Reklama

sobota 28. dubna 2018

Rodčenkov se distancoval od dopingových obvinění proti Rusku!

Grigorij Rodčenkov, informátor WADA
- kou -
28.4.2018 CAS/TAS, RIA, PrvníZprávy
Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře a informátor Světové antidopingové agentury (WADA) Grigorij Rodčenkov nepotvrdil část svých obvinění o dopingovém systému v Rusku.


Naprosto ohromující informace vyplynula ze slyšení před Mezinárodní sportovní arbitráží (CAS) zveřejněné na internetových stránkách soudu.

Neví a neviděl

Na jednání Rodčenkov uvedl, že nevěděl, kdo a jak se uskutečnil dodávku steroidního koktejlu „Vévodkyně" do zahraničních soutěží nebo do výcvikových táborů.

Informátor WADA podal zmatené svědectví, když to přišlo na koktejly (ve zprávě šéfa WADA McLarena se objevil lék metasteron a Rodčenkov uvedl, že tato látka nikdy v Rusku nebyla, a že zpráva obsahuje chyby).

Kromě toho bývalý vedoucí laboratoře uvedl, že nikdy nerozšiřoval tuto látku mezi sportovce, neviděl, jak ji sportovci berou, nemá informace o tom, že by byly instrukce k jejímu použití sportovci.

Když mluvil o skladě s „čistou" močí, Rodčenkov připustil, že se osobně neúčastnil sběru „čistých" vzorků a nebyl svědkem dodávek takových vzorků od sportovců.

Navíc informátor WADA uvedl, že nemá žádné důkazy o zásahu sportovců do postupu dopingové kontroly a do obsahu dopingových testů. Nicméně naznačil, že věděl, že většinu vzorků dodal jakýsi pan Velikodný v plastových sáčcích.

McLarenova nekonzistence

Profesor Richard McClaren, autor zprávy o „ruském dopingovém systému", poskytl svědectví formou videokonference.

McLaren řekl, že se pokoušel potvrdit všechno, co mu Rodčenkov řekl, a proto komunikoval se svědky, jejichž osobnosti zůstaly důvěrné, a zkoumal řadu dokumentů a výsledky výzkumu.

Profesor řekl, že se pokoušel mluvit s ruskými sportovci a trenéry, ale souhlasili s tím, že budou odpovídat na otázky McLarena pouze písemně. Proto se, podle Kanaďana, nemohlo vyšetřování opírat o jejich svědectví.

Pokud jde o svědectví Rodčenkova, McLaren uvedl, že doktor byl „důvěryhodným svědkem", protože byl v programu ochrany svědků. Zároveň Kanaďan poznamenal, že nevyužil deníky Rusa při vyšetřování.

Rozhodci CAS uvedli, že odkaz na deníky Rodčenkova jsou v první části McLarenovy zprávy, které mimo jiné sloužily jako základ pro podezření z účasti na dopingovém skandálu ruského ministra sportu Vitalije Mutka.

McLaren nedokázal vysvětlit nesoulad ve svém svědectví. Profesor rovněž neodpověděl, proč používal deníky, jejichž pravost nebyla ověřena.

Dopingový skandál

V roce 2016 Grigorij Rodčenkov pro The New York Times uvedl, že nejméně 15 ruských držitelů olympijské medaile v Soči bylo součástí ruského „dopingového programu".

MOV vytvořil dvě zvláštní komise, které přezkoumaly vzorky ruských sportovců z olympijských her v Soči a studovali informace o možné státní intervenci v ruském antidopingovém systému.

Později MOV uznal vinnými 43 ruských sportovců, kteří se účastnili Soči, z porušování antidopingových pravidel, zrušili výsledky olympijských her v roce 2014 a doživotně jim zakázal účast na olympijských hrách.

