Reklama

sobota 14. dubna 2018

Operetní útok na Sýrii: Válka opět o krok blíž. Dvouhlavá saň neví kudy kam. Trump tahal kaštany z ohně za Mayovou. Bude přesto utracen? Rusko zařadilo vyšší rychlost. NATO a EU nás táhnou do pekel

Petr Hájek
14. 4. 2018 ProtiProud
Petr Hájek hodnotí nezdařenou „dvojitou chemickou záminku k válce“ jako operaci, která znamená, že studená válka se už nemůže přestat ohřívat, až dříve či později dojde ke kritické hranici, za níž je jen tma.


„Operetní“ americký, britský a francouzský útok na Sýrii má řadu aspektů, které zatím jen stěží dohlédat. Zdá se jako velký úspěch, že díky silnému postoji Ruska „zatím“ nespustil rozsáhlou konfrontaci, která by nutně musela vyvrcholit jadernou konfrontací velmocí. Někdo si možná dokonce řekne – máme to už alespoň za sebou. Jenže tam opět patří to slovo „zatím“. Protože po této další zpackané demonstraci síly máme naopak bohužel teprve všechno před sebou.

Úzkostlivá snaha agresorů vyhnout se přímého střetu s Ruskem vede povrchní komentátory k mylnému závěru, že vlastně dohromady o nic nešlo. Američané a Britové, aby „neztratili tvář“ si prostě trochu zastříleli – a zase se rozejdou na ubikace. Neznámý počet jejich raket (spíš bude platit, že jich bylo dvojnásobně než před rokem, tedy něco kolem stovky) z nichž zhruba třetinu syrská protiraketová obrana sestřelila, dopadl na města suverénního státu. Podle perverzního slovníku útočníků šlo o agresi „jednorázovou“ – a „byla ukončena“.

No a co, řekne si teď možná někdo. Stejně je v Sýrii za těch šest let války všechno rozmláceno. Hlavně že se dohodli s Ruskem, které zůstalo pasivní, žádnou z raket nesestřelilo, a především neodpovědělo zničením letadel či lodí, které útok provedly. Tohle je však omyl na druhou. Po tomto pátku 13. dubna je všechno jinak. Začala nová fáze války mezi Západem a Východem, pro niž označení studená již nestačí. A my jsme, bohužel, zase na té špatné straně barikády.

Dvouhlavá saň


Napohled skutečně všechno vypadá „úlevně“: Vzhledem k předchozí velkohubé „trumpovské“ rétorice prý pouze nebylo možné, aby především Američané zase obrátili lodě a od syrských břehů a slavně odpluli. Přece nemohli vyčkat na výsledky vyšetření údajného chemického útoku „té nestvůry Asada proti vlastním lidem“ – protože žádný chemický útok nebyl. To pouze „Bílé přílby“, jedna z paží britsko-americké (Francouzi jsou v tom jako vždy jen do počtu) válečné flotily natočila na zakázku jeden televizní šot – jako opsaný z filmu Vrtěti psem.

Tentokrát však „blízkovýchodní Hollywood“ pracoval na zakázku britské vlády. Okamžitě poté, co Trump ohlásil záměr stáhnout ze Sýrie dalších několik tisíc vojáků, premiérka Mayová musela jednat. Je totiž doma ve vážných potížích. Poté, co se jí pod rukama zcela rozsypala „kauza Novičok“ a Julie Skripalová musela být britskou tajnou službou unesena, aby se nedostala do kontaktu s kýmkoli z Ruska, bylo nutné celou skandální operaci zakrýt něčím ještě větším. Ostatně sama to svým vyhlášením po útoku přiznala. Nikdo prý nesmí beztrestně útočit chemickými zbraněmi proti vlastním lidem (Asad), nebo na území cizího státu (Putin). Spojení obou směšných kauz je skoro komickým sebeudáním.

Zoufalec Trump tentokrát ve skutečnosti tahal z ohně britské kaštany. Na scéně se tak objevila londýnsko-washingtonská „dvouhlavá saň“, která je aktuálně pro svět největším nebezpečím. Mýlí se tedy i šéfka skotské vlády, když se ostře postavila proti Mayové tvrzením, že o útoku měl rozhodnout britský parlament, neboť prý přece v Británii nevládne americký prezident. Povedl se jí tak pozoruhodný mylný „double“: jednak samozřejmě vládne (po brexitu tím spíš), ale nikoli on, nýbrž „washingtonské bažiny“ a Pentagon. Jenže bohužel je to ještě horší.

