku. Vloni v dubnu v Sýrii organizace Bílé přilby natočila působivý „dokument“ o chemickém útoku a vzápětí přilétly střely Tomahawk. Ještě než se to začalo řádně šetřit. Není tedy divu, že jsme se v letošním roce dočkali ve městě Dúma reprízy. Tentokrát naštěstí bez dětských mrtvol, zato se spoustou křiku a vody.

Představení znovu splnilo svůj účel, takže nové krásné a chytré rakety našly své cíle na syrském území. Tentokrát je nevystřelovaly jen Spojené státy, nýbrž také Velká Británie a Francie. Když se usadil prach po jejich dopadu, začalo se vyšetřovat, zda se v Dúmě opravdu odehrál chemický útok, jak tvrdí Bílé přilby, nebo to celé byla předem připravená provokace, což již tři neděle před incidentem (!) říkal náčelník ruského generálního štábu Gerasimov.

Přikláním se k tomu, že pravdu má on. Souběžně totiž probíhala další aféra, ve které pozitivně známe od počátku pouze jedno jediné – možného pachatele, jímž je překvapivě zase Ruská federace. V britském Salisbury otrávili nejjedovatější známou bojovou chemickou látkou bývalého britského agenta (a bývalého kádrováka GRU) Skripalja a jeho dceru. Záběry, které již skoro dva měsíce ukazují média, mi však velmi připomínají natáčení surrealistických skečí Monty Pythonů. Na snímcích osoby v protichemických oblecích zkoumají lavičku, na níž nalezli otrávené. Není divu, smrtelná dávka Novičoku je pět tisícin gramu plynu v metru krychlovém. O pár metrů dál však stáli hasiči bez masek, předtím kolem lavičky poskakovali holubi.

Bezprecentní útok bojovými chemickými látkami na území členského státu NATO, který vedl ke vzájemnému vyhoštění několika set diplomatů ze států Aliance a Ruské federace a málem aktivoval článek 5 Severoatlantické smlouvy, měl tedy poněkud bizarní průběh z hlediska chemických i fyzikálních zákonů. Stejně jako ten v syrské Dúmě.

Tím se obloukem vracím k začátku svého komentáře. Měli bychom si pamatovat, že v minulosti podobné akce stály na počátcích velkých ozbrojených konfliktů. Ovšem, na rozdíl od těch dnešních, měly výrazně lepší scénář i režii. Třeba to bylo tím, že dříve bylo třeba brát ohled na veřejné mínění. Končí komentář Jaroslav Bašta.


- - -

Související článek:

41 komentářů :

 1. "Dozvídali jsme se o tom, jak je naše země zaplavena množstvím amerických a západoněmeckých špionů, kteří připravují okupaci naší země americkou armádou. Pamatuju se, že jsme se těm zprávám smáli jako nesmyslným hloupostem."

  Zřejmě jsme se v roce 1968 smáli vlastní hlouposti, pane Bašto. Vývoj po roce 1989 většině z nás, bohužel pozdě, otevřel oči...
  L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že Dubček se svou skupinou ochotných na vysokých postech KSČ připravoval kontrarevoluční puč a reinkarnaci zločineckého kapitalismu v roce 1968 jsem pochopil, když se tento gobačevovský "komunista" spřáhl s agentem CIA Havlem v listopadu 89 !! Dubček stejně jako Gorbačov byl jen americká loutka a na lidu této země mu nezáleželo ani za mák ! K smíchu jsou dnešní nářky buržoazních aktérů nad zánikem Pražského jara, buržousti se tváří, že oni jsou nejlepší "napravovatelé" socialismu !! Kapitalismus s lidskou tváří ani nezkoušejí, když ten má vlčí tvář a morálku !!

   Smazat
  2. 18:09
   Blekotavej půlzávit, milovník uASSackejch okupantů a havlolejnolahvárenský eurohovnotný žumpy už je zase zlitej jako Saša Vondra na recepcích ve Fuckingtownu!!!!!!
   Něco novýho bys ty tapeto bez vlastního mozku neuměl,viď?!!!!☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  3. 20:17
   To ti hulibrk pornoJanda NEUMÍ KROM KOUŘENÍ NAPSAT NOVÝ NOTIČKY,TY HAVLOZMRDE PŮLZÁVITOVEJ???!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Pánové, prosím slušně. Sprosťárny tu redakce maže!

   Navíc reagujete na vymazané idioty, což je také blbost.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Proč všem tolik vadí SPD?

   http://www.inadhled.cz/zajimavosti/proc-vsem-tolik-vadi-spd-/

   Smazat
  8. 22:10
   Mluví pravdu,to se neslučuje s uASSackejma a eurohovnotnýma notičkama!!!!!

   Smazat
  9. Anonymní 29. dubna 2018 20:28
   Já jen čekám, kdy redakce Hvězdných Válek (NR),
   již konečně začne mazat, ty "ču®áky" vulgární!?

   .....

   Smazat
  10. Pane Heroute, obecně kontrarevoluce cílí ke změně režimu, že? Za Dubčeka na jaře 1968 jsme se moskevskému termínu "plíživá kontrarevoluce" smáli a ťukali jsme si na čelo. Jenže když to pak od léta 1989 Moskva už mocensky nezvládla, tak ke změnám režimů ve východoevropských satelitech opravdu došlo. Zpětně se myslím ukázalo, ne-li doložilo, že do srpna 1968 ta "plíživá kontrarevoluce" v ČSSR opravdu ve hře asi byla. Nechtěl ji Dubček, to byl hodný, ale kovaný komunista, leč asi ji chtěli lidé typu Šik, Goldstucker a spol. To ovšem neznamená, že bych byl zastáncem či fanouškem srpnové invaze. - Co tomu říkáte?