Rozhodnutí bylo založena mimo jiné na svědectví Rodčenkova, který poskytl seznam „chráněných" sportovců, kteří pravděpodobně používali koktejl steroidů a na zprávě nezávislé komise profesora Richarda McLarena. Mezinárodní sportovní arbitráž později plně vyhověla odvolání 28 ruských atletů, odvolání 11 dalších sportovců bylo uspokojeno jen částečně. Ovšem mediální smršť o ruském dopingovém programu již stačila napáchat nezvratné škody.


Související:27 komentářů :

 1. V minulém týdnu v Čro na Vltavě, v čase popůlnočním, běžel rozhovor s terapeutkou, jejíž jméno jsem si nezapamatoval. Byla to někdejší aktivní gymnastka, která ukončila kariéru po úraze a dnes se věnuje rehabilitaci našich špičkových sportovců, mimo jiné Ledecké, Jágrovi a dalším. V rozhovoru nepokrytě a bez zábran opakovaně tvrdila, že všichni dopují, jenže naši to dělají promyšleně, berou jen v době tréningu a přestanou před závodem, aby se doping neprokázal. Podivuje se hlouposti Rusů, kteří prý nepřestanou a nemohou se divit. Tož tak to běží.
  A co se týče Rodčenka? Spekuluji, zda se nebojí po tomto odhalení likvidace, kterou rozvědky využijí jako další vhodný důkaz zlotřilosti Putina, podobně jako u Skripala. Zkušený Karel Kocher je toho názoru, že Skripala otrávily Západní tajné služby. L.H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přestaň žvanit lži a nesmysly, když si ani nejsi schopen zapamatovat jméno. O Jágra, Ledeckou a další špičkové sportovce se stará doktor Kolář. Monitorování probíhá neustále během roku, nejen před závody.

   Smazat
  2. 14:03, a kromě jiného, většina dopingových látek nebo jejich metabolitů zůstává v organismu delší dobu. Třeba meldonium minimálně dva měsíce a déle.

   Smazat
  3. Nevšimli jste si pánové, že nevyjadřuji své názory, ale informuji o rozhlasovém pořadu? Kolář asi není jediným terapeutem, ale pokud se ta paní vydává za dalšího znalého, není to moje vina. Děkuji za pochopení, ale na pravou míru by to měl dotazy uvést redaktor Čro, ne ? L.H.

   Smazat
 2. Rodčenkov zjistil, že mu to na slavném západě nevoní a nejde pod nos a rád by se vrátil zpátky ke dceři a manželce, které tak narychlo opustil v Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:04 Rodčenkov spíše zjistil, že lhát ve Švýcarsku před CAS není tak snadné, jako lhát v USA, kde mu za každou špínu, hozenou bez důkazů na Rusko, nadšeně tleskali.

   Smazat
  2. Kdyz se veme v uvahu to, ze si USA vymyslely ZHN v Iraku, vsechny ty diktatory v Iraku, Libyi, Syrii, chemicke zbrane uzivane Asadem atd, dalsi stovky nepravd, proc by si nevymyslely Rodcenkova. Beztak, zadny rozumny clovek jim ty jejich lzi hned prokoukne, i ty dopingove. Stale plati pravidlo cislo jedno: za vsim zlem ve svete hledej CIA a USA (a nemines se).

   Smazat
 3. zvonka to vyzerá, akoby sa chcel vrátiť domov do Ruska ... nejvyšší čas podat mu novychok

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ten britsky po ktorom by ožil bol v poriadku alebo ten original rusky po ktorom by v okruhu najmenej 200metrov vsetko pokapalo ?

   Smazat
 4. V USA zjistil, jak se to správně dělá (= organizuje doping), aby to přinášelo skvělé výsledky. Asi se dostal k diagnózám nemocných sportovců, jako jsou třeba tenisoví bratři Williamsové. Ti nedopují, pouze užívají ze strany WADA schválená léčiva. Stejný postup je uplatňován i v Norsku u těžkých astmatiků, vítězících biatlonistů :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anebo těch dolarů nebylo na účtě tolik, co slibovali. Zapomněl, že Rusákům se prostě neplatí, ale po použití se zahodí.