Bude utracen?


Ve skutečnosti to byl totiž již zcela „bezvládný“ Trump, kdo byl tentokrát vtažen do operace, kterou neplánoval a asi ani nechtěl. Chytil se jí však nakonec docela vděčně, protože mu pomohla rovněž alespoň na chvíli odvést pozornost od jeho domácích problémů v boji s vítězícím „Stínovým státem“ (Deep State). A současně mu (domněle) umožnila vypadat jako mužný bojovník proti Putinovi, což má dokázat, že vyšetřování jeho předvolební kampaně „napojené na Rusy“ je nesmysl.

V obou případech se však také on fatálně mýlí. Nikoli prezident Asad, ale právě Trump se stále více stává „zvířetem a nestvůrou“, která žene vlastní lid a zbytek světa na jatka. Což se zvláště těžce říká každému, kdo v jeho zvolení viděl naději na lepší příští. To po pátku třináctého dubna už definitivně neplatí. Jenže ani tím se Trump nezachrání. Obklopil se sice „válečným kabinetem“, ale Pentagonu se teď vůbec nehodilo další syrské dobrodružství. Jeho faktickým zájmem je především „neporazitelný“ Írán.

Naprosto nesmyslný útok na Sýrii v důsledku jen fakticky umožnil upevnit vztahy Moskva – Teherán – Bagdád – a vyzkoušet si „krizovou situaci“. Prakticky také vyloučil ruské zprostředkování „obratu“ v krizi se Severní Koreou, o nějž zesláblý Trump tolik stál. Ruské konstatování, že ostřelování Sýrie Vladimíra Putina „urazilo“, je nutno číst právě v těchto souvislostech. Trump je nyní v Moskvě odepsán. A zůstává otázka, zda na něj ruské tajné služby skutečně nemají z minulosti nějaké „kompro“, které v jisté chvíli mohou použít. To by byla poslední rána a Trump by byl „utracen“ paradoxně tím, na nějž možná nejvíce spoléhal. Uvidíme již brzy.


Klidná síla


Rusové se v této krizi zachovali neobyčejně klidně – a jsou jejími vítězi. Nicméně z toho jejich klidu jde nyní mnohem větší respekt než z velkohubého pokřikování „dvouhlavé saně“ Západu. Je to klid ledový. Klid velmoci, která nemluví, ale jedná. Svoláním Rady bezpečnosti OSN těsně před útokem a zveřejněním zpravodajských informací, že za zkrachovalou „operací Novičok“, stejně jako za „hollywoodským“ televizním šotem údajného chemického útoku stojí Londýn, dali najevo, že také oni zařadili „vyšší rychlost“.

Mimochodem: Je téměř neskutečné, jak ledabyle byla „chemická záminka“ připravena. Televizemi obíhá stále ten jediný „klip“ se zneužitými dětskými herci, na nichž není patrné jediné zranění, pouze jsou vyděšeni z toho, jak na ně štáb nechává chrstat studenou vodu. Záběry „mrtvých a zraněných“? Nikde. Není ani jediný „šot z exteriéru“ či z nemocnice. Právě tak jako jsme neviděli jediný záběr na „zraněné“ Skripalovi. Ukazuje to, v jakém spěchu a s mizernou úrovní byly v obou případech „důkazy“ pořizovány.

Co dál?


Je samozřejmě otázka, co bude následovat. Organizátoři této uboze sehrané provokační mystifikace, která opět přivedla svět na pokraj fatální krize, se nyní patrně pokusí všechno rychle „zamáznout“. Jenže ještě větším divadlem to už nepůjde. Rusové prokázali, že jejich zpravodajské služby fungují bezchybně. Již několik dní před „chemickou operetou“ upozorňovali, že k něčemu podobnému dojde. A vědí toho nepochybně mnohem více. A především zjevně pochopili, že s tímto západním „válečným komparzem“, už nemá smysl nic podnikat. „Urážka“ jejich prezidenta bude mít bezpochyby následky. Bez křiku. V ledovém klidu.

