Reklama

.

.

neděle 22. dubna 2018

Mrtvé ticho po Afrínu

Jana Maříková
22. 4. 2018
V pátek večer jsem utrpěla opravdový šok ze střetu s panem europoslancem Štětinou. Na debatě, kterou pořádal jako svoje PR a ke které si pozval dvě podle mého názoru neohrožené a úžasné dámy - paní Kutilovou a paní Klicperovou, se projevil jako někdo, kdo absolutně neuznává cenu lidského života. Obě tyto novinářky poznaly utrpení lidí v Afrínu a v Sýrii hodně zblízka a podle vlastních slov nehodlají dělit oběti na ty medializované a na ty, o kterých se má mlčet.


Debata se jmenovala Ticho po Afrínu, stejně jako jeden z článků, které obě dámy napsaly. Na úvod jsme viděli i reportáž, kterou nedávno odvysílala česká televize. Slyšeli jsme mnohé, ale to nemusím opakovat, protože jsem to už ve svých článcích popsala - bombardování, porušování snad všech mezinárodních norem Tureckem, ale zároveň i všemi velmocemi, které mu to umožnily a mezi které patří i Rusko. Stovky mrtvých, stovky tisíc uprchlíků živořících na okraji Afrínu, bez možnosti návratu, bez možnosti pokračování v cestě, bez zájmu veškerých organizací, které se halasně starají o uprchlíky.
Pan europoslanec Štětina ovšem prokázal, že k PR se dá zneužít všechno - a většinou se snažil vést řeč o tom, jak jsou některé války prospěšné a jak by měly USA zasáhnout - nejlépe proti Asadovi. V jedné místnosti a v jednom čase se mluvilo o mrtvých dětech pod troskami a o tom, jak úžasný byl zásah NATO proti Jugoslávii - jen pro silné žaludky. Neudržela jsem se, a ač netázána jsem něco řekla, což se mi stává často - a pochopila, co je to být "persona non grata". Mimochodem, byl tam jediný Kurd. Ostatní, podle reakcí na mé "vystoupení", byli členové Štětinova fanklubu.

Osud Kurdů je trpký....nejen že jim nikdo nepomůže, ale ještě si nad jejich mrtvolami rozdávají vyznamenání "Za zásluhy" - o nic.

Dnes jsem narazila na webové stránce "The region" na článek od Gokcana Aydogana. Název má výstižný - Od Sykes-Picota po Afrín, aneb (nesnesitelná) lehkost opouštění Kurdů.

Dovolila jsem si ho pro Novou republiku přeložit. Je sice z 2. února tohoto roku, ale na své aktuálnosti nic neztratil....

"V severní Sýrii probíhá velká nespravedlnost, všichni to cítíme. Turecký prezident Erdogan útočí na syrské Kurdy, ano na ty, kteří udělali neuvěřitelnou práci a donutili k ústupu islámský stát.

Jako gesto dobré vůle nyní necháme Turecko zaútočit na Afrín spolu se zbytky tzv. Svobodné syrské armády, džihádistických organizací, které Erdogan dlouhodobě podporuje.

Útok na Afrín v kostce

Velmi stručně; Západ šťastně přijal druhořadou pozici v syrské občanské válce, když "umírněné" síly, které podporoval proti Bashar al-Assadovi, se ukázaly být džihádisty. Spojené státy úmyslně ignorovaly zprávy o vlastní podpoře těchto džihádistických skupin a prohlašovaly se za ostré nepřátele džihádistů a salafistů. Rusko se dostalo do syrské občanské války jako okouzlující princ.

Nejdříve Západ chválil Kurdy za jejich statečný boj proti džihádistům a nyní je opouští.

Vítejte v "reálném světě", kde jsou váženy praktické a strategické zájmy proti morálním zájmům. A pak morální zájmy obvykle rychle klesají.

Jak se to mohlo změnit tak rychle?

