Reklama

pátek 13. dubna 2018

Jaroslav Bašta: Zmatená Babišova vláda se v duchu lokajských tradic jednoznačně postavila na stranu ženoucí Západ do velké války s Ruskem


rozhovor s Jaroslavem Baštou
13. 4. 2018   ParlementníListy
„Naše vláda se v duchu lokajských tradic české politiky jednoznačně postavila na stranu ženoucí Západ do válečného konfliktu s Ruskou federací a Čínou. To, že se při té příležitosti postavili ve vnitropolitickém boji na stranu odpůrců Donalda Trumpa, jen dokresluje zmatení jejich myslí,“ říká exministr Jaroslav Bašta.Delegáti sjezdu ČSSD zvolili poslance Jaroslava Foldynu místopředsedou. V kandidátském projevu burcoval za tradiční sociálnědemokratické hodnoty, mluvil o důrazu na lidi, jako jsou soustružníci, matky samoživitelky, stavěl se za národní zájmy nad zájmy EU a tak dále. Přišla kritika, že uspěl xenofob, Putinův agent... Jak to vidíte? Zmůže něco Foldyna v ČSSD?

Když jsem sledoval následnou hysterii nejen ve sdělovacích prostředcích, ale také uvnitř socdem, zejména pak bouřkové mračno nálepek typu – nacionalista, xenofob, fašista, agent Kremlu, připadá mi, že se v sociální demokracii začalo blýskat na lepší časy. Minimálně lze očekávat, že ČSSD přestane vypadat jako lidovci II, což byla oblíbená pozice minulého vedení.

Premiér Babiš po krachu jednání se sociálními demokraty uvedl, že nemusí novou vládu sestavovat on sám. V případě, že si to bude přát prezident, se prý podvolí a poslechne ho. Myslí to vážně? Pokud má tedy jinou možnost… A vedlo by to k něčemu?

Tuto variantu si opravdu nedokážu představit. Je docela možné, že Andrej Babiš (podobně jako Donald Trump) nechápe, že politika není podnikání. Úkolem politika je najít konsenzus a spojence, nikoli zničit konkurenci. Trochu se bojím, že jeho snaha o vytvoření vlády skončí podobně jako před bezmála dvaceti lety jeho pokus o privatizaci Unipetrolu. Tehdy vyhrál výběrové řízení, více než rok firmu využíval, nezaplatil požadovanou cenu a od smlouvy odstoupil. Něco podobného předvádí i nyní, když stát řídí jako dočasně propůjčenou firmu a pomalu likviduje konkurenci. Třeba tím, že ji nechá vycukat a zesměšnit se. Jako první tím prošla ČSSD, komunisty a Okamuru to čeká ve druhém kole vyjednávání. Pak přijdou předčasné volby. Čím to bude později, tím lépe pro Andreje Babiše.

Pokud jde o krach koaličních jednání a požadavku ČSSD na post ministra vnitra, koluje i jedno odvážnější vysvětlení, že se sociální demokraté bojí, že kdyby Babiš dostal na vnitro svého člověka, nechá „všechny pozavírat“. Co je kolem dohadů o obsazení vnitra nejpravděpodobnější?

Ohlédnu-li se zpětně za kauzou Čapí hnízdo, jejím načasování a někdejším pevném přesvědčení Sobotkova vedení ČSSD, že trestní stíhání dvou vedoucích představitelů hnutí ANO jim vyhraje volby, tak se jejich obavám nedivím. Sestrojili ostře nabitou nebezpečnou zbraň, a teď jim dochází, že ji má v držení někdo jiný, kdo se také nebude rozpakovat ji v pravý čas použít. Daleko bezohledněji, než to dokázali oni. Tím bych si vysvětloval onu mimořádnou zatvrzelost ve sporu o vnitro z obou stran.

Poté, co zkrachovala jednání ANO s ČSSD, prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi Andreji Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. ANO nyní podle Babiše svolá nejvyšší orgány hnutí, tedy předsednictvo a výbor. Dokážou se v hnutí shodnout a jak hodnotit doporučení prezidenta?

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve své snaze donutit politiky, aby hráli s kartami, které jim rozdali voliči. Také on musí vědět, že jediným řešením podivného volebního patu jsou předčasné volby. Vyjednávání s KSČM a SPD začnou vnitřně rozkládat hnutí ANO. Nicméně asi je nutné dát všem účinkujícím prostor k tomu, aby se dokonale historicky znemožnili.

Bývalý lidovecký poslanec Ivan Gabal pak uvedl, že situace dopadla podle předpokladů. „Mají odpovědnost, nemají řešení ani alternativního kandidáta. Oba přitom vědí, že extremistická koalice bouchne veřejnými nepokoji. Zeman ale věří, že to odnese Babiš, a Andrej Babiš nemá jinou variantu, než v tom namočit Miloše Zemana,“ sdělil Gabal. Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk napsal na Twitter: „Zdá se, že si pan prezident s panem premiérem objednávají opravdu velké demonstrace. Pak samozřejmě rozjedou teorii o ‚českém Majdanu‘. Máj nebude lásky čas.“ Přijdou nepokoje? Může případná vláda s podporou ANO, SPD a KSČM ustát tlak médií a demonstrací? Je pravděpodobná?

Tlak médií a demonstrace půjdou ruku v ruce, ale Majdany se nedělají na jaře, nýbrž na podzim, takže vyčkejme. Přes léto se ... ... ... ....