Pozoruhodně se ostatně zachovala také „zbytková EU“. Sice od toho šmíráckého divadla štítivě odtáhla ruce, a jen zcela mechanicky a vlažně vyjadřovala „spojencům“ loajalitu, ale více si neodvážila. Stejně jako mlčela a mlčí, když Izrael cynicky a bestiálně vraždil a vraždí demonstrující Palestince vrhajících kameny na po zuby ozbrojené okupanty smějící se na hranici jejich ztraceného státu. Za údajně zraněné Skripalovi vypovídali „Evropané“ ruské diplomaty, za desítky zavražděných neozbrojených demonstrantů je slyšet jen „politování“ a rozpačité ticho. Humanismus v praxi.


Máme šanci?


Závěr lze tedy alespoň v první chvíli udělat pouze jediný: Šílená syrská operace – i se svou ouverturou v kauze Skripal – posunula svět do nové válečné dynamiky. Západ se opět ukázal jako adolescent hrající si se sirkami na seníku. Blízký východ je nadále hlavní rozbuškou konfliktu, který dříve či později téměř jistě vypukne. A je úplně lhostejné, co bude jeho záminkou. Mohli jsme si právě ověřit, že i ty nejhloupější „skeče“ jsou prolhané západní mediální propagandě dostatečné.

Pokud nechceme být v první linii odvetného úderu – ať již přijde odkudkoli – měli bychom se pokusit co nejrychleji opustit NATO i EU. Na rakouském příkladu je vidět, že „neutralita“ umožňuje alespoň nějaký operační prostor. Nelze si samozřejmě myslet, že bychom neutrality mohli dosáhnout – to nás naši demokratičtí přátelé a spojenci zaručeně nenechají – ale již pouhý pokus by něco podstatného demonstroval.

Po tomto „černém pátku“ je však nemožné zůstat nečinným. Není možné pouze dál poslouchat Stropnické, Fialy, Kalousky či Babiše jak tváří v tvář bezprostřednímu nebezpečí jaderného konfliktu lokajsky přísahají šílencům vedeným dvouhlavou saní loajalitu.

Útok na Sýrii odsoudil jen Hrad. Na víc ale patrně nebude mít Zeman sílu – i když má nyní při vyjednávání o vládě v rukou relativně silné karty a za zády jediné dvě politické strany – SPD a KSČM – které rozhodnutí o vystoupení z NATO i EU chtějí alespoň dát do rukou veřejnosti v lidovém hlasování.

Je to sice chabá, nicméně alespoň nějaká naděje. Dál už je jen tma.Související články:


28 komentářů :

 1. Myslím, že místo Bagdádu patří Damašek. Jinak souhlas.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Syrská armáda našla ve Východní Ghútě chemickou laboratoř a chlór

   https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/469175-syrska-armada-nasla-ve-vychodni-ghute-chemickou-laborator-a-chlor.html

   https://www.youtube.com/watch?v=QW7f1cXM2UA

   Smazat
  2. FOKUS optik, diskutéři,Vy se snad proberete a pochopíte, jde pouze a jenom o prachy>směr>PRAHA!

   FOKUS optike
   Shop FOKUS optik klub Mapa stránek
   FOKUS optik na Facebooku

   Kontakty:

   FOKUS optik a.s.
   Třeboradická 1110/51
   182 00 Praha 8

   IČ: 25639854
   DIČ: CZ25639854

   Tel.: +420 296 119 111
   Fax: +420 296 119 119
   E-mail: info@fokusoptik.cz

   Kontaktní formulář


   Naši partneři

   O2 extra výhody
   Život dětem
   Dejmě dětem šanciNadace prof. VejdovskéhoSwitchCrown premium
   FOKUS optik a.s.
   Třeboradická 1110/51
   182 00 Praha 8 IČ: 25639854
   DIČ: CZ25639854 Tel.: +420 296 119 111
   Fax: +420 296 119 119 E-mail: info@fokusoptik.cz

   Počet zobrazení za dnešek + 6 předchozích dní
   444,652

   Počet zobrazení do 31. 3. 2018

   56 564 342

   Smazat
 2. Pojďme demonstrovat proti Stropnickému a za okamžité vystoupení z NATO. Myslím, že mír je důležitější, než hádky o vládu a koblihy. Tím taky naznačíme, kdo je ve vládě nepřijatelný (válečný štváč). PK2

  OdpovědětSmazat
 3. USA a spol. potrebovali svetu ukázať, že laboratórie na výrobu chlóru, kdeže ! - nie sú naše ale Asadove ! a to rýchlo ....času veľa niet,

  OdpovědětSmazat
 4. Můžeme děkovat za rozvahu ruské strany, ale také mám obavy, že chuť agresorů se nyní ještě zvýší. Neumím si představit, co by mohla strana, která nechce eskalaci napětí a už vůbec ne další válku udělat proti této aroganci.

