Reklama

pondělí 16. dubna 2018

Pamatujete, co se psalo v roce 2015? Pane Stropnický, pane Babiši. Jan Schneider předkládá analýzu k „chemické“ Sýrii

Jan Schneider
Jan Schneider
16.4.2018    ParlamentníListy
Sobotní raketový zásah USA, Francie a Velké Británie v Sýrii kvůli údajnému použití chemických zbraní ze strany Asadovy moci pro ParlamentníListy.cz podrobně analyzuje bezpečnostní expert a bývalý zpravodajec BIS Jan Schneider. Přináší fakta, která připouští zcela jiné vidění problému, než bylo předkládáno od amerických a britských vládnoucích elit. Schneider nenechává stranou ani Česko a reakci ministra Stropnického či podle něho nezkušeného Babiše, jež prý hraje tragikomickou roli.


MOHOU BARBAŘI ZACHRÁNIT CIVILIZACI?


Západní „aliance ke všemu ochotných“, USA, Velká Británie a Francie, vyslala na syrské území přes sto raket, a to v odplatě na cosi, co i moderátor české televize nazval „údajným chemickým útokem“.

Důkazně je situace podobně pofidérní, jako v kauze Skripalových, od jejíhož fiaska asi má tato teatrální avantýra odvést pozornost. Naštěstí měla za následky škody pouze materiální, nikoliv lidské.

POCHYBNOSTI Z TERÉNU

Nikdo neví, jestli se letos 7. dubna v Dúmá vůbec něco stalo, a když ano, co to bylo. Dokonce i server novinky.cz přinesl informaci, že syrská armáda objevila ve Východní Ghútě protivládními teroristy opuštěnou chemickou laboratoř, vybavenou technologicky i materiálně vším potřebným pro výrobu chemických zbraní. V laboratoři byl údajně nalezen i chlór, který tam měl být použit.

Situaci v Dúmá zkoumali ruští vojáci s negativním výsledkem. Někteří hybridní bojovníci se však snaží umanutě kontrovat dosti slabomyslným tvrzením, že ruští vojáci se bezpochyby snaží odstranit stopy po použití chemické zbraně syrskou vládou. O ruských vojácích nemusíme mít podřadné mínění, ale z tohoto vyjádření protiruských propagandistů nepřímo vyplývá, že ruským vojákům přisuzují schopnost činit zázraky, protože jinak by se všechny stopy po použité chemické látce odstranit nedaly.

Nadto experti OPCW byli již v Libanonu, s tím, že syrské úřady jim dají víza bez prodlení na hranicích, aby mohli dojet do Dúmá a kvalifikovaně vyšetřit místo údajného útoku. Místo toho je „koalice všeho schopných“ předešla s raketovým útokem, který lživě odůvodnila tím, že expertům OPCW bylo prý znemožněno vstoupit do Sýrie.

DŮVODNÉ POCHYBNOSTI O INTELIGENCI

Pokud jde o časté tvrzení některých politiků, že si chemický útok nedovedou vysvětlit jinak, než ho připsat na vrub Asadova režimu, musíme připomenout dosti zásadní věc.

V květnu 2014 byla zveřejněna (ČTK, Reuters, ct24.cz) stížnost Sigrid Kaagové, vedoucí mise Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlížela na proces likvidace syrských chemických zbraní, zahájený v září 2013. Stížnost se týkala faktu, že syrská vláda nedodržela další posunutý termín pro ukončení odvozu chemických zbraní ze syrského území. Nejzajímavější na tom byl důvod zdržení: onen zbytek syrských chemických zbraní se totiž nacházel v oblasti, obsazené protivládními silami a syrské orgány nebyly podle Kaagové schopny sjednat příměří. Takže osm procent zásob chemických zbraní, které Sýrie ohlásila a které měly být zlikvidovány, byly tehdy prokazatelně v držení protivládních sil.

V srpnu 2015 technický sekretariát OPCW potvrdil ukončení procesu likvidace syrských chemických zbraní, které byly za účasti mezinárodního společenství zlikvidovány mimo syrské území, přestože se celý proces zpozdil kvůli četným obtížím bezpečnostního, logistického i politického charakteru.

Avšak již v září 2015 napsaly Lidové noviny, že „islamisté zaútočili yperitem“, který ukořistil ze skladů syrských vládních sil. S odvoláním na americké vládní zdroje to uvedla BBC, která o jednom z údajných čtyř incidentů získala důkazy. O použití yperitu Islámským státem proti kurdským bojovníkům psal také The Wall Street Journal, což potvrdilo i německé ministerstvo obrany, které Kurdům pomáhalo s výcvikem. Ačkoliv se objevily spekrozhovoru ulace, že by mohlo jít o bojový plyn, pocházející z Američany neobjevených skladů bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, nejmenovaní činitelé americké vlády uvedli, že Islámský stát si yperit nejspíš vyrobil sám.