   Smazat
 5. Rodčenkov si sice nic pořádně nepamatuje, nemůže nic potvrdit, natožpak dokázat, ale pro McLarena byl natolik důvěryhodnou osobou, že na základě jeho (dobře proplacených) smyšlenek a domněnek mohl vytvořit (vele)mýtus od div ne státním ruském dopingovém programu.
  Spíš bych mu doporučil, aby svou píli a pozornost orientoval na bratrské sportovce z USA, tam by se i smysluplně uplatnil.
  To by však nebylo cílem ani smyslem jeho konání ...
  A tak souhlasím se závěrem autora, a sice, že (ničím neopodstatněná) mediální protiruská smršť o "ruském dopingovém programu" stačila napáchat nezvratné škody. V očích mediálně masírované veřejnosti poškodila ruský sport a ruské sportovce.
  A o to vlastně McLarenovi z WADA aj. podvratných spolků šlo, jde a půjde.

  OdpovědětSmazat
 6. Ale hokejisti RF dali letos na OH lekci všem. Bylo to fajn -:).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:52 Jo až vyřadí náš team budu jím též fandit na MS.

   Smazat
 7. Kdo čte Pjakina ví jak to skončí. Moc USA nad světem konči. Západnímu světu se to sype jak domek z karet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jó Valéra z Barnaulu, ten ví všechno nejlíp.

   Smazat
  2. Asi tě sere, že mu to z větší částí vychází :oD To neskousneš, to nedáš :oD

   Smazat
  3. 9:42, vážně? A copak tak převratného Valéra předpověděl, co by se všeobecně nevědělo?

   Smazat
  4. 9:42 V.V.Pjakin je snad vědma, aby věštil budoucnost? Ne, on rozebírá minulost a současnost. Vaše familiárnost vůči tomuto člověku je směšná.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 28. dubna 14:01.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 13. No konečně!!!

  Konečně byl zrádce přemožen svým vrozeným leninským svědomím!
  Samozřejmě: My komunisti a putinisti jsme nepochybovali – NIKDY a NIJAK – o 100% leninské čistotě sovětských a ruských sportovců.
  Vždyť kdybychom o jejich leninské čistotě zapochybovali, třeba jen NA VTEŘINU, zpochybnili bychom i stejnou čistotu VŠECH sportovců světové socialistické soustavy.
  Co víc: Zpochybnili bychom CELÉ NAŠE SMĚŘOVÁNÍ KE KOMUNISMU!!!!!

  Proto vítáme opožděné přiznání zrádce Rodčenkova. Předpokládáme a doufáme, že zrádce Rodčenkov se dobrovolně vydá orgánům FSB k převozu zpět do vlasti, a před Lidovým soudem přizná všechny svoje kontakty s CIA a Mossadem.

  Každopádně: Dokud celosvětová antidopingová kontrola nebude řízena – PŘÍMO řízena - Velikým Putinem a jeho soudruhy, tak by slovanští sportovci neměli přijímat účast na ŽÁDNÝCH sportovních utkáních v kapitalisticko-demokratickém světě.

  „Pravda vyjde najevo jako olej na vodku.“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Pane Radosto, vaše kecy zabírají příliš mnoho místa s ohledem na to, že nikoho nezajímají. Jenže kam s nimi, viďte? Kdo by vám to kde otiskl? Taková tolerance jako je zde, tu aby člověk pohledal.

  OdpovědětSmazat
 15. 15:31 pane Rodosto, to čerpáte z nějaké historické tendenční brožurky, která zřejmě měla, a zdá se, že stále má, pro vaší famílii mimořádnou hodnotu? Stejné koniny se hlásají teď, jen holt jejich citatce by nebyla tak směšná. Ale jejich humoristická éra přijde. To máte jako s módními šaty. V příští sezóně už v nich nejde vyjít.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.