Reklama

neděle 22. dubna 2018

Konec korunuje dílo - špička nejvyšší a nejsevernější mrakodrap Evropy (462 m)

22. 4. 2018, P. Ďoubalík - mrakodrap Lachta Centr v Petrohradu, usazení vrcholové špičky, video - překlad doprovodného textu


Ve špici, ve výšce 360 m, bude vyhlídková plošina, nejvyšší v Rusku a Evropě (pro srovnání: Eiffelova věž má nejvyšší vyhlídku ve 275 m).
Mnoho informací o stavbě Lachta Centra jsme přinesli na NR zde:
http://www.novarepublika.cz/2017/10/kde-se-stavi-nejvyssi-mrakodrap-evropy.html

Video o "korunovaci díla", ale i mnoho dalších zajímavých info:
Překlad doprovodného textu viz pod videem

Překlad doprovodného textu videa: Ďouba NR
Propracovanost detailů, čistota linií, ucelenost nápadu - to jsou základní rysy každého významného architektonického projektu.

Lachta Centr je ilustrativní příklad, který potvrzuje toto pravidlo. Žádný nadbytečný prvek, strohá a lehká silueta, kterou zakončí špička - stylově neoddělitelná součást mrakodrapu.

Špice má tvar pyramidy, prodlužuje tvar budovy, jejíž hrany se v ní scházejí. Je to logické zakončení složité geometrie mrakodrapu vysokého 465 m.

Špice Lachta Centra není jen působivá a krásná, ale navíc funkční. ve využitelném prostoru na výšce 360 m bude nejvyšší v Rusku i Evropě vyhlídková plošina. Budou to poslední patra budovy, 83. - 86.

Složitý tvar budovy vylučuje používání tradičních způsobů čištění fasády a vynutil si speciální řešení. Hned nad vyhlídkovou plošinou je umístěn unikátní systém pro práci na fasádě, speciální zdviž, která se pohybuje po kolejích, položených v žebrech věže. Ta umožňuje mýt nebo vyměňovat skla na všech místech mrakodrapu.

Kromě toho, uvnitř špičky bude umístěno zařízení klimatické kontroly horních pater věže Lachta Centra a také inženýrské systémy, přístroje spojení a senzory počasí.

Povrch nejhornější části mrakodrapu již není ze skla, ale funkční ocelové pletivo, které se upevňuje na nosné elementy pomocí ocelových příček.

Použití pletiva místo skla značně snižuje hmotnost špice, zmenšuje zatížení větrem a zabraňuje vzniku námrazy. Otevřená síť se v mrazivém počasí bude pokrývat malými krystaly, podobnými na lehký sníh.

A srážky špičce nevadí. Vše, i uvnitř pyramidy, je spolehlivě ochráněno před korozí.

Špice - známé elementy klasického panoramatu Petrohradu, které vlastně definují vzhled Severního hlavního města. Siluety katedrály Petropavlovské pevnosti a Admirality jsou známé celému světu. Špice Lachta Centra bude dominantou nového Petrohradu, rozpoznatelným orientačním bodem v panoramatu města, majákem mořského města, novou závratnou výškou.

Krásné záběry (kratičké, ale pěkné video, doporučuji):

Rozšiřující učivo:
V minulém příspěvku o Lachta Centru je mj. info o tzv. "Nebeské linii", pro zajímavost opáčko:
Od roku 1819 probíhala výstavba v Petrohradu (SPB) v souladu s požadavkem na jednotu architektonických souborů, celek byl důležitější než jednotlivé budovy. V roce 1844 rozhodl car o tom, že výška budov v historickém centru nesmí přesahovat Zimní palác - 23,5 metrů (tzv "nebeská linie"). Díky tomu je SPB opravdu unikátním městem a nový mrakodrap o to větším překvapením.

Nerozbitná skla Lachta Centra, zkouška pevnosti (lze zapnout automatické české titulky):
Pohled na Lachta Centr živě - přímý přenos:
https://www.youtube.com/watch?v=S_kcciBarbU
Další dobré info (201802):


14 komentářů :

 1. Ale taky bude slouzit k obrannym ucelum statu..

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Radosto , nechte Rusi zit a nevysmivejte se , kdyby Amici prozili , co oni , sesrali by se ! Tak nac ty keci kolem ? Jakou maji vypovedni hodnotu ?

  OdpovědětSmazat
 3. Génius prostého ruského čelověka VÍTĚZÍ!

  Soudruh Ďoubalík opomněl zdůraznit, že:
  1. ideu stavby nejvyšší budovy v Evropě a přilehlém okolí navrhl – kdo jiný než Veliký Putin
  2. ruský lid stavbu věže NADŠENĚ přivítal
  3. celý mrakodrap vyprojektovali ruští vědci a inženýři
  4. všechny práce provedli ruští lidé, VÝHRADNĚ z ruských materiálů a dílů
  5. Veliký Putin se – jak také jinak – zúčastní slavnostního otevření věže, při němž bude věž pojmenována. Jak? To bude VELKÉ překvapení, takže se těšme, když máme na co.