Celý rozhovor najdete ZDE

13 komentářů :

 1. Babiš - kam vítr,tam plášť...Je proimigrantský,probruselský a jak je hloupý,tak i zoufale protiruský....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať žije Zaorálek.

   Smazat
  2. Na jakou stranu se kdo postavil,
   předvedli poslanci a vláda během návštěvy amerického přítele "Na věčné časy a nikdy jinak !" ve sněmovně.
   Takže to není pouze Babišova vláda,
   ale všichni ti lokajové, kteří svým potleskem ve stoje vyjádřili souhlas se zločinnou zahraniční politikou USA.
   Uznání patří poslancům za KSČM, kteří se té trapárny nezúčastnili !
   Taková koncentrace podlézavců a křiváků
   se najde opravdu jen v ČR, což je mateřská školka, kterou nelze respektovat a vůbec brát vážně.

   Smazat
  3. 13:29 Jo přesně tak a žádné středové hnutí ale typický pravičáci slouhové a podržtašky.

   Smazat
 2. Ještě horší - pro něj - že se jeví i jako naprosto politicky NESCHOPNÝ.

  OdpovědětSmazat
 3. Skripalová dcera má před svatbou a zda se, že již se jí nedočká. Britové vědí, že kdyby ji pustili na svobodu, jejich blamáž a diletantství, by vyšlo na světlo Boží. A proto se zdá, že jí předají Američanům a ti ji zařadí do programu na ochranu svědků a zmizí s cizí identitou někde ve světě. Když nebude souhlasit, zmizí stejně. Nikdo se už to nedoví. Američani a Britové si nemůžou dovolit, aby se vrátila zpět a hlavně, aby hovořila. Zdá se, že jí nenechají hovořit ani na kameru , aby se vyjádřila, protože nejspíš nechce hovořit to co si přejí a hlavně co potřebují Britové a Američani. Všechno je to hlavní důkaz proti Britům, kteří to na zakázku pro Američany udělali a rozjeli proti Ruskou kampaň se sankcemi. Se Skripalem bude provedeno to samé a nikdo ho už neuvidí. Tady vidíme v přímém přenosu demokratické principy západu. Vymyslet svinstvo o otravě Novičokem a Chlorem a na základě výmyslu pozabíjet raketami nevinné lidi, jako v Iráku, Jugoslávii, Libyi, Sírii.

  OdpovědětSmazat
 4. Kocoura prostě zahnali do kouta, měl by zkrotit touhu po prémiování, vždyť to může řídit z domova a počkat si- V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 5. Kolega má pravdu, volí Svobodné. Jdu do toho a je mně jedno, zda se dostanou do parlamentu.

  OdpovědětSmazat
 6. Babiš a sním celé hnutí se jeví jako banda poserů. čeká je stejný osud jako VV. To prostě nejsou politici - jsou to tlučhubové. Nejlepší kdo z nich nakonec bude je Stropnický, protože jakéhokoliv ministra zahraje dobře, ale jenom zahraje.....

  OdpovědětSmazat
 7. 14:18
  A koho pochválíte?

  OdpovědětSmazat
 8. Co si má Babiš počnout, když je vydírán domácími i bruselskými politruky. Když je mu vyhrožováno smyšlenými trestními stiháními těmi, kteří dovedou vyhotovit jakékoliv falsum potřebné k obvinění - a než se přijde u nás či v Bruselu na podvod - a to by se muselo navíc chtít, to uplyne mnoho vody.
  Skutečnost je jiná - hnědí politruci v Česku již rok dávají na jevo, že Babiš je diktatuře kapitálu přes čáru a že musí zmizet. A tak soldateska, bezpečnostní struktury i sloupy nespravedlnosti se tuží, aby diktatuře, samozřejmě ne zadarmo, vyhověly. Jak může někdo vyčítat Babišovi neschopnost dospět se svojí vládou k důvěře parlamentních žvanilů, pod kterými stojí hnědé bahno, mnohdy spíše močůvka a kteří jsou od začátku rozhodnuti vládu ANO nepřipustit a jen dělat hrátky na ochotu jednat. To jsou pravé švejkoviny, co předvádí soc.demáci - ti jsou odpovědní za zatimní neúspěch, ti natahují do nekonečna jednání a tahají občany i Babiše za nos! A samozřejmě pak ti, co ve šlepějích těch nejhorších tradic české politiky - protektorátních v to - se nechají korumpovat ke zradě
  své vlastní ANO. To jsou ti praví, kteří vekslují své názory podle přísunu peněz, to jsou ti, kteří by za toto své chování, překračující meze zrady občanů - voličů - měli být zbaveni občanských práv a vyloučeni z jakéhokoliv veřejného života s Kainovým znamením padouchů. Kdyby byli zrádci důsledně odstavováni od žlabu, asi bychom neměli žádného žvanila v parlamentě, ale pořád by to bylo lepší, než vláda politických hochštaplérů, gaunerů a velezrádců.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co si má počnout? - držet hlavu vzpříma, chovat se jako chlap a nefňukat.

   Tam kde je se dostal díky svým schopnostem nadělat miliardy a díky lidem kteří mu věřili.

   Babiš, na rozdíl od Putina, patrně nečetl Machiaveliho "Vladaře", jinak by věděl, že bohatí vždy zradí, a taky by se tam mohl dočíst kdy a proč lid podporuje svého vladaře a kdy ho naopak s opovržením opustí ...

   Smazat
  2. No a hlavně se měl zbavit těch protinárodních šmejdů co má ve straně a ne, že z nich ještě udělá ministry, nebo je deleguje do Bruselu.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.