  OdpovědětSmazat
 5. Obávám se, že chaos se bude stupňovat. Mezinárodní právo neplatí, každý si bude dělat co chce.
  Pokud jim tohle prošlo, stane se to pro ně normou.

  OdpovědětSmazat
 6. Opět bych nedělal účet bez hostinského, zkušený hostinský nejen zná štamgasty, ale ví co může od koho očekávat a poměrně málokdy ho někdo převeze a ošidí. Hele ruskej hostinskej nepotřebuje ani kalkulačku, má klasickej sčot a ten funguje bez elektřiny a beze všeho a vždycky a všechno na něm spočítá i Ušákům. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Syrie pouzila na svoji obranu nejakou antikvarni vetes a posmevackove uz mluvi o porazce USA. Kazdopadne velke zbrojeni USA v Trilionech neni nikde videt...
   Ani valecne nadseni Spojencu neni nikde videt a tvari se zvadle...
   A co se takhle aspon trefit. jedna rachejtle stoji aspon nejmin million....
   60%-70% raket nedopadlo... Zda se ,ze vystrelili jeste vetsi a drazsi vetes nez je ta Syrska ...
   Jasnovidky a konspiracky uz varujou : Jeste jeden takovej utok a Kabalisti je vymeni za ty lepsi...Nebo prijdou brzy vo ty ukradeny Golansky vysiny ....Navic deserteri z teroru se mnozi...
   Odjizdeji v autobusech pryc ....

   Smazat
 7. Odpověď 19:20 Chá, chá, chá, opět mimo mísu bobánku.

  OdpovědětSmazat
 8. Hovno válka bude, je to komedie vrchních loutkovodičů v čele s Trumpem a Putinem. Chtějí jen, aby jsme měli strach, lidi se pak lépe ovládají. Trump po večerech ožralý tweetuje výhružky Rusku,ráno až si to střízlivý přečte, volá Putinovi, že to tak není, že se jen ožral. Znáte to, když máte upito a jste na FB, jste nejúpřimnější člověk pod sluncem. To samé útok na Sýrii, komedie, střelba do polí, volání Putinovi před útokem, kde Putin jím nadiktoval souřadnice, kam to šupnout. Asad celou dobu v krytu, aby to divadlo bylo dokonalé. Komedie, melodrama pro celý svět.Tleskám, jak jím to žereme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To neni zadny divadlo. Myslis ,ze nejbohatsi stat na svete chce vo to svoje bohatstvi prijit v tu ranu ?
   Co ty muzes ztratit.
   Palace, jachty, majetky v miliardech , obrovske korporace...Okradani sveta je jeich zabava a poteseni...
   Takovou ztratu by jim nikdo neschvalil..
   A co ma co Syrie ztratit.
   Kdyz Assad zabil 40 lidi , spojenci jich zabijou 4000 za par minut.
   A kolikrat uz to udelali..Zabijeni maji taky jako zabavu. A ted ?
   Navic ma Putin za sebou nejaky ty bouchacky /nehlede na Cinu/, a za tim jeste dalsi tajny , ty zatim neukaze....
   Jako sebevrazi jeste nedosahujou ty spravny urovne....Takovy divadla sou pro ne ztratovy , ale ne TOTALNE...
   Jo totalne jako byl ten komunismus...

   Smazat
 9. To, že vojáci IDF na hranici Gazy střílejí, se vědělo. - Ale to, že se přitom "smějí", jak tu píše Petr Hájek - to už tedy přestává veškerá legrace!!!

  OdpovědětSmazat
 10. V zásadě si myslím, že Stropnický a Bartoška by mohli vypomoci těmto naprosto hloupým a hlavně neprofesionálním hercům a režiserům z USA našimi herci a režisery (rádi se jich zbavíme). Svěrak v první řadě a ten může i režírovat a dělat scenáře.
  Chlorem, nebo sarinem zasažený např. poserplína by se naprosto vyjímal při sprchování studenou vodou.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 11. ...pane Hajku jste vedle
  váš papínek peklo popřel.
  Stačí se držet pravdy a fantazie se vám utiší*


  31. BŘEZNA 2018 6:00 LIDOVKY.CZ > ZPRÁVY > SVĚT
  Papež popřel existenci pekla, píše italský list. Hříšné duše podle něj zmizí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:42
   Toho papínka jste si spletl. Přinejmenším biologicky to byl někdo jiný:
   http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=374

