Reklama

úterý 17. dubna 2018

Nebyli jsme v Evropské unii, nebyli jsme kolonie, vládlo vlastenectví

17. 4. 2018
 

17 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Ja jsem to vedel. Samozrejme byl take zakazany MLM ("letadlo"), protoze tyto nalezitosti nesplnoval.

   Smazat
  2. Nevěděli, jelikož to není pravdivá informace, jak předkládá a dokládá, pseudonym 20:00 a tento pseudoděda se vyzná v kolbišti.
   Anonym

   Smazat
 2. Přesto firmy jako Unilever odčerpávaly ze země obrovské zisky. Věta o "zamezení" vyvádění kapitálu tedy není pravdivá.

  Podrobná studie:
  Alice Teichová (1920-2015), Die Wirtschaftsgeschichte der Tschechoslowakei 1918–1980, Wien 1988

  Dále:
  An economic background to Munich: International Business and Czechoslovakia 1918–1938, Cambridge 1974
  Kleinstaaten im Spannungsfeld der Großmächte: Wirtschaft und Politik in Mittel- und Südosteuropa in der Zwischenkriegszeit, Wien 1988
  The Czechoslovak Economy 1918–1980, London 1988

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesto, v porovnání s tehdy, jsme nyní jako "u snědeného krámu".

   Smazat
 3. To jsem netušil, jaká tu tehdy vládla totalita a xenofobie. P.K.

  OdpovědětSmazat
 4. "Český úspěch" za 1.republiky byl především německým úspěchem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:30 Také názor, ale hloupý...

   Smazat
  2. Anonymní17. dubna 2018 21:30
   Nemyslíte 2. republiku? O tu se Němci nesporně zasloužili. P.K.

   Smazat
 5. K informaci:
  "Centrem obchodu za monarchie byla Vídeň, kde měla většina podniků centrálu. Bylo proto nutné po válce oddělit průmysl, obchod a dopravu od center v Rakousku a Maďarsku. Již v roce 1919 byl přijat nostrifikační zákon požadující přenesení zahraničních sídel a hospodářských vedení podniků pracujících v Československu na jeho území a zde vytvořit samostatnou společnost. Nostrifikace trvala zhruba 10 let, ale hlavní vlna proběhla v letech 1921-24, kdy byly nostrifikovány největší fabriky. Celkem bylo nostrifikováno 235 podniků se základním kapitálem 2 mld. korun."
  http://ireferaty.cz/346/5143/Ceskoslovenske-hospodarstvi-1918-1938

  OdpovědětSmazat
 6. Jo to vlastenectví bylo skvělé škoda že teď to není.

  OdpovědětSmazat
 7. Halo, píše se jednadvacáté století.

  OdpovědětSmazat
 8. No todle, tagže ty komunysti tady vládly uš ot samího začádku!

  OdpovědětSmazat
 9. Běžte do prdele i s "první republikou". Sám jsem prvorepublikový a měl jsem rodiče, kteří dokonale poznali tu její demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že ten patos, rozšiřovaný o první republice, je nesmyslný, ale určitě bylo i mnoho pozitivního. Zmiňované úsilí o pronárodní hospodářství k tomu lepšímu jistě patřilo.

   Smazat
 10. Jj, babička nám až s láskou vyprávěla o tom jak se žilo. Byla baťovka a nemohla si tu práci vynachválit. Asi něco jako dnešní montovny a pásová výroba. Prostě super.

  OdpovědětSmazat
 11. K Evropské unii - hlas od pramene:


  JAN KELLER -- K nezaplacení

  Německý eurokomisař Günther Oettinger přichází s návrhem, aby bylo vyplácení evropských fondů vázáno na dodržování základních evropských hodnot. Problematickým státům by byly peníze kráceny.
  Zmíněný komisař již v minulosti přicházel s návrhy, které byly pozoruhodné tím, že prakticky žádný z nich neprošel. Tentokrát však prý má podporu Bruselu, a co je patrně ještě důležitější, také Berlína.

  Na prvý pohled by se mohlo zdát, že se jedná o návrh docela rozumný. Kdo nedodržuje pravidla, ať je potrestán. Při bližším zkoumání ovšem zjistíme, že celá věc je hodně podezřelá.
  Návrh přichází v době, kdy zaznívají hlasy, že důležitá rozhodování by kvůli větší akčnosti neměla být rozhodována jednomyslně, ale měla by postačit většina.

  Z toho ovšem plyne, že určité státy mohou být trestány za nesouhlas s opatřeními, která byla přijata proti jejich vůli a k nimž měly od počátku vážné výhrady. V praxi by to znamenalo, že ti, kdo budou mít moc zákonodárnou a výkonnou, budou mít ve svých rukou také moc soudní. To příliš společného s demokracií nemá.

  Z navrhovaného opatření rovněž jasně vyplývá, kdo konkrétně bude rozhodovat a soudit a kdo bude naopak sedávat na lavici obžalovaných.
  Jistě by nemělo smysl krátit eurodotace těm, kdo jsou čistými přispěvateli do evropských fondů. Země, jako je Německo či Francie, které do bruselské poklady odevzdávají víc, než kolik z ní berou, by se už jaksi z defi nice nemohly dopustit zpochybňování evropských hodnot, respektive nemohly by být za takové jednání finančně trestány.

  Anebo si snad někdo dovede představit, jak řekněme Polsko s Maďarskem prosazují krácení fondů Německu, které tyto fondy z velké části naplňuje?
  Trestány tímto způsobem by mohly být prakticky jen země střední a východní Evropy. O tom, čím konkrétně systém evropských hodnot poškodily, by rozhodovaly země, které platí nejvíc. Zhruba takto se začíná rýsovat konkrétní obsah hesla o Evropě jednotné v různosti.

  (Právo, 5. dubna 2018)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.