Reklama

úterý 3. dubna 2018

Na jihu Čech přibývá anonymních odborářů


Na jihu Čech roste počet firem, jejichž zaměstnanci vstupují anonymně do řad Odborového svazu KOVO prostřednictvím tzv. Seskupení členů, které umožňuje kolektivní vyjednávání, aniž by zaměstnavatel mohl odboráře identifikovat. Anonymita tak zaměstnance chrání před případnými represemi ze strany zaměstnavatele.

„Nově vznikající Seskupení členů ukazují jednak na pozitivní trend rostoucího zájmu o členství v odborech, na druhé straně ovšem jasně upozorňují na stále přetrvávající strach z postihů. V řadě firem totiž majitelé či jejich vedení odbory nechtějí, a to přesto, že vznik a fungování odborových organizací jsou zaměstnancům zákonem garantovány,“ uvedl zmocněnec jihočeského Krajského sdružení OS KOVO Jan Švec.

Obavy z represí ze strany zaměstnavatelů je přitom podle statistik svazu nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. Odborový svaz proto ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích umožnilo takzvané anonymní členství ve svých řadách. Za uplynulé tři roky vzniklo v regionu šest podobných seskupení. Tři nová vznikají nyní. Všechna samozřejmě ve firmách, kde dosud odbory nepůsobily.

„Ve většině případů se jedná o firmy, kde často nebyla dodržována ani základní ustanovení platného zákoníku práce. Zaměstnanci přitom prakticky neměli žádné možnosti se jakkoli bránit, o hrubém zacházení a výhrůžkách vyhazovem ani nemluvě,“ doplnil vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Již zmíněné „anonymní členství“ v OS KOVO, které garantuje kompletní servis odborových specialistů stejně, jako klasické členství, umožňují stanovy svazu v podobě takzvaného Seskupení členů i zaměstnancům podniků mimo odvětví kovoprůmyslu. K založení seskupení v jedné firmě stačí její tři zaměstnanci, kteří se stanou členy OS KOVO.

„Cílem tohoto opatření je umožnit zaměstnancům konkrétní firmy zůstat v bezpečí před represemi ze strany zaměstnavatele. Pokud se totiž ani po vzniku seskupení členů nenajde nikdo odvážný, zastupují je při jednání se zaměstnavatelem, po dohodě a na základě platného pověření, výhradně zástupci Regionálního pracoviště OS KOVO,“ poznamenal Tkáč.

Zaměstnavatelé sice dobře vědí, že na vstup do odborů mají zaměstnanci právo ze zákona. Stejně tak jsou si ovšem vědomi toho, že odbory mají následně zákonné právo kontrolovat dodržování zákoníku práce, pravidel bezpečnosti práce a vyjednávat o mzdových a sociálních podmínkách zaměstnanců. To se mnohým nelíbí a snaží se proto vzniku odborů zabránit.

V případných sporech ovšem dávají soudy za pravdu odborářům. To, že Seskupení členů jsou legitimní formou působení odborů, což se snažili zpochybnit někteří zaměstnavatelé, nedávno potvrdil i Nejvyšší soud ČR. Předseda OS KOVO Jaroslav Souček tento verdikt označil za přelomové vítězství.

„V tomto případě je namístě použít velká slova. Je to bomba! Je to historický okamžik! Vždy, když začínáte něco nového, máte pochybnosti a mrazení v zádech, zda vám to někdo nezpochybní a vaše úsilí nepřijde vniveč. Výsledek soudního jednání představuje pro Odborový svaz KOVO skutečně obrovské vítězství,“ zdůraznil v této souvislosti předseda nejsilnějšího odborového svazu v zemi.38 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Nejvetsi nesmysl. Tohle prece bylo za socialismu, ze kazdy byl v ROH, mohl jet na rekreaci, nekolik dalsich akci zdarma, mel tam zastani pred zamestnavatelem. Kazdy, i to nejmensi dite, uz ve skolce, vi, ze za socialismu bylo vsechno spatne. Ach ti delnici.. jeste sem privedou komunisty, jako kdysi pred 100 lety. To by tak schazelo, aby se zase vsichni meli - stejne dobre! Pak by ta nadherna honicka za bohatstvi, byla nanic. NIKDY NEDOPUSTME! Verim, ze Praha a Babis budou jednotni a zvitezi, konecne. O nic jineho jim beztak nejde.

   Smazat
  2. Středula je odborář jak z americké gangstrovky.