Na jedné straně je Erdogan pravidelně kritizován ze strany Evropské unie, ale na druhé straně tato stejná Evropská unie zavírá oči nad cynicky nazvanou operací "Olive Branch" proti Afrínu, jejíž konečný cíl je konsolidace Erdoganova diktátorského režimu.

Erdoganovy plány

Boj proti nenáviděným Kurdům vždy uvolní turecké nacionalistické cítení a Erdogan je může dobře využít při přípravě voleb v roce 2019 (či dříve, pozn překladatele). Jeho islámsko-konzervativní strana začala klesat ve volebních průzkumech. Vpád do Sýrie podporuje Erdoganovu nacionalistickou a náboženskou reputaci. Z minulých voleb se poučil, že hraní národní bezpečnostní karty zvyšuje jeho popularitu. Prezentací operace Afrín jako kampaně k odstranění potenciální národní bezpečnostní hrozby dosáhl dvou věcí. Zaprvé sjednocuje Turecko pod nacionalistickým praporem boje proti Kurdům; za druhé odvádí pozornost od rostoucí kritiky svého způsobu vládnutí, který se ukazuje jako diktátorský.

Historie se opakuje znovu a znovu. Před sto lety, v posledních letech první světové války, Británie a Francie vypracovaly tajnou dohodu Sykes-Picot. Dohoda definovala jejich vzájemně dohodnuté sféry vlivu a kontroly v jihozápadní Asii. Tato dohoda je zdrojem většiny bojů na Středním východě za posledních sto let. Hranice v dohodě Sykes-Picot byly v roce 1920 podepsány zákonem o Smlouvě ze Sèvres. Sèvresská smlouva se nezdařila, když turecké národní hnutí zvítězilo. Po zhroucení Smlouvy ze Sèvresu Smlouva z Lausanne vyřešila stávající konflikt a Kurdové byli uzavřeni do tureckého, syrského, iráckého a íránského státu, kde zažívají neustálé pokusy o asimilaci, popření identity a genocidu.

Dnes vidíme podobný přístup. Britský ministr zahraničí Boris Johnson podporuje útok na Afrín v Turecku a akceptuje přitom názvy jako "bezpečnost hranic" a "boj proti terorismu", zatímco francouzský prezident Macron se omezuje na to, že Erdogana jen varuje. (A ten mu to vrací, jak víme, daleko ostřeji). Aby to všechno bylo korunováno, turecká armáda používá při útoku tanky a zbraně "made in Germany".

Nemělo by být zapomenuto, že systém vytvořený v severní Sýrii, včetně Afrínu, představuje přímou demokracii, práva žen, multietnickou rozmanitost, ekologický život a spravedlivější ekonomický systém."

Tolik článek v The Region.

No, teď už je Afrín dobyt, až na tu okrajovou část, kde živoří uprchlíci, "záchranáři" od Bílých helem odklízejí mrtvé, kurdština je zakázána, zavádí se turecké školství, olivové háje, jejichž majitelé uprchli, zabírají rodiny džihádistů, kteří bojují po boku turecké armády, jsou unášeny ženy, jezídské svatyně jsou ničeny, mučení je běžné, být Kurd či Jezíd je o strach.....ale všechno je v pořádku, dělá to "náš zkurvysyn", ne nějaký Asad, který je tak podlý, že už ani nepáchá válečné zločiny a musí se mu pomáhat, aby byl důvod vystřílet staré rakety.

A panu europoslanci Štětinovi se zdá, že utrpení je málo, že konflikt se musí "konečně vyřešit". A pak zřejmě, na troskách, zavládne - mrtvé ticho. Nejen po Afrínu.

46 komentářů :

 1. Štětináč by tam měl být deportován bez možnosti návratu a Kurdům říct: "To je ten obdivovatel Erdogana" a pak zapnout stopky, jak dlouho přežije. Dávám bolševikovi tak deset minut.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto by vsetky tie svine podobne Stetinacovi potrebovali. Pustit ich prejav domacim ludom a hodit tie prasce medzi nich. Ze tu mate, tito o vas rozhoduju...