  Tudíž nám Čechům nezbývá než našim starším ruským bratřím ze srdce poblahopřát ke svobodě a Velikému Putinu, velmi hlasitě a radostně.
  A pak si můžeme potichu hryzat klouby prstů závistí a vztekem, vztekem na Havla, Schwarzenberga a spol. Nebýt těchto placených agentů CIA a Mossadu, nebylo by Prohraného listopadu, a my bychom NEPŘETRŽITĚ DODNES žili v socialismu.
  Ano, kdybychom se pořád těšili z našich NESKUTEČNÝCH výdobytků slovanského socialismu, už bychom taky stavěli podobnou věž, jen o něco málo nižší.
  Ach jo.

  Takže v příštích volbách opět volme naše národní Vůdce Miloše a Babiše, a s nimi KSČM a SPD, aby se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátila co nejdříve, a my mohli začít znovu budovat naši na uhel spálenou vlast.

  „Starý kapitalistický svět zachvívá se ve svých základech. Ohromná hospodářská a zemědělská krise vzniká v důsledku zločinnosti a neschopnosti tohoto řádu. Zachvacuje všechny kapitalistické državy a vrhá v zoufalství miliony pracujících. Ohromná vlna nespokojenosti vykořisťovaných a pracujících se zdvíhá a roste. A na východě? Rodí se nový svět - socialistický. Ne zoufalství a beznadějnost, ale ohromné nadšení, ohromná víra v lepší budoucnost zachvacuje zde pracující masy.
  (A. Zápotocký, 7. listopadu 1945)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, že jsi vtipnej, ale ty jsi jenom blbej, to je rozdíl. Ale s tou řezankou v hlavě místo mozku, to stejně nechápeš, havloide...

   Smazat
  2. Radosta na hrad! Tohle by nevypotil ani sám Drahoš, natož Hilšer, Hynek, Horáček.

   Smazat
 4. Celych 360 metru, Doubaliku? Opravdu?
  To One World Centre v New Yorku ma 546 metru a Burj Khalifa ma 828 metru.
  Strc si toho ruskeho trpaslika do sve komunisticke zadnice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co vy hlupáčku? Číst umíte? Nej v Evropě, milý 8:10. Musíte se zklidnit a nepřeskakovat řádky. Podobně jako vašnosta Radosta, odpověď na jeho zvídavé otázky jsou obsaženy v publikovaných článcích a videích. Stačí zklidnit nenávist a víc naslouchat. Nad vaše síly, chápu, nazdar, Ď.

   Smazat
  2. 8:10 A ty už v usa zadku si že bílé bláto.

   Smazat
  3. Anonymní 8:10

   Vy jste jistě v zeměpisu moc nevynikal, že?

   Smazat
  4. Moc jsem se těšil, až se tady objeví známý blb a začne protestovat proti vlastnímu výmyslu, že Lachta Centr je nejvyšší nebo největší na světě.

   Smazat
  5. 8:10 Znáte snad nějaký vyšší mrakodrap v EVROPĚ? Když už mluvíte o světových mrakodrapech, tak vám nějak unikly mrakodrapy z komunistické Číny. Po porovnání s nimi si zase vy můžete strčit ty americké trpajzlíky do své Jandou připravené zadnice.

   Smazat
  6. Laxta bude nejvyšší v Evropě a prozatim asi šestá,sedmá na světě. Ale staví se ukrutně škaredý hotel v ar-Rijádu, kopie Big Bena, a ten bude druhý nebo třetí, takže se všechny ostatní posunou.

   Ono je celkem putna, jestli je ten který mrakouš nejvyšší, ale důležité je, jak slouží. Například v Moskvě je celá plejáda nejvyšších budov v Evropě, nevypadá to ani zle, jenže pokud chcete do skutečného "Byznys Citi", musíte do Londýna. Tomu se nevyrovná nic na světě. Ale Laxta by měla sloužit především veřejnosti. Jak to nakonec dopadne, uvidíme, jelikož by se k tomu měla dobudovat hlavně příslušná infrastruktura, pouhá budova nestačí - no a přivést do toho zivot. Ale bylo by hezké, kdyby evropské město mělo taky výškovou stavbu v Top 10 a přitom to plnilo účel, kvůli kterému byla postavena.

   A jen tak naokraj, nejvyšší budovou v USA je Willis Tower. Je moc pěkná a připomíná mi trochu zvětšenou Lomonosovku ))

   Smazat
  7. 8:10 Pán bude asi momentálně zaostalý, jako náš Otík...

   Smazat
 5. 8:10
  Achillovou patou každého idiota je jeho hlava, viď ty havlosvině s držkou vraženou v uASSacký prdeli!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.