   Smazat
 2. To je tá "úžasná demokracia", tie "ľudské práva", to " víťažstvo pravdy a lásky"! Hanba! Aby sa ľudia 30 rokov po prevrate museli báť prihlásiť sa pod svojím menom do odborov, aby ich zamestnávateľ nevyrazil, tomu sa teda povie "pokrok"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moje slova. Přesně to, co píšete, mě napadlo po přečtení článku.
   Ale má to svoji logiku. Takhle se báli dělníci za 1. republiky! A ta je přece naším vzorem - vrchol prosperity a blahobytu! V 90. roce minulého století - po sametu - mi jedna spoluobčanka zaníceně vysvětlovala, že je třeba vrátit se k 1. republice, protože tehdy se lidem žilo! "My měli dvě služky, pravila ona dáma, "a dařilo se nám výborně!" "A jak se dařilo, milá paní oněm služkám?", zeptala jsem se. Moje otázka zůstala bez komentáře, to přece tu dámu vůůůůbec nezajímalo.

   Smazat
  2. Na toto je jen jediná odpověď. Většiná z nás cinkala klíči a křičela "UŽ JE TO TADY MÁME CO JSME CHTĚLI".

   Smazat
  3. Výborně!
   Předchozí režim dusil církve, věřící, skauty," umělce" a tak museli do podzemí.
   Současný činí podobně a tak do podzemí se chystají dělní lidé. Nikdo se jich nezůstane.
   Tak hluboko jsme klesli!

   Smazat
  4. 22.01
   ano,máte pravdu.Cinkači vytvořili prostor pro nástup Havla a následně pro vznik téhle šílené doby u nás.
   Základ vytvořil Gorbačov svojí hloupou naivní politikou ./Pokud to nebylo děláno programově/

   Smazat
  5. Zpověď bezdomovce4. dubna 2018 0:05

   Na Václaváku v XI/1989 jsem měl v rukou klíče od bytu, chaty, auta, garáže a kanceláře. Měl jsem sytý žaludek! V teplém kožichu se mi vesele cinkalo klíči! A teď? Teď jsem hladný, nezaměstnaný, rozvedený, bez stálého příjmu a důchodu. Nemám z čeho platit výživné na své děti! Mám na krku soudní exekuce, prázdní ruce bez klíčů a nemám čím cinkat! Jsem otrhaný, chodím v otřepaných sandálech a s holým zadkem! Občas přespávám ve sklepě nebo u charity!
   Děkuji Ti, Havle, že jsi se o mně tak "hezky postaral“ díky mé blbosti!!! "Děkuji" všem nepolitickým loupežným politrukům, zákonozradcům a zrádcům národa z protilidových vlád po roce 1989!

   Smazat
  6. Rozhoduje dobře organizovaná menšina.Nikoli náměstí, nikoli cinkání klíči. Můžete si to klidně experimentálně ověřit a jít cinkat. Nic se nestane, jako při foukání cigaretového kouře do vody nevznikne zlato. Tošovský prodal měnové zlato , byl dlouholetým členem KSČ . Cinkání klíči nevyvolalo zadlužení, to přišlo až s podpisem řady nevýhodných kontraktů.KSČ byla blbá, když se bála nestraníků a on ji poslal do háje Gorbačov s Jelcinem s jištěním sovětskou armádou na území státu.

   Smazat
 3. Ještě trochu snažení a přiblížíte se kvalitám, výhodám pro pracující JAKO BYLY V DOBĚ ROH.

  OdpovědětSmazat
 4. K tomu, že každý podnik měl svá rekreační zařízení, kde se odboráři za hubičku rekreovali se už asi nikdy nepřiblížíme i při sebevětším snažení. Čo bolo to bolo, těrazky...

  OdpovědětSmazat
 5. To je moc pěkné že musí být odboráři v ilegalitě to je ta slavná pravda a láska.

  OdpovědětSmazat
 6. Já bych ty odbory už dávno zrušil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen s sebou nechej orat, troubo.

   Smazat
  2. 22.08
   a proč hned nadáváš...IDIOTE

   Smazat
  3. Za toho troubu se omlouvám. Jen mě vytočilo, že někdo nechápe význam odborů. Vždyť to je přece jedna z mála možností, jak si mohou zaměstnanci ochránit svoje zájmy.

