Reklama

sobota 21. dubna 2018

Proč zapomněli na Beranův boj za Husa?

Radim Valenčík
21. 4. 2018       

Tak jsem narazil na jedinou zmínku o zásadní roli Berana ve změně názoru Vatikánu na odkaz Mistra Jana Husa: "V proslovu ke svobodě svědomí řekl Beran mimo jiné toto: Tak se zdá, že i v mé vlasti katolická církev stále trpí pro to, co bylo v minulosti jejím jménem vykonáno proti svobodě svědomí, jako bylo v 15. století upálení kněze Jana Husa nebo v 17. století vnější donucení velké části českého národa, aby zase přijal katolickou víru."

 


Podle historika a religionisty Víta Machálka to bylo právě na Beranův podnět a v souvislosti s jeho připomenutím Jana Husa, že do deklarace o náboženské svobodě byla zařazena slova, že člověk je mravně zavázán hledat pravdu a přidržet se poznané pravdy a podle jejích požadavků zařídit celý svůj život."


Napsal to Ivan Štampach, kterému tímto za to děkuji (ne vždy se s ním shodnu, ale v tom podstatném snad ano), viz?

http://denikreferendum.cz/clanek/27455-poznamka-k-dovezeni-ostatku-kardinala-berana


Nechápu, jak je možné, že za celý den celý mediální mainstream se o tomto zásadním přínosu Berana nezmínil.


A nejvíc mě zklamal (od něj bych to opravdu nečekal) kardinál Duka. V jeho projevu ani zmínka mezi řádky:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Dominik-Duka-Pastyrsky-list-k-translaci-ostatku-kardinala-Berana-531118

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180421vitej-doma-josefe-berane

apod.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5651-proc-zapomneli-na-beranuv-boj-za-husa.html

35 komentářů :

 1. Co čekat od duky pro něj je to potrestaný kacíř.

  OdpovědětSmazat
 2. Jediné rozumné náboženství je BIERSKOKALICKÉ..Jdu se modlit do chláštera.

  OdpovědětSmazat
 3. Mně to připadá nechutný. To se antikomouši vysmívali mumii Lenina a teď tohle nechutný divadlo. Fuj.
  A to ho ještě budou vystavovat jako Kim Ir-Sena!

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. Náš ve škole uciki na dejepise že Ján Hus bil nácek a separatista ktorí rozdrobil stávajíci řád a demokracii západní Európy a bil to herézni splátok.To nás učili.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejde mi dobře translate.

  OdpovědětSmazat
 7. Zoufalí Francouzi se brání před migranty pomocí plastové ohrady v Alpách.

  https://cz.sputniknews.com/svet/201804217202342-francouz-migrant-alpy/

  OdpovědětSmazat
 8. Nic nemám proti jakékoli víře,ale v 21 století dělat takové drahé divadlo s nošením lebky v čele mě připadá doslova morbidní.Kolik to divadlo stálo? Kolik obědů pro děti ze sociálních poměrů by se najedlo případně obléklo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I vy humoristo jeden.

   Smazat
  2. Myslím, že mainstreamu přišla tahle kašpařina velmi vhod. Odvede to pozornost lidí od podstatných věcí, případně k neochotě věřit čemukoliv a neangažování se v čemkoliv.

   Smazat
  3. není žádný důvod aby se v této věci jakkoliv angažoval stát, to je věcí katolické církve tedy vatikánu. Pro pobodanou nožem teroristou letadlo stát neposla, pro kosti jakéhosi chlapa, který je všem lidem ukradený, ho poslali. Viníky je třeba potrestat a hnát k odpovědnosti, státní úředníky, kteří se na těhle věcech podílejí rovněž potrestat zákazem činnosti pro státní instituce.

   Smazat
  4. 8:15

   Dokonce se proslýchá, že nemělo jít o kosti lidské, ale skopové.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Zajímavé že se příjezd Berana trefil do sjezdu KSČM, že by to bylo náhodou? Máme sice demokracii a svobodu, komunisti jsou právoplatně a regulérně zvoleni, jenomže fuj, s nimi správný demokrat nemluví a nepeče a je třeba stále a neustále s nimi lidi strašit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kontrolní otázka: Byl v první řadě v kostele před rakví s ostatky P. Berana nějaký bývalý komunista? A bylo jich v kostele vícero? Těch bývalých komunistů? Jestli ano, tak není to od těch bývalých komoušů nemravné, aby se nyní klaněli před ostatky P. Berana? To mi v porovnání s tím dnešní sjezd komunistů připadal zcela neškodně.

   Smazat
  2. no, myslím, že režiséři to pustili správně, tak, aby se dalo kopnout do komunistů a do Zemana.Na náhody nevěřím.Ani v boha.

   Smazat
  3. 23.56
   Myslím , že v první řadě byl třeba odborářský boss a nynější pravdolářskař štech :)

   Smazat
 12. Musím ocenit, že prezident Zeman se neúčastnil tohoto aktu. Jednoznačně tak demonstroval, že důsledně respektuje odluku církve od státu a nenechal se vlákat do symbolického popření tohoto principu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:41

   Myslím, že se mýlíte. President nic nedemonstroval. Prostě měl už dřív něco domluveného.

   Miloš Zeman se sice chová převážně jako vůl, ale příhoda s převozem mrtvoly se ho netýká. Mainstreamovým zprávám, které ho osočují, že se toho neúčastnil, jsou konstrukce, kterými se tito pisálkové živí celá léta. Tak jim na to neskákejte a nevymýšlejte si hlouposti. Koneckonců, když Duku potřeboval proti svým odpůrcům, taky se k němu lísal - odluka neodluka.

