Reklama

pátek 13. dubna 2018

Moskva stanovila Američanom „červenú čiaru“ v Sýrii

Gabriel Gačko
13. 4. 2018    HlavnéSprávy
Americké rinčanie zbraní na adresu Sýrie je síce otravné a pre svetový mier aj mimoriadne nebezpečné, logika ruskej odpovede je však neúprosná. Američania vo svojej propagande veľmi radi používajú termín „červená čiara“, takže Moskva im jednu takúto „červenú čiaru“ vytýčila v Sýrii. Z vyjadrení hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova sa dá dešifrovať, že Rusko by bolo ochotné tolerovať limitovaný americký vojenský zásah v Sýrii pod zámienkou údajnej odvety za vyfabulované použitie chemických zbraní na predmestí Damasku, avšak Američania musia vopred prostredníctvom existujúcich a zaužívaných komunikačných kanálov oznámiť konkrétne ciele na území Sýrie, na ktoré budú smerovať ich tomahawky. Toto je potrebné preto, aby Rusi a ich sýrski a iránski spojenci mohli vopred učiniť príslušné opatrenia a eliminovať nežiaduce straty na ľudských životoch, aj keď tieto sa úplne vylúčiť nedajú. Dôležitou je však pridaná hodnota pre Američanov spočívajúca v tom, že by sa takto vyhli riziku usmrtenia ruských vojenských poradcov, vďaka čomu by nemuseli čeliť odvetnému úderu ruských rakiet na svoje torpédoborce Donald Cook a Porter, ktoré by v opačnom prípade zrejme skončili na dne Stredozemného mora.

Pokiaľ Američania budú rešpektovať túto „červenú čiaru“ vytýčenú Moskvou, Rusko im pomôže zachovať si tvár a obmedzí svoju reakciu na obvyklú redukciu početnej zostavy proamerických bánd, ktoré stále operujú na území Sýrie a terorizujú krajinu pod rúškom takzvanej „protivládnej opozície“, pričom v skutočnosti je každému jasné, že ide o extrémistických militantov pôsobiacich pod rôznymi islamistickými nálepkami (Džajš al-islám a pod.).

Moskva má pochopenie pre nezávideniahodnú situáciu, v ktorej sa Washington ocitol v dôsledku svojej neuváženej „tweetovej“ diplomacie. Rusko taktiež rozumie tomu, že americký prezident Donald Trump je pod veľkým tlakom neoliberálnych jastrabov (neocons), ktorí svoj vplyv najnovšie presadzujú prostredníctvom Trumpovho bezpečnostného poradcu Johna Boltona. Avšak rešpektovanie jednoznačne stanovenej „červenej čiary“ v Sýrii je aj v záujme samotnej Ameriky, ktorá by sa naozaj mohla v Sýrii veľmi popáliť, ako sa jej to v minulosti už viackrát stalo, o čom svedčí napríklad neblahá skúsenosť s americkou vojenskou intervencii vo Vietname.

Toto ruské varovanie platí aj v prípade, ak by sme povolili uzdu fantázii a vychádzali z predpokladu, že americký prezident Donald Trump prostredníctvom svojho tweetu o „pekných a chytrých“ amerických raketách, ktoré čoskoro priletia do Sýrie, chcel iba nezištne upozorniť ruskú stranu, aby bola v strehu. Je očividné, že Donald Trump je pod obrovským tlakom vnútroštátneho mocenského zápasu s tzv. „deep state“ a možno naozaj nemal inú možnosť ako upozorniť Moskvu na to čo sa chystá, takže sa uchýlil aspoň k obvyklej komunikácii prostredníctvom sociálnej siete „twitter“. Čo tým chcel v skutočnosti povedať, vie iba on sám. Moskva však jeho slová každopádne vzala veľmi vážne. Aj keď Rusko podľa Peskova nemieni komunikovať s Američanmi prostredníctvom „tweetovej diplomacie“, postoj Moskvy vo vzťahu k Sýrii je čitateľný a predvídateľný. K upokojeniu situácie a k zažehnaniu vzniknutej krízy úplne stačí, ak budú Američania rešpektovať vytýčenú „červenú čiaru“.


- - -

20 komentářů :

 1. Už jsem to několikrát opakoval, darebáci spoléhají na to, že slušní lidé budou slušní. A to je ten problém, která nakonec lidstvo zahubí. Preferují názor "ty mě facku, já tobě dvě". Proti darebákům tvrdě a nekompromisně, jak by bez nich bylo krásně na světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jak je to? Použil Asad chemii nebo ne? Jestliže ne - o čem je řeč? Co se do Sýrie pletou USA? Požádal je někdo?

   Smazat
  2. 12.30 Přeci majitel USA. Kdo to je? Ten kdo má ekonomickou obrsílu a skutečnou moc... nějaká samovyvolená kohezní grupa, krycím jménem Deep State...

   Smazat
  3. Američtí geologové totiž objevili nad ložisky americké ropy jakýsi syrský stát...

