Reklama

středa 4. dubna 2018

Ministerstvo zahraničných vecí Srbska priznalo, že Belehrad bol pod tlakom Británie, aby vyhostil ruských diplomatov. Srbi tlak ustáli.

4. 4. 2018  HlavnéSprávy
Spojené kráľovstvo požiadalo Srbsko, aby prejavilo solidaritu voči svojim európskym susedom a vyhostilo ruského diplomata z krajiny, kvôli prípadu Skripaľ. Balkánsky národ však odmietol vyhovieť. 


(Na snímke srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.)

Srbský minister zahraničia Ivica Dačić povedal televízii Pink TV, že Británia požadovala, aby Srbsko vyhostilo ruského diplomatického pracovníka v rámci koordinovaných opatrení proti Moskve, kvôli otrave bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie.

„Srbsko nevyhostí ruského diplomata. Chceme dobré vzťahy s Ruskom. Je pravda, že Spojené kráľovstvo nás požiadalo, aby sme sa postavili proti Rusku a vyhnali ruského diplomata kvôli udalostiam v Kosove, ktoré sa uskutočnili minulý týždeň. Zaujíma ich len toto. Nezaujímajú ich iné veci. My by sme sa ale mali starať o naše záujmy a je isté, že Srbsko nevyhostí ruských diplomatov,” zdôraznil Dačić.

Minister zahraničia zdôraznil skutočnosť, že Londýn presadzoval svoje vlastné záujmy, zatiaľčo kosovské bezpečnostné sily zaútočili na budovu v centre kosovskej Mitrovice a narušili tak stretnutie o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Polícia Kosova zadržala vedúceho srbského Úradu pre Kosovo a Metochiju Marka Djurića a neskôr ho deportovala do Srbska. Incident viedol k nepokojom zo strany miestnych Srbov v meste, pričom 32 ľudí utrpelo zranenia potom, čo polícia nasadila slzotvorný plyn a použila proti demonštrantom granáty.

Minulý týždeň srbský prezident Aleksandar Vučić telefonoval so svojim ruským náprotivkom Vladimírom Putinom a uistil ho, že sa Belehrad nebude pripájať k ostatným európskym krajinám a nevyhostí ruských diplomatických pracovníkov.

Viac než 25 krajín, vrátane niekoľkých členských štátov EÚ, USA, Kanady, Austrálie a Nórska, vyhostilo viac než 150 ruských diplomatov s tým, že ich označila za nežiadúce osoby. Takto krajiny vyjadrujú solidaritu Spojenému kráľovstvu za údajné zapojenie Moskvy do otravy Skripaľových.

- - -

12 komentářů :

 1. Ako tlak ustali?Vsak treba bez okolkov poslat do pipiny
  vrahov Srbskeho naroda a hotovo ! Naco okolkovat diplomatickymi figlami?

  OdpovědětSmazat
 2. To je dobře že Slovanští Srbové nejdou proti další Slovanské zemi.

  OdpovědětSmazat
 3. Do našich politiků ( čest výjimkám ) nemusí vůbec tlačit, do těch stačí, ze správné světové strany, pouze fouknout.

  OdpovědětSmazat
 4. Srbům se snadněji odmítalo, neboť je Západ ničí už i vojensky. Naši pohlaváři to mají obtížnější, u nás anglosaští přátelé, ještě k vojenským akcím nepřikročili. Zatím přesun majetků, probíhá hladce i bez toho.
  Ale je to ze strany těch Anglosasů neskutečné sebevědomí, po tom co to Srbsko rozbili, část odtrhli a nyní ještě jak se uvádí, tak stojí za tím, aby mezi Srbskem a Kosovem nenastal klid, tak tyto Srby žádat, aby zastávali jejich pozici.
  Správný postoj Srbů, by měl být připomenutím pro další středoevropské vlády, že je možno říci ne, pokud je požadováno něco, co neodpovídá národním zájmům. Nejdříve si ale musí vzpomenout, že něco jako národní zájmy existuje. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. K státům, které se nátlaku nepodřídily, patří (vedle Rakouska a Slovenska) také Israel.

  OdpovědětSmazat
 6. at ziji statecni Srbove

  OdpovědětSmazat
 7. Ten za Dačičem bude asi britský velvyslanec.

  OdpovědětSmazat
 8. Ano - všechny přitroublé diskuzní žvásty, spekulace coby kdyby, a podobné obvyklé pičičandy jsou zde zbytečné. Zkrátka je to hrdej chlap! Nezvažuje, co mu to může přinést za problémy, zkrátka je tlačen, a nechce se mu být tlačen, ani za politické pozice. Jeden vyděrač unese dítě, druhej vyděrač hrozí zostouzením z nějakých fotek, třetí vyděrač má v zásobě nějaký starý skandál - dnešek je hnusnej právě vším tím tlačením a vydíráním. My tobě tohle a ty nám musíš tamto - je to politika mafiánská a hnusná. Typická chobotnice, s níž vůbec nelze bojovat. Za jedno uťaté chapadlo jí narostou dvě nová, a dokáže v případě strachu sežrat i sama sebe. Světový politický hnus - a ten Srb je hrdý. Co mu má kdo podsouvat nebo dokonce přikazovat? Proč by se měl vlichocovat nebo zalíbit se? Takoví lidé kdyby byli v čele vlád všech zemí, byl by život na zemi úplně jiný, než s těmi odpornými, připosranými, vyděračskými mafiány.

  OdpovědětSmazat
 9. Kdysi jsme se kasali, že v kontinantální Evropě jsou dva národy s duchem demokracie, Češi a Srbové. Čo bolo, to bolo, terazky su to len Srbovia. Komu čest, tomu sláva!
  (Jen vzpomeňme na Evropu let 1934-1945! Které státy a "státy" nebyli faši/naci? A když k tomu připočteme partyzánskou válku v Jugoslávii, která vázala až do vylodění v Normandii více německou armádu, než síly USA a Británie?! Tedy národy SSSR a Srbové porazili naci/faši - a proto to teď dostávají od neonaci/faši EU/NATO i s úroky zpět!!!)

  OdpovědětSmazat
 10. To jsou borci. Úcta a obdiv Srbům.

  OdpovědětSmazat
 11. A česká vláda se z toho po.rala a hned vydali Nikulina, aby měli plusové body na US vyslanectví.

  OdpovědětSmazat
 12. Z vyprávění mé matky o statečnosti Srbů za II.sv.války jsem měl vždy tento národ v úctě.Jsem rád,že i po tak dlouhé době,v úplně jinych geopolitických podmínkách se postoje a statečnost Srbů,jejich představitelů,nemění.Proto je i já nadále budu uznávat a držet jim palce.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.