Takže jestli si ani po této rekapitulaci nebudou umět politici „vysvětlit věci jinak“, než protiasadovsky, můžeme jim doporučit, aby zanechali marného úsilí, nás netrápili a sobě dopřáli kvalifikované péče.

PROPAGANDA MÍSTO ANALÝZY


České ministerstvo zahraničních věcí „ostře odsoudilo barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvalo k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření,“ což je v pořádku. Okamžitě však zlehčilo své slova na pavlačovou úroveň, když bez důkladného a nezávislého vyšetření, po němž volalo, dodalo, že pokládá „vojenský zásah USA a spojenců jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat“. Útokem na Sýrii je tedy dán „jasný vzkaz komukoliv“? Důvodně se obávám, že české ministerstvo zahraničí nahradilo diplomatickou gracióznost a respekt k civilizační zásadě řešení sporů třetí stranou heslem pouličních gangů „osoč a udeř“.

Ministr Stropnický připustil, že zásah neměl mandát od Rady bezpečnosti (RB) OSN, avšak legitimitu útoku na Sýrii klopotně odvozuje od toho, že prý RB nebyla schopná přijmout žádné rozhodnutí, žádné usnesení k Sýrii už řadu měsíců, protože „jakákoliv usnesení jsou vetována Ruskem“, a že kdyby mezinárodní společenství čekalo se zásahem v Sýrii na mandát RB OSN, stalo by se pasivním svědkem až spolupachatelem chemických útoků.

Stropnický si zřejmě byl vědom toho, že nemá pod nohama ani pevnou půdu, ba ani tenký led, a nenaučí-li se chodit po vodě, bude zle. Proto preventivně varoval před tím, že se v nejbližší době může objevit dezinformační kampaň s cílem zpochybnit informace o chemickém útoku.

Doufejme, že nezpochybní fakta, která ho usvědčují z nehorázné lži. O zasedání RB OSN 10. dubna 2018 se v tiskovém výstupu SC/13288 dočteme, že Rusko sice vetovalo americký návrh rezoluce, poté však nebyly přijaty dva ruské návrhy rezoluce k témuž tématu!


Stropnický tedy deformuje výstupy ministerstva zahraničních věcí, placeného českými občany, aby byli informováni, a ne masírováni hybridní propagandou. Povinností ministerstva je zveřejnit důvody, které vedly RB k nepřijetí či vetování rezolucí, když už se jimi argumentuje.

V případě Ruska by totiž musel Stropnického rezort uvést, že veto použilo kvůli nesouhlasu s tím, že vyšetřování by mělo být podle návrhu Spojených států vedeno způsobem, který nedosahuje standardů, požadovaných konvencí o chemických zbraních. Ruský návrh byl naopak odmítnut proto, že navrhoval zavést přísné vyšetřování podle trestněprávních standardů.

Potom by si český občan mohl udělat obrázek sám, kdo požaduje solidní vyšetřování, a kdo by radši vyšetřoval jen tak zlehýnka, aby se to pak dalo propagandisticky ohnout.
...
...
25 komentářů :

 1. Důvěřovat americkým vládním zdrojům, to je asi jako slyšet přání, hezkého dne z úst Miroslava Kalouska. V takovém případě musí být člověk na pozoru. Komentovat názory Stropnického, to je zbytečná ztráta času.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skandál: Česká televize odvysílala falešné obrazové zpravodajství ze Sýrie, divákům na obrazovkách ukazovala místo Damašku noční útok ukrajinské armády na město Luhansk z roku 2015, aby byla zakryta skutečnost selhání amerického úderu na Sýrii!
   https://aeronet.cz/news/skandal-ceska-televize-odvysilala-falesne-obrazove-zpravodajstvi-ze-syrie-divakum-na-obrazovkach-ukazovala-misto-damasku-nocni-utok-ukrajinske-armady-na-mesto-luhansk-z-roku-2015/