   Smazat
  11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  13. 20:17 Tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... takže si dej bacha abych ti brzo osobně nezvážil tu sračku co ti vymokvává z toho odhavnýho smradlavýho mozolu, kterej ti raší mezi těmi rachitickými ramínky, rudej udavačskej mongolide!

   Smazat
 2. To přeháníte, pane Heroute! Historie se sice prý opakuje, ale na podruhé to prý je jen fraška. V r. 68 to byla úplně jiná situace (i když už tenkrát se ukazovalo, že jsou zde ničemové, co změny chtěli využít ve svůj prospěch, podobně jak tomu bylo po r. 89). To byste musel tu dobu zažít, abyste to pochopil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:35 V roce 1968 ještě žili lidé, kteří zažili bídu za 1.i 2.světové války a 1.republiky. Přesvědčit je, že kapitalismus je lepší než doba, ve které v současnosti žijí bylo nad síly těch, kteří chtěli jeho návrat.
   V roce 1989 byla situace již podstatně jiná, pamětníci zemřeli nebo už jim to bylo v podstatě jedno...
   L.S.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 18:48
   Komu nadáváš ty zkurvenej smrade z uASS okupantský prdele??!!!!

   Smazat
  4. 18:48 "Šťastný" to člověče, kam jsi rozum dal...?!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  8. ... zadula rudá posranina vypuštěná v 18:51 z lejnolíhně tohodle škaredýho kremelskýho Ugrofína A52 - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   P. S.: Radši zaduj rudoprde svýmu putlerfýroj do ucha, ať ti pořídí klávesnici s funkčím "R", ať ty tvý mongoloidní skřeky začnou aspoň krapet dávat smysl. Páč jedinej stát se dvěma "s" v názvu je tenhle - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Smazat
 3. Co je to platné, když hlasatelé faktů tahají v této válce za kratší konec provazu a pro nedostatek prostředů budou už navěky jen přesvědčovat přesvědčené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:48 Zdání klame, už i v ČT si to včera uvedením filmu "Mládí Karl Marxe" na ČT2 od 20 hod. uvědomili. Korouhvičky se pomalu, ale jistě, začínají točit...

   Smazat
  2. Filmem o Karlovi Marxovi jsem byl překvapen. Dokonce nedabovali herci z pseudoelity, takže si nedovolili běžnou ironii. Na obrat nevěřím. Gauneři z ČT dobrovolně neodejdou.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. 20:58 Netapetuj západní slouho a havlistický pomatenče.

  OdpovědětSmazat
 6. Hnupove ! Vy pouzivate stejne nadavky na stoupence Ameriky, jako na jeji kritiky.

  OdpovědětSmazat
 7. Zde je takova prikladna ceska pospolitost, ze si teprve ted musim precist, co ten autor napsal.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Hurvínka ZNÁ CELÝ SVĚT,ALE TEBE TY HOVNODOLNÍ KURVÍTKO NECHCE ZNÁT ANI MRTVÁ BABIČKA!!!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Zato tebe zná celej ansámbl místních užgryndaných čechomužiků - pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka z NR, ty kremloidní posránku jehož zdechlej fotřík pjel kdysi v rámci družby s DDR spolu Merkelkou ve sboru pionýrů: "Buď vsjegdááááááááá búúúúúúúúúděěět něěěěěba, buď vjegdááááá búúúúúúděěět sóóóónce ..." :)))))

   Smazat
 12. Ano, souhlasím a k těm "aktuálním" uvedeným autorem bych přidal kauza Kuciak. Prostě nejdříve je potřeba vyrobit "causa belli" ( v případě Kuciak potřeba oligarchů na čele s prezidentem likvidovat zbytečky demokracie na Slovensku), k tomu se pak přifaří vykonavatelé, postižení (vrazi a zavraždění), čím se divadlo provede (britský novyčok) a předem je připravena "pravda" pro media, teatrální vystoupení politických stvůr - a služba diktatuře oligarchie je vykonána. Tož v takovém světě žijeme a bude hůř tím více, čím více se budou občané dožadovat práva, spravedlnosti a povolení uzdy.

  OdpovědětSmazat
 13. Přijde jednou skladatel a básník,
  který umí sto divnejch snů žít,
  má píseň bude růst jak křehkej krápník
  a já prosím: nechte zvony znít,...

  Harmoniku kdo dal do křoví,...

  Ať mír dál zůstává s touto krajinou.
  Zloba, závist, zášť, strach a svár,
  ty ať pominou, ať už pominou.
  Teď když tvá ZTRACENÁ VLÁDA VĚCÍ TVÝCH
  zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí,...

  Opravdu si myslíte, že "ONI", již tenkrát v "68" vše dopředu nevěděli???

  OdpovědětSmazat
 14. Pane Bašta diky že jste . Pěkně jste oponoval u Jílkové . Škoda že Babiš se od vás nepoučil a je loutka pro všechny strany . Dnes by volby projel .

  OdpovědětSmazat
 15. Dezinformace není výmysl současnosti. Jde přece o jediné- PRODAT. S nástupem moderních technologií stále víc lidí dělá monotonní práci, na kterou stačí zaučení, profesí co vyžadují kvalifikaci ubývá a marketing dělá čím dál víc lidí. Je přeci jedno, jestli někdo lže, hlavní je, že prodává. Není žádný div, že totéž prorazilo za mocné podpory papalášů i do medií. jogín

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.