   Vymazat
  2. Na druhej strane, Kurdov nieje ziadna skoda. Je to skodna. Chceli svoj vlastny stat, aj ked vedeli, ze nemaju sancu. Putin im dava opakovane sancu si to rozmysliet. Verili USA> A tie im ako zvycajne nasrali na hlavy a este rozmazali. V ramci celistvej Syrie im bolo dobre, nic im nechybalo. Tak teraz maju co chceli, doslova. Erdogan ich vyhubi kde sa bude dat aj v Iraku, na to mozu brat jed.. Erdogan velmi dobre pochopil, o co ide.Iba par kurdských nenazratych hlupakov nie.

   Vymazat
  3. Hansen, až budete chtít zase něco napsat, napijte se radši vody - třeba vás to přejde.

   Vymazat
  4. Já s p.Maříkovou sice ne zcela souhlasím, spíš nesouhlasím, ale říct o lidech, celých rodinách, že to je škodná, to je na prokurátora, Hansene.

   Vymazat
  5. Hansen, Vy,jste DOBYTEK!!!!!!!!!

   Vymazat
 2. Bývalý komunista Štětina je očividně duševně nemocen. Použít název diagnosy jeho psychického postižení by bylo pravděpodobně žalovatelné....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zmlkni havlozvratku!

   Vymazat
  2. Kdo má zmlknout pan I. David? Nebo dorazily halušky

   Vymazat
  3. nejvíc mě zlobí, že všichni ti chytrolínové Štětinové atd..vystudovali zde i v SSSR zdarma a dne cca 30 let po jejich připravené havloidní revoluci nadávají na komunisty, vše zas až tak nebylo tak šílené, jak dnes - dusím se a zvracím ze současnosti...

   Vymazat
  4. 18;52
   Náklady by havloverbež měla do koruny zaplatit,pak ať pindá!

   Vymazat
  5. Anonymní 22. dubna 2018 19:39 (vráceno, na své místo, manipulátoři)

   Pro Anonymní 22. dubna 2018 18:08

   Ano to je rebus pro Šabatku my bychom tu na severu, mohli vyprávet. A za zeťáka nebo snachu, to by jí bodlo. Na naše stavební družstvo kydá, kýble mouder i ten její rrratlík Trockista Ú.l, vyhulenci.

   MM

   Vymazat
  6. Ty kurvy se bojí, otisknout lidovou píseň, hovada pražská, shrbená k donátorovi, ale komu???

   MM

   Vymazat
  7. "Text přidala Hanka" = Tady už se to hemží opravdu děsnými magory!

   Vymazat
  8. Krásná Česká lidová píseň i s odkazem na naše další z řady Českých lidovek (texty).

   Černý cikán - text

   1. Noc je krásná, noc je tichá.

   Na horách i na dolině.
   Kdo sem zdáli, tak pospíchá
   lehkým krokem ku dědině?
   Kdo to byl? Cikán, černý cikán.


   2. Milka leží v nocí jasné.
   Na miláčka vzpomíná si.
   Ach můj bože, jak jsou krásné,
   černé oči, černé vlasy.
   Kdo to byl? Cikán, černý cikán.

   3. Jak jsou krásně, dívka jihne.
   Hlava se ji kolem točí.
   Kolem oken stín se mihne,
   do světnice někdo skočí.
   Kdo to byl? Cikán, černý cikán.

   4. Milá se mu chvilku brání.
   Potom ale sladce vzdychá.
   Noc je krásná do svítání,
   slyšet jenom slůvka tichá.
   Kdo to byl? Cikán, černý cikán.

   5. Hoří statek, hoří sláma.
   Dým se valí dědinama.
   V srdci láska, v boku rána,
   zmírá cikán za horama.
   Kdo to byl? Cikán, černý cikán.
   Text přidala Hanka

   Zdroj:
   http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/lidove-pisne/cerny-cikan-24789

   Vymazat
  9. Tak proč s té vaší redakce "anonymní 28. dubna 2018 0:42", neodejdete = co vás tam drží !!!