   Smazat
 7. A nejsmutnější je, jak množství dělňasů volí "pravicové" strany a dává na odiv, jak nesnáší odbory a že to jsou příživníci. Pokud to bude takhle, tak to bude pořád k ničemu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kocuro Pablo 3. dubna 2018 22:19

   Bude to již pořád k ničemu, je úplně fuk koho volíme, vždyť je to stále stejně nalainované. Podívejte se na ty dem€nty ve sněmovně. Mezi pár vykutálenci s kterými vyjí?
   Kdo se v nedostatku narodil, to musí chápat tak, jako že nic nevyhrál, měl si nakrást!
   Enem to zdraví s tím s náma pražáci vyj€bali, oni mají socialistickou zdravotní péči ve fakultních, špičkových zdravotnických zařízeních.
   My vyžrali, alespoň Ukrajince, či Abduláhy.
   Praha to je Chalifát, sám pro sebe!
   Žaludeční šťáva

   Smazat
  2. Kocoure, máš svatou pravdu. Nejblbější jsou právě ti "pravičáci" s holým zadkem.

   Smazat
 8. Kdo šéfuje seznamu ? Benderovci nebo Vlasovci ?

  OdpovědětSmazat
 9. Je to od 89 roku první příznivá zpráva a ti co to napadají patří k zvrhlým zdegenerovaným parazitům. Prodavačky v supermarketech jsou nuceny měsíčně pracovat i přes dvacet hodin přezčasů bez nároku na zaplacení a na náhradní volno. Na stavbách pracují zaměstnanci denně 10 a více hodin aby měly ty zázračné mzdy. Přirovnávat to k ROH je demagogie protože té úrovně se nedosáhne už nikdy. O takové instituci jako byl SVAZARM se dnešním dětem a mladfým lidem může jen zdát. Měly tam možnost udělat řidičský průkaz, pilotní zkoušky a mnoho dalších zájmových činností za v podstatě drobné. Že se musí skrývat členové těchto odborů v anonymitě není vůbec na škodu ba naopak bude jích tam hodně a kdybych pracoval tak se tam určitě přihlásím a budu pomáhat toto rozšiřovat. Je to první úžasný počin od zavraždění studenta Růžičky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prodavačky mají stávkovat. Už mám dost věčné omlouvané zbabělosti!!!Chce to změnu mentality nebo držte huby.

   Smazat
 10. Držím palce "anonymnímu členství" - mít tu možnost před třemi roky, rád bych ji využil. S kolegy jsme se dali přesvědčit "vstupte do odborů" a do čtrnácti dnů jsme byli na dlažbě. a aby to bylo "legálně" proběhla reorganizace a "zrušili" celé oddělení. Zažil jsem tohle osobně a odborům pořád fandím ale už tam veřejně nevstoupím.

  OdpovědětSmazat
 11. Takže jakýsi zákon umožňující odborářům působit vskrytu, je na světě. Pro některé případy možná pozitivní počin, pro jiné možná nikoliv.
  Pokud se ve firmě nenajde jediný odvážný, aby jménem odborů jednal, tak za ně bude jednat OS KOVO. Lze si představit, jakým tlakům bude v tomto případě, těch několik vyjednavačů OS KOVO, ze strany vlastníků firem vystaveno. Podobně, jako jsou naši politici vystaveni tlakům v EU. S podobným dopadem, jaký to má na naše politiky, kteří rozhodují více v zájmu EU, než občanů vlastní země.
  Je to počin na jednu stranu pozitivní, ale na druhou stranu se obávám, že naopak lidem pomůže zdůvodnit jejich ještě nižší aktivitu, než kterou projevovali doposud. Přitom je jasné, že lidem práce nikdo žádné dary nezprostředkuje. Žádná advokátní kancelář, nebo advokáti v OS KOVO. Co si sami neprosadí ve střetu se zaměstnavateli, tak mít nebudou. Pokud se bojí do toho jít, tak nemůžou očekávat, že někoho budou zajímat jejich zájmy. Jak jeden diskutující výše uvedl, nějaký výsledek dosáhne pouze nějaká organizovaná a já přidávám, také odhodlaná skupina. Bez organizovanosti, ale i odhodlanosti, nelze očekávat uznání svých zájmů. P.K.