   Smazat
 2. Nebo na Vás Trumpeta pošle Macrona:-)).Bububu.Ten je dobře maskovanej pod tím nánosem pudru:-).Válečník jeden...

  OdpovědětSmazat
 3. 12:31: prý kromě milovníka staré ženy je rovněž milovník stejného pohlaví - byl prý nafilmován v buzerantském klubu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin? Tak proto se znovu neoženil, šibal jeden duhový.

   https://img.cncenter.cz/img/12/full/3357873_.jpg

   Smazat
 4. Přirovnání Donalda Trumpa k Borisi Jelcinovi, které se kdesi objevilo, není úplně od věci. Má ale význam pouze povahopisný (nešikovní "dobráci"), politicky je to irelevantní. A psychologizování nic nevysvětluje, ale naopak zatemňuje!

  Amerického farmáře ale nezajímá nějaké Rusko nebo Sýrie. Zajímá ho, zda bude moci i nadále prodávat soju do Číny. Tam musí být Trump obezřetný. Číňané nemají, narozdíl od Rusů, mnoho důvodů být shovívaví.

  A kdekdo roní slzy nad utrpením Syřanů pod zlým Asadem. Člověk by těm slzám málem uvěřil, kdyby tu nebyla zároveň jejich lhostejnost a vytrvalé mlčení k vraždění v Jemenu. Vraždění americkými zbraněmi dodanými Saudům...

  Kokotko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, i mně připomíná tou svou bouřlivou povahou Jelcina. Je to ten typ. Jelcin sice nebyl až tak extrémně zatížený na ženy, a krotil se hlavně u vysloveně mladičkých dívek, ale zato víc chlastal.

   Smazat
 5. Tweetová diplomacie, prý dokonce v provedení dcery Kačera Donalda - je to vůbec možné?, je tohle normální? To má být hegemon, před kterým se všichni prohýbají v zádech v parlamentu /Rayan, všichni kromě komunistů/? Čarodějnici Therese se do konfliktu jak je vidět, tentokráte nechce. Němci stejně jako v Iraku již prohlásili, že šlamastyky se nezúčastní.

  OdpovědětSmazat
 6. Syrská bomba s chlorem v Dumě přistála v posteli přes díru ve stropu, která je přitom v rohu místnosti..a v posteli je vedle láhve položená noční lampa....ten assad má neskutečné letce....ha ha...?? https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1019126604918231&id=100004627035342

  OdpovědětSmazat
 7. Skripalová dcera má před svatbou a zda se, že již se jí nedočká. Britové vědí, že kdyby ji pustili na svobodu, jejich blamáž a diletantství, by vyšlo na světlo Boží. A proto se zdá, že jí předají Američanům a ti ji zařadí do programu na ochranu svědků a zmizí s cizí identitou někde ve světě. Když nebude souhlasit, zmizí stejně. Nikdo se už to nedoví. Američani a Britové si nemůžou dovolit, aby se vrátila zpět a hlavně, aby hovořila. Zdá se, že jí nenechají hovořit ani na kameru , aby se vyjádřila, protože nejspíš nechce hovořit to co si přejí a hlavně co potřebují Britové a Američani. Všechno je to hlavní důkaz proti Britům, kteří to na zakázku pro Američany udělali a rozjeli proti Ruskou kampaň se sankcemi. Se Skripalem bude provedeno to samé a nikdo ho už neuvidí. Tady vidíme v přímém přenosu demokratické principy západu. Vymyslet svinstvo o otravě Novičokem a Chlorem a na základě výmyslu pozabíjet raketami nevinné lidi, jako v Iráku, Jugoslávii, Libyi, Sírii.

  OdpovědětSmazat
 8. Jestli budou Trumpovy "chytré rakety" stejně chytré jako on, ani je nebudou muset sestřelovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:04 To je pravda. Jestli jsou ty rakety jako Trump, tak před startem slíbí, že poletí na určitý cíl a po startu poletí kdoví kam.

   Smazat
  2. Tomu se říká neřízená střela...

   Smazat
 9. Svatá pravda!☺

  OdpovědětSmazat
 10. Peskovem navržené řešení je opravdu nejlepší. Amíci by se zbavili pár prošlých raket, které by bylo nutné znovu vyrobit a tak věnovat další milióny zbrojařům. Rusové by si prověřili svou PVO. Pár raket by nechali doletět někam do pouště, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jediný problém je v tom, že by se jednalo o opakovaný "vtip", který tak přestává být vtipným.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Líbilo by se vám, kdyby si někdo udělal z vašeho města polygon? Líbilo by se vám, kdyby podobně zvrhlé nápady podával vašemu nepříteli ten, kdo se pasoval do role vašeho zachránce, jen aby ochránil své vojáky? Líbilo by se vam, kdyby život vaší ženy a dětí, případně vnuků je vhodný jen jako objekt na testování raket a PVO?

   Smazat
  2. 20:10 Nic z toho by se mi určitě nelíbilo. Ale pořád lepší Peskovem navržené řešení, než útok Američanů založený na lži a následující světová válka.

   Smazat
 11. Kam to svět dopracoval to je opravdu strašná komedie.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.