   Smazat
 2. Důkazy a analýzy,

  kdeže to už asi nikdy potřebné nebude.
  Generálové si v Rusku uvědomili,že se dostali svým prohlášenim o tom jak potopí ty šrot koráby,když jim někdo zkřivi vlas,na tuto danou chvíli do jasné ŠESTÉ priority a ono to zafungovalo.
  Řekli Putinovi,že papír mezinárodnich dohod nezastavi rakety,zvláště,když se dá dobře pošlapat.
  Kde je vlastně PUTIN,vždy vystoupil a ted ho neni.
  Nezavřeli ho náhodou jako za JELCYNA?
  Co tak spekulovat tady co se vlastně děje,zda už ta éra dipolomacie náhodou neskončila?
  Je podivné,že po diplomacii se prý ted po bombách začalo volat neni náhodou už nebožtik?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bože bože, milý občánku, podívej se laskavě na jakoukoli ruskou televizi. A hle, máš ho tam. Tak nekňourekj!

   Smazat
  2. Nelžete zrádče,kde je oficiálni projev našeho generalissima PUTINA k tomu velkému bombováni v SYRII dejte tu odkaz zbabělče,vite že koukáni na ruskou TV režim zakázal tak ho tu nepropagujte co?

   Smazat
  3. Holt blbej, že jo?!

   Smazat
  4. K věci občánku
   a nebudte jako ti komici režimu,kteři nepíši co je potřeba,ale snaži se nadávat slušným autorům a nevi čemu ...,že ano?

   Smazat
  5. 15:46

   "K odražení úderu použila PVO Sýrie celkem 112 PLŘS (cílem se zde myslí střely s plochou dráhou letu)
   Pancir-S1/2: vystřeleno 25 PLŘS , zasaženo 23 cílů
   Buk-M2E: vystřeleno 29 PLŘS, zasaženo 24 cílů
   9K33 Osa: vystřeleno 9 PLŘS, zasaženo 5 cílů
   S-125: vystřeleno 13 PLŘS, zasaženo 5 cílů
   9K35 Strela-10: vystřeleno 5 PLŘS, zasaženo 3 cílů
   2K12 Kub: vystřeleno 21 PLŘS, zasaženo 11 cílů
   S-200: vystřeleno 8 PLŘS, zasaženo 0 cílů, tento komplet není určen k postřelování výše uvedených typů cílů. Není to tak dávno co tento komplet sestřelil letoun jednoho sousedního státu."


   Na rozdíl od sedmilháře Mek-kenzího, který ty svoje bláboly o 76 Tomahavcích v Barzá a další nesmysly četl celou dobu z papíru, Konašenkov mluví bez papíru, jen mrká do poznámek v monitoru.
   https://youtu.be/AoATzZQjGuw

   Smazat
 3. Jak se můžou na sebe podívat do zrcadla Šlechtová, Martin Stropnický i Babiš, aniž by jim nebylo ze sebe samých špatně, co v poslední době předvádí. Skáčou jako opičky na gumě dle nařízení mocných. Beze studu opakují cizí lží a doměnky jako jedinou pravdu a myslí si, že tyhle bláboly jim lidé uvěří. Je to k vzteku, kam až naši politici ve své ohebnosti můžou zajít. Vůbec je netrápí svědomí, osobní čest i dobré jméno republiky. Pravdu nehájí a asi ani nemusí znát, jako poslušné loutky plní příkazy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda holoubku odešla s našim největšim nebožtikem panem HAVLEM.
   Prý má následovniky,kteři založili NEPOLTICKOU splečnost voličů jakože novu šartu,tak se přidejte už kovaji PROGRAM!

   Smazat
  2. Tak ty jsi tomu nasadil korunu. Běž si sednout na veškrnovu lavičku za 100tisíc a rozjímej nad svým IQ.

