Reklama

pondělí 9. dubna 2018

Kyjev překračuje červenou čáru: Jak bude Rusko chránit civilní lodě před ukrajinským pirátstvím

Naděžda Alexejeva
9. 4. 2018  Outsidermedia
Rybářům z krymské rybářské lodě Nord, kterou zajala Ukrajina, klade Kyjev za vinu ruské občanství a k tomu „způsobení újmy státu“. Odborníci jsou přesvědčeni, že ukrajinská pohraniční služba, která donutila Nord plout do Berďjansku, zašla příliš daleko. Je to únos lodě a lidí, pirátská politika Kyjeva. Pořádek v této situaci mohou zavést pouze hlídkové plavby lodí Černomořské flotily.


 

Zadržená loď NORD

Ukrajinská námořní pohraniční služba zadržela ruskou loď 25. března v Azovském moři s tím, že se nacházela v ukrajinských vodách. 31. března předložila ukrajinská prokuratura kapitánovi lodi Vladimiru Gorbenkovi podezření z porušení pravidel vstupu na dočasně okupované území Ukrajiny a odplutí z něj s cílem poškodit zájmy státu. Důsledkem může být vězení v délce až 3 roky a zabavení majetku.


Jako somálští piráti


Gorbenko navíc prozradil, že ve chvíli zadržení byla loď v oblasti povolené společnou ukrajinsko-ruskou dohodou. Tady rybaří jak ruské, tak ukrajinské lodě. Krom toho se pravděpodobně jednalo o výlučně ekonomickou zónu. Ukrajinští pohraničníci uvedli, že loď se nacházela 15 mil od Obitočné kosy. Přitom je ve většině případů šířka teritoriálních vod 12 námořních mil, což je zakotveno v Úmluvě OSN o námořním právu z roku 1982. Tu podepsala i Ukrajina.

Loď Nord je registrovaná v republice Krym, kterou Kyjev považuje za okupovanou od roku 2014. Námořníkům se za vinu také klade vlastnictví nových ruských pasů vydaných v Kerči. Ukrajinská vláda po námořnících chtěla, aby se zřekli ruského občanství a potom budou propuštěni. Všichni to odmítli. Podle kapitána k soudu šli tak jako tak, ale jako občané Ukrajiny.

Podle pravidel pro kontrolu zabavování lodí využívajících vodní biologické zdroje v Azovském moři a Kerčském průlivu v roce 2018, loni podepsaných Ruskem a Ukrajinou se musí loď nejdříve vrátit do svého přístavu a pokud porušila pravidla, musí se vrátit na místo lovu, kde je porušila. Až potom by se mohlo rozhodovat o případných sankcích. Ukrajinci jednali proti pravidlům. Pod pohrůžkou násilí loď odvlekli do ukrajinského přístavu Berďjansk.

Rosryboloďstvo pozastavilo, jako odpověď, platnost všech dříve dosažených dohod s Ukrajinou. Krom toho správa FSB na Krymu zavedla proti ukrajinským pohraničníkům, kteří zajali rybáře, trestní řízení za odcizení lodě.

Zacharovová (mluvčí ministerstva zahraničí RF - pozn.red. NR) to označila za normální provokaci. Zdůraznila: „Ukrajinští pohraničníci se k osádce lodi zachovali jako somálští piráti.“

Podle nejmenovaného zdroje ze silových struktur je velitelství Černomořského loďstva připraveno ochránit bezpečnost plavby v Černém i Azovském moři. To, co si dovolují ukrajinští námořní pohraničníci, je skutečné pirátství pozvednuté na státní úroveň. Informaci o trvalém hlídkování v severovýchodní části Černého moře a v Azovském moři odmítla tisková služba Černomořské flotily komentovat.


Byli postiženi za Krym


Ukrajinská vláda odmítla pustit na loď se zdržovanými ruskými námořníky ruského konzula, prý na ní nejsou občané Ruska.

Není to první případ přepadení lodě ukrajinskými pohraničníky a jejich obviňování z vplouvání do krymských přístavů. V březnu 2017 konfiskovala ukrajinská vláda loď Sky Moon, zaregistrovanou v Tanzánii, při cestě z Krymu do Moldavska. V listopadu 2016 unesli ukrajinští pohraničníci dva ruské pohraničníky poté, co je vlákali na ukrajinské území. V únoru 2018 odsoudil soud Kyjeva jednoho ke 14 letům vězení a druhého jiný soud ke 13 letům vězení. Oběma byla kladena za vinu zrada státu a dezertérství. Do připojení Krymu k Rusku oba sloužili v ukrajinské armádě, potom začali sloužit v armádě RF.

V pozornosti ukrajinských trestních orgánů jsou i němečtí občané. Letos v únoru zahájila Ukrajina předběžné vyšetřování trestného činu proti poslancům SRN, kteří navštívili Krym.