  OdpovědětSmazat
 12. Pokud vedení odborů udrží své odměny na průměrné úrovni svých členů a budou všechny příjmy a výdaje zveřejňovat včetně diskuzí k projednávanému dá se to zvládnout. Nedivím se že je v tomto zvrhlém zdegenerovaném systému nedůvěra, protože za posledních více jak 27 let jsme se mohly mockrát přesvědčit že se dá koupit všechno. Přez všechny budoucí problémy to vydím jako jediný pozitivní čin v budování současného kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
 13. zaujímavé je, že podnik z USA rval na tom, že vo fy chce odbory - a snim bude jednať, vedeli totiž jedno, že zamestnanec ktorý je nespokojný strhne ostatných k rebelii a nekvalite, a tak sa dohodnú, lebo chcú, pravda je, že ak funguje štát, tak ani ten by nemal dopustiť kadejaký neprávosti, ministerstvo má právne páky na tzv. podnikateľov ako s nimi zatočiť, aspoň teda na Slovensku

  OdpovědětSmazat
 14. Volil jsem Babise, ale uz me s.re jak leze Bruselu do zadku. Babis otocil a jde mu jen o sve dotace a levnou silu. Lidi z AGROFERTU zadejte prumernou mzdu
  31000 KC S STAVKUJTE !!! Ten co leze Bruselu do zadku potrebuje vyzdimat!!!
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
 15. Nějak nerozumím anonymním odborářům, Jak chtějí cokoliv vynutit-vybojovat na zaměstnavatelích? Co je to za blbost? Nezbude, než se přestat bát/posírat/ a aktivně se brát za svoje práva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbost to není. Když máš po 50 a ozveš se, tak tě zaměstnavatel vyhodí. A kam půjdeš? Oni si tě dají na "černou listinu" a nikde si ani neškrtneš. Budeš do smrti živořit na podpoře.

   Smazat
  2. Blbost to rozhodně není. Někde odbory vůbec nemají. Kdo se těch otroků zastane? Lidi by měli mít možnost zaplatit si vyjednávače, kteří nejsou na zvůli zaměstnavatele závislí.

   Smazat
  3. Pro 22:28 - je to blbost. Správně se má jednat dle hesla Jeden za všechny, všichni za jednoho. Pokud zaměstnavatel jednoho odboráře vyhodí, jdou ostatní všichbi do stávky, dokud ho nevezmou zpátky. jestli vám toto myšlení připadá jako z Utopie, tak jste - jsme -ztraceni. Tak se má jednat a ne bečet, bát se a anonymně! se organizovat. A kdo organizuje odbory, tak to má takhle lidem vysvětlit, jinak by neměl organizovat nic.

   Smazat
  4. Že vy jste četl Tři mušketýry? V současné realitě jste ale úplně mimo. To co tu tvrdíte, skutečně utopie je.

   Smazat
 16. Dnes jen můžeme vzpomínat na zlé komunisty, protože v létě jsme dali děti na tábory, v zimě jezdili od ROH na hory za pakatel.Když jsme si půjčili peníze, věděli jsme, kdy půjčku zaplatíme.Ti zlí komunisti nám k půjčce nezapočítali různé voloviny a tím nám nenaběhlo o 50% větší částka k zaplacení.Od Národního výboru jsme dostali jako mladá rodina s dětmi byt atd.atd.Ale nemohli jsme cinkat klíči, nikdo nám nepřednášel o tom, že pravda a láska zvítězí a po tom se nám asi stýskalo a tak to tady dnes máme.Že nemohou vnoučata jet se školou na týden na školu v přírodě, protože je to drahé a rodiče počítají s každou koruno?No a co?Vždyť jen nadáváme na notebooku, ale zvednout zadek a jít si to vyříkat do ulic, to nejdeme.Necháme jen tu kavárenskou lůzu v ulicích demonstrovat za podpory Neziskovek a Sorose.Jsme nepoučutelní.

  OdpovědětSmazat
 17. Máte pravdu. Jsme jako berani a je neuvěřitelné, co všechno si necháme líbit.V obchodech jsou jen ošizené a předražené šunty. Zkuste si koupit třeba dobré boty. Jak nás vydírají třeba lékárníci nebo zubaři. Politici rozkradli celý stát, dnes nám tu nepatří ani voda.
  A přitom je nás dost na to, abychom si v tom bordelu zjednali pořádek.
  40% voličů ale ani nezvedne zadky, aby zašli k volbám. Ono holt není ještě pořád pro některé dost zle. Lidi jsou apatičtí, bez zájmu. Mnozí z nich dnes mají pouze 4 priority: V televizi sledují stupidní seriály, čtou tak maximálně Blesk, chlastají pivo a grilují.
  Lidi ale potřebují nějakého lídra, který je dokáže vyhecovat. Vidíte tu ale nějakého takového? Já ne. Socani se odrovnali sami a ten Hamáček se mi jeví jako Sobotka č.2

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.