   Smazat
  3. Pavel Šimon dnes 18:04 :
   Pokud se prokáže, že k chemickému útoku nedošlo, měl by si Stropnický přetáhnout nosní dírky přes hlavu, naposledy se rozhlédnout po své kanceláři na Ministerstvu a urychleně z něj vypadnout.
   reagovat
   Kien Nguyen dnes 18:04 :
   Když řekli desítky lékaři že " žádné stopy po chemickém útoku nenašli" tak to musí být pravdu . A kde jsou 60 hrob co zemřeli z údajně chemický útoky ? Bez důkazu ! věřit jen magory .
   reagovat
   Miroslav Stehlík dnes 18:03 :
   Agresoři, vyvolávající a profitující z válek, by měli být zlikvidováni zavčas vlastním obyvatelstvem. Jedno, jestli se jedná o malíře pokojů, nebo hlavu státu !Ernest Hemingway měl pravdu.
   reagovat
   Jan Šťastný dnes 18:02 :
   To je záměr TERORISTŮ z USA,Francie a Anglie destabilizovat svět.
   reagovat
   Martin Sýkora dnes 18:02 :
   Cílem není nic jiného než vyprovokovat nenávist vůči Rusku tak aby si USA a EU upevnila svoji pozici. Doufám že pro nás pro Čechy je kulturně a etnicky blíž Rus, Polák, Slovák, Ukrajinec než Angličan, Francouz, Američan. A nebudeme hysterčit....
   reagovat
   Stanislav Hrouzek ml. dnes 18:02 :
   Opravdu si myslíte, že stovky lidí nepoznají, že je ve vzduchu chlor ?Opravdu hledáte pravdu ve vyjádření propagandistické TV ve státě, který má na svědomí statisíce mrtvých a milionovou emigraci ?
   reagovat
   Jaroslav Šťastný dnes 18:02 :
   KOUKÁM JAK TADY KAŽDÝ VÍ ŽE TAM CHEMICKÉ ZBRANĚ POUŽILI , MĚ JE TO ABSOLUTNĚ JEDNO , MĚ ZAJÍMÁ ABY BYLO DOBŘE U NÁS V REPUBLICE , TAM JSOU TO OBYČEJNÁ ZVÍŘATA , AKORÁT SE MUSÍ HLÍDAT HRANICE ABY SEM TEN DOBYTEK NEMOHL
   reagovat
   Zdeněk Mohelnický dnes 18:01 :
   OBERMAJER...Vy jste se tedy předvedl jako slušnej člověk.....nazývat lidi zvěří!!!Na co si hrajete,na nadčlověka???!!!
   reagovat
   František Fulín dnes 18:01 :
   Kurňa, když řekli Amíci, že to byl bojovej plyn, tak to byl bojovej plyn, i kdyby to byla voda dešťová. A fertig, žádná diskuse se nepřipouští.
   reagovat
   Miroslav Šídlo dnes 18:00 :
   Zdenka Matějová, OstravaPo, 16. dubna 2018, 17:52:56 | Souhlasím | Nesouhlasím | Nahlásit | +28 / 0Kdo chce psa bít, hůl si najde, kdo chce vyvolávat válečné konflikty, důvod si vymyslí. Asi tak. Nic nového, co bychom nečekali...Válka v Iráku a svržení Saddama, bylo také na základě likvidace chemických zbraní, které se tam měly vyskytovat. .., nenašla se ani dýmovnice.... .
   reagovat
   Lukáš Pernica dnes 17:59 :
   Tak pokud se nezvratně potvrdí, že celý to "divadlo" v Dúmá bylo opět jen šméčko na lidi v režii bílých přileb, tak to už se moc a moc těším na další srdceryvný a koulervoucí projev pana Stropnického. Jak byl úmyslně uveden v omyl a další kecy. A třeba (ač v demisi) dokonce jako gesto pochybení se zachová jako chlap, složí funkci a odejde.
   reagovat
   Jiří Kosík dnes 17:59 :
   Nenávist vůči Rusku začíná celosvětově, ale i u nás přesahovat rozumné hranice. Čím nám ublížili rusové?? Podle mnoha hlupáků nás obsadili v roce 1968. Bylo tam řekněme desítky zmařených životů, materiální škody. To, že nás Sovětský Svaz osvobodil od německého fašizmu, to už přece nebereme. Kdo nás předhodil Hitlerovi?? No přece Anglie, Francie, Itálie !!! Kolik lidí zavraždili němečtí fašisté u nás. Byly jich desetitisíce možná statisíce. Ale my Německo potřebujeme, tak to nebereme. Kecy o tom, že by amíci osvobodili celou zemi od fašistů??? Vždyť nás amíci předhodili Stalinovi jako válečnou kořist a demarkační čára byla dohodnuta u Plzně. A co rok 1968, Sovětský Svaz se 2-3 měsíce předem zeptal v USA, jestli může vojensky intervenovat u nás. Odpověď zněla, je to Váš prostor, dělejte si tam co chcete. Všechny ty útoky jsou podle JPP (jedna paní povídala), důkazy žádné. Takže vraždíme a svět a místní hlupáci jásají.
   reagovat

   Smazat
  4. Jiří Kosíku, hlupáci zapomínají či ani nazažili 68.Na pozvání k nám přijeli vojska z východního německa,poláci,maďaři,bulhaři, ale i lotyši,ukrajinci,estonci,kazaši,prostě sovětský svaz a ne jen rusové.Histerie je vedená pouze proti rusům,proč?Že amíkům vyfoukli Krym,aby tam nebyla jejich základna?Proč se nikde neobjeví snímky před "annexí",kde us lodě blokují přístav u Krymu?V 68 byla zlá a omezená informovanost, v 89 to byla cílená propaganda a akce západu.Přiznejme si, kdo znal z lidí v 88 Havla?Nikdo.Poté rádio svobodná evropa mlela jen o něm.Není to náhoda?

