Reklama

pátek 27. dubna 2018

Rádio Jerevan a padlá vláda v Arménii

Vidlák 27. 4. 2018        zdroj
V Arménii padla vláda, začaly demonstrace, je u toho i několik mrtvých a tak se začalo spekulovat, kdo, proč a jak, zda v tom není zase nějaký americký pokus o změnu režimu v blízkosti Ruska a tak. Některé znaky by tomu odpovídaly. Já si to ale protentokrát nemyslím a zatím jsem nenašel důvody, proč by to tak mělo být. Arménie je specifický stát mezi civilizacemi. Je křesťanská, ale má svoji vlastní Arménskou církev, která je jedna z nejstarších. Je skoro o tisíc let starší než ta pravoslavná. V Arménii má církev větší slovo než třeba v Polsku. Arménie je na hranicích s muslimským světem a má své bohaté zkušenosti se střetem civilizací. Turecko se u nich vyznamenalo dostatečně svojí genocidou za první světové války. Žádný národ neměl za války tak obrovské ztráty jako Arméni během genocidy.

Znám se s několika Armény, kteří už třetí generaci žijí u nás. Jakmile došlo na řeč o jejich kořenech, byli velmi zavilí a nenechali si na svoje předky sáhnout. Zároveň si nikdy nedělali žádné iluze o multikulti. Arménie má dále problémy s náhorním Karabachem v Azerbajdžánu, kde žijí Arméni a tak mají přímo před očima všechno to, co se dneska pokouší zavést naše osvícená Evropa do praxe.

Existence Arménie v oblasti je do značné míry dána Ruskem. Ruská armáda garantuje Arménii, na hranicích s Tureckem jsou ruské jednotky a kdyby to tak nebylo, hned za kopečky je druhá nejsilnější armáda NATO řízená diktátorským Erdoganem, který by si s chutí mohl ukrojit kus území. Hranice Arménie je pěkně horká a všichni Arméni to vědí. V tomto jsou na tom podobně jako Izrael. Nedělají si žádné iluze o papírových dohodách.

Dále je Arménie národnostně velmi homogenní. V Arménii žije 95 - 97% Arménů. To je podobné číslo jako u nás. Určitě mají také svoji kosmopolitní městkou vrstvu sluníčkářů, kteří mají peníze z Norských fondů. Vliv těchto lidí nebude velký, jen bude hodně slyšet. Arménie má své nepřátele venku za hranicemi, nemá je uvnitř. V Arménii neexistují větší síly, které by chtěly stát rozložit či rozkouskovat. Zahraniční vlivy, které by chtěly Arménii proevropskou nebo proamerickou, ty tam samozřejmě jsou, ale ta země nikam neodpluje a pořád bude obklopená ze třech stran nepřáteli a jediný útěkový koridor pro Armény vede do Ruska. Všichni to tam vědí.

A konečně... v Arménii od samostatnosti doteď vyhrála všechny volby Republikánská strana Arménie, která vždycky sestavovala vládu. Podle toho, jak se prezentuje, je to něco podobného jako PIS v Polsku. Sepjatost církve a státu, nacionální konzervativismus. K tomu ekonomické problémy.

Mimochodem, to mám od mé ukrajinské maminky... víte jak se Arméni živili za SSSR? Měli svoje zahrádky a ve svém skvělém přírodním klimatu pěstovali karafiáty. Na MDŽ a devátý květen si koupili dotovanou letenku do Moskvy, Kyjeva, Novosibirsku, Permu, Leningradu, Stalingradu, každý popadl do náruče tu největší otep kytek a v těch velkých městech to prodali s takovou marží, že jim to na zbytek roku v podstatě stačilo.

Pak se osamostatnili a zlatá žíla skončila. Dalších pětadvacet let vám pořád stejní politici vysvětlují, jak za nic nemůžou a přitom není práce a budoucnost je nejistá. Armáda žere velké peníze, život stojí za houby... V sobě máte ty historické křivdy. Občas to bouchne a jde se do ulic. Možná si USA zapodněcuje... Tentokrát to bylo dost silné, aby se dlouholetý prezident a teď premiér konečně odporoučel. Ale každý kdo přijde po něm bude vědět, že stejně jako v Gruzii, žádný Američan jim nepomůže, Turek jen čeká na zaváhání a prchat se dá jen do Ruska. Tohle je politický program každého arménského politika... Amerika nepomůže, muslimové kolem se nemohou dočkat nového vraždění a jediné nejisté bezpečí je na severu u Putina.