Podle expertů je situace kolem Nordu porušením lidských práv – ukrajinská vláda se domnívá, že může omezovat lidi v jejich právu přijímat občanství určitého státu, zde konkrétně RF.

Černomořská flotila Ruské federace

Vynucená hlídková služba


Podle odborníků je poslední možností, jak předejít novým útokům na ruské lodě ze strany Ukrajiny - Černomořské loďstvo. Vojenské lodě nemusejí doprovázet každou rybářskou loď, stačí když budou na rejdě nedaleko od tras civilních lodí. To ukrajinské pohraničníky odradí.

Politolog Koškin uvedl: „Extrémní agrese vůči nám je udivující. Jednají jako somálští piráti. V Somálsku se s piráty střetl celý svět, bylo přijato jediné záchranné řešení – vojenský doprovod civilních lodí. Analogická opatření je potřeba přijmout i ve věci Ukrajiny. Kyjev překročil červenou čáru, chtějí rozdmýchat konflikt, aby ho nafoukli jako „ruskou agresi“.

Koškin si myslí, že k osvobození námořníků je potřeba přitáhnout mezinárodní společenství a Ukrajině se musí ukázat, že na ruské lodě už více nemůže útočit.

Politolog dále vysvětlil: „Ke každé rybářské lodi se musí připojit vojenská loď. Černé a Azovské moře nejsou tak velké plochy, stačí dát na rejdu bojovou loď vybavenou raketovými zbraněmi.“

Bývalý velitel Černomořské flotily (1991 až 1992) Kasatonov uvedl: „Akce ukrajinských pohraničníků nejsou oprávněné, jdou mimo právo. Je zřejmé, že majitel lodi Nord nemohl včas posoudit okolnosti a dnes je situace komplikovaná. Naši námořníci jsou schopni všechno zhodnotit a adekvátně odpovědět – v této zóně musí samozřejmě konat i naši pohraničníci, aby rybáři mohli klidně pracovat. Určitě budou všechna potřebná opatření přijata – Černomořské loďstvo nezůstane stranou.“
Převzato z RT.com
Překlad: Zajoch- - -

11 komentářů :

 1. Je to jednoduché, USA pokračují v protiruských sankcích ukrajinskýma rukama. Na udržení pořádku a dodržování pravidel snadno dohlédne nějaká z menších ruských ponorek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:38 V mělkém Azovském moři, ve kterém je největší hloubka 14m, by ta ponorka musela být opravdu hódně malá :-).

   Smazat
  2. Ad 19:50 - to máte pravdu, bude to muset být jiné plavidlo.

   Smazat
 2. Snad nepřijde doba
  kdy EU bude chytat Čechy s novými Českými pasy
  a soudit je jako občany EU*

  OdpovědětSmazat
 3. Pochybuji, že by ukrajinští pohraničníci v podobných akcích, po rozmístění hlídkových lodí černomořského námořnictva na rejdě, pokračovali.
  Napodruhé by mohli dopadnout jako "sedláci u Chlumce"...
  Americké námořnictvo v současnosti okolo Sýrie už také jen "krouží". Dobře ví, že S-400 a Kalibry "nespí"...

  OdpovědětSmazat
 4. 15:38 ty seš kalibr jak tvrdej kokos. Rovnou napiš, že i rakety eSeS taky nespí. Trubko od krav..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15.57 Váš způsob vyjadřování ukazuje na váš nízký původ. Za to nemůžete, ale vaši učitelé... Navíc v souvislosti s touto ukrajinskou piraterií - provokací V AZOVSKÝCH VODÁCH se navýšila americká přítomnost v Černomoří...

   Předpokládám, že hlavním cílem ukrozločinu - pirátského únosu ruské civilní lodi z mezinárodních vod - je vlastně vytváření podmínek pro útok na KERČSKÝ MOST ze strany USAků a NATO satelitů při (jako) ochraně svobody hajlování a antisemitismu - antirusismu na Ukrajině a v Pobaltí.

   Smazat
  2. 16:37, pokud Turecko neporuší dohodu z Montreaux, potom by jakákoliv podobná akce Američanů byla sebevraždou.

   Smazat
 5. UA je ve své pitomosti, slušně řečeno, nebezpečná a pro své loutkovodiče, daleko za mořem, je schopná udělat téměř cokoliv. Budou s ní čím dál větší problémy a RF bude muset před UA střežit i Krymský most. Myslím, že by ti porošenkové aj. zasloužili dostat již větší výstrahu nebo jejich drzost stále poroste. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 6. Stačí když budou mít lodě spojení s leteckou ochranou a v případě neoprávněného zadržení nepřátelskou loď prostě zneškodnit pro výstrahu.

  OdpovědětSmazat
 7. Rusko s banderovci zatočí bude dělat hlídkové plavby.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.