Reklama

středa 25. dubna 2018

Proč se v Praze nesetkává česká mládež?

J. Kovář
České menšiny žijí v řadě evropských i v dalších státech. Česká mládež, narozená mimo Českou republiku, dosud nemá možnost se organizovaně scházet a vzájemně poznávat, navazovat bližší styky. A že by takovéto kontakty byly pro ní nesmírně významné, nelze ani na chvíli pochybovat. Jsou důležité i pro udržení a upevnění jejího národního povědomí.

Mladých Čechů a Češek žije zejména na Slovensku, Podkarpatské Rusi, v Rusku, v Rakousku, Srbsku, Chorvatsku i Německu jistě hodně. Jejich zájem o původní vlast, ČR, je jistě u mnohých živý a silný. Možnost návštěvy republiky, třeba každoroční, by u české mládeže jistě vzbudila zájem. Zkusme uspořádat takovéto první setkání. Bylo by zvlášť příhodné v letošním roce, kdy slavíme 100 let výročí vzniku republiky.

Pan poslanec M. Benda zakládá v současnosti jakousi společnost přátel Tibetu. Tak až sem jsme došli. Jen nevíme, zda nějaký poslanec se zabývá systematicky, nikoliv náhodně, kdy se mu to hodí, českou mládeží, žijící mimo republiku. Zřejmě nikdo, což je ovšem velká chyba. Je nutné ji napravit.

Vláda neustále někam posílá peníze po milionech. Jistě by se našel i nějaký z nich, který by takovou první větší akci materiálně zabezpečil. Máme dokonce funkci zmocněnec pro krajanské záležitosti ministerstva zahraničních věc, který zejména podporuje Čechy žijících v zahraničí, tradiční krajanské komunity. Ty v posledních dvaceti letech byly posíleny Čechy, kteří z různých důvodů odešli z republiky do zahraničí. Kdo z nás však zná činnost takovéhoto zmocněnce? Téměř žádné informace o jeho aktivitách z médií se nedozvídáme. Téměř to vypadá, jako by téměř pracoval v ilegalitě.

Abychom nemuseli zřizovat další úřad a jeho sekretariát, mohl by se tohoto úkolu ujmout zmíněný zmocněnec, pokud v rámci reorganizace tato funkce nebyla zrušena. Doufáme, že nikoliv. Takže je zde někdo, kdo by zorganizováním setkání české mládeže, žijící mimo republiku, se mohl zabývat. Samozřejmě mohl by to být i někdo jiný. Podstatné je, aby někdo z vlády, z parlamentu takovéto sekání české mládeže zastřešoval a pomáhal při jeho realizaci.

Strašně moc si přejeme, aby takováto setkání české mládeže se ještě letos konalo v Praze. A aby v příštích letech mohla pokračovat. Žádáme něco mimořádného? Nikoliv! Jde o samozřejmost, bohužel, dosud přehlíženou.Naše mladé krajany bychom měli vést k lásce české vlasti. Dej, Bože, nechť se naše dílo podaří!

J. Kovář


14 komentářů :

 1. Výborná iniciativa. Jen ještě znát kdo je ten zmocněnec a jeho adresu aby jsme mu k tomu pomohly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co brání potomstvu proti nám bohatých emigrantů zajet na prázdniny do české kotliny? Samozřejmě ZA JEJICH PENÍZE! Další pokus, jak za prostředky našich postižených, nemocných pracujících a chudých penzistů platit odrodilcům prázdniny jejich dětí? ANI NÁHODOU, ALE CO ZNOVUZAVÉST VÝMĚNNÉ POBYTY? Samozřejmě za peníze rodičů, kdy by dítě emigranta třeba z USA strávilo jistý čas v rodině českého dítěte, které by v rámci výměny trávilo stejný čas v rodině "národního hosta" v USA, či odkud tam... Cestovné by si každý platil sám, pobyt v rodině by hradila rodina.