   Vymazat
 3. Co byste pánové čekali od havlobanderovskýho lenka,kterej tvrdil,že do Sovětského svazu jezdil NA OBČANKU?!

  OdpovědětVymazat
 4. A kdo z něj udělal europosrance|?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 22. dubna 2018 17:07

   Ti co zvolili Štětinu zvolili i tepličáka Ferriho! V Teplicích mají pražených Arašidů plné zuby, dělají jim tam celoklanové srazy v parcích a místní si mohou sednout, tak maximálně na zastávkách nebo na ranči u Kuberů.

   To znaméná, že exoti a exestébáci kandidují hlavně v PRAZE!!!

   Jinde by je bleskurychle odstavili.
   Ramón

   Vymazat
  2. 18:43
   A to jste Ramone neviděl tu hrůzu v Teplicích na vlastní oči!!!!!
   Z lázeňského města je šedivého nevzhlednej hnus!!!!

   Vymazat
  3. 18:55
   Já je viděl do Teplic jezdím, říkám tomu malé Arabské Státy Teplické (AST) a do toho, ještě ty Miňonky kolem nádraží a kolem a kolem a ještě dál. Multikulturní Teplice, a to nemají mezinárodní letiště Ruzyně v H., kam se hrabe Praha Vítací!
   Ramón

   Vymazat
  4. 20:03
   Nehledě na to,že kvůli těm smradlavejm uzenáčům už neexistují ani Lázně v Dubí a do ostatních lázní v Teplicích už NECHCE NIKDO JEZDIT!!!!

   Vymazat
  5. 20:21
   Tys někoho očuchával?
   A poznáš vůbec uzenáče od zavináče?

   Vymazat
  6. 20:23
   Ty seš z Teplic,že pindáš???!!!!
   Při práci na Hygienické stanici ve Wolkerce a hlavně,při kontrole lázeňských provoznů jsme zažili,že ty uzenáči smrdí,jak kurvy kufr,na koupele ty hovna lezly v hábitech....a posraný plíny pod postelí byly na denním pořádku....takže MLČ A NEDĚLEJ ZE SEBE VOLA!!!!!

   Vymazat
  7. 20:35

   Jenže ten smrad jde časem vyvětrat.
   Co ale dělat s tím zápachem, který se line z tebe, smrade?!

   Vymazat
  8. 20:55
   Ten smrad a bordel vyvěrá z tvojí dutý žumpohavlopalice ty negramotnej línej lemple z TROP 09!!!!

   Vymazat
 5. ProuASSacký kolaboranti a havlomultikultižumpa!!!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Kolaboranta a havlobanderovskýho zmetka vy měli poslat do Kobylis....je tam pro takovej odpad příhodné místo k rozhovorům!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:38 Tak tam bych ho neposlal tam umíraly Český vlastenci.

   Vymazat
 7. USA, trpký plod "partnerství" s Kurdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Paktovali se s grázlama, přestože jim Rusové nabízeli pomocnou ruku. Sklízí plody své blbosti. Ostatně jako my.

   Vymazat
  2. Spíš trpká zkušenost Kurdů s USA. Bohužel, škoda, že Kurdové nemají nějaké kompetentní vedení, alespoň v jedné jediné oblasti. Někoho, kdo by měl tu autoritu a dokázal mít vliv na jednotlivé klany a kdo by pochopil situaci, kterou se jim Rusové snažili tak úporně vysvětlit.

   Vymazat
  3. Ti šmejdi Usaci , jsou jim Kurdy dobří dokud to šlo . Teď je hodili přes palubu a mají strach z Turku a Erdogana !!! To všechní na západě !!!

   Vymazat
 8. dobrý den paní maříková.pokud chodíte na podobné debaty s lidmy typu štětiny nevím co očekáváte.rýpnutí do ruska jste si mohla odpustit,snad si nemyslíte že napadnou při obraně kurdů kteří odmítli jejich zprostředkování rozhovorů s asadem stát nato.