Arménie nemá žádnou vidinu Ojrosajůzu. Do Německa je daleko a přivydělávat si v Polsku a Rumunsku není tak jednoduché. Naopak je nebezpečně blízko do Sýrie, Iráku, Afghanistánu. Ne, v Arménii žádná pravda a láska nezvítězí. Jen tu a tam jedni Arméni sejmou jiné Armény, kteří byli u moci už moc dlouho.

12 komentářů :

 1. Já bych to nepodceňoval. Podívejte se, jaké debily udělali američané z Ukrajinců!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Namalujte hezkého esesáka a vyhrajte tričko! Soutěž brzy končí:
   https://www.freeglobe.cz/Articles/25685-namalujte-hezkeho-esesaka-a-vyhrajte-tricko-soutez-brzy-konci-foto-.aspx

   Smazat
  2. 10.43 Trošičku pozdě zlato. Uzávěrka prací BYLA 20. kvitňa = 20. dubna - u příležitosti nedožitých führerových narozenin. Nevíte, jestli budou v porotě jako čestní členové (bez hlasovacího práva) např. Štětina, "Dlouhosádlová", ...?

   Smazat
  3. Z Ukrajinců není třeba dělat debily. Jen jejich debility šikovně využít. Ukrajinci jsou divní dávno - zkuste Volyňský masakr. To normální lidi nedělají. Nad tím blili i SSmani. A představa, že když jejich dědové prováděli toto, jsou vnuci normální? To je blbost. To bude trvat nejmíň století, než se ti lidé srovnají k normálu, jestli vůbec někdy.

   Smazat
  4. Z okrajinců na západě nikdo dělat debily nemusel.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 2. že jsou podobní Izraeli , to jste se trefil. Azerbajdžanské obyvatelstvo , žijící tam po staletí, vyhnali samopaly a tanky. Okolo milionu jich uprchlo do Azerbajdžanu. To nemluvím o tisících mrtvých. OSN akci Arménů odsoudila.Muslimové okolo se prý nemohou dočkat nového vraždění. Americký spisovatel a dobrodruh Richard Halliburton o tzv. vraždení Arménu dosti pochyboval.O genocidě Azerbajdžanců cudně mlčí. Stejně jako Izraelci nehovoří o každodenních vraždách a genocidě v Gaze.Za zločiny může jednou přijít trest. Pak jim ani Majdan po arménsku nepomůže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsi, že ázerští muslimové si začali a Arméni se jen bránili. Pravda, energicky.
   Mich

   Smazat
 3. Sepjatost CIRKVE a státu , toť opravdu demokratický ideál.To i to Turecko je stát přísně sekulární.Demonstrace nejsou volby. To jsme viděli na majdanu. Pro NATO je důležité se zase posunout o kus dál.Bude to zajímavé.

  OdpovědětSmazat
 4. Po nátlaku opozice a protestech ulice(v posl.volbách dostala 7%) kterou představuje pan Nikol Pašinjan odstoupil prezident Sarkisjan. Nyní je opozicí nátlak aby odstoupil též premiér Karapetyan,který odpověděl že na vydírání nepřistoupí.V ulicích je především vidět mládež,dobře organizovaná svými Smartphony. Je pravda,že obyčejným lidem se žije velmi špatně a stát ovládá oligarchie a korupce. Možná má pan Pašinjan dobré úmysly s Armenií a jejímy obyvately ale i tak se obávám,že v manifestech má prsty západ,který se snaží odloučit Arménii od Ruska a využívá k tomu naivity a pol.nezkušeností mladých a většiny obyvatel.Arménie je velmi strategické teritorium a to si uvědomuje jak Ruskotak i USA. Musíme jenom doufat,že nedojde k nějaké provokaci jak na Majdanu,která by pak zažehla opravdovou revoluci.

  OdpovědětSmazat
 5. Chci ještě podotknout,že k žádným obětem zatím nedošlo !!

  OdpovědětSmazat
 6. Když čtu zdejší diskuzní příspěvky vidím, že za vším špatným tam stojí Ukrajinci.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.