   Smazat
 4. Tak mi připadá, že všichni západní politici studovali v Česku práva, nejlépe plzeňská a na základě toho, tak jako naši soudci, nahrazují důkazy svým přesvědčením.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:38
   Více než plzeňská práva se mi zle dělá z plzenské filosofické fakulty. Ti rádoby filosofové se rodí jak krysy. Nikdo je nepotřebuje jen škodí a vyžírají zásoby.

   Smazat
 5. k celé akci jsme neslyšeli vyjádření Maďarska, Bulharska, Rumunska, Řecka - co ty jejich vlády? Spí?

  OdpovědětSmazat
 6. Říkám to pořád Stropnický hrál ministra obrany perfektně. Jako ministr zahraničních věcí čte pouze scénář a když tam chce vložit nějakou svou "myšlenku" , pak vypadne z role, a pak už neřekne ani meké f.

  OdpovědětSmazat
 7. Ďakujeme pán Schneider za vaše dnešné vystúpenie
  v diskusnej relácii Z prvej ruky na RTVS.Bol to závan slobody pre poslucháčov a nečakaný uragán pre
  think thankového odborníka Krúpu ktorý to ešte asi stále nerozchodila to je už podvečer...

  OdpovědětSmazat
 8. Chemoterapie západu
  vyléčila dost lidí z klidného důvěřování autoritám*

  OdpovědětSmazat
 9. Když chceš psa bíti, hůl si vždy najdeš. Ale ve skutečnosti nejde zde o bití psů, ale o zabíjení lidí. Prostě terorismus bohatých - a pak se divíme, že se chudí brání podle svých možností. Ti, co vyvolali a vedly a prohráli své agresívní, teroristické války proti chudým - Suez, Korea, Vietnam, Panama, Grenada, Irák, Afghánistán, Libye, Sýrie..., ti jsou odpovědní za vyvolání terorismu chudých. Ti jsou odpovědní za vyvolání migrace kolonistů do EU. A protože valná část EU je v NATO, pak tyto země nesou odpovědnost za všechny povražděné a že to jde již do milionů - historie to zapíše hodně černým písmem. Nevytáčejme se z přímé naší odpovědnosti za současný stav Světa - podobu dává světová diktatura kapitálu, které my věrně posluhujeme v antihumanitě, zlodějině, sadismu! Bůh nás zatratí, nacismus nás nepoučil, nacismus nás přiučil!

  OdpovědětSmazat
 10. Asadovská Sýrie nebyla pro Západ vždycky "fuj"(podobně jako Husajnův Irák a Kaddáffího Libye) a to ani v nedávné době, už za demošky a kapíku ve východní Evropě, stačí si pustit pár vět z dokumentu v tomto odkaze, čas 00.04.06 a dále, člověk se až nestačí divit, co slyší...: https://www.youtube.com/watch?v=u2MVhCU3J-s

  OdpovědětSmazat
 11. Upozorňuji, že na internetu je mnoho videí, kde vystupuje pan Schneider a to co říká má hlavu a patu a v naší veřejnoprávní, sedmimiliardové a nekotrolované ČT principála Dvořáka, kterou si platíme, se to ani náhodou n e o b j e v í ! Na co si máme platit propagandu, toho smysl mi uniká.

  OdpovědětSmazat
 12. Jak je možné, že někteří žerou propagandu, že za vším je Asad a Putin. Co když začne rusko, čína a jiní tvrdit, že to vše zinscenoval západ-usa,která je v Syrii nelegálně, čili okupant,vb a fracek,mohli by pustit bez schválení OSN na tyto země inteligentní krásné rakety? Nebylo by to totéž co nyní?

  OdpovědětSmazat
 13. Nějak tomu nerozumím: Bez mandátu OSN humanitárně zbombardovali chemické laboratoře na výrobu chemických bojových látek? A jak zabránili, aby se ty látky nedostaly do ovzduší a dál nezabíjely nevinné, a nezpůsobili tak ekologickou katastrofu? Zcela úchylné jednání deprivantů.

  OdpovědětSmazat
 14. No jo stropnický kope za kavárnu kam taky patří.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.