  OdpovědětVymazat
 9. Pana Štětiny si velice vážím. Statečně bojuje za chazarskou říši. Pokud TOP, starostové, ČSSD, piráti a KDU dostanou dostatek hlasů, jsou oprávněni ovládnout země debilů, co s nimi jiného!.

  OdpovědětVymazat
 10. syrské Kurdy, ano na ty, kteří udělali neuvěřitelnou práci a donutili k ústupu islámský stát.
  -ale zvolili zlú stranu - USA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už mockrát jsem tu psala, že v Afrínu byli Rusové. Už to nebudu ignorantům opakovat pořád dokola.

   Vymazat
  2. A co jako, že tam byli Rusové? Myslíte ty dvě boudy jakože hangár? Jasně bylo afrínským řečeno, několikrát, že se musí vzdát myšlenky na Kurdistán a už vůbec do toho netahat PKK. Jasně bylo řečeno, co hrozí. Jenže oni ani v této jediné oblasti se nedokázali shodnout na jednotném postupu a zvolili přesně to, před čím byli Rusy varováni. To není jednotná grupa.

   Vymazat
 11. Anonymní 22. dubna 2018 18:08
  Ano to je rebus pro Šabatku my bychom tu na severu, mohli vyprávet. A za zeťáka nebo snachu, to by jí bodlo. Na naše stavební družstvo kydá, kýble mouder i ten její rrratlík Trockista Ú.l, vyhulenci.

  MM

  OdpovědětVymazat
 12. "Šťastní" to lidé, kteří "řeší", co se děje v Sýrii..
  Pozoruhodné je, že je jim lhostejné, co se děje ve středu Prahy !
  https://praha.idnes.cz/skupina-cizinci-pachatele-zbili-cisnika-praha-patrani-pfo-/praha-zpravy.aspx?c=A180422_142410_praha-zpravy_mav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co na to naši "pomahači-chrániči" ?!
   Co na to premiér Babiš, je v demisi...?!

   Vymazat
  2. 19:53
   Co si zvolíte to máte? My u nás na severu, zde dodnes máme, několik pomníčků(polorozbořenin) po vás pražácích, kteří domluveni po 89 s bankstery, nakoupili obchodní domy, kulturní domy na dluh, domluveni za výpalné z bankstery z Prahy.
   Dopředu věděli, že nic splácet nebudou a nikdo je nebude stíhat, natož soudit!

   A nám tu po vašich, většinou exestébácích, zůstaly dnes už jen ruiny, některé město za naše náklady zplanýrovalo a vám zbyly ty fakultní nemocnice, každou druhou zastávku. My se z toho všeho, léčíme dodnes, ale samizdat bez fakultek!!!

   Proto 70% mimopražských volilo pouze natruc pražákům, to je realita (Zeman).
   Ramón

   Vymazat
 13. Blbiš je na čapí hnízdě a po liší si pomáhají a chrání vlastní kapsy!

  OdpovědětVymazat
 14. Štětináč je jeden z mnoha hajzlů beroucí peníze z našich daní.Kdybych měl tu moc,již dávno by tento zkurvysyn byl potrestán jako vlastizrádce ČR.

  OdpovědětVymazat
 15. Úplně normální fašista štětina ze stop09 co chcete od odpadu z Čech.

  OdpovědětVymazat
 16. No, Kurdové můžou, myslím, posloužit, jako příklad toho, jak vážné můžou být důsledky pro národ, jeho špatné volby svých vůdců.
  Určitě by se našly i jiné a bližší příklady, ale paní Maříková nám s vytrvalostí maratonce předvádí dvoubarevné vidění světa.
  Paní Maříková, mám obavy, že se rychle blíží okamžik, kdy pro podobný příklad nebudeme muset chodit až do Afrínu.

  OdpovědětVymazat