   Ale možná jste prostě jen moc mladý, takže jste o něm neslyšel.
   Vám jde ale beztak jenom o to být vtipný a zábavný. Už Vám někdo vyjádřil svůj obdiv?
   A co takhle fotbal, ženský a chlast - to Vás nebaví?**

   Smazat
  2. Jděte se svým slovníkem do hospody kde se nebojí kouřit a zkuste svůj ostrovtip.
   Mladý
   starý
   rozděluje jen ten komu není dána informace že duše je nestárnoucí.
   Jinými slovy jsme všichni stejně staří
   Ano
   už jsem dostal pamětní knihy i zlaté hodinky
   proč se ptáte a co to doporučujete ?
   Tohle se vám honí v hlavě
   a cpete to i ostatním*

   Smazat
  3. 2:05
   "Duše" - propána, to tu fakt scházelo...**

   Hájek je magor a grafoman, ale to se dneska nosí. Nová republika si takových volů do manéže zve víc.

   Smazat
  4. Jste li tedy bezduchý ?*

   Smazat
  5. Patrně těžká únava - raději se na to vyspěte**

   Smazat
 12. "Zoufalec Trump"
  nezlobte se ne mě pane Hájek, ale mě připadá daleko větším zoufalcem pan Putin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:45 Vítězem je opravdu Putin důsledně se váleční štváči vyhnuly cílům s Ruským personálem. Maj staré zbraně tak s nimi chrastí.

   Smazat
  2. 21:45 Vítězem je Asad.
   71 sestřelených raket ze 103 vystřelených, hovoří za vše. Žádné škody, 4-6 zraněných.
   200milionů dolarů v prdeli. Totální fiasko západu:-D Fiasko proto, že jim daly na prdel staré Buky a Kuby, ještě z dob CCCP.

   Smazat
 13. 21.45 no tak určitě jste si už uvědomil, jak jste vedle, to musíte příště dávat velký pozor, abyste zas nenaletěl šmejdům!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Taky mě zaujalo, jak šmirácky jsou ty televizí šoty připraveny, ale asi klasicky, čím víc lidí s podílí, tím větší je šance, že se to vykecá. Takže vymysleli nový fígl, že vrazí do skutečné nemocnice, kde se ošetřují ranění a udělají tam bugr s vodou z hadice. A zbytek je pobíhání po městě s roztřesenou kamerou a záběry na zaprášené okolí. Srandovní bylo v čété, jak ukazovali ten výzkumák pro zakázané zbraně, což byly takové patrové chatrče, v jedné na jednom místě udělali takový doutnající ohýnek, aby to vypadalo čerstvě, ale jinak teda výzkumák vojenské techniky si představuju jinak. Stejně tak jako ty údajně vybombardované sklady chemikálií, to by asi dlouho byl vidět široko daleko černý sloup jedovatého kouře. A ono nic.

  OdpovědětSmazat
 15. Bohužel, ta šaškárna je velká a zřejmě je to chobotnice, jejíž hlavu nelze utnout. Stropnického výrok, že teď nastane velká desinformační kampaň popisuje barvitě lži, které se už táhnou od olympiády v Soči. Já mám dojem, že smrt Miloše Formana má souvislost s útokem američanů na Sýrii. Postavil se na špatnou stranu a skosilo ho svědomí. Zřejmě to byl slušný člověk. Buhužel, o těch, co ho včera vláčeli ve sdělovacích médiích se to říct nedá.

  OdpovědětSmazat
 16. Pan Hájek v článku zmínil NEUTRALITU . Škoda že není . Ta se měla realizovat ihned po tom hadráku 89" jako logický krok po všech těch zradách velmocí a hlavně Západu . Dnes mohlo být vše jinak . Bohužel už nebude . Můžeme za to poděkovat opilci Vaškovi kterého si Západ koupil a ten se svými poskoky a pravdoláskaři nás dovedll tam kde jsme dnes .

  OdpovědětSmazat
 17. Člověče 5:04
  Žádná souvislost smrti Formana s útokem na Sýrii není . Prostě jen ta jeho svíčka dohořela . A tak to bude i s námi pokud nám tu přirozenou smrt váleční šílenci dopřejí . Shoření v atomovém pekle za přirozenou smrt nepokládám a té asi Miloš Forman unikl .

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.