   Smazat
  2. tak ta slavna či spiše veleslavna odluka bude snad za třicet let ato kdovi jestli mužeme poděkovat demkraduře ktera udajně vladne v čechii a v separatisticke moravii a dobře nam tak až zase budeme držkuo ryt v pod zemi

   Smazat
  3. Pokud by židi stěhovali ostatky rabína Mojše Karpelese ze Lvova do Prahy, tak u toho prezident taky nebude, totéž platí pro jiné církve.

   Smazat
 13. Škoda že pán vazal Beran si z mistrova učení neosvojil více
  než planá slova padající na hnilobnou půdu.
  Lidé s rakovinou by se po smrti měli pálit*

  OdpovědětSmazat
 14. doufam že na tiatr s mrtvolou přispěl jako hlavni sponzor ministr kulturi v demisi a určitě se to zjisti až za padesat let a ti žoldaci co dělali křovi jen ukazuji komu sudruch kobliha s vovarem tlači svoji kolonii do naruče že je to vatikan bez ktereho by si jmenovani ani neškrtli snad už chape i uplny nevzdělanec

  OdpovědětSmazat
 15. Pobodanou teroristou nechají bez povšimnutí klidně zemřít, pro kosti posílají letecký speciál za naše peníze. To se může stát i Vám, tak netleskejte. Zveřejněte, z jakých fondů jakého resortu se to platilo, jak se na nákladech podílela katolická církev, pokud vůbec. A tahlw nová nadějná socdem ať si laskavě uvěodmí, že tu má takový malý "restituční" nedodělek. Jestli se tomu nebudou věnovat a/nebo neuspějí, dál budete zírat na své úspěchy až vám polezou oči z ďůlku. Dále upravit nová církevní pravidl pro vztah státu a církví a ukončit možnost, aby si z lidí dál dělali dojnou krávu, jako v posledních desetiletích, a prosazovali svou ideologii, zejména co se týká katolické církve.

  OdpovědětSmazat
 16. O mrtvé se starají, živé klidně nechají chcípnout. Tomu říkám stát.

  OdpovědětSmazat
 17. boj katolické církve za husa, to je vtip dne, dost jste mne rozesmál

  OdpovědětSmazat
 18. Učitel vysoké školy
  nezná svoji minulost...
  Tohle je dobrá prezentace katolizace těchto autorit*

  OdpovědětSmazat
 19. Záměrně vybrán termín příjezdu ostatků na den sjezdu KSČM.Zemane vyber si! Intrika od pana Duky jak vyšitá.

  OdpovědětSmazat
 20. Jestli se onen Beran zmínil kladně o Husovi nevím, ale i tak jde celkově o záležitosti církve temna, římsko katolické, která by se neměla naprosto míchat do světských záležitostí a jen oblbovat své blbé. Samozřejmě kromě svých fráterníků, kteří jsou naopak velice chytří. No, co je lepší, chodit makat do práce v dolech, hutích a jiných otrokárnách, nebo se modlit a blábolit ptákoviny za pěkný peníz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdíl mezi otroky v otrokárnách a "službou" kněžích je zejména v tom, že otroci mívají v 8hodinové směně krátkou pauzu na jídlo a kněží v přestávkách celodenní žranice odslouží krátkou mši.

   Smazat
 21. Právě teď je výročí tzv. Ostravsko-Opavské operace. ČT hlásila, že tam padlo tisíc vojáků. Ničemu z veřejnoprávního sdělovacího kanálu, který spojuje žumpu s veřejností, nelze věřit. Tisícovka padlých se týká jen vojáků Svobodovy armády. Rusů a jiných národností SSSR padlo na tomto vstupu na Moravu kolem 20 tisíc, což je žinantní licencovaným lhářům z ČT připomínat.

  Teď něco přidám o svém politickém vývoji. Otci, který byl obyčejný dělník, se nelíbilo, že se nepřipomíná nějak dost hlasitě osvobození Plzně americkou armádou. Dost by se divil, co se děje dnes. Orgie vděčnosti Americe v Plzni jsou nejen směšné, ale i na zvracení. Kašpar Patton chtěl pokračovat do Moskvy. Naštěstí včas zemřel. Kdyby ožil, zase by mohl rozkřikovat svoje připitomělé žvásty. Možná, že byl i statečný, režim, ve kterém žil, ho zesměšnil.

  Když se stavěl památník v Opavě, chodilo se tam dobrovolně-povinně na brigády. Já jsem se tomu vždy vyhnul. Škoda.

  OdpovědětSmazat
 22. !!! POZOR !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti demokracii a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 21. dubna 21:16.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 23. Jan Hus byl husita, středověký komunista!

  Zatímco Josef Beran byl kdo?
  Zarytý papeženec, placený agent Vatikánu a Washingtonu, nenapravitelný reakční konzervativec, zrádný emigrant.
  A především NEPOLEPŠITELNÝ obránce tzv. evropských hodnot, čili PRAVDOLÁSKAŘ.

  Prostě: Brzy po osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, v rámci Souboru normalizačních opatření, bude mrtvola tzv. kardinála Berana zpopelněna.
  Vzniklý popel bude – tradičně hezky česky – použit na zimní posyp vozovek, pro zvýšení bezpečnosti dopravy našich pracujících do zaměstnání i za rekreací, na obnovu jejich pracovních schopností.

  Ano, soudruzi, vše zlé je k něčemu dobré; i ten současný nechutný import mrtvoly zrádného emigranta Berana se v dobré (tj. posypový materiál na naše vozovky) obrátí.

  „Co nechceš, aby jiní dělali tobě, udělej jim hned – a už ti nikdy nic neudělají.“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.