   JAK PROSTÉ A ÚČELNÉ... malý cizinec by se pocvičil v češtině, poznal české reálie... místo aby si americká či kupř. francouzská parta na "sjezdu SSM (=Svaz Sorosovy Mládeže)" prožila za naše prachy prázdniny se sebou navzájem, s Bendovými a Kalouskovými průvodci a s lektory od báby Němcové-Rohlíkové?...

   Vymazat
  2. Velmi podnětný návrh od autora článku. Mladí komunisté by se toho mohli ujmout a navázat styky s mládeží!

   Vymazat
 2. Česká mládež nemá žádnou národní identitu a národní povědomí a hrdost. Důkazem toho jsou naše slečny prahnoucí po Francouzovi, Angličanovi, Frickovi, Emerickém Johnovi i když jsou to evidentní přivandrovalci s nahým zadkem a sociální podporou. Nejvíc letí přičmoudlá péra. Tak jim maminky vypreparovávají mozky, protože se jaksi nedostatečně sami seberealizovali a on ten český Honza je tak všední a nezajmavý na rozdíl od Francouze z Alžíru nebo Pakistánce z Británie. O české Pepíky se zajímají, když potřebují finanční podporu a vytrhnout trn z paty v podobě nemanželských dětí a když se stávají 30 letými odloženkami, kterým ujíždí i poslední lokálka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:31
   Vtipně vystižený jev, dosud nereflektovaný literární, filmovou a televizní tvorbou. Vznikla rodinná tradice (za všechny jmenujme sestry Pajerovy), že provdat se musím do zahraničí a později zde budu dobře placená za prosazování cizích zájmů. Před sto lety se české menšiny podílely na přípravě československého státu.

   Vymazat
  2. Myslím, že máte bohužel pravdu.

   Vymazat
 3. https://rutube.ru/video/fba90f41a61f74a9250f6fefeee76672/

  OdpovědětVymazat
 4. Pan poslanec Benda rád pojede na vizitu spolku do Tibetu za spolkové (neziskově sebrané státu a národu českému) peníze... V Čechách, dokonce v Praze, už je - takže by to byl výlet nic moc, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9.března ve všech městech v Beskydech byly na radnicích vyvěšeny vlajky Tibetu. Každoročně jde o výraz solidarity s tibetskými občany.

   Vymazat
  2. Když ty rathausy a starostenství chtějí od parlamentu nezasloužené dotace k pokročilé privatizaci... musí každoročně veřejně projevit solidaritu se svými patrony na kraji a v centru reichu... JAKO VÝRAZ SOLIDARITY S TIBEŤANY OSVOBOZENÝMI Z THEOFEUDÁLNÍHO OTROCTVÍ JE VYVĚŠENÍ VLAJKY JEJICH SVOBODY, VLAJKY ČÍNSKÉ LIDOVÉ REPUBLIKY a ne otrokářů, který mohl beztrestně kohokoliv zabít, nebo zmrzačit (kromě mnichů... ty trestaly jejich lámové).

   Vymazat
  3. Marek Benda když už v tom Tibetu bude tak by tam mohl i s celou rodinkou zůstat natrvalo .Nikomu by v Česku tento darmožrout nechyběl .

   Vymazat
 5. A to jako proč ? Nestačí ty "setkávačky" domácích zmatených blbečků v Prag.

  OdpovědětVymazat
 6. Česká mládež ze zahraničí se bude těžko scházet. Jejich rodiče odešli ze země za "lepším" a své děti nevedli k vlastenectví. Cítí se kosmopolitní a stará vlast je bude možná zajímat když je postihne zdravotní neduh a levnější lěčení. Je to velká škoda přicházet o spoluobčany. Jsou odrodilci a snad si cestu zpět nájdou a spomenou na rodné kořeny.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to je zabité ani naši mládeži v Čechách nic vlastenectví neříká.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.